» »

Proiectul este pe tema vacanțelor în familie, potrivit Orkse. Lecția de orkse „vacanțe în familie” plan de lecție pe orkse (clasa a IV-a) pe tema

29.02.2024

1 tobogan

Lecție proiect pentru cursul „Fundamentele culturilor religioase și eticii seculare” pentru modulul „Fundamentele culturii ortodoxe” Lecție proiect pentru cursul „Fundamentele culturilor religioase și eticii seculare” pentru modulul „Fundamentele eticii seculare”

2 tobogan

Scopul lecției: promovarea înțelegerii importanței vacanțelor în familie Obiective: Clarificarea conceptelor de „vacanță”, „ritual”, „cadou” Consolidarea capacității de a lucra în grup Dezvoltarea abilităților de muncă independentă cu surse de informare (capacitatea de a obține și sistematiza informații)

3 slide

Sunt multe sărbători în lume. Adulții și copiii le iubesc. Trag cărți, pregătesc cadouri. Sărbătorile fac viața de familie mai luminoasă!

4 slide

5 slide

Veți învăța: Când și cum au apărut sărbătorile Care este semnificația sărbătorilor Ce este un cadou și cum să-l alegeți Și să răspundeți la întrebarea: Ce este special la vacanța în familie?

6 slide

Oamenii antici trebuiau să muncească foarte mult. Pentru a le ușura munca, aceștia au cerut sprijin, ajutor și protecție de diverse forțe ale naturii. Așa au apărut sărbătorile pentru a celebra diverse evenimente. Fiecare sărbătoare avea propriul său ritual.

7 slide

La ce forțe ale naturii s-au îndreptat oamenii antici? Cum au făcut-o? Ce s-au sărbătorit sărbătorile? Ce ritual modern păstrează tradiția străveche de a oferi cadouri zeităților? Ce cerințe trebuie să îndeplinească un cadou de sărbători? Ce este o sărbătoare? Ce semnificație au sărbătorile pentru oameni? Ce este un ritual?

8 slide

Concluzia 1 Pentru a le ușura munca, oamenii au apelat la ajutorul corpurilor cerești (soarele, stele), elementelor (vânt, râuri, oceane), spiritelor și, mai târziu, la zei. Le-au adus cadouri, au cântat, au dansat și au rostit cuvinte de laudă. Așa au apărut sărbătorile. Sărbătorile sărbătoreau totul nou: începutul primăverii, noul an, nașterea unei noi vieți, nunți

Slide 9

Concluzia 2 Acum o sărbătoare este distractivă, o sărbătoare care se ține din anumite motive Sărbătorile le amintesc oamenilor de toate lucrurile bune care li s-au întâmplat înainte. Sărbătorile reflectă istoria de viață a fiecărei persoane, națiuni și state. Sărbătorile sunt memoria istorică a umanității. Fiecare sărbătoare are propria sa ordine - ritual

10 diapozitive

Concluzia 3 Cea mai veche tradiție de a oferi cadouri zeităților s-a păstrat în vremea noastră sub formă de cadouri de sărbători. Un cadou frumos ambalat oferit din inimă vorbește despre atenție, prietenie și dragoste Atunci când alegi un cadou, trebuie să ții cont de caracterul, hobby-urile și gusturile persoanei căreia îi este destinat.

Terminat: Olga Kriventsova, elevă clasa 4B, 10 ani
Profesor: Ikonnikova Olga Alexandrovna

Scopul proiectului: determina modul în care tradițiile familiale influențează relațiile de familie.

Tradiția înseamnă „transmitere” în latină. Tradiția este ceea ce s-a transmis de la o generație la alta, ceea ce este moștenit de la generațiile anterioare (vederi, gusturi, idei, obiceiuri).

Sănătatea morală a unei familii, valorile ei spirituale și, în consecință, capacitățile sale educaționale pot fi judecate după tradițiile stabilite în ea.

În acest proiect vreau să vorbesc despre familia mea, despre tradițiile familiei noastre și despre semnificația lor pentru noi.

Există multe tradiții diferite în familia noastră care s-au transmis atât din familia mamei mele, cât și din familia tatălui meu.

Una dintre aceste tradiții este felicitările de ziua de naștere. În familia noastră, se obișnuiește să felicităm ziua de naștere foarte devreme dimineața. Cadourile și felicitările, baloanele și florile sunt pregătite din timp. Toată lumea, cu excepția eroului ocaziei, se trezește devreme, se pregătește și îl trezește pe ziua de naștere cu felicitările lor. Și apoi mergem să bem ceai și prăjitură.

Și îi felicităm dis de dimineață prin telefon pe bunici, mătuși și unchi, surori și frați care locuiesc separat de noi.

Mama ne trezește pe sora mea și pe mine în fiecare dimineață cu un sărut și de fiecare dată când ne acoperă cu o pătură noaptea, ne sărută și ne urează noapte bună - aceasta este și o tradiție în familia noastră.

De asemenea, una dintre tradiții este că mereu luăm cina împreună. Îi așteptăm pe toți de la serviciu, de la antrenament și așezați la masă.

Întreaga noastră familie iubește recreerea activă.

Iarna este schi, patinaj, schi alpin și o piscină. Aproape în fiecare duminică, toată familia noastră merge la schi în Sosnovy Bor în timpul zilei și merge seara la patinaj.

Când mama și tata au timp liber, mergem în satul Pamyatnoye la piscina în aer liber în aer liber. Iarna este o senzație de neuitat când ninge și înoți.

Vara - drumeții în natură cu cort, foc de tabără și înot. De exemplu, cu toată familia și, de asemenea, cu prietenii părinților noștri și ai copiilor lor, am vizitat Kazahstanul (Lacul Zerendy), unde am locuit în corturi o săptămână întreagă și am cucerit Muntele Ursului (deși nu cel mai înalt din lume).

Am mai locuit în corturi încă o săptămână pe lacul Turgoyak din regiunea Chelyabinsk. Acolo am navigat cu bărci către o insulă de piatră, care se află în mijlocul lacului. Am vizitat orașul Zlatoust. În Ialta am vizitat Muntele Aipetri.

În fiecare an în perioada sărbătorilor de Anul Nou, și anume pe 6 ianuarie în Ajunul Crăciunului, mergem la cinema. Și asta a devenit o tradiție.

Familia dă principalul lucru - ceea ce nimic altceva nu poate da, conexiune și unitate cu rudele. Funcția familiei este sprijinul psihologic, protecție, refugiu.

Probabil că în familia noastră sunt mult mai multe tradiții despre care nu am vorbit în acest proiect, dar toate ne unesc familia, ne fac din ce în ce mai apropiați unul de celălalt.

Vacante in familie.

Nazarova T.N., profesoară de școală primară

MAOU „Școala Gimnazială Nr. 1 cu studiu aprofundat al disciplinelor individuale care poartă numele. I.A.Kuratova"

Orașul Syktyvkar, Republica Komi

Relevanța problemei:

Cel mai important lucru din viața oricărui copil este familia lui. Acolo primește primele sale lecții de iubire, încredere și înțelegere. La urma urmei, familia este un mediu pentru formarea personalității și cea mai importantă instituție de educație. Principalul factor în educația familiei este caracterul emoțional, bazat pe sentimente înrudite și dragostea față de copii. Într-o familie în care oamenii se prețuiesc, se respectă și se iubesc cu adevărat, viața împreună este interesantă. Vreau să fac cadouri celor dragi și să organizez sărbători. Dar în zilele noastre, părinții sunt rareori acasă cu copiii lor. Cel mai adesea, copiii sunt lăsați în voia lor. Au puțin interes pentru familia lor, istoria creării acesteia și nu știu despre valorile și tradițiile familiei. Drept urmare, copiii nu vor putea crește ca oameni demni, de succes, respectați. Prin urmare, a fost nevoie de crearea unui proiect care să aibă ca scop introducerea copiilor în valorile umane universale și dragostea pentru familia lor prin vacanțele în familie. Acest proiect va îmbogăți copiii și părinții lor cu experiența comunicării emoționale și a activității creative comune.

Scopul proiectului:

Formarea atitudinii valorice a elevilor față de semnificația vacanțelor în familie în viața unei persoane.

Obiectivele proiectului:

  • introducerea elevilor în clasificarea și regulile vacanțelor
  • să dezvolte la copii interesul pentru a afla despre istoria familiei lor;
  • promovează dezvoltarea abilităților creative și de comunicare
  • promovează o atitudine grijulie față de tradițiile familiei
  • dezvoltarea abilităților de lucru în grup

Tip proiect:

  • orientat spre practică
  • informativ
  • creativ

Participanții la proiect:

Elevi de clasa a IV-a, părinți, profesori.

Termenele de implementare:

Al patrulea trimestru al clasei a IV-a.

Planul proiectului:

Etapa pregătitoare

Scena principală

Etapa finală

organizarea stabilirii obiectivelor pentru copii

Conducerea cursurilor pe următoarele teme:

„Seven Me”, „Istoria familiei. Întâlniri memorabile”, „Fericit cel care este fericit acasă”

protecția mini-proiectelor „Familia mea”, „Sărbători în familie”, „Sărbătoare preferată”, „Tradiții de familie””,

scrierea unei istorii orale despre vacanța preferată a unei familii

organizarea unei întâlniri cu părinți „Valori familiale, sărbători, tradiții”

concurs de poezie „familia mea”

pregătirea desenelor pe tema „Sărbătoarea preferată a familiei mele”

desfășurarea unei lecții ORKSE pe tema „Vărbători în familie”

crearea unei prezentări la nivelul întregii clase „Sărbătorile preferate ale clasei noastre”

realizarea unei expoziții de fotografie „Vărbători în familie”

vizionarea videoclipurilor de familie

sărbătoarea elevilor și părinților clasei „familia noastră prietenoasă”

realizarea de mini proiecte pe temele: „Familia mea”, „Sărbătorile în familie”, „Sărbătoarea preferată”, „Tradițiile de familie”

vizionarea și discutarea lungmetrajelor

rezumând proiectul

Pregătirea concursului de poezie „Familia mea”.

Rezultate planificate:

  • Am obținut idei inițiale despre sărbători, reguli pentru celebrarea sărbătorilor în familie
  • au fost dezvoltate proiecte comune de familie;
  • părinții elevilor sunt implicați în participarea activă la proiecte
  • a acumulat experiență de lucru cu diverse surse de informare, experiență în activități creative, activitate de reflexie și interacțiune pozitivă a tuturor participanților la proiect, precum și experiență comună a experiențelor emoționale și valoroase ale copiilor și părinților
  • a fost organizată o expoziție de lucrări de creație pe tema „Vărbători în familie”.

Lista literaturii folosite:

  1. Danilyuk A.Ya. Fundamentele eticii seculare. M: Educație, 2012. 63 p.
  2. Derekleeva N.I. Intalniri cu parinti. Școală primară. M.: VAKO, 2005. 258 p.
  3. Derekleeva N.I. Noi întâlniri cu părinți: clasele 1-4. M.: VAKO, 2007. 312 p.
  4. Kasatkina N.A. Forme de interacțiune între profesori și părinți în școala primară. Volgograd: Profesor, 2005. 122 p.
  5. Salyahova L.I. Intalniri cu parinti. Scenarii, recomandări, materiale pentru dirijare. 1-4 clase. M: Globus, 2007. 315.
  6. Scenarii pentru vacanțe, cursuri, jocuri, divertisment pentru școala elementară / L. Arkharova, L. Grebenkina, S. Demidov. M: Centrul „Căutare Pedagogică”, 2004. 160 p.
  7. Activități extrașcolare: clasa a IV-a / O. Zhirenko, L. Yarovaya, L. Barylkina, T. Tsybina. M: Vako, 2007.272 p.
  8. Orele de curs pentru clasele 1-4 / N. Ustsova, D. Dyuldenko, O. Poletaeva și alții: Profesor, 2008. 283 p.

Plan de lecție despre elementele de bază ale eticii seculare „Sărbătorile în familie”

Clasa a IV-a, complexul educațional „Școala Rusiei”

Obiectivul lecției: crearea condițiilor pentru a realiza semnificația vacanțelor în familie în viața unei persoane.

Obiectivele lecției:

Subiect: familiarizarea elevilor cu sărbătorile de stat, populare, religioase și calendaristice-ceremoniale; predați cultura comportamentului atunci când vizitați; dezvoltarea capacității de a comunica cu membrii familiei și cunoscuții; cultivarea interesului pentru tradițiile populare; crearea condițiilor pentru îmbunătățirea capacității de a lucra în grup. Dezvoltați abilitățile de căutare.

Metasubiect:invata sa extragi informatii din ilustratii, text, tabele; folosiți experiența de viață; lucrați cu literatură suplimentară; dezvoltarea capacității de a extrage informații faptice; dezvolta capacitatea de a interpreta și rezuma informațiile primite și de a trage concluzii.

Personal: promovarea unei atitudini morale față de valorile familiei, formarea unei imagini pozitive a familiei, sentimentul iubirii și mândriei față de familie, respectul față de părinți; dezvoltați interesul pentru istoria familiei dvs., tradițiile familiei și pedigree; dezvoltarea proceselor cognitive (atenție, memorie, gândire, vorbire), potențialul creativ al elevilor, funcțiile comunicative (capacitatea de a lucra în grup, de a conduce dialogul educațional); construirea încrederii în sine; învață să-ți evaluezi propria muncă și munca grupului.

Echipamente si materiale:echipamente multimedia (laptop, proiector, ecran, difuzoare); prezentare „Vărbători în familie” (componentă regională); carduri cu litere scrise pe ele.

Pregătirea preliminară.

Cu 1 săptămână înainte de lecție, elevii au sarcina de a spune tuturor despre vacanța lor preferată în familie, conform următorului plan:

  1. Cum se numește vacanța mea preferată?
  2. Cum sărbătorește familia mea această sărbătoare.
  3. Ce sentimente trezește această sărbătoare?
  4. Cum a luat naștere tradiția sărbătoririi sărbătorii în acest fel?

Progresul lecției

1 . Moment organizatoric.

Profesor: -Mă bucur să te văd la lecția noastră, sper să te însoțească o dispoziție bună.

De ce depinde starea ta de spirit?

Când este întotdeauna bine?

Răspunsurile elevilor.

2. Actualizarea cunoștințelor.

1) „Brainstorming”

Pe tablă sunt litere, trebuie să alcătuiți cuvinte din ele - termeni legați de subiectul nostru.

U, a.o, p, k, g, r, d, b, h, i, m, l, b

2) Amintiți-vă , penultima literă. Ce cuvânt mi-a venit imediat în minte? Etică, Etichetă. Dați concepte acestor cuvinte.

3. Introducere parțială în tema lecției, crearea unei situații problematice.

Profesor: - Zilele vieții noastre sunt diferite. Ele pot fi împărțite în două categorii. Care? Uite.

Ce ai văzut în prima poveste?(sl. 1.)

Ce zile sunt oamenii dedicați muncii fizice?

Despre ce este al doilea slide?(sl. 2) Ce nume poti da? Băieți, care este subiectul lecției noastre?

Răspunsurile copiilor

Profesor: - De ce o să vorbim despre vacanțe la ora de etică? Care este legătura dintre ei? Cum crezi că au apărut sărbătorile?

Să rezumam ipotezele noastre citind manualul. p.58.1 alin.

Ce înseamnă cuvântul vacanță?

Răspunsurile copiilor.

vacanta - acestea sunt: ​​întâlniri, bucurie, distracție și comunicare între adulți și copii, jocuri, divertisment care poate fi folosit acasă, la școală.(sl.3)

Să generalizăm acest concept cu o sarcină neobișnuită. Trebuie să veniți cu un cuvânt pentru fiecare literă a acestui cuvânt. adjectiv.

Profesor: Cum se numesc sărbătorile la care sunt prezenți doar oamenii? tata, mama, fiul , fiica , Frate , soră, bunic, bunica

unchiul , mătuşă , veri ( văr ) și veri ai doi.

« Vacanta in familie".

4. Verificarea lucrării finalizate

Povești pentru copii despre vacanțele acasă (pagina 4).

Puteți pune întrebări.

Profesor: „De unde o astfel de tradiție în familia lor?”

Răspunsuri sugerate: „Pentru că părinții ajută la pregătirea sărbătorii și nu trebuie uitați. Copiii se consultă adesea cu părinții lor despre cum să sărbătorească cel mai bine sărbătoarea, pentru că părinții știu să sărbătorească.”

Profesor: „Ești bine în felul tău. Când vrem să organizăm o vacanță, deseori apelăm la experiența părinților noștri, bunicilor, bunicilor, străbunicilor, străbunicilor, încercând să luăm cele mai interesante, neobișnuite; Învățăm de la ei despre cum se sărbătoreau sărbătorile înainte și ne aruncăm încet în istorie.Spune-mi, te rog, a luat cineva parte la ritualurile antice despre care ți-au spus bunicile sau străbunicile?”

Băieții își împărtășesc experiențele.

5. Munca independentă. (sl. 5)

Elevii primesc carduri cu următoarele înregistrări pe fiecare:

  • Sărbătorile ne permit să ne amintim de oameni care au făcut ceva foarte important pentru familie, oraș și țară.”

Profesor: „Pentru a trage o concluzie din conversația noastră, să facem puțină muncă independentă. Trebuie să citiți propozițiile de pe card și să subliniați acele propoziții cu care sunteți de acord. Numărul de oferte poate fi oricare – de la 0 la 6.”

Elevii finalizează sarcina.

6. Verificarea finalizării lucrării.

Profesorul îi cere copiilor care au subliniat prima propoziție să ridice mâna, apoi propoziția a 2-a etc. Numărul de mâini ridicate este înregistrat pe tablă.

7. Formularea unei concluzii după muncă independentă.

Profesor: „Ați subliniat multe propoziții, dar printre ele nu există nicio propoziție că să fie nevoie de vacanță doar pentru relaxare. Deci, sunteți de acord că sărbătorile pe care le sărbătorim în familie au un alt rol în afară de relaxare? Să încercăm să înlocuim toate propozițiile pe care le-ați ales cu una care le poate transmite sensul.”

Băieții încearcă să finalizeze această sarcină și își oferă propriile opțiuni.

7. Profesor: „Mulțumesc, ne-ați ajutat cu adevărat să ne apropiem cu toții de înțelegerea subiectului lecției. Tot ce rămâne este să-l deschizi și să vezi cum sună exact.” Profesorul deschide subiectul scris pe tablă, toți citesc împreună:Vacanțele în familie ca una dintre formele memoriei istorice.”

Concluzii. O vacanță este….(sl.6)

Aceasta este distracție, o sărbătoare care are loc din orice motiv.

- aceasta este memoria istorică a umanității

Sărbători

Stat familial

Ziua Profesorului

Ziua Orașului

8. Să consolidăm completând tabelul în perechi (Sl. 7).

Masă

Sensul sărbătorii

Vacanţă

Ne amintim de apărătorii Patriei Mame

9. Slide check. Ce sărbătoare ai observat? Religios

Profesor: Fiecare dintre sărbători are propria sa ordine, propriul său ritual. Cel mai plăcut ritual este primirea unui cadou.

Ce este un cadou?

10. Cadou - acesta este un obiect sau lucru care este prezentat la cererea proprie și gratuit cu scopul de a aduce plăcere și beneficiu.

Un cadou are semnificații similare cu un cadou și cu o donație. Dar, de regulă, a oferi un cadou este asociat cu o anumită ocazie: un anumit eveniment, obicei sau sărbătoare. Există multe motive diferite pentru a oferi un cadou. Cele mai frecvente dintre ele:

· Obiceiuri și sărbători (Ziua de Naștere, Anul Nou, Nunta, Crăciunul, Ziua Îndrăgostiților)

· Exprimarea recunoştinţei

· Exprimarea iubirii sau a prieteniei

· Exprimarea simpatiei

Istoria cadourilor în Rusia

În Rus', cadourile au fost întotdeauna iubite, au putut găsi în ele sens secret și vești fericite. Numeroase basme vorbesc despre un cuțit dat în dar, pe care apare sânge dacă proprietarul său a avut probleme peste ocean. Sau cum mirele își recunoaște mireasa după inelul dat. De asemenea, nu întâmplător în basme eroul nu găsește cele mai minunate obiecte, ci le primește cadou: fie că este vorba despre o minge care arată drumul sau un inel care îndeplinește dorințele.

In Rus' cuvantul „cadou” a fost un frate geamăn - „ospitalitate”, derivat din cuvântul „oaspete”.Anterior, conform obiceiului, o persoană intra întotdeauna într-o casă cu un cadou, iar în această casă era gata să „l dea” în schimb. Obiceiul de colindat de Iulie a avut, de asemenea, o semnificație de „cadou” - exista credința că o viață prosperă era asociată nu numai cu abundența pe masă și în pivnițe, ci și cu generozitatea obligatorie, dorința de a împărtăși și de a oferi altora daruri. . La Maslenița au dat prăjituri de turtă dulce cu modele cu inscripțiile: „Dăruiesc cui iubesc”, „Un cadou de la persoana iubită este mai valoros decât aurul”. Obiceiul de a schimba ouă colorate de Paște este încă viu.

Și cum ar trebui să fie o vacanță, vom citi.

Pagina 59, ultimul paragraf.

11. Reflecție.

Scrierea unui syncwin pentru cuvântul „vacanță”

12. Tema pentru acasă.

pp.58-59, TV. Muncește, vine cu un cadou pentru orice sărbătoare aleasă.

  • Sărbătorile ne ajută să ne amintim evenimentele istorice și să le înțelegem mai bine.
  • Sărbătorile ajută la menținerea generațiilor conectate.
  • Sărbătorile te ajută să înveți tradițiile poporului tău.
  • Sărbătorile ne învață să respectăm culturile altora.
  • Sărbătorile ne oferă posibilitatea de a experimenta mândria cu familia noastră, orașul nostru, oamenii noștri, țara noastră.
  • Sărbătorile ne ajută să ne amintim evenimentele istorice și să le înțelegem mai bine.
  • Sărbătorile ajută la menținerea generațiilor conectate.
  • Sărbătorile te ajută să înveți tradițiile poporului tău.
  • Sărbătorile ne învață să respectăm culturile altora.
  • Sărbătorile ne oferă posibilitatea de a experimenta mândria cu familia noastră, orașul nostru, oamenii noștri, țara noastră.
  • Sărbătorile ne permit să ne amintim de oameni care au făcut ceva foarte important pentru familie, oraș și țară.
  • Sărbătorile ne ajută să ne amintim evenimentele istorice și să le înțelegem mai bine.
  • Sărbătorile ajută la menținerea generațiilor conectate.
  • Sărbătorile te ajută să înveți tradițiile poporului tău.
  • Sărbătorile ne învață să respectăm culturile altora.
  • Sărbătorile ne oferă posibilitatea de a experimenta mândria cu familia noastră, orașul nostru, oamenii noștri, țara noastră.
  • Sărbătorile ne permit să ne amintim de oameni care au făcut ceva foarte important pentru familie, oraș și țară.
  • Sărbătorile ne ajută să ne amintim evenimentele istorice și să le înțelegem mai bine.
  • Sărbătorile ajută la menținerea generațiilor conectate.
  • Sărbătorile te ajută să înveți tradițiile poporului tău.
  • Sărbătorile ne învață să respectăm culturile altora.
  • Sărbătorile ne oferă posibilitatea de a experimenta mândria cu familia noastră, orașul nostru, oamenii noștri, țara noastră.
  • Sărbătorile ne permit să ne amintim de oameni care au făcut ceva foarte important pentru familie, oraș și țară.

Sărbătorim Ziua Îngerului Păzitor

Rezumând anul trecut și făcând planuri pentru viitor

Salutăm primăvara și ne curățăm de rău și de rău în gândurile și faptele noastre

Se celebrează sărbătoarea sărbătorilor: biruința binelui asupra răului, viața asupra morții

Sensul sărbătorii

Vacanţă

Ne amintim de apărătorii Patriei Mame

Mulțumim femeilor pentru munca și grija lor

Sărbătorim Ziua Îngerului Păzitor

Rezumând anul trecut și făcând planuri pentru viitor

Salutăm primăvara și ne curățăm de rău și de rău în gândurile și faptele noastre

Se celebrează sărbătoarea sărbătorilor: biruința binelui asupra răului, viața asupra morții

Subtitrările diapozitivelor:

*
http://aida.ucoz.ru
*
*
http://aida.ucoz.ru
*
vacanţă
Vacante in familie
*
http://aida.ucoz.ru
*
Vacante in familie
Cum se numește sărbătoarea mea preferată. Cum sărbătorește familia mea această sărbătoare?
*
http://aida.ucoz.ru
*
Sărbătorile ne ajută să ne amintim evenimentele istorice și să le înțelegem mai bine. Sărbătorile ne ajută să învățăm tradițiile oamenilor familia, orașul nostru, oamenii noștri, țara noastră Sărbătorile ne permit să ne amintim de oameni care au făcut ceva foarte important pentru familie, oraș și țară.”
*
http://aida.ucoz.ru
*
vacanţă
Întâlniri, distracție, bucurie, comunicare, jocuri, divertisment
Memoria istorică a umanității
*
http://aida.ucoz.ru
*
Sărbători
StatePublicFamily
*
http://aida.ucoz.ru
*
*
http://aida.ucoz.ru
*
Sensul sărbătorii
Vacanţă
Ne amintim de apărătorii Patriei Mame
Mulțumim femeilor pentru munca și grija lor
Sărbătorim Ziua Îngerului Păzitor
Rezumând anul trecut și făcând planuri pentru viitor
Salutăm primăvara și ne curățăm de rău și de rău în gândurile și faptele noastre
Se celebrează sărbătoarea sărbătorilor: biruința binelui asupra răului, viața asupra morții
23 februarie
8 martie
Ziua băiatului de naștere
Anul Nou
Duminica Floriilor (Intrarea Domnului în Ierusalim
Ziua Victoriei
Creează-ți propriile sărbători și cadouri
*
http://aida.ucoz.ru
*
Mulțumesc pentru lecție!
*
http://aida.ucoz.ru
*