» »

"Хүний биеийн хэсгүүд" сэдэвчилсэн долоо хоног. Танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээл "Биеийн хэсгүүдэд суралцах" Энэхүү багцад бага насны хүүхдүүдэд зориулсан эдгээр ажлын хуудас багтсан болно.

24.01.2021

Доорх хичээлүүдийн тусламжтайгаар хүүхдийнхээ эргэн тойрон дахь ертөнц болон өөрийгөө танин мэдэх үйл явцыг төрөлжүүлээрэй. Биеийн хэсгүүд нь маш үйрмэг хүртэл судлах боломжтой.

Хөгжлийн хичээлийг долоо хоногт хоёр удаа заавал хийх хичээлийн дуудлага болгон биш харин үйл ажиллагааны бүдүүлэг төлөвлөгөө болгон ашигла. Сурах үедээ тогло, тоглож байхдаа сур!

Хичээл 1.

Хичээлийн зорилго: хүүхдэд биеийн хэсгүүдийн нэрийг заа

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: харааны санах ой, сонсголын ой санамж, зургийг нэрээр нь тааруулах, биеийн хэсгүүдийг өөртөө тодорхойлох чадвар.

Заавар:

Энд биеийн хэсгүүдтэй картуудын багц байна. Тэднийг хүүхэдтэйгээ хамт хянаж үзээрэй. Хэрэв таны хүүхэд аль хэдийн зарим хэсгийг мэддэг бол тэр өөрөө тэдэнд үзүүлэхэд таатай байх болно. Бүх хэсгүүдийг нэг дор эзэмшихийг хичээх хэрэггүй, энэ нь боломжгүй юм физиологийн шалтгаанууд. Хичээлийг хэзээ ч эрүүдэн шүүх болгон хувиргаж болохгүй, хэрэв хүүхэд сонирхолгүй бол хичээлээ хойшлуул. Бүх зүйлд пропорциональ мэдрэмж байх ёстой гэдгийг санаарай.

Зургийг хар, нэрийг нь тодорхой дууд, жишээ нь, уруул. Дараа нь бид уруулаа, дараа нь хүүхдийн уруулыг харуулдаг. Хэрвээ хүүхэд хараахан ярьж амжаагүй байгаа бол биеийн зарим хэсгийг дуудаж байвал гараа уруул руугаа тавь. Ингэснээр хүүхэд уран хэллэгийг сурах болно. Үүний үр дүнд энэ нь түүнд үгсийн цаашдын дуудлагад туслах болно.

Хэрвээ хүүхэд ядарсан бол хичээлээ дуусга. Хөнгөн давталтаас эхлээд дараа нь буцаж ирээрэй.

Хичээл 2

Хичээлийн зорилго: Хүүхдэдээ биеийн хэсгүүдийн нэрийг зааж өг

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: харааны санах ой, сонсголын ой санамж, биеийн хэсгүүдийг өөртөө таних чадвар. Хөгжил тоглоомын үйл ажиллагаа, оюун ухаан, оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Заавар.

Өмнөх хичээлээс биеийн хэсгүүдийг давт. Зурган дээр хүссэн хэсгийг нэрлэж харуулахыг хүс. Хэрэв та хүүхдээ өөрөө хувцаславал бүх үйлдлийг байнга хэлээрэй. Жишээлбэл, одоо гараа тавиад, хуруугаа бээлий, хөлөө гуталдаа нууцгаая. Өвлийн улиралд Санта Клаустай, зун нартай нуугдаж тогло. Хүүхдийг хацрыг нь хяруунаас, чихийг нь нарнаас нуухад урь. Үүний үр дүнд хүүхэд, биеийн хүссэн хэсгийг дурдах үед түүнийг нуух эсвэл харуулах ёстой.

Хичээл 3

Хичээлийн зорилго: Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийн шинэ нэрийг зааж, шүлэг сур

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар. Тоглоомын үйл ажиллагаа, биеийн ерөнхий хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх. Чихээр даалгавруудыг гүйцэтгэх чадвар, жишээлбэл, тоглоомын хэлбэрээр.

Заавар:

Уншихдаа тодорхой үйлдэл хийдэг шүлгийг сур.

Ам, хамар, толгой,чих, хацар, дух, нүд,

(бид өөрсдөдөө эсвэл нялх хүүхдийнхээ эд ангиудыг өөрийн гараар эсвэл хүүхдийн гараар, хэрэв дээр байгаа бол үзүүлнэ)

Мөр, мөр, хүзүү, цээж

(мөрөн дээр нь зөөлөн алгадах, хүзүүг нь цохих, хуруугаараа цээжин дээр нь цохих)

Юу ч бүү март.

(бид гараа хажуу тийш нь сунгав)

Гар-алгаа-алга-алга

(алгаа алгадах)

Хөл-хөл-дээд-дээд,

(хөл гишгэх)

Нэг удаа энд, нэг удаа тэнд

(толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)

Энэ бол үгүй, энэ бол тийм.

(үгүй эсвэл тийм гэж толгой дохио)

Хичээл 4

Хичээлийн зорилго:

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:бусдын биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар, гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, харандаа барих чадвар, зурах чадвар.

Заавар:

Зургийг хар, жишээлбэл, биеийн аль хэсэг нь хаана байгааг асуу.

Хүүхдийг нэрнээс нь биеийн хэсэг хүртэл зураас зурахад урь.

эсвэл эхний сонголт танд хэцүү санагдаж байвал биеийн хүссэн хэсгийг дугуйл.

Хичээл 5 .

Хичээлийн зорилго: нүүрний хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: нүүрний хэсэг ба нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, нарийн ширийн зүйлээс том дүр зургийг гаргах чадвар, гарны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, цавуу хэрэглэх ур чадвар.

Заавар.

Эхний хичээлийн зургийг ашиглах эсвэл хүүхэд эхний хичээлийн зургийг ойлгохгүй байвал нүүрний хэсгүүдийн хоосон зайг өөрөө хий. Картононоос зууван нүүр гарга. Хүүхдийг эдгээр хэсгүүдээс хүний ​​царай гаргахад урь. Олон дэлгүүрт бэлэн стикер ном байдаг бөгөөд үүний үр дүнд та янз бүрийн нүүр царайг бий болгож чадна гэдгийг анхаарна уу.

Ажлын хэсгийг бүү хая, хэрэв хүүхэд бүх зүйлийг зөв хийсэн бол бусад ангиудад хэрэг болно.

Хичээл 6

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:

Заавар:

Ирээдүйн хүний ​​биед зориулж хэд хэдэн хоосон зайг хий: гар, хөл, гар, их бие, хүзүү, толгой (нүүргүй). Хүүхэд хөл, гар, хуруу (гар) гэх мэтийг олохыг хүс. Биеийн эдгээр хэсгүүдийг хүүхдэд болон өөртөө үзүүл, хүний ​​биеийн хэсгүүдийг бүрдүүл. Байршил зөв эсэхийг шалгана уу. Цавуугаар засах.

Дүгнэж хэлэхэд, ажлын хэсгийг бүү хая, энэ нь дараагийн хичээл дээр хэрэг болно.

Хичээл 7

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:биеийн хэсгүүд болон нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, нарийн ширийн зүйлээс том дүр зургийг гаргах чадвар, гарны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, цавуу хэрэглэх ур чадвар.

Заавар:

5 ба 6-р хичээлээс нүүрний хоосон зай, тухайн хүнийг өөрөө ав. Толгой дээр нүүрээ наа. Энэ цаасан хүүхэлдэй дээрх биеийн хэсгүүдийг зааж өгөхийг хүүхдээс хүс.

Хэрэв хүүхэд өөрөө энэ тухай хэлээгүй бол энэ хүнд юу дутагдаж байгааг асуу. Зөв бөгөөд логик хариулт бол үс юм. Хэрвээ хүүхэд хэцүү байгаа бол түүнд хэлээрэй.

Хичээл 8

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар:биеийн хэсгүүд болон нэрийг хооронд нь уялдуулах чадвар, сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, загварын дагуу зааврыг дагах ур чадвар, анхаарал халамжийг хөгжүүлэх, насанд хүрсэн хүнтэй хамтран ажиллах чадвар, бие бялдрын хөгжил.

Заавар:

Загварын дагуу эхлээд бүх хөдөлгөөнийг харуулсан зааврыг дагаж мөрдөхийг хүүхдийг урь, учир нь энэ нь илүү хялбар байдаг, дараа нь сонсголын мэдрэмжийн дагуу. Үүний үр дүнд гараа өргөж, гараа доошлуулахыг хүс. Гараа, жишээлбэл, бүсэндээ, гараа толгойныхоо ард, гараа нурууныхаа ард тавь. Чихээ (хамар эсвэл нүд) гараараа хааж, алгаа таших, гараа урдуур (араа, хэрэв авсан бол толгойноосоо дээш). Хөлөө дарж, нэг хөл дээрээ зогс.

Хичээл 9

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийг тодорхойлох чадвар, логик сэтгэлгээ, харааны санах ойг хөгжүүлэх.

Заавар:

Хүүхдийн царайны зургийг үзэхийг хүүхдийг урь. Нүүрэн дээр ямар нэг зүйл дутуу байгаа эсэхийг харуулахыг хүс.

Асуулт асуу: Нүүрэн дээр юу нуугдаж байна вэ?

Жишээлбэл:

Нүүрэн дээр хамар байхгүй.

Зөв! Чиний хамар хаана байна, ээжийн чинь хамар хаана байна?

Хэрэв та даалгавраа улам хүндрүүлэхийг хүсвэл картуудыг хайчилж, тусад нь үзүүлээрэй.

Хичээл 10

Хичээлийн зорилго: биеийн хэсгүүдийн нэрийг давт

Хөгжүүлсэн ур чадвар, ур чадвар: биеийн хэсгүүдийн зорилгыг тодорхойлох чадвар, логик сэтгэлгээ, харааны санах ойг хөгжүүлэх.

Заавар:

Тоглоомын хүүхдэд зориулсан зүйлсийг үзүүл. Эсвэл хэрэглээний хувьд ижил төстэй. Хэрэв тэр хүсвэл бид өөрөө сонгохыг санал болгож байна.

Халбага - Бид яаж халбага авах гэж байна? (гар).

Талх - Бид талхыг яаж зажлах вэ? (Жишээ нь ам, шүд).

Ном - Бид номыг хэрхэн авч үзэх вэ? (нүдтэй).

Цэцэг - Цэцгийг яаж үнэрлэх вэ? (хамар).

Утас - Тэдний хэлснийг бид яаж сонсох вэ? (чих).

Алим - Бид алимыг юугаар хазах вэ? (Шүд, жишээ нь, ам).

Зайрмаг - Бид юугаар зайрмаг долоох гэж байна? (Хэл).

Бөмбөг - Бид бөмбөгийг яаж өшиглөх вэ? (хөл).

Аз жаргалтай суралцах!

Любовь Сидорова
Хичээл Танин мэдэхүйн хөгжил"Биеийн хэсгүүдийг судлах"

Танин мэдэхүйн хөгжил(дэлхий). « Биеийн хэсгүүдэд суралцах»

дунд бүлэг

Зорилтот: хүний ​​биеийн хэсгүүдийг судлах.

Даалгаврууд: Хүний тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; гарчиг хэсгүүднүүр царай, зорилгыг нь судлах.

Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Зохион байгуулалттай зан үйлийн ур чадвар, хүүхдүүдийн багшийг сонсох, сонсох, асуултанд бүрэн хариулт өгөх чадварыг хөгжүүлэх; хүслийг төлөвшүүлэх эрүүл амьдралын хэв маягамьдрал.

Хичээлийн явц:

асран хамгаалагч: Та биднийг нэг үгээр яаж дуудаж чадаж байна аа?

Хүүхдүүд: Хүмүүс.

асран хамгаалагч: Тэгээд бидний нэг?

Хүүхдүүд: Эр хүн.

асран хамгаалагч: Өнөөдөр бид хүн хэрхэн ажилладаг тухай яриаг үргэлжлүүлнэ.

Бүх хүмүүс өөр. Хүмүүс ямар байдаг вэ?

Хүүхдүүд: эмэгтэй эрэгтэй, охид хөвгүүд, хүүхэд насанд хүрэгчид, хөгшин залуу.

асран хамгаалагч: Бид бүгд бие биенээсээ ялгаатай - өндөр, нүдний өнгө, арьсны өнгө, үс, дуу хоолой ...

Бидний хэрхэн ажилладаг талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу?

Надад чамд юу байгааг хараарай.

(тавиур дээр зүссэн бяцхан хүний ​​хэсгүүд.)

Хэн гэж бодож байна? Хүү, эсвэл охин?

Түүнд тусалцгаая, түүнийг цуглуулцгаая.

(Хүүхдүүд цуглуулдаг хэсгүүдбяцхан хүн ба соронзон самбарт хавсаргана.)

Тэр ямар нэгэн байдлаар гунигтай, гайхаж, ямар нэгэн зүйлд бухимдаж байна ... манай зочинд ямар нэг зүйл дутуу байна уу?

Хүүхдүүд: бяцхан хүн нүд, хамар, чихгүй.

Түүнд чамтай хамт тусалж, алга болсон хүнийг зурцгаая нүүрний хэсгүүд.

Бид муур руу хардаг

үлгэрийн зураг,

Гэхдээ үүний тулд танд хэрэгтэй

Бид бүгд маш их (нүднүүд).

Бид бүгд ойд хөхөө хэрхэн дуулахыг сонсдог бөгөөд үүний төлөө бид бүгд маш их байдаг (чих).

Бидний нүдний хооронд юу байдаг вэ? (хамар).

Шулуун хамартай

Хонхор хамартай. Хамар бүр нүүрэндээ ургасан тул маш хэрэгтэй.

Хүн яагаад нүд, хамар, чих хэрэгтэйг шалгацгаая. Мөн тэдний хамгийн чухал нь юу вэ?

Хүмүүст нүд яагаад хэрэгтэй вэ? (Соронзон самбар дээр нүдний зураг харагдана.)

асран хамгаалагч: нүдээ аницгаая. Чи юу харж байна?

Хүүхдүүд: харанхуй, гэрэл ...

асран хамгаалагч: Чи бидэнд нүд хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Юуны төлөө?

Хүүхдүүд: Бидний эргэн тойрон дахь объект, хүмүүс, бүх зүйлийг харах, өнгө ялгах, унших ...

асран хамгаалагч: Эргэж, бие биенийхээ нүд рүү хар. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ?

Хэн нэгэн саарал, хөх, хүрэн, ногоон өнгөтэй байдаг.

Нүдний дээгүүр хөмсөг, зовхи, сормуус нь нүдийг хаадаг. Тэд яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Хөмсөг, сормуус нь нүдийг хөлс, шороо, тоосноос хамгаална.

асран хамгаалагч: Залуус аа, та нүдээ хэрхэн хамгаалахаа мэддэг үү?

(Хүүхдийн хариулт.)

асран хамгаалагч:

"Сонсоод сана"

Нүдээ овойлт, хурц зүйлээс хамгаалаарай.

Хурц гэрэлд удаан харж болохгүй.

Удаан хугацаагаар зурагт үзэж болохгүй.

Та компьютер эсвэл утсан дээрээ тасалдалгүйгээр тоглоом тоглох боломжгүй.

Нүдээ бохир гараар үрж болохгүй.

Өдөр бүр нүүрээ угааж, нүдний дасгал хий.

Мөн нүдээ сайхан болгохын тулд одоо нүдний гимнастик хийцгээе.

Нүдэнд зориулсан гимнастик.

"Сониуч Барбара"

Сониуч Барбара

Зүүн тийшээ харж байна

Баруун тийшээ харна

Дээш харна

Доош харж байна

Би ирмэг дээр бага зэрэг суув (хамрын үзүүрийг хар,

Тэгээд түүнээс унасан (шал руу харах).

асран хамгаалагч: тэгээд одоо бид хүн яагаад хамар хэрэгтэйг олж мэдэх болно.

(Соронзон самбар дээр хамрын зураг байна.)

Нэг гараараа хамраа, нөгөө гараараа уруулаа тагла.

Та юу мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд: амьсгалж чадахгүй байна.

Хамар нь амьсгалахад шаардлагатай байдаг.

асран хамгаалагч: нүдээ ань

(Хүүхдэд жижиглэсэн сонгино, жүрж авчир.)

асран хамгаалагч: юу мэдэрсэн бэ?

Хүүхдүүд: үнэр, сонгино, жүржийн үнэр ...

асран хамгаалагч: тэгвэл яагаад бидэнд хамар хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: амьсгалах, үнэрлэх.

асран хамгаалагч: Хамрын тусламжтайгаар бид амьсгалж, хоол хүнс эсвэл аливаа зүйл хэрхэн үнэртдэгийг ойлгож чадна.

Бид сонгино үнэрлэсэн үү? Энэ нь хэр ашигтай болохыг та мэдэх үү?

(Хүүхдийн хариулт.)

асран хамгаалагч: Сонгино нь хамрын нянг устгаж, амьсгалыг нь сайжруулдаг.

Физкультминутка.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - бие нь байх болно судлах(гадаа алхах).

Энд нуруу, энд гэдэс байна (хоёр гараараа нуруу, ходоодоо харуулах).

хөл (Огами гацах).

Үзэг (хоёр гараараа гараа эргүүлэх).

Нүднүүд (хоёр гар нүдээ харуулж байна).

ам (гар харуулах,

Толгойгоо, нааш цааш сэгсэрнэ үү.

Хүзүү толгойгоо эргүүлнэ.

Өө, би ядарч байна. Өө өө өө!

Дух, хөмсөг.

Энд сормуус байна.

Тэд шувууд шиг нисэв.

ягаан хацар,

Үс нь нугын өвс шиг зузаан байдаг.

Мөн өвдөг.

Бидэнд байгаа зүйл энд байна!

асран хамгаалагч: Тэгээд одоо бид яагаад чих хэрэгтэйг шалгах болно? (Соронзон самбар дээр чихний дүрс бүхий зураг.)

Тоглоом тоглоцгооё "Ямар сонсогдож байгааг таагаарай".

Дэлгэцийн ард хөгжмийн зэмсэг байдаг - хэнгэрэг, бөмбөр, чимээ шуугиан; эд зүйлс - сав, гилгэр хальсан, модон халбага.

Хэрэв бид чихээ анивал яах вэ? Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд: сонсогдохгүй, сонсоход хэцүү...

асран хамгаалагч: Яагаад бидэнд чих хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Сонсох.

асран хамгаалагч: Янз бүрийн дуу чимээг сонсоход чих хэрэгтэй.

Мөн тэд бидний нүдийг унтаж байх үед сонсоход тусалдаг тул биднийг аюулаас хамгаалдаг.

Чих нь өвдөхгүй, сонсгол нь сайн байхын тулд хэд хэдэн дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой:

Чихээ бүү сонго.

Хүйтэн, хүчтэй салхинаас хамгаална.

Чанга хөгжим сонсох хэрэггүй.

Бид чихээ угааж, ус оруулахыг бүү зөвшөөр.

Эмч, эмч.

Бид яаж байж чадах вэ?

Чих угаах уу, угаахгүй юу?

Хэрэв бид угаах юм бол яах ёстой вэ?

Ойр ойрхон эсвэл цөөн удаа угаана?

Эмч хариулдаг: "Заа!"

Эмч ууртай хариулав: "Заа - зараа - өдөр бүр!"

асран хамгаалагч: Залуус аа, бидний хувьд нүд, хамар, чих эсвэл бусад зүйл юу илүү хэрэгтэй, илүү чухал гэж та бодож байна биеийн хэсэг? Тэд бидэнд тусалж байна уу? Та тэднийг яаж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Манай туслахууд.

асран хамгаалагч: Залуус аа, бид юу шинээр сурсан бэ? Өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан, юу санаж байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

асран хамгаалагч: Өөр нэг удаа бид бусдын талаар суралцах болно биеийн хэсэг. Цаашид үл мэдэгдэх, сонирхолтой зүйл олон байна (хүн хэрхэн хөдөлж, идэж, амьсгалж байна).

Төгсгөлд нь хүүхдүүдэд хөгжилтэй бяцхан хүнтэй будах хуудсыг санал болго.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Хүүхдүүд бид хоёр саяхан өдрийн хэсгүүдтэй танилцаж эхэлсэн. Бидэнд илүү сонирхолтой болгох үүднээс үзүүлэнгийн хэрэглүүр хийсэн.

Даалгавар: 1. Объектуудыг харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх; биеийн хэсгүүдийн нэрийг тодруулах; орон зайн харилцааны талаархи ойлголтыг бий болгох; хөгжил.

"Биеийн хэсгүүд" дунд бүлгийн хичээлийн хураангуйЗорилго: Хүний бүтэц, түүний бие даасан хэсгүүдийн зорилгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах. Даалгавар: Яриа хөдөлгөөнтэй уялдуулах, хөгжүүлэх.

GCD-ийн тойм "Дунд бүлгийн ярианы эмчийн ангид лого үлгэрийн хэрэглээ. Сэдэв: "Биеийн хэсгүүд"Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа"Ярианы эмч нарын хичээлд лого үлгэрийн хэрэглээ дунд бүлэг. Сэдэв: "Биеийн хэсгүүд".

Өглөөний мэнд эрхэм найзуудаа!

Амралтын өдрөөр охиндоо зориулж хөөрхөн хүүгийн жишээн дээр биеийн хэсгүүдтэй бяцхан постер хийсэн.

Үүний тусламжтайгаар та хүний ​​толгой, үс, ам, чих, нүд, дух, хүзүү, алга, хуруу, бугуй, ходоод, хүйс, цээж, хөл, өвдөг, өсгий, хөл гэх мэт хаана байгааг тодорхой тайлбарлаж, харуулж чадна. г.

Нэмж дурдахад би гарны дүрс, эрхий хуруу, долоовор, дунд, бөгж, жижиг хуруу гэсэн бүх хурууны нэрсийн жагсаалтыг оруулсан. Охин үүнийг сонирхон харав.

Би хүний ​​биеийн хэсгүүдийн талаархи энэхүү боловсролын материалыг 1-ээс дээш насны хүүхдүүдийн аль алинд нь үзэхийг зөвлөж байна. Үүнийг өдөрт хэд хэдэн удаа үзүүлээд, нялх хүүхдээс хүний ​​биеийн энэ эсвэл өөр хэсэг хаана байгааг зураг дээрээс олж мэдэхийг хүс. Эсвэл хананд өлгөж байгаад үе үе гарч ирээд шалгаж болно.

Бүгдэд нь амжилт хүсье.

зураг дээрх постер

Мини постер: "Хүүхдэд зориулсан биеийн хэсгүүд" эндээс татаж авах боломжтой.

Картууд ба гэрэл зураг

Эндээс та хүүхдийнхээ хүний ​​тухай, түүний биеийн бүтцийн талаархи боловсролын картуудыг татаж аваад хэвлэх боломжтой. Картууд нь 1 ба түүнээс дээш насныханд зориулагдсан. Тэд таны хүүхдийг хүний ​​биеийн үндсэн хэсгүүдтэй хялбар бөгөөд хүртээмжтэй байдлаар танилцуулахаас гадна цэцэрлэг, сургуулийн хөгжлийн ангиудад хамрагдах боломжтой. эрт хөгжил, бага сургууль, зүгээр л гэртээ.

Биеийн хэсэг ба хүний ​​эрхтнүүд.




Тэгээд тэр насандаа шаардагдах мэдлэг, чадвартай байсан.

Хүүхэд өдөр бүр асар их мэдээлэл авдаг боловч нэгийг нь амархан бөгөөд хурдан эзэмшиж, нөгөөг нь сонсохоос ч татгалздаг. Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийг хүчин чармайлтгүйгээр харуулахыг хэрхэн заах талаар ярилцъя нэмэлт зардалцаг.

Хүүхдийн биеийн хэсгүүдийг хэзээ харуулах талаар хатуу дүрэм байдаггүй. Зарим нялх хүүхдүүд энэ ур чадварыг жилээс өмнө эзэмшдэг бол зарим нь ойр эсвэл хожуу байдаг.

Гэсэн хэдий ч эцэг эх нь нялх хүүхдэд зааж сургаж эхлэх тусам тэр бүх нэрийг хурдан санаж байна. Хүүхэд аль хэдийн 7 настайдаа ийм мэдээллийг хүлээн авч, цээжлэх чадвартай байдаг. Үүнийг хялбархан хүртээмжтэй, хөгжилтэй байдлаар үйлчлэхийг зөвлөж байна.

Боловсролыг тунгаар хийх ёстой, өөрөөр хэлбэл нялх хүүхдэд их хэмжээний мэдээллийг санах нь хэцүү байдаг тул та хүүхдэд бүгдийг нэг дор харуулах ёсгүй. Хүүхэд эхлээд гар, хөл, дараа нь нүд, хаана байгааг олж мэдээрэй.

Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийг харуулахыг хэрхэн заах вэ?

Ээжтэйгээ хүрэлцэх, сэтгэл хөдлөлийн харилцаа тогтоох нь хүүхдэд маш чухал юм. залуу нас, тиймээс эцэг эх нь багшийн үүрэг гүйцэтгэдэг бол гайхалтай.

Сургалтын явцад талууд хоорондоо нягт харилцаатай байдаг тул тэд ихэвчлэн хоёуланд нь таашаал авчирдаг. Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийг хэрхэн зааж сургах нь наснаас хамаарна.

Хамгийн жижиг нь (нэг нас хүртлээ) гар, хөл гэх мэтээр харуулах нь дээр, харин том хүүхдүүд толинд туссан ээжийнхээ эсвэл өөрийнхөө биеийн хэсгүүдийг төгс санаж байдаг.

Өөр дээрээ

Эхний шатанд насанд хүрсэн хүн нүд, хөл гэх мэтийг харуулах ёстой. өөрөө хуруугаараа тэдэнд хүрч. Дараа нь хүүхдийн гараараа биеийн зарим хэсэгт хүрч, нэрийг нь чангаар хэлэх хэрэгтэй. Үүнийг эх болон хүүхдийн биед аль алинд нь хийж болно.

Дадлагаас харахад ихэнх хүүхдүүд шүлэг, дуу, хүүхдийн шүлэг болон бусад ардын бүтээлүүдэд дуртай байдаг. Тэдний тусламжтайгаар хэрэгтэй мэдээллийг цээжлэх нь зөвхөн сонирхолтой төдийгүй хөгжилтэй байдаг.

Хөгжилтэй асуултууд:

Чи хаана байна чих минь? Чи хаана байна чих минь?

Тэд энд байна, энд байна, миний чих энд байна.

Ам минь чи хаана байна? Ам минь чи хаана байна?

Энд байна, энд байна, энд байна, миний ам.

Асуултыг уншсаны дараа та хүүхдийн гарыг биеийн "олдсон" хэсэгт тавьж, дараа нь хоёр дахь мөрийг хэлж, баяр баясгаланг дүрслэх хэрэгтэй. Бусад нэрсийг шүлэгт (нүд, хуруу, өвдөг гэх мэт) орлуулж болно. Хүүхдэд зориулсан сонирхолтой тоглоом бол "Аалз" нэртэй тоглоом байх болно.

Даалгавар: насанд хүрсэн хүний ​​хуруу нь хүүхдийн дээгүүр сарвуу шиг "алхдаг" бөгөөд энэ үед та шүлэг уншиж болно.

Хар даа, аалз дээшээ авирч байна.

Энэ нь гараараа мөлхөж, хөлөөрөө доошоо буудаг.

Замдаа - ходоод, мөрөн дээр, тохойн дээр,

Тэгээд дараа нь - хажуу талд, үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх.

Хөгжилтэй шүлэг:

Нүд - харах.

Чих - сонсох.

Бариул - даллах.

Хамар - үнэрлэх.

Хэл - ярих.

Хөл - гүйх.

За, ягаан хацар,

тэднийг гижигдэх.

Нэрийг нь хэлэх үед гараараа биеийн аль нэг хэсгийг харуул. Цаг хугацаа өнгөрөхөд та хүүхдээ ээждээ эсвэл өөртөө харуулахыг хүсч болно. Хүүхдийг амжилтад нь магтахаа мартуузай, хэрэв тэр ямар нэгэн зүйл хольсон бол түүнийг ичих хэрэггүй.

Хүүхэлдэй дээр

Заримдаа хүүхдүүд хамар, амаа хаана байгааг харуулж, санахыг хүсдэггүй ч хайртай хүндээ дуртайяа хийдэг (гол нь мангас биш, харин хүн шиг харагддаг нялх хүүхэлдэй байх ёстой).

Сурах зарчим нь адилхан - та хүүхэлдэй хаана нүд, үс, чих гэх мэтийг хэлэх хэрэгтэй (хуруугаараа зааж). Хүссэн зүйлээ хүүхэлдэй дээр олсны дараа хүүхдийн биеэс өөрөө олох шаардлагатай.

Таны санаж байгаагаар та хүүхдийн биеийн хэсгүүдийн байршлын талаар асууж болно. Тэр бас тоглоомон дээрээ болон өөртөө харуулах ёстой.

Энд нэгэн сонирхолтой шүлэг байна:

Алив, Ленечка, хар даа

Тийм ээ, бүгдийг зөв давт:

Энд нуруу, энд гэдэс байна,

Хөл, гар, нүд, ам,

Хамар, чих, толгой,

Би арай ядан харуулж чадсан.

Хэрэв бид аль хэдийн байгаа хүүхдийн тухай ярьж байгаа бол та түүнтэй илүү төвөгтэй тоглоом зохион байгуулж болно. Үүний мөн чанар: хүүхдийн нүдийг боож, биеийн янз бүрийн хэсэгт хүрч, нэрлэхийг хүс. Дараа нь дүрээ солих (насанд хүрсэн хүн залуу тоглогчийг шалгахын тулд тоглоом шоглоомоор алдаа гаргаж болно). Энэ сонголтоор та биеийн илүү төвөгтэй хэсгүүдэд анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй - өвдөг, тохой, бугуй гэх мэт.

Заримдаа энгийн толь нь судалгаанд маш сайн туслах болдог. Хүүхэд өөрийгөө шалгаж, хаана, юу байгааг санах сонирхолтой байдаг.

Энэ нь биеийн хэсгүүдийн талаархи мэдээллийг ердийн байдлаар санахад тусалдаг. Энэхүү өдөр тутмын процедурын үеэр та "нүүрээ угаацгаая", "хөлөө арчъя" гэх мэтийг хэлж болно.

Хэрэв хүүхэд эцэг эхийнхээ хүссэн зүйлийг хараахан эзэмшиж чадаагүй бол магадгүй цаг нь хараахан болоогүй байгаа ч хичээлээ хойшлуулах шаардлагагүй болно. Хүүхэд энэ тухай хэлж чадахгүй байсан ч түүнд өгсөн мэдээллийг шингээж авдаг.

Зарим хүүхдүүд холбогдох сэдвүүдийн өнгөлөг зурагт хуудаснуудад сайн хариу үйлдэл үзүүлдэг - ийм зургуудаас хүний ​​бүтцийн үндсийг сурах нь хүртээмжтэй, харааны, сэтгэл хөдөлгөм юм. Дэлгүүрүүдээс "биеийн хэсгүүдийг судлах" сэдвээр олон тооны боловсролын харааны хэрэгслийг олоход хялбар байдаг. Хэрвээ хүүхэд ээжийгээ эсвэл өөрөө цээжлэх сонирхолгүй бол тоглоомонд дуртай байж магадгүй юм.

Холбоотой видеонууд

Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийг тоглоомон дээр болон өөртөө харуулахыг хэрхэн заах вэ?

Хүүхэд заах явцад насанд хүрэгчид тэвчээр, төвлөрөл, тэсвэр тэвчээрийг харуулах хэрэгтэй. Заримдаа ижил зүйлийг хэдэн арван удаа давтах шаардлагатай байдаг бөгөөд нялх хүүхэд 1-2 "хандлагаас" бүх зүйлийг санаж байх тохиолдол гардаг. Бүх нийтийн сургалтын арга байхгүй тул бид өөр өөр аргыг туршиж үзэхийг зөвлөж байна - тэдгээрийн аль нэг нь амжилтанд хүрэх нь гарцаагүй.

Хүүхэд маш чухал байдаг нь нууц биш. Тархинд хуруу, гарны хөдөлгөөнийг хариуцдаг мэдрэлийн төвүүд нь ярианы хөгжлийг хариуцдаг тархины хэсгүүдийн ойролцоо байрладаг болохыг эрдэмтэд эртнээс тогтоосон. Тиймээс хүүхдийн гар, хурууны хөдөлгөөнийг идэвхжүүлснээр бид маш их хувь нэмэр оруулдаг. Тийм ч учраас хурууны тоглоомыг багш нар маш их үнэлдэг бөгөөд хүүхдүүдтэй хичээлд өргөн хэрэглэгддэг.

Хэл ярианы хөгжилд асар их нөлөө үзүүлэхээс гадна хурууны тоглоом нь хүүхдийн зохицуулалт, анхаарал, ой санамж, анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх, мөн төсөөллийг хөгжүүлэхэд тусалдаг (толгойн дээгүүр буланд нугалсан гар нь нэн даруй ойлгохыг хичээ. дээвэр, хэрэв та гараа даллаж байвал тэр даруй эрвээхэй болж хувирна). Мэдээжийн хэрэг, хурууны тоглоомууд нь хүүхэд, эхэд эерэг сэтгэл хөдлөлийн шуургыг өгч, харилцаа холбоог нь тод өнгөөр ​​баяжуулдаг.

Энэ нийтлэлд би 6 сартайгаас 1 нас хүртэлх нялх хүүхдэд хамгийн тохиромжтой хурууны тоглоомуудыг сонгон танилцуулахыг хүсч байна. Нэмж дурдахад, нийтлэлээс та хүүхдэдээ нүүр, биеийн гол хэсгүүдийг хөгжилтэй, хурдан сурахад туслах шүлгийг олох болно. Охин бид хоёр эдгээр хөгжилтэй шүлэгт тоглох дуртай байсан. Мөн эдгээр тоглоомууд нь охиноо машинаар зугаалахад маш их тусалсан.

Эхлээд та хүүхдийнхээ гараар шаардлагатай хөдөлгөөнийг хийж болно, гэхдээ удалгүй тэр таны тусламжгүйгээр даван туулах болно. Би бас удаан хугацаанд дасгал хийх ёсгүй гэдгийг тэмдэглэхийг хүсч байна хурууны тоглоомууд, та хүүхдийг тоглоомоос залхахаас өмнө дуусгах хэрэгтэй (ихэвчлэн 5-8 минутаас илүүгүй).

6 сартай хүүхдэд зориулсан хурууны тоглоом

Хонгорууд, хонгорууд! (алгаа алгадах)
Та хаана байсан бэ? Эмээгээр!
Тэд юу идсэн бэ? Будаа!
Тэд юу уусан бэ? Бражка.
Амтат будаа,
Браша залуу байна.
Уусан, идсэн
Кши-кши, нис! (бид гараа даллах)
Толгой дээр суув! (толгой дээрээ гараа тавь)
Суу, суу
Тэгээд тэд дахин нисэв! (бид дахин гараа даллах)
Би алхаар тогшдог (нударгаараа нударгаараа тогших)
Би байшин барьмаар байна. (бид гараа толгой дээрээ тавьж, "дээвэр" дүрсэлсэн)
Би өндөр байшин барьж байна! (бариул дээш өргөх)
Би тэр байшинд амьдрах болно! (Бид "дээвэр" дүрслэн гараа толгой дээрээ дахин нугалав)
Хаалган дээр цоож байсан (бид хуруугаа цоожтой холбоно (хэрэв болохгүй бол нударгаараа нударгаараа тавиад) дээш доош даллана)
Хэн үүнийг нээж чадах вэ?
Бид эвдэрсэн, бид мушгисан (бид цоожтой холбогдсон бариулыг эргүүлнэ)
Цохих, цохих (бид хуруугаа салгалгүйгээр гараа сэгсэрнэ)
Тэгээд тэд үүнийг нээсэн! (гараа нээ)
Дарики-дарики, (алгаа алгадах)
Шумуулууд нисэв. (Хуруугаараа хавчих)
Буржгар, эрчилсэн, (хэрхэн нисдэгийг харуулах)
Тэд хамраа шүүрэн авав! (ээж нь хүүхдийн хамарт хүрдэг, сонголт - бариул, хөлөнд ...)
Барилга, барилга, байшин барих (бид хүүхдийн гарыг ээлжлэн, дараа нь бидний болон хүүхдийн гарыг ээлжлэн тавьдаг)
Бид шоо дээр шоо тавьдаг.
Энд зам, энд гараж байна , (бид хуруугаа хүүхдийн бие дээр гүйлгэж, ямар нэгэн "маршрут" тавьдаг)
Энд манай байшин баригдсан. (бид дээврийг дүрсэлсэн алгаа толгойн дээгүүр холбодог)
алгаа дээш, (гараа өргө)
алгаа доош, (гараа доошлуул)
Тэгээд одоо тэд баррель дээр байна
Тэгээд нударгаараа зангидсан. (гараа нударгаараа зангидах)

Биеийн болон нүүрний хэсгийг судлах шүлэг

Шүлгийн мөрүүдийг дуудахдаа хүүхдийн биеийн тохирох хэсгүүдэд хүрч, эсвэл бие дээрээ харуул. Хүүхдийн толгой дахь холбоо нь зөвхөн нэг туршлагаар хязгаарлагдахгүйн тулд үүнийг хийх нь дээр.

Охины хөл юунд зориулагдсан вэ?
Зам дээр гүйхийн тулд!
Охин яагаад чихтэй байдаг вэ?
Шуурхай сонсохын тулд!
Охины ам юунд зориулагдсан бэ?
Ээжээс сүү уухын тулд!
Охины нүд яагаад харагддаг вэ?
Будгийн ертөнцийг харахын тулд!
Охины нуруу юунд зориулагдсан бэ?
Хуудас дээр гулгах!
Охин нь яагаад тахилчтай байдаг вэ?
Түүний гарыг алгадахын тулд!
Охин яагаад төрсөн бэ?
Ээжийг баярлуулахын тулд! (үнсэх, хүүхдээ тэврэх)
Миний ам идэж болно
амьсгалах хамар,
Мөн сонсох чих
Нүд - анивчих, анивчих
Бариул - бүгдийг шүүрч ав, шүүрч ав.
Тэнд туулай амьдардаг байв
урт чих,
Хөлдөөсөн туулай
Хамар ирмэг дээр.
Хүйтэн хамар,
Хөлдөөсөн сүүл!
Тэгээд дулаацахаар явлаа
Хүүхдүүдэд зочлоорой!
Том хөл
Бид зам дагуу алхаж:
Дээд талын дээд
Дээд-дээд-дээд.
жижиг хөл
Зам дагуу гүйх:
Дээд талын дээд
Дээд-дээд-дээд.
Чи хаана гүйж байна, хөл?
Чи хаана гүйж байна, хөл?
Зуны зам дээр
Уул толгодоос толгод хүртэл
Ойд байгаа жимсний хувьд.
Ногоон ойд
Би чам руу залгая
хар нэрс,
Час улаан гүзээлзгэнэ.
Энд тэд орондоо байна
ягаан өсгийтэй гутал
Энэ хэний өсгий вэ
Зөөлөн, амттай юу?
Гослингүүд гүйж ирнэ
Өсгийд нь чимхсэн.
Хурдан нуугдаж, эвшээх хэрэггүй
Хөнжлөөр бүрхээрэй!
Эдгээр нь харах нүд юм.
Энэ бол амьсгалах хамар юм.
Эдгээр нь сонсох чих юм.
Эдгээр нь гүйх зориулалттай хөл юм.
Эдгээр нь ээжийн бариул юм
Маш чанга тэвэр.
Муур сарвуугаа угаана
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой
Хамраа угаасан.
Амаа угаасан.
Чихээ угаасан.
Хуурай арчсан.

Хүүхэдтэй хөгжилтэй, тод харилцах хэд хэдэн шүлэг

Массаж тоглох

Нохой гал тогооны өрөөнд бялуу хийж байна. (алгаар нурууг нь гүн нухах)
Буланд байгаа муур жигнэмэг буталж байна. (ар талд нь тогших)
Цонхны муур даашинз оёж байна. ( чимхэх)
Гуталтай тахиа овоохой шүүрдэж байна. (илсэх)
Пиз аажмаар ирэх болно
Мөн хүүхдийг тэжээ.
"Мяу-мяу" гэж махчин нь "
Манай хүүхэд сайн байна!
Морин дээр явцгаая
Зам нь гөлгөр, гөлгөр.
Биднийг хөрш урьсан
Амтат пудинг идээрэй.
Бид оройн хоол идэхээр ирлээ
Гэрт хөрш байхгүй.
Үүдэнд хоёр нохой
Бидэнд маш хатуу хэлсэн:
Ай-аа-аа,
Хөөх хөө.
хоол хүнс
Эмээ, өвөөдөө
Морин дээр
Улаан малгайтай
Хавтгай зам дээр
Нэг хөл дээр
Хуучин гуталтай
Нүх, овойлт дээр,
Бүх зүйл шулуун, шулуун байна
Тэгээд гэнэт ... нүх рүү
Хөөх!
Өсөх, Таяа, илүү өндөр,
Найрал дуунд, дээвэр рүү.
Том болоорой, битгий эрхлүүлээрэй
Ээж, аав хоёрыг гуйя.
Модны зузаантай ургадаг
Тийм ээ, байшингийн өндрөөс!
Хуруунд маш их асуудал гардаг:
Тэд патти тоглодог
Дараа нь ямар нэг шалтгаанаар тэд амандаа авирч,
Эмээгийн урагдсан номнууд...
Бүх зүйлийг дахин хийсэн,
Тэд ширээн дээрээс ширээний бүтээлэгийг татаж авдаг.
Тэд давс, компот руу авирч,
Тэгээд эсрэгээрээ.
Нөхөрсөг хуруу
Бүгд маш хэрэгтэй!
Тогшсон хөл
Хавтгай зам дээр
Олон удаа тогшсон -
Бид хөгжилдөх болно.
Нударгаараа илүү хүчтэй цохиж,
Зүгээр л гараа өрөвдөх хэрэггүй
Бид нударгаараа тогших болно
Тэгээд бид эргэн тойрон эргэх болно.
Гүүрээр ямаа алхав
Тэгээд сүүлээ савлав
Хашлага дээр баригдсан -
Тэр яг гол руу унасан!
Хулганууд дугуй бүжиг удирдаж,
Муур буйдан дээр унтаж байна.
Чимээгүй, хулгана, битгий чимээ гарга,
Васка муурыг бүү сэрээ.
Энд Васка муур сэрж байна,
Бүжгийг бүхэлд нь эвдэх болно!
Зүлгэн дээрх Daisies
Цох нь өнгөт цамцтай нисэв.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Би Daisy-тэй найзууд.
Салхинд чимээгүйхэн савлаж байна
Би доош бөхийж байна.

Мөн дараах нийтлэлүүдийг үзээрэй. Тэдгээрээс та нэг нас хүртэл, түүнээс дээш настай хүүхэдтэй сонирхолтой харилцахад туслах олон гайхалтай шүлгийг олох болно.

Алдартай