» »

Танин мэдэхүйн хөгжлийн нээлттэй хичээл, ахлах бүлэг. "Ус ба агаарын шинж чанар" туршилтын элементүүдтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээл.

15.10.2019

Ирина Тулебаева

Хийсвэр дээр Танин мэдэхүйн хөгжилдахь хүүхдүүд ахлах бүлэг

Сэдэв: « Агаар - энэ юу вэ

Зорилтот: Анхан шатны үүсэх энгийн төлөөлөл хүүхдүүдийг танин мэдэхүйн судалгаагаар агаарын тухай, туршилтын болон тоглоомын үйл ажиллагаа. Даалгаврууд:

Боловсролын бүс « Танин мэдэхүйн хөгжил» . 1. Танин мэдэхүйг хөгжүүлэханхан шатны туршилтын үйл явц дахь үйл ажиллагаа.

2. Хүүхдүүдийг ойлголттой танилцуулах« агаар» , түүний шинж чанар, (ил тод, үл үзэгдэх, цэвэр агаар үнэргүй, үнэрийг тэсвэрлэдэг, амтгүй, хүрээлэн буй орчныг илрүүлэх замаар хүний ​​амьдралд үүрэг гүйцэтгэдэг.

3. Хүүхдэд хөгжүүлэхасуудлыг шийдвэрлэх чадвар танин мэдэхүйнсэдвийн хүрээнд зан чанар, асуудлын нөхцөл байдал.

Боловсролын бүс "Яриа хөгжил» .

1. Заах хүүхдүүдАжиглалт, туршилтын явцад энгийн дүгнэлт хийж, тэдгээрийг хуудсан дээрх тэмдгүүдийн тусламжтайгаар засах.

2. Заах хүүхдүүд агаарын тухай ярьдагтэмдэг - тэмдэг ашиглах.

Боловсролын бүс "Биеийн эрүүл мэнд".

1. Хамар залгиур, амьсгалын дээд замын амьсгалын замын булчингуудыг амьсгалын дасгал хийж бэхжүүлнэ. 2. Цэвэр гэдгийг ойлгуулж сур агаархүний ​​эрүүл мэндэд зайлшгүй шаардлагатай.

Боловсролын бүс "Нийгмийн харилцаа холбоо хөгжил» .

Тушаал дэвших хөгжилсэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, туслах хүсэл баатрууд: оньсого тааварт мэргэн шар шувуу, үнэг, зараа.

Төлөвлөсөн үр дүн.

Хүүхэд:

талаар анхан шатны санаа бодлыг бий болгоно агаар, түүний шинж чанар, хүний ​​амьдрал дахь үүрэг;

Асуудлыг шийдвэрлэх боломжтой болно танин мэдэхүйнсэдвийн доторх мөн чанар, асуудлын нөхцөл байдал;

Олж авсан мэдлэг, туршилт дээр үндэслэн энгийн дүгнэлт гаргах чадварыг бий болгодог;

ярьж сур агаартэмдгүүдийн хариултанд найдах - тэмдэг;

Туршилт хийх практик туршлага олж авах.

Тоног төхөөрөмж:

Гялгар уутыг тоо хэмжээгээр хүүхдүүд.

Ил тод шил, хөвөн ноос, аяга ус.

Аяга буцалсан ус, сүрэл (тоо хүүхдүүд) .

2 жүрж. - Жүрж, шаантаг болгон хуваасан. - Тоогоор нь шүтэн бишрэгчид хүүхдүүд.

- Бөмбөлөгхүүхдийн тоогоор... - Карт, тэмдэг - тэмдэг.

Арга, техник, хэлбэр:

Амаар: оньсого, харилцан яриа, түүх, тайлбар, асуулт (үндсэн, туслах, хайх, тайлбар, сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ.

Харааны: үйл ажиллагааны аргыг харуулсан, тэмдэг - тэмдэг.

Практик: туршлага, туршилт.

Тоглоом: тоглоомын нөхцөл байдал, оньсого.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: танин мэдэхүйн судалгаа, нийтэч, хөгжилтэй, үр бүтээлтэй.

Хичээлийн явц:

Урам зориг, оролцоо хүүхдүүдийг үйл ажиллагаанд оруулах.

Залуус аа, сонсоорой, тэд Skype-аар бидэн рүү залгадаг.

“Сайн уу эрхэм залуусаа! Энэ бол Маша хэрэм юм. Бяцхан үнэг Тимошка надаас оньсого асуусан боловч би үүнийг олж чадахгүй байна. Надад туслаач.

Хамараар дамжин цээж рүү орж,

Тэгээд буцах замдаа явж байна.

Тэр үл үзэгдэх, гэхдээ одоо ч гэсэн

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Бид түүнд амьсгалах хэрэгтэй

Бөмбөлөг хөөргөхийн тулд.

Цаг бүр бидний хажууд байдаг

Гэхдээ тэр бидэнд үл үзэгдэх юм."

Залуус аа, та юу болохыг тааварласан уу?

Оньсого нь бидний хажууд байгаа үл үзэгдэх бодисын тухай өгүүлдэг, та үүнийг гараараа барьж чадахгүй бөгөөд энэ үл үзэгдэх зүйл нь хүний ​​амьдралд үнэ цэнэтэй бөгөөд чухал юм. -Одоо бид ямар төрлийн бодис болохыг олж мэдэх болно. Хүүхдүүдэд шоо дүүргэсэн уут үзүүл. - Багцанд ямар нэгэн зүйл байгаа юу? Та яаж таамагласан бэ? Багцыг шоо дөрвөлжин хоослох. Үүнд одоо юу байгаа вэ? (хоосон байна)

Би эргэн тойронд байгаа үл үзэгдэх хүмүүсээр цүнхийг дүүргэхийг хичээх болно. - Цүнх яагаад гүдгэр байдаг вэ? Үүнд юу байгаа вэ? -Тийм шүү дээ, уутанд нь - гэдэг бодис дүүрсэн байсан. агаар... - Тиймээс бид тантай Тимошкагийн оньсого тааварлав. Бид бүх нууцыг нээхэд туслах хэд хэдэн туршилт хийх болно агаар... Тэмдгүүд - тэмдэг нь бидний сурч мэдсэн бүх зүйлийг илэрхийлэх болно агаар.

Би хүүхдүүдийг туршилт хийхдээ зан үйлийн дүрмийг нэрлэхийг урьж байна. - Залуус аа, хаа сайгүй байдаг агаар?

Би хувилбаруудыг сонсдог хүүхдүүд.

Би хүүхдүүдэд уутыг өрөөний бүх хэсэгт дүүргэхийг зөвлөж байна.

Одоо сулла агаар... Одоо хаана агаар?

Тийм ээ, тэр дахин бидний эргэн тойронд байна.

Одоо бид юу сурсан агаар?

Дүгнэлт: агаар хаа сайгүй байдаг, энэ нь биднийг хүрээлж байна. - Залуус аа, надад хэлээч, харж байна уу агаар?

Тэгээд ч би түүнийг харахгүй байна. гэсэн үг ямар агаар? Та үүнийг ямар үгээр нэрлэж болох вэ? (үл үзэгдэх, ил тод, өнгөгүй, түүгээр дамжуулан бүх зүйлийг харж болно).

Дүгнэлт: үл үзэгдэх агаар, та түүгээр дамжуулан бүх зүйлийг харж болно.

Энэ чанар агаархөндлөн нүд гэсэн тэмдгээр тэмдэглэнэ. - Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна агаарямар нэг сэдвээр байна уу? Дараа нь би танд туршилтуудыг надтай хамт хийхийг санал болгож байна. 1. Энэ туршилтын хувьд бидэнд шил, хөвөн ноос, ус хэрэгтэй. Би шилний ёроолд хөвөн ноосыг наана. Хуурай эсвэл нойтон санагдаж байна уу? (хүүхдүүд хүрч, хуурай байна гэж хэлдэг)

Шилэн дотор хөвөн даавуунаас өөр зүйл байгаа гэж та бодож байна уу?

Зөвлөмжийг сонсоорой хүүхдүүд... Би хүүхдүүдийг хариултаа шалгахыг урьж байна.

Шилийг дээш доош нь эргүүлж, аажмаар устай аяга руу буулгаж, анхаарлаа хандуулаарай үүний төлөө хүүхдүүдТа үүнийг маш жигд байлгах хэрэгтэй.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна хөвөн ноос гэж юу вэ? (тэр хүүхдүүдийг хүрэхийг урьж байна).

(Хөвөн ноос нь хуурай хэвээр байв).

Хэрэв хөвөн ноос хуурай хэвээр байвал шилэнд ус ороогүй гэсэн үг юм. Ус хөвөнг норгохоос юу саад болсон гэж та бодож байна вэ?

Би саналыг сонсдог хүүхдүүд.

Энэ нь зөв, түүнийг урьдчилан сэргийлсэн агаараль нь шилэн дотор байдаг.

Дүгнэлт: Агааршилэнд байгаа , тэнд ус оруулахгүй.

Та юу гэж бодож байна, хэрэв би шилийг усанд дүрвэл бага зэрэг хазайвал юу болох вэ?

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.

Та шалгахыг хүсч байна уу? (багш шилийг хазайлгаж, ус руу буулгана).

Усанд юу харагдах вэ? (бөмбөлөг)... Тэд хаанаас ирсэн бэ?

Энэ агааршилнээс гарч, ус нь түүний байрыг эзэлдэг.

Хар даа, хөвөн нойтон болсон. Та яагаад бодож байна вэ?

- Агаар гарч байна, түүний байрыг ус эзэлдэг.

2. Та яаж харж чадах вэ - тэнд байна хайрга дахь агаар? Хайрга чулууг усанд хийцгээе. - Чи юу харж байна? Эдгээр нь жижиг бөмбөлгүүд юм агаар... 3. 2 жүрж ав. Таагаарай альжүрж илүү хурдан живэх болно - хальстай эсвэл хальсгүй юу? Асуултыг буруу тавьсан - зөвхөн нэг нь живэх болно. Хальсгүй. Мөн хальсанд байгаа нэг нь илүү хүнд байсан ч гэсэн эрт хөвөх болно, учир нь "авын хантааз": хальсанд маш олон бөмбөлөгүүд байдаг агаар, живж буй жүржийг усны гадаргуу руу түлхэж аврагчаар ажилладаг. - Хүйтэн цаг агаарт дулаахан амьсгалах амаар агаар, бид уурыг харж байна - энэ бол агаархүйтэнд хүрээлэгдсэн дулаан.

Та нар алиманд дуртай. Алим ямар амттай вэ?

Хариултууд хүүхдүүд.

Залуус аа, у агаарын амт байна?

Үүнийг бид яаж шалгах вэ? Хариултууд хүүхдүүд.

Амаараа бичнэ үү агаартэр амттай юу?

Хариултууд хүүхдүүд.

Дүгнэлт: агаар ямар ч амтгүй, энэ нь амтгүй.

Хуудас дээрх тэмдэглэгээ нь уруулыг хөндлөн зурсан байна.

Залуус аа, би та нарт бас нэг нууц хэлмээр байна агаархүний ​​дотор нуугдаж байна агаар бидний дотор байдаг... - Бид аяга ус, сүрэл авч, нэг аяга усанд сүрэл хийж, үлээлгэдэг. Юу болоод байна? (Бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.)Бөмбөлөгүүд хаанаас ирсэн бэ? (Энэ агаарбидний амьсгалсан)Бөмбөлөг хаана хөвдөг вэ - дээшээ дээшлэх эсвэл доошоо унах уу? (Агаарбөмбөлөгүүд нэмэгддэг)... учир нь агаар хөнгөн, уснаас хөнгөн. Бүгд байхад агаар гарах болно, ямар ч бөмбөлөг байхгүй болно. Дүгнэлт: Агаар уснаас хөнгөн.

Залуус аа, бид хоолой руу үлээж байна агаарбиднээс гарч, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг, гэхдээ илүү их үлээхийн тулд бид эхлээд шинийг амьсгалдаг агаар, дараа нь бид хоолойгоор амьсгалж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг. - Бид агаараар амьсгалах, гэхдээ энэ нь бидэнд хэрхэн хүрдэг вэ? Та нар яаж мэдэх вэ? (хамараар)Мэдээжийн хэрэг, бүх хүмүүс хамраараа амьсгалдаг. Залуус аа, бидний хамар хэрхэн амьсгалж байгааг харуулцгаая. (Үзүүлэх)... Бид зүгээр л амьсгалах эсвэл амьсгалах үед агаар, бид үүнийг харж байна уу? (Үгүй)... Гэхдээ бид мэдэрч чадна агаарын цорго... - Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна? агаарын үнэр байна?

Үүнийг бид яаж шалгах вэ?

Амьсгалах хамараар агаар.

Чи юу мэдэрч байна?

Дүгнэлт: Цэвэр агаар үнэргүй.

Хуудас дээрх тэмдэглэгээ нь хөндлөн зурсан хамар юм. - Одоо? (Би лаазтай хэрчсэн жүрж онгойлгож байна)- Сэнс аваад эхлээд өөр рүүгээ, дараа нь бие бие рүүгээ далла. - Чи юу мэдэрч байна? (Салхи нүүр рүү чинь үлээнэ)-Тэгээд салхи яаж үүссэн бэ? (биднийг сэнслэх үед салхи гарч ирнэ)-Салхи бол хөдөлгөөн агаарэнэ нь үнэрийг тараадаг. Одоо орлоо бүлэг нь жүрж шиг үнэртэй... Залуус аа, агаарэдгээр үнэрийг бидний хамар руу хөдөлгөж, зөөдөг боловч агаар ямар ч үнэргүй.

Физик. амьсгалын дасгалын элементүүдтэй минут "Нисэх онгоц".

Бид бол зоригтой нисгэгчид

Онгоцны жолоодлого дээр (гар нь жолооны хүрдийг хэрхэн эргүүлэхийг дүрсэлсэн).

Нисэх онгоц ( шингэлэхгараа хажуу тийш, алгаа дээш, толгойгоо өргөж, амьсгалах)

Нисдэг (бидний амьсгалыг барь).

Ф-ф-ф. (гараа доош тавьж, амьсгалаа гаргах).

Би зүүн тийш ниснэ (зүүн тийш эргэж, амьсгалах, амьсгалаа түгжих).

Ф-ф-ф .

Тэгээд би баруун тийшээ нисэх болно (баруун гараа хажуу тийш эргүүлж, амьсгалах, амьсгалаа түгжих).

Ф-ф-ф (бид гараа доошлуулж, амьсгалаа жигд гаргана).

Бид өндөрт нисч байна (гараа дээш өргөх).

Бид хол нисдэг! (Хүн дурангаар харж байгаа юм шиг алгаа эвхдэг)

Бид ниссэн, ядарсан

Тэгээд тэд сандал дээр буув! (суух).

Залуус аа, гараа цээжиндээ наа. Чи юу мэдэрч байна?

(амьсгал)

Хүн амьсгалахад юу хэрэглэдэг гэж та бодож байна вэ?

Дэлхий дээр өөр хэрэгтэй зүйл байхгүй агаар... Хүн хэдэн өдөр усгүй амьдарч чадна. Хэдэн долоо хоног хоол хүнс, усгүй. Тэгээд ч үгүй агаархэдхэн хором.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна агаар сонсогдоно?

Та ямар нэг зүйл сонсож байна уу?

Дүгнэлт: Агаарт дуу чимээ алга.

Хуудас дээрх тэмдэглэгээ нь хөндлөн гарсан чих юм. - Залуус аа, би та бүхэнд туршлагаараа дууг сонсохыг санал болгож байна агаар... хуруугаа хоолой дээрээ тавиад хэл: "Ааааааа"... Та хоолойд чичиргээ мэдрэгдэж байна уу?

Дүгнэлт: Баярлалаа хүн агаарт ярьдаг... Чичирхийлэхэд дуу нь төрдөг агаар... - Тэгэхээр бид юугаар амьсгалдаг вэ? (агаараар) - Амьсгалаа авцгаая агаар... Тэр хаашаа явсан бэ? (хамар руу.)Энэ нь зөв, үүний дараа хоолой, амьсгалын хоолой, дараа нь гуурсан хоолойгоор дамжин уушгинд ордог. - Залуус аа, туршилт хийцгээе. Бөмбөлөг ав - тэдгээрийг хийлж, хий. Уушиг ингэж ажилладаг. Бидний уушиг байнга ажилладаг тул бид анхаарал тавих ёстой тэд: оролдоно уудаарахгүй, цэвэр амьсгал агаараар... - Залуус аа, тэгвэл юу болох бол агаар алга болсон? (Бидний уушиг унтарсан бөмбөлөг шиг унжиж, амьдрах боломжгүй болно.)-Туршилт хийцгээе. Бид хуруугаараа хамраа хааж, нөгөө гарынхаа далдуугаар амаа нэгэн зэрэг хаадаг. (бид амьсгалж чадахгүй)- Үгүй агаар байхгүй... Та хаана цэвэр ариун гэж бодож байна агаар? Бид хүчилтөрөгчөөр амьсгалж, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг гадагшлуулдаг. Хүчилтөрөгчийг бидэнд модны навч, ургамал өгдөг. Тиймээс тэднийг хамгаалж, халамжлах хэрэгтэй. - Бид таны бүх захидлуудыг зурам Маша руу илгээх болно - түүнийг ойн бүх амьтдад тарааж өг, тэгвэл тэд ч гэсэн бүх зүйлийг сурч мэдэх болно. агаар... Түүний захидалд юу бичсэнийг хэн хэлэхийг хүсч байна вэ? (Хүүхдүүд ярьдаг агаар, шинж чанарыг илтгэх тэмдэгтүүд дээр тулгуурлан агаар)

Зорилго: Хүүхдүүдийг бидний хоол тэжээлийн эх үүсвэр болох ургамлуудтай танилцуулах.

Даалгаварууд:

Ургамал хаана ургадаг, хэн тарьдаг тухай мэдлэгээ бататгах.

Ургамлаас ямар хоол хийж болох вэ.

Зарим ургамлын нэрсийн гарал үүслийн талаар ярина уу.

Сэдвийн анхаарлыг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: Цэцгийг жишээ болгон ашиглан ургамлын бүтцийг авч үзье. Бидний мэддэг ямар ургамлын талаар ярилцах вэ? Бид ургамал гэж юу вэ?

Материал. Төрөл бүрийн ургамлын зураг. Хүүхэд бүрт зориулсан үр тарианы багц.

Хичээлийн явц.

1 хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр өглөөний цайндаа юу идсэнээ хэлж өгөөч? Та өчигдөр юу идсэн бэ? цэцэрлэг? Тэгээд гэртээ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Өөрөөр хэлбэл, та бид хоёр өдөрт хэд хэдэн удаа хоол иддэг: өглөөний цай, өдрийн хоол, өдрийн хоол, оройн хоол иддэг. Манай ширээний бүтээгдэхүүн хаанаас ирдгийг та мэдэх үү? Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай гол сувилагч бол Дэлхий ээж. Тэр бидэнд талх, ногоо, жимс жимсгэнэ өгдөг. Газар, мал нь өвс, өвсөөр хооллодог, мал нь бидэнд мах, сүү, ноос, бусад бүтээгдэхүүнийг өгдөг. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, ургамал - энэ юу вэ? Энэ нь зөв, эдгээр нь ургамал, биднийг тэжээдэг ургамлууд юм. Та хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ гэх мэт олон ургамлыг мэддэг боловч өнөөдөр би та бүхэнд бидний тэжээгч болсон сонирхолтой ургамлуудыг танилцуулах болно. Оньсого таавар уу?

Мөн ногоон, зузаан

Цэцэрлэгт бут ургасан.

Бага зэрэг ухаж:

Бутны доор ... (төмс).

Оёдолгүй, огтлоогүй,

Тэгээд бүгд сорвитой;

Хувцас тоолохгүйгээр

Тэгээд бүгд бэхэлгээгүй. (байцаа)

3. Тэр алтан сахалтай, зуун халаасанд - зуун хүүхэд. (чих)

4. Түүнд бидний эрүүл мэнд, хүч чадал, түүнд гайхалтай дулаан байдаг.

Хичнээн олон гар өргөж, хамгаалж, хамгаалж байв.

Энэ нь хайрт шүүсний нутгийг агуулдаг.

Нарны гэрэл дотор нь хөгжилтэй байдаг ...

Хоёр хацар руу нь наа

Баатар болж өс!

Энэ юу вэ? Энэ нь зөв, энэ бол талх! Талх ямар байдгийг хэн хэлж чадах вэ?

Талх нь ялгаатай: улаан буудай, хөх тариа. Улаан буудайн гурил нь цагаан талх, хөх тарианы гурил нь хар өнгөтэй болдог. Харин улаан буудайн гурилыг улаан буудайн үр тарианаас, хөх тарианы гурилыг хөх тарианы үр тарианаас авдаг.

Биеийн тамирын боловсрол.

Үр тариа газарт унах болно

Таны урд зүүн-баруун гарын хөдөлгөөн

Мөн энэ нь нахиалах болно.

Бид хонгилоос босч, алгаа цээжний урд нугалав.

Нар түүнийг шарна

Гараа дээш нь өргөж, хооронд нь тарааж, алга руу хар.

Бороо зуу дахин асгах болно.

Хел тавих, гар нь дээрээс доошоо долгионтой хөдөлгөөн хийх.

Тэгээд цасан дор хөлддөг

Гараа ороож, хөлөөс хөл хүртэл алх.

Мөн салхинд тэсвэртэй

Гараа дээш өргө. Зүүн ба баруун тийш хазайх,
шалнаас хөлөө өргөх.

Талх өгөх нь маш хэцүү байдаг

Зүүн, баруун гарын хуруугаараа заналхийлж байна.

Та энэ талаар мэдэх ёстой.

Тэд гараараа толгойдоо хүрдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр хоёр ургамал - улаан буудай, хөх тариа - хүмүүст эрт дээр үеэс мэдэгдэж байсан. Улаан буудай нь хүн бүрт сайн байдаг: үр тарианы гурил цагаан болж хувирдаг, талх нь амттай байдаг. Нэг муу зүйл бол хортой шавжнаас айдаг. хүчтэй хярууболон ган гачиг. Улаан буудай нь анхаарал халамж тавих дуртай, ямар ч хүчин чармайлт гаргадаггүй.

Гэхдээ хөх тариа эрт дээр үеэс хогийн ургамал гэж тооцогддог. Урилгагүй зочин Рай улаан буудайн талбайд гарч ирэн, тэндээс амьд үлдэхийг хичээж, улаан буудайн үр тарианы дунд амьдарч байв. Заримдаа хүйтэн жавар цохиулж, бүх буудайг сүйтгэж, хөх тариа алдаршсан. Үүнийг дарж, хадаж, буталж, жигнэх хөх тарианы гуриламттай талх.


Хурууны гимнастик.

Анх зэрлэг байгальд хээр талд өссөн,Хүүхдүүд гараа бага зэрэг сэгсэрнэ

Зуны улиралд цэцэглэж, олсонбоссон.

Тэгээд тэд цохивТэд бие биенийхээ эсрэг нударгаа цохино.

Тэр гэнэт үр тариа болж хувирав... "Хуруунууд сайн уу" дасгалыг хий.

Үр тарианаас эхлээд гурил, зуурсан гурил хүртэл,Тэд нударгаа зангидаж, тайлдаг.

Тэр дэлгүүрт байраа авав.Гараа урагш сунгаж, алгаа дээшлүүл.

Тэр хөх тэнгэрийн дор өссөн,Гараа дээш өргө.

Тэр бидний ширээн дээр талхтай ирлээ.Гараа урагш сунгаж, алгаа дээшлүүл.

Энд өөр нэг ургамал байна - үржүүлгийн эрдэнэ шиш.


Чухам хаана эрдэнэ шиш ийм гайхамшигтай нэртэй байдгийг хэн ч мэдэхгүй. Румын хэлээр эрдэнэ шиш гэсэн утгатай гацуур боргоцой... Чих нь конустай маш төстэй. Олон оронд эрдэнэ шишийг эрдэнэ шиш гэж нэрлэдэг. Эрдэнэ шишийн будаа амттай, тортилла нь илүү амттай. Эрдэнэ шиш нь мал, шувууны хувьд маш сайн тэжээл юм. Үр тарианаас тосыг шахаж, ишнээс нь саван, хуванцар, тэр байтугай эм болох пенициллин хийдэг.


Мөн энд өөр нэг бүтээгдэхүүн байна: Сагаган будаа. Энэ нь Сагаганаас чанаж болгосон. Сагаган хаанаас гардаг вэ? Магадгүй Грекээс ирсэн үү? Үгүй ээ, үнэхээр биш. Энэ ургамал нь өмнөд бүс нутагт хаа нэгтээ төрж байсан нь тодорхой бөгөөд өмнөд зүгийн бүх зүйлийн талаар тэд "Грек" гэж хэлдэг байсан. Эцсийн эцэст Грек бол өмнөд хэсэг тул ургамлын нэр нь эндээс гаралтай - Сагаган.

Энэ ургамлыг чихрийн нишингэ гэж нэрлэдэг бөгөөд үүнээс элсэн чихэр хийдэг. Энэ бол "Дээр нь ногоон, дотор нь улаан, газарт ургасан" гэсэн оньсого нь ижил манжин гэж бүү бодоорой. Үгүй ээ, энэ бол өөр нишингэ, улаан биш, харин цагаан, маш амттай. Талбайд тариалах чихрийн нишингэ. Ургагч түүнийг газраас түүж, овоолон нугалав. Ачааны машин манжингаа чихрийн үйлдвэрт аваачиж, тэндээс элсэн чихэр хийдэг.

2-р хэсэг.

Бид сувилахуйн ургамлын талаар эцэс төгсгөлгүй ярих боломжтой тул би хүн бүрийг танил болон танил бус ургамлыг дүрсэлсэн үзэсгэлэнг үзэхийг урьж байна: шар будаа, шош, вандуй, цай, төмс, байцаа гэх мэт.


3-р хэсэг.

Хүүхдүүд үр тарианы ууттай, хүүхдүүд аль ургамлаас үр тариа олж авахыг тодорхойлдог.

Хичээлийн үр дүн.

Гэрийн даалгавар: Ангид танилцсан ургамлаас юу хийж болохыг эцэг эхээсээ асуухад хүүхдүүдийг урь.

Танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

v бэлтгэл бүлэг"Таван туслах".

OOD-ийн тодорхойлолт: Энэхүү хураангуй мэдээлэл нь мэдээллийн чанартай бөгөөд зорилготой юмбие махбодоо, бие махбодоо сонирхох.

Програм хангамжийн агуулга : хүүхдийн мэдрэхүйн эрхтнүүдийн тухай мэдлэгийг нэгтгэх (нүд, чих, хамар, хэл, арьс) - (алсын хараа, сонсгол, үнэр, амт,хүрэх).

Даалгаварууд:

Боловсролын: Хүүхдэд мэдрэхүйн эрхтнүүдийн талаар ойлголт өгөх, тэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэхэд туслах. Янз бүрийн мэдрэхүйгээр объектыг мэдэрч сур.

Хөгжиж байна : уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг шинэ үгээр баяжуулах (эрхтэн, хүрэх, үнэр);Анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээ, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: таны биеийг бүхэлд нь сонирхох.

Материал ба тоног төхөөрөмж :

Мэдрэхүйн дүрс бүхий слайд, тэдгээрийг хуулбарлах компьютер;

Үзүүлэх зураг

"Давхардсан зураг" тоглоомын зургууд;

"Үгийг олох" тоглоомын бичсэн үгс бүхий цомгийн хуудас.

Анхилуун үнэртэй аяга, салфетка;

Нилээд жижиглэсэн ногоо, жимс жимсгэнэ, "Амт" тоглоомын бүтээгдэхүүн.

Нүдээ боосон ороолт, жижиг зүйлсийн багц бүхий "сайхан цүнх";

Арга зүйн техник: харилцан яриа, тоглоомын нөхцөл байдал, бие бялдрын боловсрол "Merry break", нэгтгэн дүгнэх.

Хичээлийн явц : хүүхдүүд бүлэгт орж, тойрог дээр зогсоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн

Уулзаад мэндлээрэй" Өглөөний мэнд! »

Нар, шувуудад өглөөний мэнд!

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд!

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог.

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай.

Залуус аа, бие бие рүүгээ инээмсэглэж, инээмсэглэл бэлэглэцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдэд санал болгосандал дээр суу.

Өнөөдөр бид туслахуудынхаа талаар санах болно, эдгээр нь мэдрэхүй юм. Хүн ямар мэдрэхүйн эрхтэнтэй байдаг вэ?(нүд, чих, хамар, хэл, арьс).

Эдгээр эрхтнүүдэд ямар мэдрэмжүүд тохирох вэ ... (хүүхдийн хариулт)

нүд - хараа; чих -сонсгол; хэл - амт; хамар - үнэрлэх мэдрэмж;

арьс нь мэдрэгчтэй.

Бид яагаад тэднийг туслах гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэд бидэнд сурахад тусалдаг дэлхий, зөв.Манай туслахуудын тухай шүлгийг сонсоно уу.

Таны үйлчилгээнд таван туслах байна.Үүнийг анзааралгүйгээр та нар тэднийг хошигнож ашигладаг;

Харахын тулд нүдийг танд өгсөн.Мөн чих нь сонсоход үйлчилдэгАмтыг нь ойлгохын тулд амандаа хэл

Мөн хамар - үнэрийг ялгах.

Гар - энхрийлэх, ажиллах,

Аяганаас ус ууна.

Мөн таны сэтгэлийн зовнил ямар ч хэрэггүй болно

Тэд танд үргэлж туслах болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт нэг оньсого хэлэх гэж байна, та үүнийг таасан бөгөөд одоо бид аль мэдрэхүйн эрхтний тухай ярихыг ойлгох болно.

Нууцлаг. Замын эсрэг талын хоёр ах амьдардаг ч тэд бие биенээ хардаггүй.(Нүднүүд).

Та тэднийг өөр яаж дуудаж чадах вэ?(Харааны эрхтэн).

Нүд гэж юу вэ, бид нүдээрээ юу хардаг вэ?(Нүд нь эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг харах, объектын өнгө, хэлбэр, хэмжээг ялгахад тусалдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нүд сайн харагдахын тулд та тусгай гимнастик хийх хэрэгтэй.

Хэрэм тоншуулыг хүлээж байв (бидний харцыг баруун, зүүн тийш хөдөлгө)

Зочин амттай хооллосон:

Алив, тоншуул, хар даа (харцаа дээш доош хөдөлгө)

Энд самар байна: нэг, хоёр, гурав!

Хэрэмтэй тоншуул хооллож байна (анивчив)

Тэгээд тэр шатаагчтай тоглохоор явсан. (нүдээ аниад, долоовор хуруугаараа зовхио цохих)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид харааны ой санамжаа сургахыг хичээх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний танд үзүүлэх зургийг хар, үүнийг санаж, цаасан дээрээ зурахыг хичээ. Зураг нь байх ёстойминийхтэй яг адилхан байх.(хүүхдийн үйлдэл). Сайн хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Давхардсан зураг" тоглоом

(Зорилго: бие биен дээрээ байрлуулсан 4-5 объектын тоймыг ялгах) Сурган хүмүүжүүлэгч: (d / тоглоом "Үгийг олох") . Мобайл дээр, дараалсан үгстэй хуудаснууд. Эгнээ бүртөөр үг нуугдаж байна, олж мэдэх үү? (үг хаагдсан). Би өгч байназөвлөмж, шинэ үг нь эдгээр үгсийн эхний үсгүүдээс бүрддэг.

1 ... Халим - Үүл - Шаахай. (CAT)

2. Унадаг дугуй - Улбар шар - Бялуу - Өрөвтас. (WATA)

    Ээж - Алим - Цайны сав. (БӨМБӨГ)

    Хорт хавдар - Эмгэн хумс - Мэнгэ - Автобус. (ГАР) ( хүүхдийн эрэл хайгуулын ажил)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дараагийн мэдрэхүйн эрхтэн ... Оньсого таавар.

Хоёр ах нэг толгой дээр амьдардаг

Хүн бүр сонсдог ч бие биенээ хардаггүй.(чих)

Ямар эрхтэн вэ?(Сонсох эрхтэн).

Д Чих нь юунд зориулагдсан вэ?(Дуу сонсох).

ХӨГЖИЛТЭЙ ӨӨРЧЛӨЛТ (инээдтэй даалгавар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

1. Босоод, босоорой; зүүн гартолгой дээрээ тавиад өөрийгөө алгаданатолгой, баруун гараараа хий дугуй хөдөлгөөнгэдсэн дээр. Одообүх хөдөлгөөнийг нэгэн зэрэг хийх.

2. Зүүн гараараа баруун чихэндээ хүрч, баруун гараараа үзүүрт хүрнэхамар, дараа нь гарны байрлалыг хурдан өөрчлөх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та яагаад босоод эдгээр дасгалуудыг хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Учир нь тэд таны хэлснийг сонссон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юу сонссон бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Ярьж сурахад чих хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Бид чихээрээ юу сонсдог вэ? (Дуу чимээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бид хоёр дуу чимээ өөр гэдгийг мэднэ.

Би одоо юу хийх гэж байгааг ойлгохыг хичээ. (Дэлгэцийн ард гараа нууж, багш дуу чимээний үзэгдлүүд дагалддаг үйлдлүүд хийдэг: нэг лаазнаас нөгөө рүү ус асгаж, цаасаар шуугиж, халбагаар тогшиж, аяганд цайны халбагаар саад болж, цаас урж байна.)

Хүүхдүүд дуу чимээний эх үүсвэрийг бүртгэх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо үгсийн дарааллыг анхааралтай сонс. Энд юу байгааг бодшаардлагагүй, яагаад?

1. ӨВС, ЦЭЦЭГ, МОД, ҮХЭР ... БҮС;

1.НОХОЙ, МУР, ЧОНО , ЯМАА, ГАХАЙ;

3. Буйдан, сандал, PAN , ШИРЭЭ, ШИНГЭЭР;

4. АЛИМ, Жүрж, лийр, ӨРГӨСТ ХЭМХ ... ТООР ЖИМС.

( хүүхдүүдийн хариулт) Сурган хүмүүжүүлэгч: За, та ажлаа зөв хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: дараагийн мэдрэхүйн эрхтэн рүү шилжих. Нууцлаг.

Энд уул, уулын дэргэд байна

Хоёр гүн нүх.

Эдгээр нүхэнд агаар тэнүүчилдэг

Энэ нь орж гарч ирдэг. (хамар.)

Ямар эрхтэн вэ?(үнэрлэх эрхтэн).

Хамрын ажил юу вэ?(Үнэрийг таньж, амьсгалахад тусалдаг).

Ямар үнэртэй байдаг вэ?(Таатай, тааламжгүй, анхилуун үнэртэй, хортой).

Амьсгалын дасгал.

Хамраараа гүнзгий амьсгалж, аажмаар амьсгалаа гарга. 3-4 удаа давтана.

Тоглоом "Үнэрээр нь таних"

Хүүхдүүд нүдээ аниад аяганд байгаа зүйлийг үнэрлэхийг зөвлөж байна. (Шоколад, жүрж, сонгино, нимбэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Харалгүйгээр ямар бүтээгдэхүүн болохыг өөр яаж тодорхойлох вэ?

Хүүхдүүд: Амт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бид дараагийн мэдрэхүйн эрхтэн рүү шилждэг. Оньсого тааварлаарай:

Үргэлж амандаа байдаг, гэхдээ та залгихгүй юу? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм шүү, хэл.

Ямар эрхтэн вэ?(Амт мэдрэх эрхтэн). Хэл ямар ажил хийдэг вэ?(Ярьхад тусалдаг, хоолыг хөдөлгөдөг, хоолны амтыг таньдаг).

Хэлний гадаргуу нь тодорхой амтыг мэдэрдэг хэсгүүдтэй байдаг. Надад хэлээч, чихэрлэг, гашуун, исгэлэн, давслаг гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Тоглоом "Амт"

Нүдээ аниад хүүхдүүд янз бүрийн хоолыг амталдаг: алим, банана, лууван, байцаа, жигнэмэг, чихэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сүүлийн оньсого таагаарай:

Тэд ажилдаа дуртай

Уйтгарыг тэвчиж чадахгүй

Манайхан бүгдийг хийж чадна...(Хүүхдийн хариулт) (Гар)

Энэ эрхтэний өөр нэр юу вэ?(Мэдрэхүйн эрхтэн).

Арьс нь юунд зориулагдсан вэ?(Бидний биеийг хэт халалт, гипотерми, нян, цочрол, түлэгдэлтээс хамгаална).

Хурууны гимнастик.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, (тоолоод алга таших)

Finger зугаалахаар гарав. (Баруун гарын долоовор хуруу нь хөдөлдөг

тойрог, зүүн далдуу модны төвд)

Дөнгөж сая хаалганаас гарлаа -

Хараач, өөр хүн түүн дээр ирж байна. (Индексийг нэгдэв

дунд хуруу)

Хамт алхах нь хөгжилтэй байдаг

Алив, гурав дахь гараад ир (дараа нь нэргүй хуруу нийлнэ)

Бид хамтдаа дугуй бүжигт оролцох болно

Энд. (Алга таших. Дараа нь гарууд байраа солино).

Тоглоом " Гайхалтай цүнх» (хүүхдийн нүдийг боосон, тэр объектыг хүрэлцэх замаар таах ёстой.) Тоглоомыг 4-5 удаа давтаж, зогсож байхдаа гүйцэтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, тэгэхээр хүн ямар туслагч байдгийг санацгаая.(Хүүхдүүд давтаж үзүүлнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид мэдрэхүйн ач холбогдлын талаар, тэдгээр нь бидэнд хэрхэн тусалдаг талаар ярилцсан. ХМэдрэмж нь бидэнд сурсан, сурсан бүхнээ ойлгож, санаж, ашиглах боломжийг олгодог. Тэд биднийг сургуульд бэлтгэх, ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэхэд туслах болно.

Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээ. Би та бүхэнд "Ид шидийн шил" ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийг хүргэж байна, энэ үеэр хүүхдүүд микроскопын бүтэцтэй танилцах болно. Микроскоп, томруулдаг шил зэрэг нь хүүхдүүдийн сонирхлыг их татдаг. Хүүхдүүдэд ийм төхөөрөмжтэй зөв, аюулгүй ажиллахыг заах нь чухал юм.

Ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээл

Газар нутгийг нэгтгэх:нийгмийн болон харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Програм хангамжийн агуулга:хүүхдийг ажиглалтын төхөөрөмжтэй танилцуулах - микроскоп, томруулдаг шил, дуран, яагаад хүнд хэрэгтэй байгааг тайлбарлах; микроскопын бүтэцтэй танилцах, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах: нүдний шил, объектив, толь гэх мэт. хүүхдийн толь бичгийг янз бүрийн объектын дууг илэрхийлсэн үйл үгээр дүүргэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: rebus "Томруулагч", томруулагч, микроскоп, модны навч, өнгөт элс, шавьж, цэвэр ус, бохир ус, ажиглалт хийх хуудас, өнгөт харандаа, салфетка, пипетк,

Боловсролын үйл ажиллагааны явц

Мэндчилгээ:

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн
Уулзахдаа "Өглөөний мэнд!" гэж хэлээрэй.
Нар, шувуудад өглөөний мэнд,
Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд
Өглөөний мэнд, зочид, сайн уу!
Залуус аа, өнөөдөр бидэнд урилга ирсэн боловч ер бусын байна. Энд оньсого, таавар байна, таахыг хичээцгээе (rebus томруулагч).
Хоёр ихэр, хоёр ах
Тэд морьтой хамар дээр суудаг, (нүдний шил).

Томруулагч, нүдний шил. Хачирхалтай урилга? Тэд биднийг лабораторид хүлээж байгаа болов уу.Лаборатори гэж юу вэ? Энэ бол эрдэмтэд янз бүрийн объект, агаар, усны шинж чанарыг судалдаг газар юм.

Бид лабораторид нэг бус удаа очиж, ус гэж юу болохыг судалж үзсэн. Усны ямар шинж чанарыг та санаж байна вэ? Ил тод, амтгүй, үнэргүй, бодисыг усанд уусгадаг, хөлддөг, хэлбэр дүрсгүй байдаг. Бид мөн лабораторид янз бүрийн дуу чимээг сонссон. Объект бүр өөр өөр сонсогддог, яаж сонсогдож болох нь: тогших, чимээ гаргах, чимээ гаргах, шажигнах, дуугарах гэх мэт.

Өнөөдөр лабораторид бид шидэт шилтэй танилцах болно. Томруулагч, нүдний шил юунд зориулагдсан вэ? Жижиг зүйлийг илүү сайн авч үзэх нь зөв юм. Хүмүүс үргэлж зарим зүйлийг нүдээр харахаас илүү ойроос харахыг хүсдэг байсан бөгөөд хүмүүс томруулдаг шилтэй болсон. Эхлээд томруулдаг шил гарч ирэв. Түүний тусламжтайгаар эрдэмтэд шавьжны цэцгийн бүтэц, антенн, нүдийг судлах боломжтой болсон.

Дараа нь бусад зүйлс гарч ирэв: нүдний шил, дуран, дуран, дуран, дуран гэх мэт. Одоо бүх лаборатори, эмнэлэг, сургууль микроскоптой. Нүдэнд харагдахгүй маш жижиг тоосонцор: тоос шороо, өвчин үүсгэдэг бичил биетүүдийг харахад шаардлагатай байдаг. Энэ нь хүмүүсийг өвдөхгүйн тулд зайлшгүй шаардлагатай. Эрдэмтэд микроскопоор харж, эмчилгээ хийх боломжтой. Хүмүүсийг өвчлөхгүйн тулд өөр юу хэрэгтэй вэ? Зөв хооллож, дасгал хийж, сайн угаа.

Физик минут:

Шүдээ угаадаггүй хүмүүс савангаар угаадаггүй.
Тэр өвчтэй, сул дорой өсч чадна.
Тэд зөвхөн бохир хүмүүстэй найзууд байдаг.
Хэн өөрсдөө шаварт живсэн
Тэд муухай бяки ургадаг
Ууртай ноход тэднийг хөөж байна.
Бохир ус, ханиаднаас айдаг.
Мөн тэд хэзээ ч ургадаггүй!

Үг нь тохирох хөдөлгөөнүүд дагалддаг.
Хараач, бидний ширээн дээр микроскопууд байна. Жижиг бичил биетэн ч гэсэн микроскопын талаар бүгдийг мэддэг.
Микроскоп ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг харцгаая.

  • Нүдний шил нь харах ёстой газар юм. Хэрхэн зөв харагдах вэ? Нэг нүдээ аниад нөгөө нүдээ нүдний шилний эсрэг чанга дар.
  • Линз томруулагч - дүрсийг томруулдаг.
  • Хавчаар - слайдыг бэхлэнэ.
  • Толин тусгал - гэрлийн туяаг барихын тулд тусгал хэрэгтэй.

Эрдэмтэд усны дуслыг шалгах шаардлагатай бол шилэн слайд авч, дээр нь ус дусааж, хавчаар дээр тавиад гэрлийг барьж, хардаг.
Би танд лабораторид очиж туршилт хийхийг санал болгож байна. Бид танил объектуудыг томруулдаг шил, микроскопоор шалгана.

Тэд тус бүр нь навч, эсвэл өнгөт элс, дэлбээ, модны холтостой, бид хайрцагт аалзтай. Мөн энэ бүгдийг томруулдаг шилээр сайтар шалгаж болно. Мөн микроскопоор бид усны дусал, тоосны хэсгүүдийг харах болно. Шавж: та бие, хөлийг тодорхой харж болно.

Залуус аа, би ном зурахыг санал болгож байна. Хүн бүр цаасан дээрээ харсан зүйлээ зурж, дараа нь туузаар уяж, ээж, аавдаа шидэт шилээр харсан зүйлээ харуулах болно.

Хуудсыг шалгахдаа анхаарлаа хандуулаарай; чийг урсаж, навчийг амьдралаар дүүргэдэг судлууд тод харагдаж байна. Өвлийн улиралд жижиг шавж нуугдаж байдаг модны холтос дээр хагарал харагдана. Өнгөт элс; элсний ширхэгүүд нь дугуй хэлбэртэй, олон өнгөтэй байдаг. Тоос тоосонцор янз бүрийн хэлбэрүүд: гонзгой, дугуй гэх мэт. Усанд янз бүрийн хэлбэрийн микробууд байдаг.

Бидэнд ямар хэрэгтэй ном байна аа. Одоо бид гадаа томруулагч, дуран аваад тэнд юу хүссэнээ харж болно.

Энэ хүрээнд танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийг зохион байгуулж болох бөгөөд ном нь туршилтын буланг дүүргэх болно.

Бэлтгэл бүлэгт хуваарь гаргах сонирхолтой байж магадгүй -

Зорилтот:

Ус бол бүх амьд биетийн амин чухал нөөц болох тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд бий болгох.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох.

Танин мэдэхүй, судалгаа, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа.

2. Хөгжиж байна

Ажиглах чадвар, судалгааны чадварыг хөгжүүлэх.

Анхаарал, ой санамж, логик сэтгэлгээ, тоглоомын нөхцөл байдлыг хүлээн зөвшөөрөх, түүнд оролцох чадварыг сайжруулах.

3. Боловсролын

Усанд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Новосибирск мужийн Чулым хотын 1-р цэцэрлэг, MKOU SOSH-ийн бүтцийн хэлтэс

Нээлттэй нэгдсэн хичээл

Ахмад бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжил

Сэдэв: "Шидтэний ус"

Галина Николаевна

2016 он.

Нэгдсэн нээлттэй хичээлтанин мэдэхүйн хөгжлийн талаар

"Айстенок" ахлах бүлэгт

Сэдэв: "Шидтэний ус"

Үйл явдлын огноо: 2016.04.27.

Зорилтот:

Ус бол бүх амьд биетийн амин чухал нөөц болох тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд бий болгох.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох.

Танин мэдэхүй, судалгаа, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа.

2. Хөгжиж байна

Ажиглах чадвар, судалгааны чадварыг хөгжүүлэх.

Анхаарал, ой санамж, логик сэтгэлгээ, тоглоомын нөхцөл байдлыг хүлээн зөвшөөрөх, түүнд оролцох чадварыг сайжруулах.

3. Боловсролын

Усанд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Ажил мэргэжлийн төрөл: Интеграци

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн

Хичээлийн тэргүүлэх даалгавар:

- ус байгаа нөхцөлийг давтах;

Усны шинж чанарыг давтах;

Эцэг эхтэйгээ усны тухай шүлэг сур.

Хичээлийн материал: бөмбөлөг цэнхэр өнгөтэй, бөмбөрцөг, шил, ус, компьютер, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, мультимедиа, зураг "Усны байдал", "Дусалын адал явдал" хүүхэлдэйн кино, дусал хэлбэрээр зурах цаас, будаг, сойз, салфетка, сиппи.

Туршилтын материал:1 шил хоосон, хоёр дахь шил нь бохирдсон ус, шүүлтүүр даавуу, юүлүүр, давс, элсэн чихэр, будаг, колбо, хуруу шил, аяга, халбага.

Хичээлийн явц

1. Баяр баясгалангийн тойрог:

(Хүүхдүүд бүлгийн өрөөнд санамсаргүй байдлаар зогсдог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би чамд хандаж байна, найз аа!

Бидэнтэй хамт тойрог хэлбэрээр хурдан босоорой!

(хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.)

Баяр баясгалан, дулааныг мэдэр

Найз нөхөдтэй байх нь ямар сайхан юм бэ!

(хүүхдүүд бие бие рүүгээ инээмсэглэдэг.)

Бие биетэйгээ гар барьцгаая!

(хүүхдүүд гар барина.)

2. Зорилгоо тодорхойлох:

Өнөөдөр ямар яриа өрнөхийг та өөрөө хэлэх болно. Үүнийг хийхийн тулд та дууг сонсох хэрэгтэй (урсгалын чимээ эхэндээ чанга сонсогддог бөгөөд хэлэлцүүлгийн үеэр - ард / бичлэг дуустал чимээгүйхэн сонсогддог).

Та юу гэж төсөөлж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ нь зөв, өнөөдөр бид ус, энгийн усны тухай ярих болно. Гэхдээ энэ нь анх харахад үнэхээр энгийн юм болов уу? Усны шинж чанарыг тодорхойлохыг хичээцгээе. Асуултанд хариулна уу: "Ямар ус вэ? "(тунгалаг, өнгөгүй, тунгалаг, шуугиантай гэх мэт)

3. Ишлэл:

"Ус бол амьдрал! ". Та эдгээр үгсийн утгыг хэрхэн ойлгож байна вэ? Ус гэнэт алга болвол яах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Та бид хоёр ус хэмнэж чадах уу? (Крантыг хаа, цоргыг хэт асааж болохгүй, бидний хэрэгцээнээс илүү ус бүү хэрэглэ ...)

Маш их байдаг сайн зүйр үгс: (хүүхдүүд хэлдэг ) "Дэмий хоосон ус бүү асга, усыг үнэлж чаддаг бай! "," Далай гадагш урсахгүйн тулд цоргыг сайтар хаа! ".

4. Бөмбөрцгийн үзүүлбэр:

оршин суугч дэлхийн бөмбөрцгийг харуулж байна.)

Залуус аа, энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Зөв. Бөмбөрцөг гэдэг нь бөмбөг гэсэн утгатай бөгөөд энэ нь дэлхийн загвар бөгөөд улс орон, уулс, гол мөрөн, тэнгис, далайг дүрсэлсэн байдаг.

(Багш дэлхийн бөмбөрцгийг эргүүлж, хөх, цэнхэр өнгө дийлэнх хувийг эзэлдэг гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг.)

Дэлхийн ихэнх хэсгийг усаар эзэлдэг - эдгээр нь гол мөрөн, тэнгис, далай юм. Дэлхий дээр 4 далай, 30 далай байдаг.

5. Усны тухай шүлэг унших.

Залуус аа, усны тухай сурсан шүлгээ санацгаая.

(Цаана нь борооны чимээ бичлэг дуустал чимээгүйхэн сонсогддог.)

1-р хүүхэд: Костя Р.

Хэрэв бидний гар лаванд байвал,

Хэрэв хамар дээр толбо үүссэн бол,

Тэгвэл бидний анхны найз хэн бэ?

Нүүр, гарынхаа шороог арилгах уу?

Ээжгүйгээр юу хийж чадахгүй вэ

Хоол хийхгүй, угаахгүй байна уу?

Үүнгүйгээр шууд л хэлье

Эрэгтэй хүн үхэх ёстой юу?

Мэдээжийн хэрэг усгүй!

2-р хүүхэд: Анна К.

Тэнгэрээс бороо орохын тулд

Тиймээс талхны чих ургадаг

Цэлцэгнүүр хоол хийх

Ингэснээр ямар ч асуудал гарахгүй

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй.

3-р хүүхэд: Никита М.

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цорго.

4 дэх хүүхэд: Тимур Э.

Түүнгүйгээр бид нүүрээ угааж чадахгүй

Өөрийгөө бүү шана, согтох хэрэггүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэв

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй!

5 дахь хүүхэд: Ваня С.

Хүн бүрт ус хэрэгтэй - шувууд, өвсний ир,

Амьтад зам дагуу услах газар руу явдаг.

Бяцхан хүүхдүүдэд ус хамгийн их хэрэгтэй байдаг.

Түүнтэй хамт бид өсч, түүнтэй хамт бид илүү эрүүл болдог.

(Борооны бичлэгийн арын дэвсгэр илүү чанга сонсогдож байна.)

- Бороо хүчтэй оров! Энэ бол мэлхийн хамгийн дуртай цаг агаар юм! Одоо та нар залуус биш, харин хөгжилтэй мэлхий!

6. Биеийн тамирын минут "Мэлхий"

Бид тэднийг ирмэгийн дагуу үсэрч байгааг харж байна

Хоёр ногоон мэлхий

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх

Өсгийгөөс хөл хүртэл үсрэх

(хүүхдүүд бүлэгт мэлхий шиг санамсаргүй үсрэх)

Хоёр найз охин намагт

Хоёр ногоон мэлхий

Бид өглөө эрт биеэ угаасан

(угаалгын дуураймал)

Өөрсдийгөө алчуураар үрэв

(үрэлтийг дуурайлган)

Хөлийг гишгэх

Тэд алгаа ташив

Баруун тийш хазайж,

Зүүн тийш хазайсан

Энэ бол эрүүл мэндийн нууц юм

(хүүхдүүд нэгдмэл байдлаар ярьдаг)

Биеийн тамирын бүх найзууддаа энэ өдрийн мэндийг хүргэе!

(Багш хүүхдүүдэд дусал хэлбэртэй бөмбөлөг үзүүлэв)

Хүүхдүүд ээ, хараарай, нэг борооны дусал манай бүлэгт нисч, тэр адал явдлынхаа талаар ярихыг хүсч, биднийг кино театрт урьж байна! Та кино театрт хэрхэн биеэ авч явахаа мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт) Хэн нэгэнд саад учруулахгүйн тулд зөв чимээгүй, нам гүм.

(хүүхдүүд кино театр руу дусал авахаар алхаж байна) Кино театрт очоод хүссэнээрээ суу.

7. Анимэйшн: "Дусалын адал явдал"(мултимедиа үзэх.)

Хүүхдүүд ээ, хүүхэлдэйн кинонд байгалийн ямар үзэгдлийн талаар дурдсан байдаг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт ). Байгаль дахь усны эргэлтийн тухай зөв!

Стас энэ тухай бидэнд хэлэх болно.

6 дахь хүүхэд: Стас С.

Ус байгальд аялдаг,

Энэ нь хэзээ ч алга болдоггүй:

Цас болж, дараа нь мөс болж,

Хайлах болно - мөн дахин явган аялалд!

Тэр энд байна, ямар илбэчин ус вэ! Та усаар тоглож, янз бүрийн заль мэх, туршилт хийж болно. Дусал таныг лабораторид урьж байна.

(Хүүхдүүд тоглоомын өрөөнд очдог бөгөөд тэнд бүх зүйл усаар туршилт хийхэд бэлэн байдаг.)

8. Устай хийсэн туршилт.

Дусал маш их сонирхдог, гэхдээ далай тэнгис, далай дахь ус юу болохыг та мэдэх үү? (давстай)

Та ууж чадах уу? (Үгүй)

Бид ямар ус уудаг вэ? (давслаг биш, шинэхэн)

Бид цэвэр ус уудаг. Тэр хаана байрладаг вэ? (гол мөрөн, цөөрөм, нууранд)

Цэцэрлэгт ч гэсэн манайд буцалгасаар л байдаг. Яагаад? (буцалж буй микробууд үхэх үед)

Мөн цэвэр уснаас давстай, амттай, олон өнгийн усыг яаж хийх вэ?/хүүхдийн устай холбоотой туршлага./

Таны өмнө хоёр шил байна. Та ямар ус уух вэ, юу уухгүй вэ? (хүүхдүүдийн хариулт ). Энэ нь зөв, цэвэрхэн.

Бохир усыг дахин ашиглах боломжтой болж байна. Урьдчилан цэвэрлэх замаар. Үүнийг хийхийг хичээцгээе.

Үүнийг хийхийн тулд та юүлүүр авч, хоосон шилэнд хийж, шүүлтүүрийн үүрэг гүйцэтгэх тусгай даавууг энэ юүлүүрт хийх хэрэгтэй. Дараа нь бохир усыг юүлүүрээр дамжуулна. Үүнтэй адил зүйлийг хийхийг хичээ. (хүүхдийн туршлага). Юу болсныг харж байна уу?(хүүхдийн хариулт) Тийм ээ, ус нь цэвэр, шүүлтүүр нь бохир байна.

Дүгнэлт: усыг шүүлтүүр ашиглан цэвэрлэж болно.

Аж ахуйн нэгжийн цэвэрлэх байгууламжууд ижил зарчмаар ажилладаг.

Дүгнэлт: Ус бол ер бусын баялаг, үүнийг үнэлэх ёстой.

9. Дидактик үгийн тоглоом "Данетка"

Одоо усны талаарх мэдлэгээ шалгацгаая.

Хурдан тойрог дээр бос!

Бие биедээ тусал

Асуултанд хариулна уу

Зөвхөн, ТИЙМ, зөвхөн ҮГҮЙ

Надад эвтэйхэн хариулт өгөөч.

ҮГҮЙ бол чи хэлнэ

Дараа нь хөлөө тогш

Хэрэв та ТИЙМ гэж хэлбэл,

Дараа нь алгаа ташаарай.

1. Цэвэр ус эдгээдэг (тийм)

2. Ус нь бодисыг уусгаж чаддаг (тийм)

3. Хүйтэнд ус хөлддөггүй (үгүй)

4. Цэвэр ус үнэртэй байдаг (үгүй)

5. Ус хөнгөн зүйлийг түлхэж, хүнд нь живдэг (тийм)

6. Усны өнгө өөрчлөгдөх боломжгүй (үгүй)

7. Усыг цэвэршүүлэх боломжтой (тийм)

8. Ус шинж чанараа өөрчилдөг (тийм ээ)

9. Icicle бол ус биш (үгүй)

10. Та усгүйгээр амьдарч чадахгүй (тиймээ)

Сайн байна хүүхдүүд ээ! Мөн бидний тоглолтын үр дүнг Захар дүгнэх болно.

7 дахь хүүхэд: Захар К.

Хэрэв та хүчтэй, эрүүл, зоригтой байхыг хүсч байвал

Хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй, чадварлаг,

Устай нөхөрлөх хэрэгтэй

Цэвэр, ил тод, эрүүл, амьд!

10. Бүтээлч даалгавар - хичээлийн үр дүн.

Дусал та усны талаар маш их зүйлийг мэддэгт маш их баяртай байгаа ч тэр ганцаараа гунигтай байна!

Найзууддаа өгцгөөе, бидний зурсан зургууд нь дусал юм! Бид хэнд, яагаад ус хэрэгтэйг зурах болно! (ДХүүхдүүд ширээн дээр очиж, сурсан материалыг хөгжимд зурдаг.

/усны байдал, хэнд ус хэрэгтэй/. Зураг - дусал, дусал зэргийг үзэсгэлэнд байрлуулсан).


Алдартай