» »

Васильева М.А.-ийн хөтөлбөрийн дагуу гадаа тоглоомууд. Гадна тоглоом зэрлэг амьтад P, бөжин саарал зорилтот угаадаг

12.03.2021

СЭДЭВ: "БҮЖЭЭТЭЙ ТОГЛООМ".

Зорилтот:ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварянз бүрийн үйл ажиллагаануудаар дамжуулан гар.

Хөтөлбөрийн агуулга:

1) хүүхдийн сонсголын анхаарал, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

2) хүүхдүүдэд шүлгийн үгсийг хөдөлгөөнтэй уялдуулахыг заах;

3) ерөнхий моторт ур чадвар, гарны хөдөлгөөний үйл ажиллагааг сайжруулах;

5) хэмнэл, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

6) үгсийн санг баяжуулах.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:хөгжилтэй, моторт, харилцах чадвартай.

Тоног төхөөрөмж:тоглоом - туулай, лууван, хувцасны хавчаар.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай. Бүгдээрээ инээмсэглэн мэндчилье.

Артикуляцийн дасгал. "Уруул" дасгал.

Манай хөвөн нь маш уян хатан байдаг

Ухаалаг инээмсэглэн тэний.

Одоо харин эсрэгээр:

Хүүхдүүд уруулаа чанга шахаж, инээмсэглэн сунгана. (10 - 15 сек.)

Уруулыг нээхгүйгээр урагшаа татаж, энэ байрлалыг засаарай. (10 - 15 сек.)

(Дасгалыг 2-3 удаа давтана).

Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Залуус аа, өнөөдөр бид дахин нэг зочинтой. Хэн гэдгийг нь таагаарай.

Саарал хүрэмтэй, урт чихтэй -

Тэр сайн сонсголтой.

Зүгээр л мөчрүүдийн чимээг сонсоорой

Энд тэр бутны дор нуугдаж байна.

Энд хулчгар хүн байна, тиймээс хулчгар!

Энэ ямар амьтан бэ? (Бүжин).

Тийм шүү, залуусаа, туулай өнөөдөр манайд ирлээ. Өө, тэр хаана байна. Залуус аа, туулай олъё. (Бүжин модны доорх хожуул дээр сууж байна) - Түүнтэй мэндчилье. (Хүүхдүүд бөжинтэй найрал дуугаар мэндэлдэг).

("Bunny" дуу сонсогдож байна)

Танд Bunny-ийн дуу таалагдсан уу? Түүнийг эрхлүүлцгээе, түүнд хүрцгээе. Одоо надад хэлээч, энэ юу вэ? (Цагаан, сэвсгэр).

Бүжинд хэрхэн зөв, ойлгомжтой ярьж чадахаа үзүүлцгээе.

Ярианы дасгал.

For - for - for - ямаа зүлгэн дээр зогсож байна. (чимээгүй)

For - for - for - одоо хашаанд аадар бороо орж байна. (чанга)

Зу - зу - зу - Би нэг ямаа амбаар руу аваачина. (чанга)

Зэ - зэ - зэ - ямаа аадар борооноос айдаггүй. (чимээгүй)

Тоглоом " саарал туулайугаадаг."

Тэгээд одоо Бүүжинтэй тоглоцгооё.

Бүх тоглогчид тойрог үүсгэдэг. Сонгосон туулай дунд нь болно. Хүүхдүүд дууддаг:

Саарал туулай угаадаг

Тэр зочлох гэж байгаа бололтой.

Хамраа угаасан

Амаа угаасан

Чихээ угаасан

Хуурай арчсан.

Бөжин текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн нэг рүү үсэрнэ. Бүжин ойртож буй хүн тойргийн гол руу үсэрнэ. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана. Хэд хэдэн бөжин нэгэн зэрэг тойрог дотор байж болно.


-

Бөжин бүжиглэхийг хүсч байна. Бид Bunny-тэй бүжиглэх үү?

"Бүжингийн бүжиг".

Ядарсан уу? Жаахан амарцгаая! (Тэд хивсэн дээр суугаад хурууны гимнастик хийдэг).

Бөжингийн цагаан цув

(цээжийг нь илбэх)
Зөөлөн сарвуу.
(Алгыг илбэх)
Чих нь урт цухуйдаг
(Гараа толгой руу нь тавь - "туулайн чих")
Бүжин дээр.
(Баруун "чих", дараа нь зүүн "чих"-ийг хөдөлгөнө)

Объектуудыг удирдах замаар нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх (хувцасны хавчаартай тоглоом).

Амралтаа авах? Тэгээд биднийг тоглож байхад бөжин өлсөж байлаа. Надад хэлээч, бөжин юу идэх дуртай вэ?

Тийм ээ, бөжин лууванд маш их дуртай. Надад хэдэн лууван байгааг хараарай, гэхдээ ногоон навчнууд хаа нэгтээ алга болжээ. Манай газар очиж туулайндаа лууван бэлдцгээе. (Хувцасны хавчаартай тоглоом).

Бүх лууваныг сагсанд хий, бид туулайнд өгнө.

Одоо Bunny хаана амьдарч байгаагаа хэлэхийг хүсч байна.

Бүүжин модны доорх цоорхойд амьдардаг. Зуны улиралд ойд ногоон өвс ургадаг, өвлийн улиралд цас ордог.

Ойд нэг удаа туулай анчинтай уулзав. Дараа нь юу болсныг мэдмээр байна уу? Дараа нь хуруугаа бэлдээрэй, чи надад тусална.

Хурууны гимнастик. Оросын ардын зугаа цэнгэл "Бүжин ба анчин".

Нэг хоёр гурав дөрөв тав…

Туулай зугаалахаар гарав.

Гэнэт анчин гараад,

Бүжин рүү шууд бууддаг:

Bang Bang! Өө - өө - өө!

Миний бөжин зугтаж байна.

Энэ бол бидэнд хурдан бөгөөд хөдөлгөөнтэй туулай юм. Бүгдээрээ түүнд алга ташъя. (чимээгүй, чанга).

Бид Bunny-тэй хамт тоглож байсан

Тэгээд жаахан бүжиглэв

Бид түүнд шүлэг уншдаг

Мөн лууван түүж байна.

Тэгээд одоо Bunny-ийн цаг болжээ

Ой руу буцах, гэртээ.

Хамтдаа: "Баяртай!"

Тэгээд баяртай гэж даллана.

(Буужин навчис).

Залуус аа, та туулайтай тоглох дуртай юу? (хүүхдийн хариулт).

Одоо шүлгээ сурцгаая, туулай дахин манайд ирэхэд бид түүнд өгөх болно.

Шүлэг сурах.

А.Барто "Бүжин".

Гэрийн эзэгтэй туулайг орхижээ.

Нэг туулай бороонд үлдэв.

Сэлгээнээс гарч чадсангүй

Арьсанд нойтон.

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

Хун галуу.

Тоглоомын зорилго:

Тоглоомын явц: сайтын нэг ирмэг дээр галуу байрлаж буй байшинг заана. Эсрэг талд нь хоньчин зогсож байна. Байшингийн хажуу талд чоно байдаг үүр байдаг. Үлдсэн хэсэг нь нуга юм. Чоно, хоньчны дүрд тоглож буй хүүхдүүдийг багш томилдог, бусад нь галууг дүрсэлдэг. Хоньчин галууг нуга руу хөөж, нугад бэлчиж, нисдэг.

Хоньчин.Галуу, галуу!

Галуу. (зогсоод найрал дуугаар хариулах). Ха, ха, ха!

Хоньчин.Та идмээр байна уу?

Галуу.Тийм тийм Тийм!

Хоньчин.Тиймээс нис!

Галуу.Бид чадахгүй,

Уулын доорх саарал чоно

Тэр биднийг гэртээ харихыг зөвшөөрөхгүй.

Хоньчин. Тиймээс хүссэнээрээ нис

Зүгээр л далавчаа арчлаарай!

Галуу далавчаа дэлгэн (гараа хажуу тийш нь сунгаж) нуга дундуур гэр рүүгээ нисч, чоно нүхнээс гүйж, тэднийг барьж авахыг оролддог (гараараа хүрэх). Баригдсан галуу үүр рүү явдаг. Хэд хэдэн гүйлтийн дараа (тоглоомын нөхцөлийн дагуу) чононд баригдсан галууг тоолно. Дараа нь шинэ чоно, хоньчин томилогдоно. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.

Зальтай үнэг.

Тоглоомын зорилго:

Тоглоомын явц: Тоглогчид бие биенээсээ нэг алхамын зайд тойрог хэлбэрээр зогсдог. Хажуу талд, тойргийн гадна талд үнэгний байшинг заажээ. Багшийн дохиогоор хүүхдүүд нүдээ аниад, багш хүүхдүүдийн ард тойргийг тойрон явж, тоглогчдын аль нэгэнд нь үл мэдэгдэх байдлаар хүрдэг. Багшийн гар хүрсэн хүн зальтай үнэг болдог. Багш тоглогчдыг нүдээ нээж, бие биенээ анхааралтай ажиглаж, тэдний хэн нь зальтай үнэг болохыг олж мэдэхийг урьж, хэрэв тэр өөрийгөө ямар нэгэн зүйлд өгөх болно. Гурван удаа (богино зайтай) найрал дуугаар тоглодог хүмүүс (эхэндээ чимээгүйхэн, дараа нь улам чанга, чанга дуугаар): "Зальт үнэг, чи хаана байна?" Үүний зэрэгцээ бүгд бие биенээ анхааралтай харж байна. "Зальт үнэг, чи хаана байна?" - гурав дахь удаагаа дуудагдах болно, зальтай үнэгний сонгосон тоглогч хурдан тойргийн дундуур гүйж гараа дээш өргөөд: "Би энд байна!" Бүх тоглогчид сайтын эргэн тойронд тархаж, үнэг тэднийг барьж авдаг (гараараа хүрдэг). Олзлогдсон үнэг түүнийг гэрт нь хүргэж өгдөг. Үнэг 2-3 хүүхдийг барьсны дараа багш чанга дуугаар: "Тойрог дотор!" Тоглогчид тойрог үүсгэж, тоглоом үргэлжилнэ. Тоглоомыг 4-5 удаа давтана.

Баавгай, зөгий.

Тоглоомын зорилго:

Тоглоомын явц: зөгийн үүр (гимнастикийн хана эсвэл цамхаг) нь талбайн нэг талд байрладаг. Нуга талын эсрэг талд. Баавгайн үүрнээс хол. Үүний зэрэгцээ 12-15 хүн тоглоомонд оролцдог. Тоглогчид хоёр тэгш бус бүлэгт хуваагдана. Тэдний ихэнх нь үүрэнд амьдардаг зөгий юм. Нүхэн дэх баавгай. Урьдчилан тохиролцсон дохиогоор зөгий үүрнээсээ нисч (гимнастикийн хананаас бууж), зөгийн бал, чимээ шуугиан авахын тулд нуга руу нисдэг. Зөгий нисч ирмэгц баавгай үүрнээсээ гүйж, үүрэнд авирч (хананд авирч) зөгийн бал иднэ. Багш "Баавгай" гэсэн дохиог өгөхөд зөгий үүр рүү нисч, баавгай үүр рүү зугтдаг. Хатуу нуугдаж амжаагүй зөгий (гараараа хүрэх). Дараа нь тоглоом дахин үргэлжилнэ. Хатуу баавгай дараагийн тоглолтонд оролцохгүй.

Чиглэл. Хоёр давталтын дараа хүүхдүүд дүрээ сольдог. Багш нь хүүхдүүдийг үсэрч болохгүй, харин шатнаас буухыг анхаарна; шаардлагатай бол тусламж үзүүлэх.

Анчид, туулайнууд.

Тоглоомын зорилго:

Тоглоомын явц: сайтын нэг талд анчдад зориулсан газрыг тоймлон харуулсан. Нөгөө талд нь туулайн байшингууд байдаг. Байшин бүр 2-3 туулайтай. Анчин тэр хавийг тойрон алхаж, туулайн ул мөр хайж байгаа дүр үзүүлээд дараа нь байрандаа буцаж ирдэг. Дохионы дагуу туулайнууд байшингаасаа гарч, хөндий рүү гүйж, хоёр хөл дээрээ үсрэн урагшилна. Багшийн хэлснээр "анчин!" туулай байшин руу гүйж, анчинг төлөөлж буй хүүхэд тэдэн рүү бөмбөг шиддэг. Бөмбөгт цохиулсан туулайг оносонд тооцдог. Анчин түүнийг өөр дээрээ аваачна. Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдаж, дараа нь өөр анчин сонгогдоно.

Чиглэл. Анчин гартаа хэд хэдэн бөмбөгтэй байж болно. Байшинд туулай буудахыг хориглоно.

Сэрэх гимнастик "Бамбарууд сэрлээ"

Бамбарууд бүгд сэрүүн байна

Сайхан сунгасан

Хажуу талаас нь эргүүлэв

Тэгээд тэд бүгд байрандаа буцаж ирэв.

Унадаг дугуйнд суулаа

Манай баавгайнууд!

Гэдсээ асаав

Тэгээд усанд оров

Хөл хамтдаа чатлаж байна

Эцсийн эцэст та томрох хэрэгтэй!

Одоо орноосоо бос

Нарыг гараар авсан.

Ойд байгаа баавгай дээр ... (ардын)

Сайтын нэг төгсгөлд шугам зурсан байна. Энэ бол ойн зах юм. Шугамын ард 2-3 алхмын зайд баавгайн газрыг дүрсэлсэн байна. Талбайн эсрэг талд хүүхдийн байшинг шугамаар зааж өгсөн болно.

Багш тоглогчдын нэгийг баавгай болгож томилдог. Үлдсэн тоглогчид нь хүүхдүүд; тэд гэртээ байна.

Багш: "Алхаж яв" гэж хэлэв. Хүүхдүүд лас-ын ирмэг дээр очиж, мөөг, жимс түүж, жишээлбэл. харгалзах хөдөлгөөнийг дуурайж (биеийн хазайлт, шулуун байдал), тэр үед тэд найрал дуугаар шүлгийг уншдаг:

Ойд байгаа баавгай дээр

Мөөг, би жимс авдаг,

Тэгээд баавгай сууж байна

Тэгээд бидэн рүү архирав.

Тоглогчид "архирах" гэдэг үгийг хэлэхэд баавгай архирах дуугаар босч, хүүхдүүд гэр рүүгээ гүйдэг. Баавгай тэднийг барьж авахыг оролддог. Баригдсан баавгай өөрөө өөртөө авдаг. Хүүхдүүд мөөг, жимс түүж эхлэв.

Баавгай хоёр, гурван тоглогчийг барьсны дараа, a шинэ баавгай, мөн тоглоом давтагдана.

Туулай, чоно

Тоглогчдын нэг нь чононоор сонгогддог. Үлдсэн хүүхдүүд туулайг дүрсэлдэг.

Талбайн нэг талд туулайнууд өөрсдөдөө зориулж байшингууд зохион байгуулдаг (тойрог зурах). Тоглоомын эхэнд туулайнууд гэртээ байдаг; чоно талбайн нөгөө үзүүрт (жалгад) байдаг.

Багш хэлэхдээ:

Туулай үсрэх, үсрэх, үсрэх, үсрэх,

Ногоон нуга руу

Өвсийг чимхэж, идэж,

Анхааралтай сонсох -

Чоно ирж байна уу?

Туулайнууд байшингаас үсрэн гарч, талбайн эргэн тойронд тархдаг. Тэд хоёр хөл дээрээ үсэрч, суугаад өвсийг хазаж, чоно ирж байгаа эсэхийг харахын тулд эргэн тойрноо хардаг. Багш сүүлчийн үгийг хэлэхэд, чоно жалганаас гарч ирээд туулайн араас гүйж, тэднийг барьж авахыг оролдов. Туулайнууд гэр рүүгээ зугтдаг. Чоно баригдсан туулайнуудыг жалга руу аваачдаг.

Чоныг орхингуут ​​багш шүлгийн текстийг давтаж, тоглоом дахин эхэлнэ. 2-3 туулай барьсны дараа өөр чоно сонгогдоно.

Тахианы үүрэнд үнэг

Талбайн нэг талд тахианы саравчийг дүрсэлсэн байдаг (түүний хэмжээ нь тоглогчдын тооноос хамаарна). Тахиа нь тахианы үүрэнд алгана (сандал дээр) суудаг. Сайтын эсрэг талд үнэгний нүх байдаг. Үлдсэн газар нь хашаатай.

Тоглогчдын нэг нь үнэгээр томилогдсон, үлдсэн нь тахиа юм. Багшийн дохиогоор тахиа алгана дээрээс үсэрч, алхаж, хашааны эргэн тойронд гүйж, үр тариа цуглуулж, далавчаа хийв. Багшийн дохиогоор: "Үнэг!" - тахианууд тахианы саравч руу зугтаж, алганан дээр авирч, үнэг зугтаж амжаагүй тахиа чирж нүх рүүгээ аваачна. Үлдсэн тахианууд алгана дээрээс дахин үсэрч, тоглоом дахин үргэлжилнэ.

Үнэг 2-3 тахиа барьснаар тоглоом дуусна.

Сууж, сууж буй туулай ... (ардын)

Бүүжин хана налан суугаад байна. Анчид (10-12 хүн) эсрэг талын хананд суув. Тоглоомын тоглогчид хэлэхдээ:

Суух, сууж буй туулай

Сууж буй саарал туулай

Бутны дор, бутны дор.

Анчид явна

Тэд унадаг, хээр талд үсэрдэг

Хоосонд, хоосонд.

“Анчид та нар үсэрч байна.

Миний гэзгийг хараарай:

Би чинийх биш

Би явлаа!"

1-3 мөр: бөжин толгойгоо хажуу тийш эргүүлж, сонсохдоо хөлддөг.

4-6 мөр: анчид тойрог хэлбэрээр давхиж, туулайн ярианд баригдсан газартаа саатдаг.

7-10 мөр: Нэг туулай босоод, хөлөө өвдөг дээрээ бага зэрэг сунгав. Сүүлчийн мөрөнд тэрээр үсрэлт хийж, өөр үсрэлт хийж, анчид руу нуруугаа эргүүлэв.

Дараа нь туулай зугтав. Анчид түүнийг бариад, гараа атгаж тойрон хүрээлэв.

Үнэг, туулай

Сайтын нэг талд үнэгний байшин байдаг - нүх (тойрог). Үнэг сонгогдоод гэр лүүгээ явна. Тоглогчид туулайг дүрсэлдэг, тэдний байшин танхимын эсрэг талд (болзолт шугамын ард) байрладаг. Багшийн дохиогоор туулайнууд зүлгэн дээр гарч, хөгжилтэй, гүйж, янз бүрийн чиглэлд үсэрдэг. Багш хэлэхдээ: "Үнэг агнахаар явлаа!" Хүүхдүүд гэр рүүгээ хурдан гүйдэг боловч үнэг хэн нэгнийг унагаж чадвал түүнийг баригдсан гэж үзнэ. Үнэг 2-3 туулай барихад өөр үнэг сонгож авдаг. Тоглоомыг бүх хүүхдүүдтэй давтана.

Бөжин саарал угаалга

Тоглогчид тойрог болж хувирдаг - тэд бөжин юм. Хүүхдүүд багшийн хамт текстийг дууддаг:

Саарал туулай угаадаг

Зочлох гэж байгаа бололтой

Хамраа угаасан

Амаа угаасан

Чихээ угаасан

Хуурай арчаарай!

Бүх тоглогчид текстийн дагуу хөдөлгөөн хийж, дараа нь хоёр хөл дээрээ төв рүү үсэрдэг. Хүүхдүүд бөөгнөрөхгүй, бие биедээ саад учруулахгүйн тулд багш үсрэх тоог тодорхойлдог. "Очоод ир!" - гэж багш хэлэхдээ бөжин байшиндаа буцаж ирдэг (тойрогны гадна). Тоглоом давтагдана.

Туулай

(дугуй бүжгийн тоглоом)

Хүүхдүүд дугуй бүжиг удирддаг. Төв хэсэгт туулайг дүрсэлсэн хүүхэд сууж, "савуу" -аас барина. Хүүхдүүд хэлэхдээ:

Мөн саарал туулай

Сарвуу өвдөж байна.

Мөн өвдөж буй сарвуутай

Тэр хөдөлдөггүй.

Хүүхдүүдтэй хамт явцгаая

Бид plantain олох болно

Сарвуунд түрхье,

Бүжинд тусалцгаая.

Хөтлөгч хүүхэд рүү заадаг бөгөөд тэрээр дараах үгсийн дараа туулайн навч түүж, сарвуунд нь хавсаргах ёстой.

Туулай үсрэх болно

Мөн хүүхдүүдтэй тогло.

"Bunny" хүүхдүүдийн нэг рүү үсэрнэ. Сонгосон хүүхэд тойргоос гүйж, "бөжин" түүнийг гүйцэж ирдэг. Хүүхдүүд "хаалга" хийж, зугтаж буй хүүхдийг "бүжин" -ээс хаахыг оролддог.

3-5 настай Гүйлттэй

Ойн захад амьтад цугларав

(дугуй бүжгийн тоглоом)

Хүүхдүүд дугуй бүжиг удирддаг:

Ойн захад

Амьтад цугларав.

Бүх ойн хүмүүс

Дугуй бүжиг удирддаг.

Үнэгнүүд та нар гараад ир

Бидэнтэй хамт бүжиглэ!

Үүнтэй адил дугуй бүжигт оролцсон бүх бяцхан амьтдыг шалгаруулдаг.

3-5 настай Гүйлттэй

Цэнхэр голын ойролцоо

(дугуй бүжгийн тоглоом)

Жолооч нүдээ аниад тойрог дээр зогсож байна. Хүүхдүүд түүнийг тойрон зогсоод:

Цэнхэр голын ойролцоо

Ойн араатан нуугдав.

Та, Ванюша, хичээгээрэй

Тэгээд хэн болохыг олж мэдээрэй.

Хүүхдүүд ямар нэгэн амьтныг дүрсэлдэг. Жолооч нүдээ нээгээд хүүхдүүд хэнийг харуулж байгааг таахыг оролдоно. Жолооч нь түүний бодлоор амьтныг хамгийн сайн дүрсэлсэн хүүхдийг оронд нь сонгодог.

Тоглоом "Өргөст зараа"

Зорилго: нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалт, ярианы үйл ажиллагааг өдөөх.

Тоног төхөөрөмж: массажны бөмбөг.

Тоглоомын явц.

Өөрөө массаж хийх нь биед сайн нөлөө үзүүлдэг. Хамгийн энгийн заль мэхийг сурах нь тоглоомонд явагддаг. Таны алган дээр ер бусын бөмбөг гарч ирнэ. Та хамтдаа үүнийг сайтар бодож үзээрэй. Тэр зараа шиг харагдаж байна. Бөмбөгийг хүүхдийн алган дээр зөөлөн байрлуулж, "зараа" -ыг хуруу бүр дээр эргэлдэж, давамгайлсан гарын эрхий хуруунаас эхлээд хуруу бүрийн дэвсгэр дээр бага зэрэг удаан байлга. Массажны хөдөлгөөнийг захаас төв рүү чиглэсэн чиглэлд хийх ёстой. Үйлдлүүдийг шүлгээр дагалдах:

Надад гараа өгөөч, бяцхан минь

Би чиний гарыг илнэ.

Зам дагуу алхаж, тэнүүчилж байна

Бүгд өргөстэй саарал зараа,

Мөөгний жимс хайж байна

Хүү, охины хувьд.

Гараа өөрөө массаж хийх нь хурууны булчинг хөгжүүлж, тархины бор гадаргын харгалзах хэсгүүдийг рефлекстэйгээр идэвхжүүлж, мэдрэлийн системийн байдлыг хэвийн болгоход тусалдаг бөгөөд тайвшруулах нөлөөтэй байдаг.

"Үнэг ба боов"

Хүүхдүүд "үнэг" сонгохдоо шүлэг ашигладаг.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав
Бид дахин сонгодог
Зальтай хууран мэхлэгч, улаан үстэй хулгайч,
Та биднийг харахгүй байна
Тойрог дээр гарсан нь дээр
Яаралтай, эвшээх хэрэггүй
Бөмбөгийг барих нь дээр
Улаан, хөх, хөх,
Аль нэгийг нь сонго.

Хүүхэд - үнэг барьж авах бөмбөгний өнгийг сонгодог. Тоглоомын илүү төвөгтэй хувилбарт хүүхдүүд 2, 3 бөмбөг (бэлтгэл бүлэг, дунд болон ахлах бүлэг 1 бөмбөгөөр тогло.
Тойрог дээр зогсож буй хүүхдүүд бөмбөгийг бие биендээ дамжуулдаг, хүүхэд - үнэг тойрог дотор бөмбөгний араас явдаг.
зулзага үнэг
Үнэг зам дагуу алхаж,
Тэр гэнэт өөр хэн нэгний хөлийг хараад,
Тэгэхээр энэ бол боов
Түүнд бүдүүлэг тал бий
Би үүнийг авч явна
Миний өглөөний цай гэртээ байх болно.
Цагаан гаатай хүн гэнэт өнхрөв
Үнэгээс зугтахаар шийдэв
Хүлээгээрэй, битгий зугтаарай
Бас надтай тогло
.

Хүүхдүүд бөмбөгийг бие бие рүүгээ шидэж, хүүхэд - үнэг барьж авахыг оролддог, үнэг бөмбөгийг таслан зогсоосон хүүхэд вандан сандал болдог - үнэг. Тоглоом эхнээсээ давтагдана.

Тоглоом "зараа мөөг сонгогч"

Хүүхдүүд хивсэн дээр дугуйлан сууна. Хүүхэд тойрог хэлбэрээр алхдаг.

Зараа - Зараа замгүй алхдаг,
Тэр мөөг цуглуулахыг хүсч байна
За, бид түүнд туслах болно,
Тэднийг өвсөн дундаас хайцгаая.
Тэр тойрог дээр сууж буй хүүхдүүд рүү эргэв.
Таны нэр юу вэ мөөг (хариулт-хүүхдүүд нэрээ хэлдэг)
Хайрцагт ор. (5-7 хүүхэд босоод зараа тойруулан дагаж)
Хэрэм - Салбараас ирсэн хэрэмтэй уулзахаар энд байна:
“Сайн уу зараа, сайн байна уу.
Надтай хандаарай найзаа
Би мөөгөнцөр туршиж үзье"
Зараа - Ирээд сонго
Та хэр их тоолох хэрэгтэй вэ? (Хэрэм мөөг тоолдог - хүүхдүүд)
Мөөг бол мөөг биш
Эдгээр нь бидний хүүхдүүд

(Хүүхдүүд байрандаа зугтдаг, хүүхдийн будсан хүн - хэрэм, зараа эсвэл хэрэмийн оронд багшийн үзэмжээр ордог)

Миша бол завхай юм."

Хүүхэд юу сурдаг вэ: ойрын орчинд жолоодох; "урд, ард" гэсэн үгийн утгыг ойлгох; "for, under" гэсэн угтвар үгс; дотоод дарангуйлах үйл явцыг сургах - дохиогоор хөдөлж эхлэх.

Тоглоомын явц: хүүхдэд бамбарууш үзүүлээрэй. Тедди баавгай энгийн биш, харин ярьдаг гэж хэлээрэй. Хөшигний ард нуугдаж, баавгайн бамбаруушийг цаанаас нь харуул. Дууныхаа тембрийг бага болгон өөрчилснөөр шүлгийг нь хэл.

Би бол хөгжилтэй теди баавгай
Муухай, дэггүй.
Би нуугдаж тоглох дуртай
Би нуугдах болно, чи хараарай!

Хүүхдээ нуугдаж тоглоход урь. Тедди баавгай түүнийг хаанаас хайхыг танд хэлэх болно гэж хэлээрэй. Сандалны ард нуугдах. Хэрвээ хүүхэд олж чадахгүй бол ширүүн дуугаар "Би сандлын ард байна" гэж хэлээрэй. Хүүхэд таныг болон теди бамбаруушийг олж хараад түүнийг магтаж, дахин тоглохыг санал болго, өөр газар нуугдаж, тоглоомыг зүйрлүүлээрэй.

"Мишенка".

Хүүхэд юу сурч байна вэ: хүүхдүүдтэй дугуй бүжигт алхах, гар барьж, баавгайн дүрд тоглох, дотоод дарангуйллыг сургах - бүжгээ хийхийн тулд дугуй бүжгийн төгсгөлийг хүлээх.

Тоног төхөөрөмж: дунд хэмжээний теди баавгай.

Тоглоомын явц: хүүхдэд бамбарууш үзүүлээрэй. Түүнтэй тоглохыг санал болго. Хүүхдүүдийн нэгийг бамбарууш болгохыг урь - түүнд бамбарууш өгөөд тойргийн голд тавь. Үлдсэн хүүхдүүд гар барьж, баавгай барьж буй хүүхдийг тойрон бүжиглэнэ. Хүүхдүүд тоглоомын текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

Гараад ир, Мишенка, бүжиглэ, бүжиглэ.
Тавхай, сарвуу, Мишенка, долгион, долгион.
Бид Мишенкаг тойрон бүжгээр явах болно.
Хөгжилтэй дуу дуулъя, дуулцгаая!
Явцгаая, бид патти цохино, цохино!
Вилл, Мишенка бүжиглэх үү, тийм ээ бүжиглэ!

"Туслаачамьтад гэр орноо олдог(ангилах тоглоом).

Хүүхдүүд хоёр цагирагт битүүдийг тавьдаг: зул сарын гацуур модтой цагирагт зэрлэг амьтад, байшинтай цагираг дахь гэрийн тэжээвэр амьтад.

Багш нь хүүхдүүд яагаад ийм маягаар амьтдыг хэвтүүлсэн юм бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:Учир нь гэрийн тэжээмэл амьтад гэртээ, хүний ​​хажууд, зэрлэг амьтад ой, хээр, ууланд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хэн асардаг вэ? Тэдний байшинг хэн барьдаг вэ? Тэднийг хэн тэжээдэг вэ? (хүн). Энэ бүхнийг хэн зэрлэг амьтдын төлөө хийдэг вэ? (амьтад өөрсдөө).

Биеийн тамирын минут(тойрог доторх хүүхдүүд)

"Бүүжин ой дундуур үсэрч,

Бүүжин хоол хайж байв.

Гэнэт орой дээр байгаа туулай дээр

Чих нь сум шиг өргөгдөв:

Чимээгүй чимээ сонсогдоно

Хэн нэгэн ой дундуур сэмхэн гүйж байна.

Туулай замуудыг төөрөлдүүлж, бэрхшээлээс зугтдаг.

Тэр хажуу тийш үсрэн эргэв

Тэгээд бутны дор муруйсан.

Тоглоом "Хүүхдээ ол"(залуу зэрлэг амьтдын нэрийг мэдэхийн тулд).

6 хүүхэд баавгайн бамбарууш, чонын бамбарууш, үнэг бамбарууш, тугал, туулай, зараа малгай өмссөн сандал дээр сууна. Цээжин дээрээ баавгай, чоно, үнэг, хандгай, туулай, зараа гэсэн шошготой бусад 6 хүүхэд тохирох сандал дээр зогсоод асуултанд хариулна.

Чи хэн бэ? Ээж чинь хэн бэ? Би баавгайн бамбарууш, ээж маань баавгай гэх мэт.

Залуус аа, та ямар төрлийн амьтдыг дүрсэлсэн бэ? - Зэрлэг.

"Зайнка".

Нэг газарт удирдагч "бүжин"-ийн "байшин" -ыг тэмдэглэж, жишээлбэл, шохойгоор тойрог зурдаг. Дараа нь тэр хүүхдүүдээс нэг гол "туулай" сонгоно. "Тойрог дахь туулай" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд тойрог болж, голд нь хийцтэй тойргийн яг төвд гол "туулай" зогсож байна. Дараа нь тоглогчид удирдагчийн хамт дараах шүлгийг уншиж, үг бүрийг тохирох хөдөлгөөнүүд дагалддаг.

Цагаан туулай сууж байна
Тэр чихээ хөдөлгөдөг (хүүхдүүд гараа хөдөлгөж, толгой дээрээ дарж, чихээ дуурайдаг.)
Энэ мэт, үүн шиг
Тэр чихээ хөдөлгөдөг

Бүжин суухад хүйтэн байна
Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.
алга таших, алга таших, алга таших, (хүүхдүүд алгаа таших)
Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна
Бөжин үсрэх хэрэгтэй
Үсрэх, үсрэх, үсрэх, үсрэх, (хоёр хөл дээрээ нэгэн зэрэг үсрэх)
Бөжин үсрэх хэрэгтэй.

Хэн нэгэн туулайг айлгав.
Бөжин үсрэлт…. Тэгээд гүйж байна. (Хүүхдүүд "байшин" руугаа тардаг.)

Биеийн тамирын дасгал хэрэм нь залхуу биш юм

Өдрийн турш оролцоорой.

Нэг салбараас зүүн тийш үсэрч,

Тэр мөчир дээр суув.

Тэгээд баруун тийш үсрэв

Хөндий дээгүүр дугуйлсан.

Өдрийн турш баруун, зүүн

Хэрэм үсрэхээс залхуу биш.

Бяцхан цагаан туулай сууж байна

(бэлхүүс дээр гараа)

Мөн бутны доор хар.

Баруун тийш хазайсан - хоосон,

(баруун тийш хазайх)

Зүүн тийш хазайсан - хоосон.

(зүүн хазайлт)

Энд байцаа хаана ургадаг вэ?

Бүжин суухад хүйтэн байна

Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Алга таших, алга таших, алга таших!

Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Ойн цэвэрлэгээнд

Туулайнууд эргэн тойрон үсэрч байна.

Хэрэв та үнэгтэй таарвал

Гэртээ гүй!

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх,

Үсрэх-үсрэх - мөн бутны төлөө!

(туулайнууд зугтаж байна)

Эхний хүүхдүүдэд зориулсан спортын зугаа цэнгэлийн хувилбар бага бүлэг"Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр"


Материалын тодорхойлолт:Би та бүхэнд "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр" сэдвээр нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын хичээлийн хувилбарыг санал болгож байна. Энэ материал нь залуу бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно.

"Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр" сэдвээр бага насны нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан спортын зугаа цэнгэлийн хувилбар.

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Урлаг ба гоо зүй", "Бие бялдар", "Танин мэдэхүй", "Яриа", "Нийгэм, харилцааны".
Зорилтот:Популяризаци эрүүл амьдралын хэв маягамьдрал. Ариун цэврийн болон эрүүл ахуйн арга хэмжээ нь эрүүл мэндэд чухал ач холбогдолтой талаар хүүхдүүдэд ойлголт өгөх.
Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, гадаа тоглоомд оролцох хүслийг төрүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:массажны дэвсгэр, гимнастикийн сандал, "рефлекс зам", тоосго, бохир нүүртэй, самнаагүй үстэй хүүхэлдэй - Замарашка, Наташа хүүхэлдэй, хүүхэлдэйн туулай, хулгана тоглоом,
Зугаа цэнгэлийн дэвшил
Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Хаалгыг тогшиход багш нь үсээ самнаагүй бохирдсон хүүхэлдэйг авчирдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хараач, ямар эмх замбараагүй охин бэ, жинхэнэ замбараагүй юм.
Замарашка, чи яагаад ийм бохир юм бэ?
Замарашка:
Би хэзээ ч гараа угаадаггүй
Хүзүү, чих, нүүр.
Энэ бол тэнэг бизнес
Юунд ч хүргэхгүй.
Гар дахин бохирддог
Хүзүү, чих, нүүр.
Тэгвэл яагаад эрчим хүчээ дэмий үрдэг вэ
Үрэх цаг!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Халтар охин, бохир охин байх нь маш эрүүл бус юм.
Замарашка:Юу ч хортой биш! Би өвддөггүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид замбараагүй хүмүүст дургүй
Самнадаггүй залуусаа
Тэдэнтэй хамт гахай хүртэл байдаг.
Найз нөхөдтэй болоорой, тэд хүсэхгүй байна.
Залуусаа угаа
Хулгана, туулай угаана
Зөвхөн чи угаагаагүй
Тэгээд бохир хэвээр үлдэв.
Замарашка:Хулгана, туулай хоёулаа өөрсдийгөө угаана гэж үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидэнтэй хамт ирээрэй, та өөрөө харах болно.
Бид ар араасаа алхдаг.
Ой, ногоон нуга.
(Тэд массажны дэвсгэр дээгүүр алхдаг.)
Бид гүүрээр гарна
Нөгөө тал руугаа явцгаая!
(Тэд гимнастикийн вандан сандал дагуу алхдаг.)
Цаашлаад бид цааш алхаж байна
Хөлөө дээш өргө!
("рефлекс зам" дээр алхах)
Бид саадыг давах болно
Мөн бид овойлтуудыг давах болно.
(Тоосгон дээр алхах.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, хэн сууж, чихээ хөдөлгөж байгааг хар даа.
(Багштай хүүхдүүд хожуул руу ойртож, бөжин олдог)
туулай (хүүхэлдэйн дүр): Чамтай ямар замбараагүй зүйл ирсэн бэ? Би очихдоо үргэлж нүүрээ угаадаг.
"Саарал туулай угаадаг" гар утасны тоглоом
Саарал туулай угаадаг
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой. (Хүүхдүүд "угадаг".)
Хамраа угаасан
Сүүлийг нь угаасан
Чихээ угаасан. (Хүүхдүүд хамар, сүүл, чихээ алгаагаар үрнэ.)
Хуурай арчаарай!
Тэгээд үсэрч:
Үсрэх-үсрэх!
Үсрэх-үсрэх! (Хүүхдүүд үсрэх.)
(Бүжин хасагдсан)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Харж байна уу, Замарашка, туулай хүртэл зочлох гэж байхдаа угаадаг. Цаашаа явцгаая.Тэгээд зам урт, нарийн жимээр жижиг хөлтэй урт удаан алхах болно.
Тоглоом "Бяцхан хөл ..."
бяцхан хөл,
Зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд.
Зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн араас алхах)
бяцхан хөл,
Зам дагуу үсэрсэн
Скок - хоп - хоп - хоп.
Зам дагуу үсэрсэн
Скок - хоп - хоп - хоп. (хоёр хөл дээрээ үсрэх)
бяцхан хөл,
Зам дагуу гүй
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн араас гүйх)
Зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн араас алхах)
Бидний хөл ядарч байна. (хүүхдүүд зогсоод хөлөө илнэ)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, зам дээр хэн нэгэн саарал, жижигхэн, сууж, чимээгүйхэн юм ярьж байна. (тоглоом хулгана)
Хулгана:Энэ нь зайлшгүй шаардлагатай, сарвууг угаах шаардлагатай, хуруу бүрийг бүү мартаарай.
"Цэвэр хулгана" хурууны тоглоом.
Хулгана савангаар сарвуугаа угаав (нэг гараараа нөгөө гараараа угаана).
Хуруу бүрийг дарааллаар нь (долоовор хуруугаараа нөгөө гарынхаа хуруу бүрт хүрнэ).
Энд Big савантай,
Үүнийг усаар зайлж угаана (бүх хуруугаараа эхлээд баруун, дараа нь зүүн гараараа эрхий хуруугаа "саван" хийнэ)
Би Заагчийг мартаагүй,
Будаг, шороог угаах
Дундаж хичээнгүйлэн хөөсөрч,
Магадгүй хамгийн бохир нь байх (дунд хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд)
Арьс тэр даруй улаан болж хувирав (цагираган хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд)
Бяцхан хуруугаа хурдан угаав:
Тэр савангаас маш их айдаг байсан (бяцхан хуруугаа "саван" болгохын тулд хурдан хөдөлгөөнөөр).
Замарашка:Би үүнийг ойлголоо, би замбараагүй байхыг хүсэхгүй байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, замбараагүй хүмүүст угаахыг заацгаая.
Хүүхдүүд:Тиймээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид саван авна
Тэгээд гараа үрнэ.
Тэгээд бид ус асууж байна:
"Ус, ус,
Нүүрийг минь угаа
Нүдээ гялалзуулахын тулд
Ингэснээр хацар улаан болж,
Амаа инээх,
Шүдээ хазах гэж."
(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь багш цэвэр, самнасан хүүхэлдэйг үзүүлэв)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай зочин үсээ самнаж, угааж, цэвэрхэн хувцас өмсөв. Түүний нэрийг Замарашка биш, харин үзэсгэлэнтэй Наташа гэдэг.
Хүүхэлдэй Наташа хүүхдүүдтэй:
Угаах хэрэгтэй
Өглөө, орой, үдээс хойш
Хоол бүрийн өмнө
Унтахын дараа болон унтахын өмнө.
Цэвэр, бүлээн ус

Эхлэхийн тулд хүүхэдтэйгээ бүх хөдөлгөөнийг хий.

Бөжин хүмүүстэй уулзахаар явлаа, Бид түүнтэй хамт угаана, Бөжин ам, чихээ угаав.

Тэр сайн, дуулгавартай. Тэр бас сарвуугаа угааж, цэвэр даавуугаар арчина. Тэр хувцасладаг, - lope, lope - Тэр бүх хүч чадлаараа зочлох гэж яардаг.

Хуруугаараа хуруугаараа тоглоом

Хүүхэд сандал дээр суугаад таны араас хийх хөдөлгөөнийг давтана: "Хуруугаараа тогш, тиймээ тогш" - долоовор хуруугаараа тогшдог.

бие биенийхээ тухай.

"Алга таш, алга, алга!" - алгаа ташив. "Хөлөө цохи, дэвс!" - хөлөө дарав. "Нуух, нуугдах!" - гараараа нүүрээ дарна. "Эрхий хуруугаараа тук тук"...

Хөлний дасгалууд

"Жижиг болсон"

Хүүхэд шулуун зогсож, хөл нь бага зэрэг зайтай, хөл нь зэрэгцээ, гараа доошлуулсан. Хел тавих нь "жижиг болсон", дараа нь босдог - "том болсон".

Та нялх хүүхдэд энэ дасгалыг хийхэд нь тусалж, саваагаар дэмжиж болно (Зураг 93, 94).

"Нуугдах"

Хүүхэд бөхийж ("нуугддаг") жижиг сандлын түшлэгээс барин босоод зогсдог.

"Би тавихгүй"

Хүүхэд хөлөө бага зэрэг салгаж, гараа доошлуулсан зогсож байна. Squat, дараа нь шулуун, гараа өргөн.

"Шувууд хөхөж байна"

Шулуун босоод, хөл нь бага зэрэг зайтай, гараа доошлуул. Доошоо бөхийж, өвдөг дээрээ хуруугаа дарж, дараа нь шулуун болго.

"Зул сарын гацуур мод ургадаг"

Эхлэх байрлал нь ижил байна. Хүүхэд бөхийж - "жижиг зул сарын гацуур мод", гараа дээш өргөв - "зул сарын гацуур мод ургасан".

"Цэцгийг сонго"

Хүүхэд өрөөг тойрон алхаж, цэцэг түүж байгаа мэт бөхийж байна.

Цагаан будаа. 93. "Жижигхэн болсон"

Цагаан будаа. 94. "Том том болсон"

"Буужин"

Шулуун босоод, хөл нь бага зэрэг зайтай, гараа доошлуул. Арын хөл дээрээ зогсож буй бөжин шиг алгаа урагш сунган, гараа мөрөн дээрээ бөхийлгөх (Зураг 95).

"Хөлөө савлах"

Хүүхэд нэг гараараа сандлын нуруун дээр зогсож байна. Хөлийг (сандлаас хамгийн хол зайд) нааш цааш сэгсэрнэ. Нөгөө хөлөө эргүүлж, савлана.

"Шувуу үсэрч байна"

Хүүхэд гараа даллаж, жижиг үсрэлтээр өрөөг тойрон хөдөлдөг.

"Бор шувуу" Босоо босоод, хөл нь бага зэрэг зайтай, гараа доошлуул. нам дор суух,

гараа хажуу тийш нь өргөж, далавч шиг даллаж, дараа нь шулуун болго.

"Богино ба урт хөл"

Хүүхэд шалан дээр сууж, хөлөө урагш сунгаж, гараа ард нь тавьдаг. Хөлийг нугалж, өвдгөө цээж рүү татах - "богино хөл", дараа нь бөхийлгөх - "урт хөл".

Цагаан будаа. 95. "Бүүжин"

"Алдаа" Хүүхэд нуруун дээрээ хэвтэж, гар, хөлөөрөө хөдөлгөөн хийдэг.

нуруугаараа эргэлдсэн цохыг зажлах.

"Гүй, би гүйцэх болно"

Хүүхэд өрөөг тойрон гүйж, та түүнийг барьж байгаа дүр эсгэдэг.

"Встанка-Встанка"

Хүүхэд хөлөө бага зэрэг салгаж, гараа доошлуулсан зогсож байна. Аажмаар суугаад дараа нь босч, гараараа өөртөө тусалдаг.

"Турк суу"

Хүүхэд шулуун зогсож, хөлөө зөрүүлж байна. Түүнийг турк ки хэлээр суугаад дараа нь завилан босоход нь тусал. Босоход дэмжлэг нь хөлний гадна талын ирмэг дээр байх ёстой.

"Морь" Хүүхэд өрөөг тойрон алгасаж, морийг дүрсэлдэг.

"Кач-кач" тоглоом

Хүүхэд нуруун дээрээ сууж эсвэл хэвтэж байна. Таны тушаалаар тэр хөлөө хажуу тийш (баруун, зүүн тийш) нугалж, нугалж, нугалав.

Тоглоомын хувилбар: хөлийн хөдөлгөөнтэй зэрэгцэн хүүхэд амаа ангайж, хэлээ хөл нь налж байгаа чиглэлд гаргадаг.

"Хэн яаж хөдөлдөг вэ" тоглоом

Хүүхэд өрөөг тойрон алхаж, янз бүрийн амьтдыг дуурайдаг: "Муур" - чимээгүйхэн, хөлийн үзүүрээр алхдаг.

"Баавгайн хөл" - хөлний гадна талын ирмэг дээр алхдаг.

"Bunny" - хоёр хөл дээрээ үсэрч, бөхийлгөсөн гараа мөрөн дээрээ дарж, алгаа урагшлуулна.

"Херон" - өвдөгөө дээш өргөөд алхдаг. "Морь" - тойрон алгасах. "Мэлхий" - хөл дээрээ үсэрдэг.

Амьтны ертөнц баялаг бөгөөд олон янз байдаг тул хүүхэддээ мэддэг амьтан, шувуу, шавжны хөдөлгөөнийг ажиглаж, дуурайж, үүнийг илүү сайн таньж мэдэхэд нь туслаарай.

Тоглоом "Мэлхий"

Өрөөний голд том тойрог тэмдэглээрэй. Тойрог дотор - "боло". Хүүхэд мэлхий дүрсэлж, хөл дээрээ үсэрч байна.

Зам дагуух мэлхий энд байна Үсэрч, хөлөө сунган, Ква-ква, ква-ква-ква! Үсрэх, хөлөө сунгах.

Дууны төгсгөлд алгаа таших - "мэлхий" -ийг айлга. Хүүхэд "намаг" руу үсэрч, тонгойдог.

Тоглоомын төгсгөлд хүүхдээс гараа дээш өргөж сунгахыг хүсэхээ мартуузай.

Тоглоом "Алга руу үсрэх"

Хүүхдийг үсэрч, толгойг нь толгойноос нь богино зайд барьж буй алган дээр нь хүргэхийг урь.

Тоглоомын сонголтууд: үсэрч, гараараа (эхний нэгээр, дараа нь нөгөөгөөр) хонх, тууз, тод тоглоом.

Тоглоом "Шувууд"

Хүүхэддээ шувуудын амьдралын талаар хэлээрэй: "Зуны сайхан шувууд]! мөн хоол идэх. Хүүхэд өрөөний эргэн тойронд үсэрч, гараа далавч шиг хийсгэж, бөхийж, хуруугаараа шалан дээр тогшдог - "цохих". Шөнөдөө шувууд үүрэндээ унтдаг.” Хүүхэд гүйж, шалан дээр шохой эсвэл сандал дээр зурсан тойрог дээр сууна.

Бүх тоглогчид тойрог үүсгэдэг. Сонгосон туулай дунд нь болно. Хүүхдүүд дууддаг:
Саарал туулай угааж, амаа угааж,
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой. Чихээ угаасан
Би хамраа угааж, хуурай арчсан!
Бөжин текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн нэг рүү хоёр хөл дээрээ үсрэв. Бүжин ойртож буй хүн тойргийн гол руу үсэрнэ. Тоглоом 5-6 удаа давтагдана.
Чиглэл. Тойрог дотор хэд хэдэн туулай байж болно - 4-5. Тэд нэгэн зэрэг тоглоомын ажлыг гүйцэтгэдэг.

ногооны чөмөг
Хүүхдүүд тойрог дээр гараа барьж зогсдог. Тойргийн голд хүүхэд сууж байна - "zucchini". Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, найрал дуугаар хэлэв:
Цуккини, цуккини, хөл дээрээ тавь,
Нимгэн хөлтэй, бид чамайг бүжиглүүлнэ.
Бид чамайг хооллосон, хүссэнээрээ бүжиглэ,
Бид танд ус өгсөн, хүссэн хүнээ сонго!
"Zucchini" бүжиглэж, дараа нь "zucchini" болох өөр нэг хүүхдийг сонгодог. Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдана.

Үүргүй залгих
Тоглоомын оролцогчид - тэдний сондгой тоо байх ёстой - хараацайнуудын дүрд тоглодог.
Залгих нь үүрэндээ нисдэг - жижиг тойрог. Үүргүй үлдсэн хараацай тэргүүлдэг. Тушаал дээр: "Залгих, нис!" тоглогчид хараацайнуудын нислэгийг дуурайж, тоглоомын талбайг тойрон гүйдэг. "Гэртээ харих!" хараацайнууд үүрээ дахин эзлэх ёстой гэсэн үг (4-5 удаа)
Жич: хараацайнууд ямар ч үүрийг эзэлж чаддаг, тоглох хосууд тогтвортой байдаггүй.

Тахианы үүрэнд үнэг
Тахианы махыг тахианы үүрэнд суулгадаг (хүүхдүүд талбайн нэг талд байрлах вандан сандал дээр зогсдог). Сайтын эсрэг талд үнэгний нүх байдаг. Талбайн үлдсэн хэсэг нь хашаа юм. Үнэг нүхэнд сууж, тахиа алхаж, хашааны эргэн тойронд гүйж, чимээ шуугиантай, далавчаа дэвсэж, үр тариагаа ховхлодог. "Үнэг" багшийн дохиогоор тахианууд зугтаж, тахианы үүрэнд нуугдаж, алгана руу нисч, үнэг нь сунжирч буй тахиагаа шүүрэн авч, чирэхийг оролддог (болгоомжтой, хөнгөн хүрч). Тэр баригдсан олзоо нүхэндээ оруулдаг. Үнэг тохиролцсон тооны тахиа барьснаар тоглоом дуусна. Тоглоомыг 4-5 удаа давтана.
Чиглэл. Төрөл бүрийн объектууд алгана болж чаддаг: сандал, шоо гэх мэт.

Хавх
Хүүхдүүд тоглоомын талбай дээр байна. Сонгосон урхи нь дунд болно. "Нэг, хоёр, гурав ... барих" гэсэн дохиогоор бүх тоглогчид талбайн эргэн тойронд тархаж, хүүхдүүдийнхээ аль нэгийг нь гүйцэж, гараараа хүрэхийг оролдсон урхинаас бултаж, бүдгэрүүлнэ. Удирдагч гараараа хүрсэн хүн хажуу тийшээ алхана. 3-4 тоглогч харагдахад өөр жолооч сонгогдоно.
Чиглэл. Та тоглоомын бусад сонголтуудыг ашиглаж болно: "Гүйх хавх", "Хөлийг газраас буулгах", "Тойрог доторх урхи" гэх мэт.


морь
Хүүхдүүд хоёр тэнцүү бүлэгт хуваагдана. Зарим нь морьдыг дүрсэлсэн байдаг, бусад нь - уяачид. (Уяачдын гарт уяа байдаг). Талбайн нэг талд (энэ бол нуга) адууны байр, нөгөө талд нь уяачдын газар байрладаг. Багш: "Уяачид аа, хурдан босоод морио уяач!" Энэ дохиогоор уяачид жүчээ рүү гүйж, морь уядаг. (Хүн бүр өөрийнхөөрөө морь сонгодог өөрийн хүсэлэсвэл багшийн зааврын дагуу.
Уяатай морьд ар араасаа цуварч, дохиогоор чимээгүй давхиж, давхиж, давхина. Сурган хүмүүжүүлэгчийн хэлсэн үгэнд "Бид ирлээ, морио тайлаарай!" Уяачид морьдоо зогсоож, уяанаас нь салгаж, нугад бэлчээж, тэд өөрсдөө байрандаа буцдаг. Нугад адуу тайвширч, өвсөө бэлчээнэ. "Уяачид, морьдоо уяач" гэсэн дохиогоор уяач бүр морьдоо барьж, зугтаж, зугтдаг. Бүх морьдыг барьж, уяж дуусмагц хосууд ээлж дараалан жагсаж, тоглоом дахин үргэлжилнэ. Тоглоом 3-4 удаа давтагддаг бөгөөд үүний дараа багш: "Морьнуудыг жүчээнд аваач, амраа!" Уяачид морьдыг жүчээнд аваачиж, уяанаас нь салгадаг.
Чиглэл. Тоглоом нь гүйх, алхах хооронд ээлжлэн байх ёстой. янз бүрийн төрөлүсрэлт. Аялал жуулчлалын янз бүрийн сэдвүүдийг санал болгосноор тоглоомыг төрөлжүүлж болно: морин уралдаан, ойд түлээ бэлтгэх аялал гэх мэт. Уяач нь ямар ч морь барьж чадахгүй удаж байвал багш болон бусад уяачид түүнд тусалдаг.

Хаана нуугдаж байгааг нь олоорой
Хүүхдүүд өрөөний хананы дагуу зогсож байна. Багш туг далбаа харуулж, нууна гэж хэлдэг. Хүүхдүүд хана руу эргэж харна. Багш туг далбаагаа нууж, "Цаг нь боллоо" гэж хэлэв. Хүүхдүүд далд далбаа хайж байна. Тоглолт давтагдах үед туг далбаа олсон хүн эхлээд нуудаг. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Хэрвээ хүүхдүүд удаан хугацаанд туг олдохгүй бол багш нуугдсан газар руу очиж, тэндээс харахыг санал болгодог. Хүүхэд туг далбаа нуух үед түүнд тусламж хэрэгтэй.
шувуудын нислэг
Тоглоомын талбайн нэг ирмэг дээр (хүүхдүүд тарсан), гимнастикийн хананы эсрэг талд хэд хэдэн зайтай шувуудын сүрэг цуглардаг. Сурган хүмүүжүүлэгчийн дохиогоор шувууд "нисч" талбайг тойрон тархаж, далавчаа дэлгэж, даллаж байв. "Шуурга" гэсэн дохиогоор шувууд мод руу нисдэг (хана руу авирч). Багш хэлэхдээ: "Шуурга өнгөрлөө!" - шувууд модноос тайван бууж, үргэлжлүүлэн нисдэг. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Гимнастикийн хананаас буухдаа үсэрч чадахгүй. Хэрвээ хана нь цөөхөн зайтай бол бүх хүүхдийг нэг дор тоглоомд оруулах ёсгүй. Хананы оронд та вандан сандал, сандал болон бусад зүйлсийг ашиглаж болно.

Чичиргээгээ дараарай
Тоглоомын талбайн нэг талд эгнээний ард 5-6 хүүхэд зогсоно. Эсрэг талд, вандан сандал (лог) дээр чимээ шуугианыг бие биенээсээ ижил зайд (хүүхдийн тоогоор) тавьдаг. Багшийн "нэг, хоёр, гурав ... гүй" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд чимээ шуугиан руу гүйж, толгой дээрээ өргөж, сэгсэрнэ. Үүнийг хамгийн түрүүнд хийсэн тоглогч тэмдэглэгдсэн байна. Дараа нь хүүхдүүд байрандаа буцаж, дараагийнх нь гарна.
Чиглэл. Та тоглоомыг улам хүндрүүлж болно: саад бэрхшээлийг даван туулах даалгаврыг асаана уу - олс дээгүүр алхах эсвэл түүний доор мөлхөж, цагираг руу авирч, зам дээр байрлуулсан гулдмайнуудыг тойрон гүйх гэх мэт.
шидэх-барих
Хүүхдүүд гэртээ эсвэл талбай дээр чөлөөтэй байрладаг бөгөөд тус бүр гартаа бөмбөг барьдаг. Багшийн "эхлэх" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд бөмбөгийг дээш шидэж, барьж ав. Бөмбөгийг унагаалгүйгээр хэдэн удаа барьж чадахаа хүн бүр тоолдог.
Чиглэл. Хүүхдүүдийг хосоор нь хувааж, зарим нь бөмбөг шидэж, барьж, бусад нь тоолж, эсвэл бүгд тойрог болж, нэг эсвэл хоёр тоглогч тойргийн голд очиж бөмбөг шидэж болно. Ажлаа зөв хийж байгаа эсэхийг хүн бүр харж байна. Та мөн өрсөлдөөний элементийг танилцуулж болно: хэн бөмбөгийг илүү олон удаа шидэж, барьж авах вэ? Та мөн ийм хүндрэлүүдийг оруулж болно: бөмбөгийг дээш шидэж, газар цохих хүртэл хүлээгээд дараа нь барьж авах; бөмбөгийг газар цохиж, барьж авах; бөмбөгийг илүү өндөр шид, гараа алгадах, бөмбөгийг барих; Бөмбөгийг шидэж, хурдан эргэж, бөмбөг газраас унасны дараа түүнийг барьж ав.

Шувууд, муур
Газар дээр тойрог тэмдэглэгдсэн (5-6 м диаметртэй). багшийн сонгосон хүүхэд төв болдог - энэ бол муур. Үлдсэн хүүхдүүд тойргийн гадна байдаг - тэд шувууд юм. Муур унтаж байна. Шувууд тойрог руу нисч, үр тариагаа ховхордог. Муур сэрж, шувууг хараад тэднийг барьж эхэлдэг. Шувууд тойргоос нисэх гэж яарч байна. Тойрог доторх мууранд хүрсэн хүн баригдсанд тооцогдон тойргийн голд очно. Муур 2-3 шувуу барихад багш шинэ муур сонгоно. Баригдсан шувууд бүх тоглогчидтой нэгддэг. Тоглоомыг 4-5 удаа давтана.
Чиглэл. Муур шувууг болгоомжтой барьдаг (тэдгээрийн тоо хангалттай биш, гэхдээ зөвхөн бага зэрэг хүрдэг). Хэрэв муур удаан хугацаанд хэнийг ч барьж чадахгүй бол багш түүнд туслахын тулд өөр 1 муур сонгоно.

онгоцууд
Хөтлөгч хүүхдүүдийг хоёр багт хуваадаг: нэг нь онгоц, нөгөө нь үүл.
Том тойрог зурсан байна. Энэ бол нисэх онгоцны буудал юм.
Хөтлөгч хэлэхдээ:
Онгоцнууд нисч байна
Тэгээд тэд буухыг хүсэхгүй байна.
Тэнгэрт тэд хөгжилтэйгээр гүйж,
Гэхдээ тэд хоорондоо мөргөлдөхгүй.
Хүүхдүүдийн дүрсэлсэн, гараа сунгасан онгоцууд тойргийн гадна нисч эхэлдэг. Хөтлөгч хэлэхдээ:
Гэнэт том үүл нисэв
Эргэн тойрон бүх зүйл харанхуй болов.
Нисэх онгоцууд - таны тойрогт!
Эдгээр үгээр үүлийг төлөөлдөг хүмүүс онгоцыг барьж авахыг оролдож байна. Нисэх онгоцны буудал руу нисч чадсан хүн түүнийг аварсан. Баригдсан хүн үүл болно. Тоглоом 1 онгоц үлдэх хүртэл үргэлжилнэ. Тэр бол ялагч.

шаналыг унагаах
Тоглогчид шугамын ард 2-3 м зайд зогсож, тус бүрийн өмнө зүү тавьдаг. Хүүхдүүд гартаа бөмбөг байна. Дохионы дагуу тоглогчид бөмбөгийг тээглүүр рүү өнхрүүлэн унагаахыг оролддог. Дараагийн дохиогоор хүүхдүүд бөмбөгний араас явж, унасан зүүг авдаг. Тоглоом давтагдана. Тоглогч бүр зүүг хэдэн удаа цохисныг санаж байна.
Чиглэл. Тоглоомын даалгаврыг төрөлжүүлэх шаардлагатай: бөмбөгийг баруун, зүүн, хоёр гар, хөлөөрөө өнхрүүл.

Ойд байгаа баавгай дээр
Талбайн нэг талд баавгайн үүрийг дүрсэлсэн байна. Нөгөө талаас - хүүхдүүдийн амьдардаг байшинг зааж өгсөн болно. Багш үүрэнд суух ёстой баавгайг сонгодог. Багш хэлэхдээ: "Хүүхдүүд ээ, алхаарай!" - хүүхдүүд гэрээсээ гарч ой руу явах, мөөг түүж, эрвээхэй барих гэх мэт. (нугалах, тэгшлэх, бусад дуураймал хөдөлгөөн хийх). Тэд нэгэн дуугаар:
Ойд байгаа баавгай дээр
Мөөг, би жимс авдаг,
Тэгээд баавгай сууж байна
Тэгээд бидэн рүү архирав.
"Архирах" гэсэн үгийн дараа баавгай гэрээсээ зугтаж буй хүүхдүүдийг барьж эхэлдэг. Баавгай хүрсэн хүн баригдсан гэж тооцогддог: баавгай түүнийг үүрэндээ аваачдаг. Гэрийн шугамын цаана хүүхдүүд баригдах боломжгүй.
Баавгай хэд хэдэн тоглогчийг барьсны дараа өөр нэг хүүхдийг энэ үүрэгт томилно. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Тоглоомын өөр хувилбар байж магадгүй - хоёр баавгайтай.

Авах гэж яараарай
Хүүхэд бүр нэг шоотой, хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, шоо нь хүүхэд бүрийн дэргэд шалан дээр байна.
Дохиогоор хүүхдүүд ээлж дараалан тойрог хэлбэрээр гүйж, хоёр дахь дохиогоор тэд шоо авахыг оролддог, хэн цаг завгүй байсан бол тоглоомыг орхино.
Хүүхдүүд гүйж байх үед удирдагч 1-2 шоо хасдаг.

өнгөт машинууд
Хүүхдүүд өрөөний хана дагуу зогсож байна. Эдгээр нь гаражид байгаа машинууд юм. Тоглогч бүр гартаа туг барьдаг (цагираг, цэнхэр, шар эсвэл ногоон өнгийн картон диск). Багш нь өрөөний голд тоглогчдын өмнө зогсож, гартаа тохирох өнгийн 3 туг байна. Тэрээр 1 туг өргөдөг (эсвэл 2 эсвэл бүгд 3 боломжтой), ийм өнгийн объекттой хүүхдүүд сайтын эргэн тойронд тархаж, машин жолоодохыг дуурайж, дохио өгдөг. Багш туг буулгахад машинууд зогсоод эргэж гарааш руугаа явна. Тоглоомыг 4-6 ховилоор давтана.
Чиглэл. Багш нь бас улаан тугтай байж болно. Гэнэт тэр үүнийг босгов - бүх машинууд энэ дохиогоор зогсох ёстой.

Алдартай