» »

Примроз цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн ангиуд. Экологийн ахлах бүлгийн хичээл "Примроз" сэдвээр хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн төлөвлөгөө (ахлах бүлэг)

30.09.2019

GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Примроз" сэдвээр.

Зохиогч: Татьяна Владимировна Шмидт, багш. Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Ягодка" хосолсон цэцэрлэг х. Александровское” Томск муж.
Зорилтот.
Примрозуудын санааг нэгтгэхийн тулд тэдгээрийг гадаад төрхөөр нь танихыг заа.
Цасан ширхгийг танилцуулах - Галандус, түүний гадаад төрх байдлын санааг уран барималаар нэгтгэх.
Сэрэх шинж чанарыг харуулах, таатай нөхцөлтэй холбоо тогтоох (удаан хоног, дулаан, чийгийн элбэг дэлбэг байдал).
Гоо сайхныг анзаарах, таашаал авах, хамгаалах чадварыг хөгжүүлэх.
Материал.
Хаврын хувцас, цэцгийн гурван хэмжээст дүрс: primrose, coltsfoot, lungwort, anemone, galandus.
D/тоглоом "Эхлээд яах вэ, дараа нь юу" тоглоом, хүүхэд бүрт колтсфут дүрстэй 3 хөзөр (цэцэглэлтийн дарааллаар).
D/тоглоом "Хүслийн цэцэг", ойд ёс зүйн дүрэм зөрчсөн, цэцэг ургах нөхцлийг харуулсан цэцэг, дэлбээний төгсгөлд, зөрчлийг засах зураг.
Хуванцар, самбар, өөдөс, картон (хүүхдийн тоогоор).
Урьдчилсан ажил.
А.Онеговын "Анемон", "Медуница", "Кольтсфут" өгүүллэгүүдийг унших. В.С.Моложавенкогийн "Гоо сайхны нууц" номноос ишлэл уншиж байна.
Шүлэг цээжлэх.

Хичээлийн явц.

1. Хавар ирж, оньсого асуудаг.
Хэрвээ цас хаа сайгүй хайлж байвал
Өдөр уртассаар байна
Хэрэв бүх зүйл ногоон болж хувирвал
Талбайд урсгал дуугарна.
Хэрэв нар илүү гэрэлтдэг бол
Хэрэв шувууд унтаж чадахгүй бол
Салхи дулаарвал
Тэгээд тэр бидэн дээр ирсэн ... хавар.
2. Та нар туслаач
Миний хувцсыг гоё болго
Тиймээс цас хайлж,
Бид цасан доороос сэрлээ
Нойрсож буй примрозууд.
Примроз гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).
Примрозыг мөн эрт цэцэглэдэг, цасан бүрхүүл гэж нэрлэдэг.
Эдгээр нэрийг тайлбарла (Хүүхдийн хариулт).
Анхны цэцэг гарч ирэх шалтгаан юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).
Цасан шуурга, цасны хаант улсаас цасан ширхгүүдийн цэцэг шууд бидэнд ирдэг.
Хамгийн сонирхолтой нь өөр өөр газар өөрийн гэсэн цасан ширхгүүдтэй байдаг.
Томск мужид ургадаг цасан ширхгүүдийг хамтдаа жагсаацгаая.
3. Хуруугаараа тоглох.
Цастай хоосон зайны дараа Гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа доошлуул.
Цэцэг цэцэглэж байна. Нэг гараа дээшээ сойз, хуруугаа нээ.
Хараагүй хэр удаж байна Нөгөө гараараа ч мөн адил.
Энэ эмзэг гоо үзэсгэлэн! Хоёр гараа үлээж, алгаа дээшээ.
Энд primrose цэцэг байна, Нэг гартаа хуруугаа ээлжлэн, дараа нь нөгөө гараараа нугална.
Coltsfoot хуудас
Мөн сүлдтэй corydalis,
Анемон, сэвшээ салхитай,
Амтат шүүстэй уушгины ургамал,
Урсгалтай усанд орох костюм.
Энд хөндийн сараана, нэрс байдаг,
Намайг битгий март, цэвэрхэн.
Бид бүх цасан ширхэгт дуртай
Бид гоо сайхныг хадгалах болно.
4. Ямар цасан ширхгийг алтан булаг гэж нэрлэдэг вэ? (Примрозе.)
Яагаад түүнд ийм хоч өгсөн юм бэ? (Энэ нь олон тооны түлхүүр шиг харагдаж байна.)

Үүнийг өөр юу гэж нэрлэдэг вэ? (Примул, ууган, хуц, үхрийн нулимс, хурга, бурхны горхи, алтан саваа, зүгээр л түлхүүрүүд.)
5. Оньсого таагаарай: "Тэр бол хойд эх, эх хүн юм, энэ цэцгийн нэр юу вэ?" (Колтсфут.)


Энэ цэцэг яагаад ингэж нэрлэгддэг вэ?
Coltsfoot ямар ургамал шиг харагддаг вэ? (Dandelion.)
Энэ нь Dandelion-ээс юугаараа ялгаатай вэ? (Навчны хэлбэр, иш, цэцэглэлт.)
Цэцэглэж буй үхрийн хөл нь навчтай юу? (Үгүй.)
6. "Эхлээд юу вэ, дараа нь юу вэ" дидактик тоглоом.
Картуудыг дарааллаар нь байрлуулж, үхрийн хөлийн цэцэглэлтийн дарааллыг харуул.


Та яагаад картуудыг ийм дарааллаар байрлуулснаа тайлбарла. Хүүхдүүдийн хариулт.
7. Аль цасан ширхгийг маш амттай гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхэд: "Уушиг цэцэглэж байна -
Тэр бол цэцгийн хатан хаан!
Түүний хажууд примула байдаг
Алтан фрак өмссөн байна” гэж бичжээ.


Цэцгийн нэрийг тайлбарла.
Түүний цэцэг ямар өнгөтэй вэ? Уушигны өвс яагаад цэцгийнхээ өнгийг өөрчилдөг вэ?
Уушиг нь хаврын хүйтнээс өөрийгөө хэрхэн хамгаалдаг вэ?
8. Энэ цэцгийг хар даа. (Үзүүлэх.)


Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Анемон.)
Анемоныг яагаад ингэж нэрлэсэн бэ? (Учир нь түүний нимгэн ишний цэцэг нь маш сул салхинд ч найгадаг.)
Гадаа цэлмэг үү, үүлэрхэг үү гэдгийг анемоноор ялгах боломжтой юу? Яаж? (Цэцэг задгай байвал тунгалаг, хаагдсан үед үүлэрхэг.)
9. Биеийн тамирын дасгал.
Өглөө зүлгэн дээр бид тоглоом эхлэв.
Би бол цасан ширхэг, чи бол бинт
Манай дугуйланд нэгдээрэй.
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв -
Тойргийг илүү өргөнөөр тараана
Одоо бид урсгал,
Уралдаан явуулцгаая.
Бид шууд нуур руу яарч байна,
Нуур том болно.
Дахин тойрог дээр зогсоо -
Наранд тоглоцгооё.
Бид бол хөгжилтэй туяа юм.
Бид эелдэг, халуухан.
10. Нартай хамт өөр нэг цэцэг гарч ирэхэд бүгд үүнийг цасан ширхгээр дууддаг (галантус). (Үзүүлэх.)

Яруу найрагч М.Серов энэ цэцгийн тухай маш сайн бичсэн:
“Цэвэрлэгээнд
Цэцэг босдог.
Тэр үүнийг цаснаас авсан
Эргэдэг хүзүүвч.
Бүгдийг нэг дор,
Салхины эсрэг хөнгөн.
Би туранхай хөл дээр зогсож,
Гартаа хонхтой."
11. Бараг бүх цасан ширхгүүдийг Улаан номонд оруулсан байдаг тул эдгээр цэцэгс илүү олон байхын тулд ядаж бидний төсөөлж буй талбай дээр өөрсдийн цасан ширхгийг - Галантусыг загварчлахдаа дүрсэлцгээе.
Иш, навчны бүтцэд анхаарлаа хандуулж, цэцэг, навчны хэмжээг харьцуул.


(Багш хүүхдийн биеийн байдлыг хянаж, шаардлагатай бол тусалдаг.)
12. Бид ямар гайхалтай цэвэрлэгээ хийснийг хараарай.


бас чиний тусламжтайгаар би хувцасласан.


Примрозыг арчилж, нэг охин шиг болохгүй гэж найдаж байна ...
Хүүхэд:"Нуга дахь цэцэг
Би гүйж байгаад эвдсэн
Би урж хаясан. Яагаад
Би тайлбарлаж чадахгүй байна.
Шилэн дотор
Энэ нь нэг өдрийн турш зогсож, хатсан.
Тэгээд тэр хэд болох байсан
Чи нугад зогсож байсан уу?"
Одоо бид "Хүслийн цэцэг" тоглоомыг тоглосноор ойд хэрхэн биеэ авч явахыг олж мэдэх болно, гэхдээ таных биш, харин цэцгийн хүслийг биелүүлэх болно. Хүсэл тэмүүлэл нь зургаар шифрлэгдсэн байдаг бөгөөд объектын зургууд тэдгээрийг хэрхэн биелүүлэхийг танд хэлэх болно. (Хүүхдүүд ээлжлэн хүслээ биелүүлдэг.)


Сайн байна залуусаа, бүх зүйл танаас хамаарна гэдгийг санаарай. Цэцэгт болгоомжтой хандах тусам Улаан ном нимгэн болно.

Боловсролын зорилго: Хаврын анхны цэцэгсийн тухай ойлголтыг тодруулах, өргөжүүлэх, ургаж буй цэцэгсийг биширч, гоо үзэсгэлэнг нь харахыг заах.

Хөгжлийн даалгавар: баяжуулах үгсийн сан, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар: хүмүүжүүлэх гоо зүйн амтмөн байгалийг хүндэтгэх.

Нэгдсэн даалгавар: бүтээлч байдал, уран сайхны гоо зүйн хөгжлийн талаархи мэдлэг.

Урьдчилсан ажил: хаврын анхны цэцэгсийн тухай яриа, чимэглэлийг үзэх.

Арга зүй: уран сайхны илэрхийлэл, харааны материалыг ашиглах, дидактик тоглоом, физик Минут, ашигла уламжлалт бус зураг, МХХТ-ийн хэрэглээ.

Материал ба тоног төхөөрөмж: цасан дусал, үхрийн хөл, хөндийн сараана, цаасан хуудасны дүрс бүхий слайд, өнгөт үр тариа, хөгжмийн дагалдан.

Хичээлийн явц

Сайн байцгаана уу

"Өдрийн мэнд!" - тэд чамд хэлсэн

"Өдрийн мэнд!" - гэж та хариулав

Хоёр утас хэрхэн холбогддог

Халуун дулаан, сайхан сэтгэл.

Бие биенээ харж, инээмсэглэж, сайн сайхан, халуун дулааныг хүсэн ерөөе.

Шүлгийг сонсоорой:

Алтан нар туяагаа сунгаж,

Цэнхэр тэнгэр баяр хөөрөөр гэрэлтэв.

Бүх байгаль амьд болж, өгөөмөр инээмсэглэв.

Шувууд хөгжилтэй дуулж, дэлхий сэрлээ.

Залуус аа, шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Зөв! Хаврын тухай.

Та бүхэнтэй "Хаврын үгсийн баглаа" тоглоом тоглоцгооё. Хавар ирэхэд байгальд юу тохиолддог вэ?

Би эхлэх болно, та үргэлжлүүлээрэй. Гадаа дулаахан болсон (Би нарыг хэлж байна).

Өнөөдөр би байгальд примроз гэж нэрлэгддэг хамгийн анхны цэцэгсийн талаар танд хэлэхийг хүсч байна. Примроуз бол өвлийн дараа нуга, ойд хамгийн түрүүнд цэцэглэдэг цэцэг юм. Эдгээр нь хаврын анхны цэцэг юм. Тэд тус бүр нь гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхшруулж, нарийн үнэрээрээ биднийг баярлуулдаг. Гэвч жил бүр примрозууд цөөрсөөр, учир нь өвлийн улиралд хүмүүс анхны ногоон ургамлыг маш их санаж, хавар анхны цэцэгсийг хараад, энэ газарт ийм цэцэг дахин ургахгүй байж магадгүй гэж бодсонгүй түүж авдаг. . Ихэнх примрозууд Улаан номонд орсон байдаг.

Би "Цэцэг цуглуул" тоглоом тоглохыг санал болгож байна (зүссэн зурагтай хосоор ажиллах).

1 зураг "Цасан дусал" (слайд)

Цасыг нэвтлэх

Гайхамшигтай нахиа

Хамгийн анхны, хамгийн зөөлөн

Хамгийн хилэн цэцэг.

Энэхүү гайхамшигтай цэцэг нь өвлийн улиралд дулаан цасан хөнжил дор ургадаг бөгөөд нахиа бүхий цайвар ногоон иш нь цасан доороос гарч ирдэг. Гуравдугаар сард, модонд навч байхгүй хэвээр байхад нарны хурц туяа дор цасан ширхгүүд цэцэглэдэг.

Цасан ширхгийн тухай олон домог байдаг. Тэд цасан ширхгийг "Цасан охины нулимс" гэж хэлдэг. Цасан охин уйлж, өвөлдөө баяртай гэж хэлэв. Тэр ой дундуур гунигтай алхаж, Цасан охины нулимс газарт унахад цасан ширхгүүд ургав.

Би "Ээж, хойд эх" хоёр дахь зургийг цуглуулахыг санал болгож байна (слайд)

Тэр зүгээр л нар руу толгойгоо өргөв -

Тэр өөрөө нар шиг харагдаж байв.

Дэлхийн бяцхан нар

Ээж, хойд эх хоёрыг олны дунд дууддаг байсан.

Энэ нь нарны туяа мэт харагдах шар дэлбээтэй. Дунд нь мөн сагстай төстэй шар өнгөтэй. Зөгий эх, хойд эхийн цэцэгнээс нектар цуглуулах дуртай. Хүүхдүүд ээ, навчийг анхааралтай ажигла. Навчны доод тал нь ээжийнхээ алган шиг зөөлөн, дулаахан, зөөлөн байдаг. Мөн дээд тал нь хүйтэн, тааламжгүй байдаг. Тиймээс энэ ургамлыг coltsfoot гэж нэрлэдэг. Ээж, хойд эх нь эмийн ургамал юм. Навч, цэцэг нь исгэж, өвчний үед ууж байна. Тиймээс та эдгээр цэцэгсийг маш болгоомжтой хандаж, тэднийг биширч, орхих хэрэгтэй.

Би "Хөндий сараана" (слайд) гурав дахь зургийг цуглуулахыг санал болгож байна.

Сийлсэн вандуй шиг

Өндөр хөл дээр

Ойн сараана цэцэглэдэг

Замын яг хажууд.

Соронз шиг гоо сайхан

Энэ нь хажуугаар өнгөрөх бүх хүмүүсийг татдаг.

Хөндийн сараана маш хортой.

Түүнтэй болгоомжтой байгаарай!

Хөндийн сараана бол эмийн болон гоёл чимэглэлийн ургамал юм. Хөндий сараана цэцгийн үнэр нь маш сэтгэл татам бөгөөд хэнийг ч хайхрамжгүй орхиж чадахгүй. Энэ нь үнэртэй ус үйлдвэрлэхэд хэрэглэгддэг. Навч, цэцэгсийг мөн эмийн түүхий эд болгон хурааж авдаг. Ургамлын бүх хэсгүүд, ялангуяа түүний жимс нь хүний ​​хувьд хортой байдаг.

Бид хаврын анхны цэцэгстэй уулзсан - primroses.

"Цэцэг" хурууны тоглоом

Цэлмэг газарт өндөр цэцэг ургаж,

Хаврын өглөө би дэлбээ нээв.

Бүх дэлбээний гоо сайхан, тэжээллэг байдал

Тэд хамтдаа газар доор үндэс ургадаг.

Одоо би танд үлгэр сонсохыг санал болгож байна (байгаль орчны үлгэр унших):

"Нэг тийм ч баян биш гэр бүлд хоёр хүүхэд байсан: хүү Тимоша, охин Василиса. Ээж, аав хоёр ажил дээрээ маш их цаг зарцуулдаг, хүүхдүүд гэрийн ажлыг өөрсдөө зохицуулдаг - ус зөөж, зуухаа асааж, цэцэрлэгээ усалж, суулгац тарьж, хэзээ ч сэтгэлээр унадаггүй, бие биедээ тусалдаг байв. Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ сүйтгэдэггүй байсан ч тэдэнд маш их хайртай байсан.

Түүний хайртай ээжийн төрсөн өдөр ойртож байсан тул Тимоша, Василиса нар ой руу явахаар шийджээ. сайхан баглаабэлэг болгон. Тэд сагсыг аваад зам дээр гарав. Хаврын эхэн үе байсан болохоор хаана ч цэцэг байсангүй. Гэвч дараа нь гэссэн хэсгүүдэд хүүхдүүд ер бусын үзэсгэлэнтэй, маш нарийн, цэвэрхэн цэцэг олж харав. Тэд баярлаж, тэднийг түүж авахыг хүссэн боловч "Бид бол ойн цасан ширхгүүд, гэссэн газарт ургадаг, хэрэв та биднийг сонговол бид хатаж үхэх болно" гэж сонсов.

Залуус ийм гайхамшигтай цэцгийг сүйтгэсэнд харамсаж, "Битгий ай, бид чамд хүрэхгүй, тэднийг бүгдийг нь баярлуулж, ээждээ өөр бэлэг өгөх болно" гэж хэлэв. Тимоша, Василиса хоёр юу ч үлдээлгүй явлаа."

Залуус аа, хүүхдүүд та нар зөв зүйл хийсэн гэж бодож байна уу? Яагаад?

Тэд яагаад ашигтай вэ? (Үрийг шувууд идэж, эмэнд хэрэглэдэг)

Хэн цэцэггүйгээр амьдарч чадахгүй вэ? (шавж)

Яагаад? (Шавж цэцгийн тоосоор хооллодог, зөгий цэцэгнээс нектар цуглуулдаг)

Гэвч харамсалтай нь примрозуудын амьдрал богинохон байдаг. Ихэнхдээ хүмүүс удахгүй үхнэ гэж бодохгүйгээр анхны цэцгээ түүдэг.

Залуус аа. Цэцэг нь үхэж, гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулахгүйн тулд юу хийх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хэрэв би цэцэг түүвэл

Хэрэв та цэцэг сонговол

Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч,

Хэрэв бид цэцэг түүвэл

Бүх цэвэрлэгээ хоосон байх болно

Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.

Хаврын цэцэгсийг харж, биширч байх нь хүн бүрт тааламжтай, баяр баясгалантай байхын тулд би хаврын анхны цэцгийг зурахыг санал болгож байна.

Цэцгийн дэлбээ, навч, ишийг ямар цэцгээр зурдаг талаар багш хүүхдүүдтэй ярилцана.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

ерөнхий хөгжлийн цэцэрлэг

-тай тэргүүлэх ач холбогдол бүхий хэрэгжилтүйл ажиллагаа

хүүхдийн урлаг, гоо зүйн хөгжлийн талаар №5

GCD-ийн хураангуй

"Примроз"

ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх нас(5-6 жил)

Комсомольск-на-Амур

GCD-ийн зорилго…………………………………………………………………………………

GCD даалгавар……………………………………………………………………………………

Тоног төхөөрөмж…………………………………………………………………………….

Хичээлийн зохион байгуулалт…………………………………………………………………………………

gcd-ийн явц………………………………………………………………………………………

2.1.Бяцхан судалгааны материал сонгох…………………………………

2.2. “Примроз” видео фрагментийг тоглуулж байна……………………………..

2.3 Примрозуудын тухай яриа. "Примрозе" гэсэн нэр томъёоны тайлбар …………………….

2.4 Бяцхан судалгаа ………………………………………………

2.5 Уран зохиолын агшин……………………………………………..

2.6.Гэрэл зурагтай ажиллах…………………………………………………….

2.7.“Би бол хаврын анхны цэцэг” бүтээлч ажил……………………………..

2.8 “Цэцэг” тайвшрах мөч………………………………………………

Хичээлийн хураангуй……………………………………………………………………………….

Эх сурвалжийн жагсаалт…………………………………………………………………………………

Хэрэглээ

Хавсралт 1. “Адонис” будах номонд зориулсан примрозын зураг…………………

Хавсралт 2. “Хаврын цэцэг” будах номын примрозын зураг……………….

Хавсралт 3. “Dandelion” будах номын примрозын зураг……………..

Хавсралт 4. “Цасан дусал” будах номонд зориулсан примрозын зураг……………

Хавсралт 5. “Хөндий сараана” будах номын примрозын зураг…………………..

Хавсралт 6. “Сугарын шаахай” будах номонд зориулсан примрозын зураг……

Хавсралт 7. Өгүүллэг. Н.И.Сладков. Бургасны найр……………………………

Хавсралт 8. Өгүүллэг. Н.И.Сладков. Цэцэгт дурлагч………………………..

Зорилтот:хүүхдүүдэд primroses, тэдгээрийн талаархи мэдлэгийг бий болгох өвөрмөц онцлог, байгаль дээрх зан үйлийн дүрэм.

Даалгаварууд:

    тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх онцлог шинж чанаруудхавар;

    primrose ургамлын олон төрлийг танилцуулах;

    танин мэдэхүйн сонирхол, төсөөлөл, сэтгэлгээ, олж авсан мэдлэгээ ажилдаа ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

    харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

    хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

    харилцааны ур чадвар, бие даасан байдал, шаргуу хөдөлмөр, ажиглалт, сониуч зан чанарыг төлөвшүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: primrose-ийн гэрэл зураг, будах зориулалттай primrose-ийн зураг (Хавсралт No1-6), өнгөт харандаа. Хаврын нугын том зураг (прирозгүй).

Нэмэлт материал: 1) Microsoft Office PowerPoint танилцуулга "Primroses"; 2) "Примроз" видео бичлэг (3.25 минут); 3) гэрэл зураг.

Урьдчилсан ажил:Н.Сладковын "Бугасны баяр", "Цэцгийн амраг" өгүүллэгүүдийг унших. (Хавсралт No7, No8)

1. Хичээлийн зохион байгуулалт

Хичээл нь хүүхдүүд багшийг тойрон цугларч, тэднийг шалгаснаар эхэлдэг гадаад төрх, анхаарлыг татдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна!

2. GCD шилжих

2.1. Жижиг судалгаанд зориулж материалыг сонгох

Хаалга тогшиж байна. Хүүхэд орж ирэв - Хавар.

Би хаврын улаан,

Би дэлхийг нойрноос сэрээдэг,

Би бөөрөө шүүсээр дүүргэдэг,

Би хаа сайгүй цэцэг ургадаг.

Би чамтай уулзахаар ирсэн,

Тэгээд тэр нэг баглаа авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид хаврын цэцгийн баглаа юу авчирсаныг таах болно(бид оньсого хийж, хаврын баглааг "цуглуулдаг").

2.2. "Примроз" видео фрагментийг тоглуулж байна(Слайдын дугаар 5)

2.3. Примрозуудын тухай яриа. "Примрозе" гэсэн нэр томъёоны тайлбар

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүх цаг үед хүмүүс анхны цэцэгсийг хараад баярладаг байв. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөв. “Өвөл эргэж ирэхгүй, хавар ирлээ” гэдэг шиг эдгээр цэцэг бидэнд хамгийн түрүүнд баяр баясгаланг бэлэглэдэг.

2.4. Бяцхан судалгаа

Бид primroses-ийг харж, тэд бие биенээсээ хэрхэн ялгаатай, хэрхэн адилхан болохыг тодорхойлдог. Примрозуудын нэрийг авч үзье. ( Слайд 6)

2.5. Уран зохиолын мөч

Хаврын цэцэгсийг хүндэтгэн шүлэг, дуу, үлгэр зохиосон (шүлэг нь хүүхдүүдэд урьдчилан тараагддаг).

2.6. Зурагтай ажиллах:хүүхдүүд танил цэцэг (хөндий сараана, хатагтайн шаахай) -ийг тодорхойлдог.

Цэцэг нь хожим биднийг баярлуулах болно гэдэгт бид анхаарлаа хандуулж байна, гэхдээ бид тэдэнд болгоомжтой хандах хэрэгтэй.

2.7. "Би хаврын анхны цэцэг" бүтээлч ажил(цэцэггүй клиринг бүхий зурагт хуудас өлгөгдсөн).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэгэн цагт примрозууд энэ цэвэрлэгээнд дуртай байв. Тэд ойд цастай байсан хаврын эхэн үед цэцэглэжээ. Хөгжилтэй, цэцэглэдэг нуга бүгдэд таалагдсан. Хүмүүс энд ирж амарч, гэртээ харих бүртээ анхны цасан ширхгийг түүж, данделлианаас хэлхээ сүлждэг байв. Хэдэн жил өнгөрч, талбай хоосон байв. Примрозууд алга болжээ. Цэвэрлэгээ гунигтай болов. Цэвэрлэгээг сэргээцгээе - сайн шидтэн болон хувирч, клирингуудад примроза тарьцгаая (хүүхдүүд примрозыг будаж, тэдгээрийг цэвэрлэнэ).

Тиймээс бидний цэвэрлэгээ цэцэглэв.

2.8. "Цэцэг" тайвшруулах мөч(Слайдын дугаар 10)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жил бүрийн хавар биднийг цэцэгсээр баярлуулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Бид зан үйлийн дүрмийг хэлэлцдэг. (Примрозууд усанд тогтдоггүй - тэр даруй хатдаг. Хамгийн гол нь хүмүүс өөрсдийн гоо үзэсгэлэнг сүйтгэдэг! Хүмүүсийн цэцэгт дурлах нь цасан ширхгүүдэд харамсалтайгаар хувирав: тэд ховор болжээ. Олон тооны примрозууд Улаан номонд орсон байдаг.) ​​( Слайдын дугаар 11)

Цаашид бусад хүүхдүүдэд ховор төрлийн цэцэгсийг таниулах зорилгоор та бид өөрсдөө Улаан номыг бий болгоно.

3. Хичээлийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд бидний примрозуудыг үзэх аялал маань дууслаа.

    Хүүхдүүд ээ, бидний аялал танд таалагдсан уу?

    Хавар хамгийн түрүүнд гарч ирдэг цэцэгсийн нэр юу вэ? Тэднийг нэрлэ.

    Та яагаад эдгээр цэцэгсийг баглаа болгон цуглуулж болохгүй гэж?

    Эх сурвалжуудын жагсаалт

    Хүүхэд нас: Ойролцоогоор боловсролын хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол/ T.I. Бабаева, А.Г.Гогоберидзе, О.В.Солнцева болон бусад - Санкт-Петербург: "Хүүхэд нас-Хэвлэл" хэвлэлийн газар, 2014. - 000 х. ISBN 978-5-906750-00-0

    Хүүхэд нас: Цэцэрлэгийн хүүхдүүдийг хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх хөтөлбөр / В.И.Логинова, Т.И.Бабаева, Н.А.Ноткина болон бусад; Эд. Т.И.Бабаева, 3. А.Михайлова, Л.М.Гурович: Хэвлэлийн газар. 3-р, шинэчилсэн. - Санкт-Петербург: "Хүүхэд нас-Хэвлэл" хэвлэлийн газар, 2007. - 244 х. ISBN 5-89814-076-X 978-5-89814-076-2

    Кондратьева Н.Н. "Бид". Хүүхдэд зориулсан байгаль орчны боловсролын хөтөлбөр. – Санкт-Петербург: “Хүүхэд нас-Хэвлэл” хэвлэлийн газар, 2006. – 240 х. ISBN: 5-89814-057-3

    Манай гэр бол байгаль: сургуулийн өмнөх боловсролын сонгон шалгаруулах хичээлийн хөтөлбөр. – Владивосток: PC IRO-ийн хэвлэлийн газар, FSBI “Лазовскийн улсын нөөц”, “Феникс” сан, 2013. – 68 х. ISBN 978-5-98892-026-7

    Николаева С.Н. Арга зүй байгаль орчны боловсролцэцэрлэгт. Дунд болон түүнээс дээш насны хүүхдүүдтэй ажиллах цэцэрлэг: цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан ном / S.N. Николаев. - 4-р хэвлэл. – М.: Боловсрол, 2002. – 208 х., 8 хуудас. өвчтэй. – ISBN 5-09-011526-5

    Николаева С.Н. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг цэцэрлэг, гэртээ байгальтай танилцуулах. – М.: Мозайка-Синтез, 2013. – 120 х.: өнгө. дээр ISBN 978-5-4315-0175-3

    Цахим нөөц https://yandex.ru/images/search

    Цахим нөөц http://go.mail.ru/search_images

    Цахим нөөц http://go.mail.ru/search_video

    Цахим нөөц http://allforchildren.ru

    Цахим нөөц http://razdeti.ru/semeinaja-biblioteka

    Цахим нөөц http://stihi-rus.ru/1/Fet/148.htm

    Цахим эх сурвалж http://www.youtube.com

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Озяг "Лесовичок" цэцэрлэг

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

боловсролын салбарын хэрэгжилтийн талаар

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

сэдвээр:

"Прирозег халамжлаарай"

(ахлах бүлэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Л.А. Зезегова

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:

Тоглоом, харилцаа холбоо, боловсрол, судалгаа, хөгжим, урлаг, уран зохиолын талаархи ойлголт.

Зорилтот: хүүхдүүдийг Коми мужийн эрт цэцэглэдэг ургамлуудтай танилцуулах.

Хүүхдүүдийн нас: 5-6 жил.

Даалгаварууд:

Танин мэдэхүйн хөгжил:өгөх энгийн төлөөлөлхаврын анхны цэцэгсийн тухай, цасан ширхгийг танилцуул.

Яриа хөгжүүлэх:уялдаа холбоотой, харилцан яриа, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх, хүүхдийн яриаг нэр үгээр идэвхжүүлэх.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:шууд боловсролын үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах нийтлэг нийтлэг хэм хэмжээ, дүрмийг нэвтрүүлэх.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил:Хүүхдийн гоо зүйн ойлголт, төсөөлөл, тэдний дүрслэлийн санааг хөгжүүлэх, гол зүйлийг онцлон тэмдэглэх, хөгжимд дуртай болгох.

Бие бялдрын хөгжил- хүүхдийн моторт туршлагыг баяжуулах;

хүүхдийн бие бялдар, сэтгэл зүйн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сонирхолтой байх, харилцан яриа өрнүүлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, үндэслэлээ илэрхийлэх, шаардлагатай тайлбарыг өгөх; хөгжмийн халаалтанд идэвхтэй оролцох; primrose-ийн тухай үндсэн ойлголттой байх; илэрхийлэх эерэг сэтгэл хөдлөлХөгжмийн бүтээл сонсохдоо багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ идэвхтэй, эелдэг харьц.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Примрозуудын зураг, тайзны хувьд эрт цэцэглэж буй толгойн чимэглэл, тараах материал (приросын зураг бүхий дугтуй); Улаан номонд орсон эрт цэцэглэдэг ургамлын тухай боловсролын уран зохиолын үзэсгэлэн. Бүтээлийн бичлэг: П.И.Чайковскийн “Цасан дусал”, Шопены “Улирал”.

Урьдчилсан ажил:

Хавар, цасан ширхгийн тухай яриа өрнүүлэх, шүлэг цээжлэх, “Хаврын анхны цэцэгс” үлгэр тоглох, хөгжим сонсох, оньсого тааварлах, номын булан дахь чимэглэл үзэх, танилцуулга хийх, стенд тохижуулах. эцэг эхийн булан"Коми мужийн примрозууд" сэдвээр.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Алтан нар туяагаа сунгаж,

Цэнхэр тэнгэр баяр хөөрөөр гэрэлтэв.

Бүх байгаль амьд болж, өгөөмөр инээмсэглэв.

Шувууд хөгжилтэй дуулж, Дэлхий сэрлээ.

Залуус аа, шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ? (хүүхдийн хариулт).

Хаврын улирал ирэхтэй зэрэгцэн байгальд ямар өөрчлөлт гардагийг нэрлэнэ үү. (хүүхдийн хариулт).

Жил бүр тэд цөөхөн, цөөхөн байдаг тул би өнөөдөр та нарт анхдагч цэцэгсийн тухай ярихыг хүсч байна. Учир нь өвлийн улиралд хүмүүс анхны ногоон байгууламжийг маш их санаж, хавар анхны цэцэгсийг хараад түүж авдаг бөгөөд энэ газарт дахин ийм цэцэг ургахгүй байх магадлалтай гэж боддоггүй. Ихэнх примрозууд Улаан номонд орсон байдаг. Primrose ажиллагаа гэж нэрлэгддэг ажиллагааг жил бүр хийдэг. Энэ асуудлын талаар сонин хэвлэлээр их бичиж байна. Примрозуудын тухай зурагтаар байнга ярьдаг.

Би хүүхдүүдэд "Цэцэг цуглуул" тоглоомыг санал болгож байна (зүссэн зурагтай хосоор ажиллах).

"Цасан ширхгийг" харуулсан 1 зураг

Цасан ширхгүүд - ойн ургамал. Цасан ширхгүүд нь цас бага зэрэг хайлж, хаврын нарны анхны дулаан туяагаар ургамлаас гарч, цэцэглэдэг ургамлаас нэрээ авсан. Цасан ширхгүүд нь зөөлөн налуу мод, бут сөөгний дор, хэсэгчилсэн сүүдэрт ургадаг боловч задгай газрыг илүүд үздэг. Өвөлд тэсвэртэй.

Шүлэг сонсоцгооё

(Хүүхэд уншдаг)

Цасан ширхгүүд.

Цас бүрхэгдсэн дов толгод дээр,

Цагаан цасан малгай дор,

Бид бяцхан цэнхэр цэцэг олсон,

Хагас хөлдсөн, бараг амьд.

Их халуун байсан байх

Өнөөдөр өглөө нартай,

Цасан дор цэцэг халуу оргиж,

Тэгээд тэр цаг нь болсон гэж бодсон.

Тэгээд тэр гарч ирэв. Мөн эргэн тойрон чимээгүй байна ...

Хөршүүд байхгүй. Тэр энд анхных нь.

Туулай түүнийг харав

Тэр үнэртээд идмээр санагдав.

Дараа нь тэр харамссан байх:

Чи хэтэрхий туранхай юм аа, найз минь.

Гэнэт сэвсгэр, цагаан нь явав.

Гуравдугаар сарын хүйтэн цас.

Тэр унаж, замаа гулсуулж,

Хавар биш дахиад л өвөл боллоо.

Мөн нимгэн ишний цэцэгнээс

Зөвхөн малгай нь харагдаж байна.

Тэр хүйтнээс хөх болж,

Миний сул дорой толгойг бөхийлгөж,

"За, би харамсахгүй байна,

Эцсийн эцэст хавар надаас эхэлсэн!"

Залуус аа, гэссэн хэсгүүдэд цасан ширхгүүд гарч ирдэг.

А: Гэссэн нөхөөс гэж юу вэ?

Д: Арвич хямгач - цас хайлж, дэлхий нээгдсэн газар (слайд үзүүлэх)

Хаврын нарны туяа дор цасан шуурга хайлж эхэлдэг.

Хаврын ус газарт хүрч, эдгээр цэцэг өвлийн урт нойрноос сэрэх болно.

Цасан шуурга бүрэн хайлж дууссаны дараа тэд цэцэглэнэ. Энэ цэцэг ойд хамгийн түрүүнд гарч ирдэг.

Оньсого сонс.

Дэлхийгээс хамгийн түрүүнд гардаг

Гэссэн хэсэг дээр,

Тэр хүйтэн жавараас айдаггүй

Жижигхэн ч гэсэн.

А: Энэ ямар цэцэг вэ?

D: Цасан ширхгүүд.

Асуулт: Тийм ээ, энэ оньсого нь мөн цасан ширхгийн тухай юм.

Залуус аа, байгаль дэлхий хүмүүст маш олон сайхан зүйлийг өгдөг. Өдөр бүр олон гайхамшиг биднийг хүрээлж байдаг. Гэхдээ амьд байгальд баяртай салшгүй холбоотой амьтад байдаг. Эдгээр нь цэцэг юм.

Бидний бүх амьдрал цэцэг биднийг орхихгүй,

Байгалийн сайхан өв залгамжлагчид.

Тэд үүрээр бидэн дээр ирдэг,

Нар жаргах үед тэд болгоомжтой явна.

Гол горхи хангинаж, шувууд шуугиж, голын мөс хагарч... Хамаг юм хаврын дуугаар дүүрнэ. (хөгжмийн дэвсгэр). Бүх цас хайлж амжаагүй байгаа ч энд тэндгүй гэссэн хар толбо аль хэдийн бүлээн уураар амьсгалж, ойн ойролцоо гэрэлт, баяр баясгалантай цаг ирж байна. Байгаль амь орж, мод, бут сөөг цэцэглэж, дараа нь анхны цэцэг гарч ирдэг.

Би хоёр дахь зургийг цуглуулахыг санал болгож байна"Колтсфут"

"Энэ ургамал хүн бүрт хэрэгтэй! "-

Өвөө надад их бахархаж хэлэв.

“Ханиад хүрсэн хүмүүст

Ямар ч хор хөнөөлгүй эм байхгүй!

Зарим газар цастай хэвээр байгаа бөгөөд тариан талбайн захад нар халж, жалга дов, голын эрэг дагуу алтан эх, хойд эхийн сагс харагдана. Эх, хойд эх нь зөгийнүүдээрээ алдартай; Энэ ургамлыг яагаад ийм хачирхалтай хоч, эх, хойд эх гэж өгсөнийг та мэдэх үү? Үүний шалтгаан нь: навчны доод хэсэг нь нарийн сэвсгэр үсээр бүрхэгдсэн, хүрэхэд зөөлөн, дулаахан мэт санагддаг, энэ бол эх юм. Мөн навчны дээд хэсэг, хатуу, хүйтэн нь хойд эх юм. Тиймээс тэд ургамлыг эх, хойд эх гэж нэрлэдэг.

Би гурав дахь зургийг цуглуулахыг санал болгож байна"Хөндий сараана"

Сийлсэн вандуй шиг

Өндөр хөл дээр

Ойн сараана цэцэглэдэг

Замын яг хажууд.

Соронз шиг гоо сайхан

Энэ нь хажуугаар өнгөрөх бүх хүмүүсийг татдаг.

Хөндийн сараана нь маш хортой

Түүнтэй болгоомжтой байгаарай.

Хөндий сараана - эмийн, гоёл чимэглэлийн ургамал. Цэцэглэж буй цэцэг, навчийг эмийн түүхий эд болгон бэлтгэдэг. Ургамлын бүх хэсгүүд, ялангуяа түүний жимс нь хүний ​​хувьд хортой байдаг. Хөндийн сараана цэцгийг үнэртэй ус үйлдвэрлэхэд ашигладаг.

Залуус аа, та ямар примрозтой танилцсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Одоо би чамайг амрахыг санал болгож байна.

"Хаврын анхны цэцэг" үлгэрийн жүжиг.

(Прирозе маск зүүсэн хүүхдүүд гарч ирээд сандал дээр сууна.)

Хамгийн гайхамшигтай зүйл бол хамгийн анхны ургамал бол би, coltsfoot юм.

Эрт нартай цаг

Хавар гэссэн хэсэг дээр

Булцуугаар чимэглээрэй

Coltsfoot цэцэг.

Хурц шар өнгийн ороолттой

Мөн ногоон оймс.

Уушигны ургамал:

Зүгээр л бод! Тэгээд би энд байна, уушгины ургамал, энэ нь бага зэрэг дараа нь цэцэглэсэн, гэхдээ энэ нь хэрхэн цэцэглэсэн бэ!

Хуурай навчийг өргөж,

Тавдугаар сарын эхээр

Цэцэг гарч ирнэ

Нар руу толгой дохив.

Голт бор эсвэл цэнхэр

Тэр гэрлээр нүд ирмэх болно -

Энэ нь зөгий урьж байна

Зөгийн балны дараа уушигны ургамал.

Анемон:

Би онгирох зүйл олсон! Би бол анемон - хамгийн зөөлөн. Салхи бүр намайг ганхуулдаг. Би чам шиг өнгөлөг биш, харин цас шиг цагаан. Намайг цасан ширхгүүд хүртэл дууддаг, би зөөлхөн, иш нь нимгэн, нарийхан болохоор ч тэр үү.

Хахуун цэцгийн:

Ха ха ха! Чамайг цасан доороос ургадаг болохоороо тэд чамайг цасан ширхгүүд гэж дууддаг болохоос чи маш зөөлөн болохоороо биш. Намайг хараач. би -Хахуун цэцгийн.

Дөрөвдүгээр сард бага зэрэг аймхай нар таныг дулаацуулна.

Хахуун цэцгийн аль хэдийн хөх өнгөтэй болсон.

Тэд эрх чөлөө рүү зоригтойгоор зам тавьж,

Өвлийн улиралд тэд цасан дор унтахаас залхдаг.

Миний хилэн цэцэг ямар нарийн ширхэгтэй болохыг хараач. Би таван дэлбээтэй - цагаан, шар, нил ягаан.

Тиймээс маргах хэрэггүй, хамгийн гайхамшигтай ургамал бол би!

Тоглуулах: - Битгий маргалд, найзуудаа! Ээж, хойд эх хоёр та хамгийн зоригтой. Чи, уушигны ургамал, өнгөлөг, зөгийн балтай. Чи, анемон, хамгийн эелдэг,Хахуун цэцгийн цэцэг бол хамгийн ухаалаг, хамгийн хүчтэй цэцэг юм . Та нар бүгдээрээ - примрозууд - хамгийн гайхамшигтай, хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн хүсүүштэй, яруу найрагчид таны тухай шүлэг бичдэг, зураачид зураг зурдаг, гэрэл зурагчид гайхалтай зураг авдаг, хөгжмийн зохиолчид ид шидийн хөгжим зохиодог.

Экологийн үлгэр унших:

Нэг тийм ч баян биш гэр бүлд хүү Тимоша, охин Василиса хоёр хүүхэд байв. Ээж, аав хоёр ажил дээрээ маш их цаг зарцуулдаг, хүүхдүүд гэрийн ажлыг өөрсдөө зохицуулдаг: ус зөөж, зуухаа асааж, цэцэрлэгээ усалж, суулгац тарьж, хэзээ ч сэтгэлээр унаж, бие биедээ тусалдаг байв. Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ сүйтгэдэггүй байсан ч тэдэнд маш их хайртай байсан. Хайртай ээжийнхээ төрсөн өдөр ойртож байгаа тул Тимоша, Василиса хоёр ой руу явж, сайхан цэцгийн баглаа бэлэглэхээр шийджээ. Тэд сагсыг аваад зам дээр гарав. Хаврын эхэн үе байсан болохоор хаана ч цэцэг байсангүй. Гэвч дараа нь гэссэн хэсгүүдэд хүүхдүүд ер бусын үзэсгэлэнтэй, маш нарийн, цэвэрхэн цэцэг олж харав. Тэд баярлаж, тэднийг авахыг хүссэн боловч "Бид ойн цасан ширхгүүд, гэссэн хэсэгт ургадаг. Хэрэв та биднийг сонговол бид хатаж үхэх болно." Залуус ийм гайхамшигтай цэцэгсийг устгасандаа харамсаж, "Бүү ай, бид чамд хүрэхгүй, хүн бүрийн баяр баясгалангийн төлөө ургуул. Тэгээд бид ээждээ өөр бэлэг бэлдэх болно." Тиймээс Тимоша, Василиса хоёр юу ч үлдээлгүй явав.

Залуус аа, хүүхдүүд та нар зөв зүйл хийсэн гэж бодож байна уу? Тэгээд яагаад?

Тэдэнд тусалцгаая. Ээждээ ямар бэлэг бэлдэж болох вэ (хүүхдийн хариулт).

Би хуванцар халбагаар цасан дусал хийхийг санал болгож байна.

Үүний тулд танд хэрэгтэй: 3 хуванцар халбага, цагаан хуванцар,

хөвөн арчдас, Атираат ногоон цаас, хайч, цавуу.

Хүүхдүүд цэцэг хийдэг

Залуус аа, та нар примроз шиг байж, хаврын нарыг шингээхийн тулд цэлмэг газар явмаар байна уу?

Дараа нь босоод өөрийгөө эргүүлж, цасан ширхгүүд болон хувирна.

Цасан ширхгүүд хэрхэн харагдахыг харуулъя.

Биеийн тамирын дасгал.

Цэцэг унтаж байсан бөгөөд гэнэт сэрэв.

Би дахиж унтахыг хүсээгүй.

Тэр хөдөлж, сунгаж,

Тэр дээш хөөрч, нисэв.

Бидний анхны цэцэгс

Дэлбээ цэцэглэж байна.

Салхи бага зэрэг амьсгалж,

Дэлбээ нь ганхаж байна.

Бидний анхны цэцэгс

Дэлбээ хаагдана.

Чимээгүй унтаж байна

Тэд толгой сэгсэрнэ.

- (Бүжгийн дараа.) Эргээд цэцэрлэгт ор.

Залуус аа, дахин бодоцгооё: примроз цэцгийн баглаа худалдаж авах нь үнэ цэнэтэй юу? Энэ нь биднийг илүү олон цэцэг цуглуулахад түлхэц өгөхгүй гэж үү? Примрозыг хамгаалахын тулд бид өөр юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг:

Хүүхэд:

Мод, өвс, цэцэг, шувуу

Тэд өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалахаа тэр бүр мэддэггүй

Хэрэв тэдгээрийг устгавал,

Бид дэлхий дээр ганцаараа байх болно.

Хүүхэд:

Хэрэв би цэцэг түүвэл

Хэрэв та цэцэг сонговол

Чи бид хоёр хамт байвал

Хүн бүр цэцэг түүдэг бол

Тэд хоосон хэвээр байх болно

Бүх мод, бут сөөг

Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно!

Залуус аа, та бүхний эелдэг царайг хараад цэцэгсийг гомдоохгүй, сүйтгэхгүй, харин тэдэнтэй үргэлж сайн найзууд байх болно гэдэгт итгэлтэй байна.

Цэцэгт анхаарал халамж тавь! Анхаарал тавьсанд баярлалаа!


"Примроз"

Экологийн хичээл ахлах бүлэг.

Хөтөлбөрийн агуулга: хаврын анхны цэцэгсийн талаархи санаа бодлыг тодруулж, өргөжүүлэх, өсөн нэмэгдэж буй цэцэгсийг биширч, гоо үзэсгэлэнг нь харахыг заах; үгсийн санг баяжуулах, уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх, гоо зүйн амт, байгальд хүндэтгэлтэй хандах

Материал: цасан дусал, алтанзул цэцэг, хөндийн сараана, нарциссыг дүрсэлсэн зураг, будгаар будах хэрэгсэл, зурах цаас, "Цасан дусал" бичлэг.

Хичээлийн явц:
Багш хүүхдүүдээс оньсого асууж, асуултанд хариулахыг хүснэ.
Цас хайлж байна,
Нуга амилсан
Өдөр ирж байна
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (хавар)
- Яг хавар, сайн байна!
- Хавар ирснээр юу өөрчлөгдсөн бэ? (Гадаа дулаарч, цас хайлж, гэссэн толбо гарч байна)
- Хавар тэнгэр (юу?)...
- Хаврын нар (энэ нь юу хийдэг вэ?) ...
- Хавар шувууд (тэд юу хийж байна вэ?) ...
- Хавар цэцэг (тэд юу хийдэг вэ?) ...
- Залуус аа, өнөөдөр хаврын энэ сайхан өдөр бид цэцгийн тухай ярих болно. Мөн зөвхөн цэцэг биш, харин primroses.
-Та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
(Санал болгож буй хариултуудын дараа багш примрозуудын тухай ойлголтыг өгдөг)
- Примроуз бол ой, нугад өвлийн дараа цэцэглэдэг анхны цэцэг юм. Эдгээр нь хаврын анхны цэцэг юм. Цэцэг бүр өөрийн гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхшрахаас гадна нарийн үнэрээрээ биднийг баярлуулдаг.
- Эмзэг цэцгийн гайхамшигт цагаан хонхнууд ойд цастай хаврын эхэн үед гарч ирдэг. Энэ цэцгийг ард түмэндээ......(цасан дусал) гэж нэрлэдэг.
(Багш хүүхдүүдэд цасан ширхгийн зургийг харуулав)
Энэхүү гайхамшигтай цэцэг өвлийн улиралд дулаан цасан хөнжил дээр ургадаг бөгөөд хаврын эхээр цайвар ногоон иш нь цасан доороос гарч ирдэг. Гуравдугаар сард гэрэлт дор нарны туяаМодны навч байхгүй үед цасан ширхгүүд цэцэглэдэг. Шуургатай, үүлэрхэг өдрүүдэд цасан ширхгүүдийн цэцэг хаагдаж, толгойгоо бөхийлгөдөг.
- Залуус аа, би чамд цасан ширхгүүд шиг санагдахыг санал болгож байна.

("Цасан ширхгүүд" бичлэгт тоглож, хүүхдүүд өөрсдийгөө цасан ширхгээр төсөөлж, хөдөлгөөнийг дуурайдаг: тэд нимгэн мөсийг зоригтойгоор нэвтлэн, нар, гэрэлд хүрч, сэрсэн ойд гайхаж, ойн оршин суугчидтай мэндчилдэг)
- Та цасан ширхэг байх дуртай байсан уу? Танд ямар санагдсан бэ?
-Цасан ширхгийн тухай олон домог байдаг. Тэдний нэг болох "Зоригтой цасан ширхгүүд" шүлгийг сонсоорой.
Ойн зам
Найзуудтайгаа өвөл байсан
Хүйтэн, цасан шуурга,
Цасан шуурга ба цасан шуурга.
Мөн хавар түүн рүү ирж байна,
Мөн улайж, тод,
Өнгөлөг наран даашинзтай
Шувууд, цэцэгстэй.
Өвөл атаархсан хавар,
Түүний залуу нас, гоо үзэсгэлэн,
Мөсөн салхинд хийсч,
Ууртай цасан шуурганд эргэлдэнэ.
Цэцэг нь хүйтнээс айдаг байв
Мөн дэлбээгээ хаасан.
Зөвхөн цасан ширхгүүд, эмзэг, зөөлөн,
Бүх хүчээрээ
Дэлбээ нээв
Цагаан дусал.
Жижиг боловч зоригтой!
-Тэгэхээр цас хайлж, гэссэн толбо гарч, бөөрөнхий алтан зоос гарч ирэв?
- Та намайг ямар алтан зоосны тухай ярьж байна гэж бодож байна вэ?
-Тийм ээ, цэцэгсийн хавар нь үхрийн хөлөөр нээгддэг. Энэхүү алтан цэцэг нь нарлаг шаварлаг жалгад ургадаг бөгөөд бүх ургамлаас эрт цэцэглэдэг. (үхний хөлийн цэцэг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэх)
Энэ цэцэг нь намхан иштэй, цэцэгийг хүйтнээс хамгаалдаг зөөлөн, цайвар хөвсгөр хучигдсан байдаг, хурц, масштабтай навчнууд нь иш рүү нягт дарагдсан байдаг; Том навчнууд дараа нь цэцэг байхгүй үед гарч ирдэг. Эдгээр навчнууд нь том, хар ногоон өнгөтэй.
Навчны нэг тал нь эх шиг дулаахан, нөгөө тал нь хойд эх шиг хүйтэн байдаг тул энэ цэцгийг coltsfoot гэж нэрлэсэн. Мөн цэцэг бүдгэрч эхлэхэд энэ нь цагаан сэвсгэр малгай болж хувирдаг. Үр бүрийг байгалиас нь жижиг агаарын хөвсгөр - шүхрээр хангадаг бөгөөд энэ нь үрийг нисэхэд тусалдаг.
- Хожим нь хаврын бусад цэцэг сэрдэг: алтанзул цэцэг, даффодил, хөндийн сараана, примроз гэх мэт. (хаврын цэцэгсийг дүрсэлсэн зургийн үзүүлэн)
- Гэвч харамсалтай нь примрозуудын амьдрал богинохон байдаг. Ихэнхдээ хүмүүс удахгүй үхнэ гэж бодохгүйгээр анхны цэцгээ түүдэг.
- Залуус аа, цэцэг үхэхгүй, гоо үзэсгэлэнгээрээ биднийг баярлуулахын тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Хэрэв би цэцэг түүвэл
Хэрэв та цэцэг сонговол
Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч,
Хэрэв бид цэцэг түүвэл
Бүх цэвэрлэгээ хоосон байх болно
Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.
- Хүн бүр хаврын цэцэгсийг харж, тэднийг биширэхэд таатай, баяр баясгалантай болгохын тулд би танд хамгийн их таалагдсан хаврын анхны цэцгийг зурахыг санал болгож байна.
Цэцгийн дэлбээ, навч, ишийг ямар өнгөөр ​​зурахаа багш хүүхдүүдтэй ярилцана. Үүний дараа хүүхдүүд будгаар ажиллаж эхэлдэг.
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд зурсан зургуудаа үзүүлж, яагаад энэ цэцэг зурахаар шийдсэн, ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Алдартай