» »

Дэлхийд хандах миний хандлага. Миний ертөнцөд хандах хандлага сэдэвт эссэ

20.10.2019

ORKSE хичээлийн тэмдэглэл ("Шашгүй ёс зүйн үндэс" модуль)

Багш Исупова Язиля Сабиревна, БНМАУ-ын Елабуга хотын МБОУ 9-р дунд сургууль

Хичээлийн сэдэв: Миний ертөнцөд хандах хандлага

Зорилго : 1. 1. Сайн, муу, шударга ёсны тухай ойлголтыг танилцуулах; хувийн үйлдэл болон бусад хүмүүсийн үйлдэлд ёс суртахуун, ёс зүйн үнэлгээ өгөхийг заах

2. Унших явцад мэдээлэлтэй ажиллах боловсролын ур чадварыг хөгжүүлэх: мэдээллийн эх сурвалжтай танилцах, уншсан зүйлийг зохих ёсоор ойлгох, мэдээллийг ач холбогдлоор нь ангилах, дүгнэлт, ерөнхий дүгнэлт гаргах чадвар.

3. Сайн сайхны төлөө сонголт хийх хүслийг төлөвшүүлэх; зүрх сэтгэл, ухамсрын сайхан хандлагыг дагаж мөрдөх;

Сэдвийн үр дүн:

Нийгмийн хэм хэмжээ, үнэт зүйлд (ёс суртахуун, иргэний, эх оронч, нийтлэг) хандах хандлагыг тодорхойлж, тайлбарла.

Сүнслэг байдал, сүнслэг байдлын хомсдол, ёс суртахуун, ёс суртахуунгүй байдал, сайн, муу, шударга ёс, нигүүлсэл гэсэн ойлголтуудад дүн шинжилгээ хийж, тайлбарла.

Нийгмийн ач холбогдолтой амьдралын нөхцөл байдлын боловсролын загварт сонголтоо хийж, үүнд хариуцлагатай хандах.

Амьдралын нөхцөл байдлын боловсролын загварт зөрчилдөөнөөс урьдчилан сэргийлэх, даван туулах, хүмүүстэй хэлэлцээр хийх.

UUD:

Зохицуулалт:

Урьдчилсан хэлэлцүүлгийн дараа хичээлийн зорилгыг бие даан боловсруулах.

Багштай хамт боловсролын даалгаврыг (асуудал) олж, томъёол.

Тодорхой үр дүнд хүрэх боломжийг урьдчилан тооцоол.

Танин мэдэхүйн:

Хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах: баримт, үзэгдлийг харьцуулах, бүлэглэх; үзэгдэл, үйл явдлын шалтгааныг тодорхойлох.

Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах, үнэлэх.

Харилцааны:

Өөрийнхөө байр суурийг бусад хүмүүст хэлээрэй: үзэл бодлоо илэрхийлж, аргументуудаар зөвтгө.

Бусад хүмүүсийг сонсож, тэдний үзэл бодлыг харгалзан үзэж, тэдэнд хүндэтгэлтэй хандаж, өөрийн үзэл бодлыг өөрчлөхөд бэлэн байгаарай.

Чанга, чимээгүй уншиж, нэгэн зэрэг: "зохиогчтой харилцан яриа" хийх (ирээдүйд уншихыг урьдчилан таамаглах; текстэнд асуулт тавьж, хариулт хайх; өөрийгөө шалгах); шинэ зүйлийг мэдэгдэж байгаа зүйлээс салгах; гол зүйлийг тодруулах; төлөвлөгөө гаргах.

Хүмүүстэй хэлэлцээр хийх: асуудлыг хамтдаа шийдвэрлэх, бүлэгт өөр өөр үүрэг гүйцэтгэхэд хамтран ажиллах.

Хувийн :

Үнэлгээ хийх амьдралын нөхцөл байдалнийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээ, үнэт зүйлсийн үүднээс хүмүүсийн үйлдлүүд, хүний ​​үйлдлийг өөрөөсөө салгах.

Сонголтдоо хариуцлага хүлээх; хүн өөрийн үйлдлийнхээ төлөө үргэлж хариуцлага хүлээдэг гэдгийг ойлгох.

Хичээлийн бүтэц

UUD

Пед.

технологи

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1.Org. мөч.

Оюутнуудыг хувь хүний ​​хувьд чухал ач холбогдолтой үйл ажиллагаанд татан оролцуулах

Хичээл "Big Round Dance" дууны хөгжмөөр эхэлнэ.

Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг.

Уулзахдаа: “Өглөөний мэнд” гэж мэндчил.

Нар болон шувуудад өглөөний мэнд

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд,

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог

Болъё Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ!

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих болно гэж та бодож байна вэ?

(аз жаргал, сайн сайхан, нигүүлслийн тухай ...)

Дууг нь сонсоорой

Хүүхдүүд хариулдаг

2.Мэдлэгийг шинэчлэх

Зохицуулалт: оюутнуудыг "шинэ мэдлэгийг нээхэд" бэлтгэх.

Танин мэдэхүйн: "сайн" гэдэг үгийн ойлголтыг өгөх;

Харилцааны: шийдвэр гаргах, тодорхой хариулт өгөх чадвартай байх.

Хувь хүний ​​​​баримтлагдсан технологи

Танилцуулга (1,2 3, Слайд) хөгжмийн дуугаралт

Сонсоочөвчтэй хүний ​​тухай сургаалт зүйрлэл :

Өвчтэй хүний ​​тухай сургаалт зүйрлэл

Бид эмнэлгийн өрөөнд ганцаараа байсан

Хүнд өвчтэй хоёр хүн.

Нэг нь цонхны дэргэд, нөгөө нь хэвтэж байв

Гэрэлгүй үүдэнд.

Нэг нь цонхоор байнга хардаг,

Өөр нэг нь, зөвхөн хаалганы будаг,

Тэгээд үүдэнд байгаа хүн мэдэхийг хүссэн

Цонхны гаднах амьдрал бол өөр юм.

Эхлээд сайн дураараа гэж өвчтөн хэлэв,

Тэр цонхноос юу харж чадах вэ:

"Тэнд нам гүм гол, тавцантай

Мөн муур эрэг дагуу алхаж байна.

Хөх тэнгэрт үүлс хөвж байна

Бяцхан амьтад шиг хачин.

Далайн эрэг дээр хоёр загасчин сууж байна.

Мөн хөгшин авгай ач хүүгээ дагуулан алхаж байна."

Тэгээд өдөр бүр. Үлгэрийн ойн тухай нэг зүйл

Тэр хайрлагчдын тухай ярьсан.

Өөр нэг хөрш хоол идэхээ больсон,

Өөрийгөө гачигдалтай гэж үзэх.

Тэр уур хилэнгээр тарчлааж, атаархал нэмэгдэж,

Аажмаар иднэ.

Тэр яагаад байгааг ойлгохгүй байв

Ийм шударга бус явдал энд байна.

Нэг өдөр цонхны дэргэдэх хөрш өвдөж,

Босох тэнхээ байсангүй.

Тэр амьсгал боогдуулж эхэлсэн бөгөөд бүр чадахгүй байв

Товчлууртаа хүрнэ үү.

Хөрш нь хаалганы товчлуурыг дарж болно

Мөн өршөөлийн эгчийг дууд,

Гэхдээ тэр дарсангүй, тэндээ хэвтэж байв

Нүдээ хичээнгүйлэн анилаа.

Маргааш өглөө нь өршөөлийн эгч ирэв

Талийгаачийн орыг солих.

Хөрш нь асуухад тэр тусалсан

Энэ орыг ав.

Эцэст нь тэр цонхоор харахад,

Миний хүзүүнд судас татав.

Тэр хүссэн зүйлийнхээ оронд харсан

Хоосон өндөр хана.

Тэр шоконд ороод эгчдээ хэлсэн

Нам гүм, цэвэр голын тухай,

Үлгэрийн ойн тухай, банзны тавцангийн тухай

Мөн тэнгэр буржгар хонинд бүрхэгдсэн байдаг.

"Өө, тэр эгч хардаг байсан бол!"

Тэр бүх амьдралынхаа туршид хараагүй байсан."

"Яагаад? .." - энд өвчтөн шивнэв ...

"Тийм ээ, тэр чамайг тайвшруулахыг оролдсон."

Залуус аа, яагаад ийм зүйл болов?

Таны бодлоор нөхцөл байдлын эмгэнэл юу вэ? (Засаж болохгүй. Өршөөл гуйх ч хүн байхгүй. Дэлхий дээр ийм ачаа үүрч амьдрах маш хэцүү)

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв бол "Миний ертөнцийг үзэх хандлага"?

Энэ бол бидний хичээлийн зорилго юм: "Харыг цагаанаас ялгаж сурах". Сурамаар байна уу? "Би үүнийг хүсч байна, тиймээс би чадна." Энэ хооронд нинжин сэтгэл нь хичээлээ сайн хийж, ангийнхаа хүүхдүүдийн хариултыг хүндэтгэн үзэхэд тусална гэж найдаж байна.

Хүүхдүүд бүрдүүлдэг

Хүүхдүүд таамаг дэвшүүлдэг

3.Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох.

Зохицуулалтын : Багштай харилцан ярилцаж, үнэлгээний шалгуурыг боловсруулж, өөрийнхөө болон бусад сурагчдын ажлыг үнэл.

Танин мэдэхүйн: текст мэдээлэлтэй ажиллах чадвар

    Харилцааны: Хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах: мэдлэгийг ерөнхийд нь үндэслэн дүгнэлт гаргах.

Текст мэдээлэлтэй ажиллах

7-р слайд "ХАЙРГА" шүлгийг унших

Манай эмээ надад зааж өгсөн:
Бид нэг тэнгэрийн дор амьдардаг
Тэд чам руу хайрга шидсэн -
Үүнд талхаар хариул.

Үргэлж дагаж мөрдөхийг хичээдэг
Таны эмээгийн зөвлөгөө,
Заримдаа талхны хариуд
Би дахин хайрга хүлээж авлаа.

Гэхдээ би уурласангүй,
Энэхүү мэргэн ухаанд өөрийгөө шингээ:
Аз сайн сайханд оршдог
Мөн хорлонтой тэнэг байдалд биш.

Би өөрөө аль хэдийн өвөө болсон,
Ирмэг нь зөвхөн булан тойроод байна.
Би ач хүүдээ: "Талх,
Хариуд нь надад хайрга өгөөч” гэсэн.

САЙНЫН ТУХАЙ ЗҮЙР ҮГ (Слайд 8)

Энэ нь сайн зүйл хийдэг хүнд сайн; илүү ингэсэн нь дээрхэн сайн зүйлийг санаж байна

Бүтээж, хөгжилдөх сайхан

Сайн зүйлсийг ингэж сур - муу зүйл санаанд орохгүй.

Муу нь гүй, сайн нь түүнийг дага

Хүүхдүүд шүлэгт дүн шинжилгээ хийдэг.

Хүүхдүүд дүгнэлт гаргадаг.

Хүүхдүүд өөрсдийн тодорхойлолтыг илэрхийлдэг.

Хүүхдүүд зүйр цэцэн үгсийг тайлбарладаг

Хүүхдүүд амьдралаас жишээ татдаг.

4. Биеийн тамирын дасгал

MIX – PEA-SHEA (Mix Pair Share) – Сингапурын боловсролын бүтэц бөгөөд оролцогчид хөгжимд холилдон, хөлдөөж, дараа нь багшийн зааврын дагуу хосоо олдог.

Зүйр цэцэн үгийн талыг олж, хос үүсгэ.

Сургаалт үгсийг хэсэг хэсгүүдэд хуваадаг

Хүүхдийн дуу "Долоон тэмдэглэл"

Хэнд ч сайн зүйл хийдэггүй хүнд муу.

Сайн үйлс усанд живдэггүй.

Нар дулаахан байхад, ээж сайн байхад.

Сайн ахан дүүс нь эд баялагаас дээр.

Сайн алдар нисдэг, харин муу алдар нисдэг.

Сайн зүйл хий - өөрийгөө аз жаргалтай болго

Тэд сайныг сайнаар төлдөг.

Хувцсаа дахин анхаарч, эрүүл мэнд, нэр төрөө бага наснаасаа авч яваарай.

Хэн нэгэнд нүх ухах хэрэггүй, чи өөрөө нүхэнд нь унах болно.

Сайн үйлс хоёр зуун насалдаг.

Буцаж ирэх тусам хариу өгөх болно.

Вандуй ширийн холимог.

Хүүхдүүд хөгжимд холилдоно. Тэд хос болж, хөгжим зогссоны дараа хариултаа хуваалцдаг асуулт асуув

4.Шинэ мэдлэгийг нээх

Зохицуулалт: ерөнхийлэх, дүгнэлт гаргах чадвар

Танин мэдэхүйн : Хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах; мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэхэд үндэслэн дүгнэлт гаргах.

Харилцааны: Хэлэлцэх: асуудлыг хамтдаа шийдвэрлэх, бүлэгт өөр өөр үүрэг гүйцэтгэхэд хамтран ажиллах.

Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи

Өмнөх өдөр та бүлгээрээ тодорхой сэдвээр материал сонгох даалгавар авсан

Бүлгийн ажил

    Ахмад дайчдад хандах миний хандлага

    Миний ахмад настнуудад хандах хандлага

    Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүмүүст хандах миний хандлага

    Өнчин хүүхдүүдэд хандах миний хандлага

    Нацизмд хандах миний хандлага

Би яагаад эдгээр тодорхой ангиллын хүмүүсийг сонгосон гэж та бодож байна вэ?

Хэлсэн бүхнээ нэгтгэн дүгнэж өнөөдрийн хичээлдээ ямар сэдвийг сонгох вэ? (Миний ертөнцийг үзэх хандлага)

Хүүхдүүд таамаглал дэвшүүлдэг

Хүүхдүүд багаар ажиллаж, мессежээ хуваалцдаг. Хамгийн сонирхолтойг нь ангийнхантайгаа хуваалцдаг

    Тусгал

Зохицуулалт: эцсийн үр дүнг урьдчилан харах чадвартай байх.

    Танин мэдэхүйн: Мэдлэгийн системээ чиглүүлээрэй: сургалтын даалгаврыг нэг алхамаар шийдвэрлэхэд ямар мэдээлэл хэрэгтэй болохыг бие даан төсөөл.

Харилцааны: найз эсвэл багшаасаа тусламж хүсэх боломжтой байх.

Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи

Самбар дээрх тест (Слайд 9)

Хэрэв тэр хийвэл сайн үйл бодитой болно:

    харамгүй? (Үнэхээр биш)

    "Чи надад өгөх - би чамд өгөх"? (Үнэхээр биш)

    бусдад үл үзэгдэх (тийм/үгүй)

    мөнгө эсвэл алдар нэрийн төлөө (тийм/үгүй)

    өөрийнхөө төлөө биш, хөршийнхөө төлөө гэж үү? (Үнэхээр биш)

    өөрөөрөө бахархах уу? (Үнэхээр биш)

    чамайг албадсан болохоор? (Үнэхээр биш)

    хөршөө хайрлах сэтгэлээс үү? (Үнэхээр биш)

Хүүхдүүд хариултаа сонгодог

6. Хичээлийн хураангуй

Зохицуулалтын : сургалтын үйл ажиллагааны талаархи мэдлэг.

Танин мэдэхүйн: үйл ажиллагаа, ангийнхаа үр дүнг өөрөө үнэлэх.

Харилцааны: нөхдөд найрсаг хандах.

Өнөөдрийн хичээлээс сайн зүйл хийх гэж яарах хэрэгтэй гэсэн ойлголтыг аваасай гэж хүсч байна.

Шүлэг сонсох (Слайд 10)

Сайн зүйл хийхэд яараарай, найз минь
Мөн найз нөхөд, найз охидын хувьд
Заримдаа тэд муу санагддаг
Таны сайн сайхан байдал тэдэнд гайхамшиг болно.
Бурханы нигүүлсэл шиг сайн
Амьдралын аврал байж болно
Найз минь, сэтгэлийн галыг бүү өршөө,
Сайн зүйл өгөх гэж үргэлж яарч байгаарай.
Эелдэг үг ч, үйлдэл ч бай
Та үүнийг чадварлаг ашиглаж болно,
Тэднийг хэнд ч өгөхөөс бүү эргэлз,
Тэдний сэтгэлийг эдгээх нь сайн хэрэг.

Хичээл таалагдсан уу?

Ялангуяа юу таалагдсан бэ?

Хичээлээ "Муунд бүү дийл, харин мууг сайнаар ял" гэсэн зүйр үгээр дуусгамаар байна (Слайд 11)

Хичээл дууслаа (хөгжим нь "Сайн сайхны зам дээр" Минков М. - Энтин Ю.)

Дууг нь сонсоорой

Хүүхдүүд хариулдаг

Бидний амьдрал сонирхолтой, гайхалтай. Хүмүүс өөрсдийн амьдрал, эргэн тойрон дахь ертөнцөд өөр өөр хандлагатай байдаг. Зарим хүмүүс амьдарч буй өдөр бүрээ таашаал авч, ирээдүйд зөвхөн сайн сайхан зүйл хүлээж байгаа гэдэгт итгэдэг. Бусад нь ямар нэг шалтгааны улмаас юунд ч найддаггүй бөгөөд тэдний амьдрал жирийн нэг оршихуй болж хувирдаг.

Хүний амьдрал хувь тавилангаас хамаардаг гэж олон хүмүүс янз бүрийн таамаглалд итгэдэг. Манай дэлхийд ямар хүмүүс илүү байгааг хэлэхэд хэцүү. Нөхцөл байдал, тухайн нөхцөл байдал, тухайн хүний ​​ертөнцийг үзэх үзэл зэргээс их зүйл шалтгаалдаг байх.

Одоо та инээмсэглэдэг цөөхөн хүнтэй таарч байгааг бид бүгд анзаарсан сайхан сэтгэл. Мэдээжийн хэрэг та үргэлж инээмсэглэж чадахгүй.

Гэхдээ та уйтгартай, хайхрамжгүй хүнтэй харилцахыг үргэлж хүсдэггүй. Гэсэн хэдий ч манай ертөнцөд та гутранги үзэлтнүүдтэй - юу ч биш гэдэгт итгэлтэй хүмүүстэй ихэвчлэн уулзаж болно сайн хүнхүлээх шаардлагагүй. Нэгдүгээрт, гутранги үзэлтэй хүнтэй харьцсаны дараа та төлбөр авдаг сөрөг энерги.

Хоёрдугаарт, хэрэв та муу зүйлийн талаар байнга бодож байвал энэ муу зүйл биелэх болно. Хүн бүтэлгүйтэлд анхаарлаа хандуулж, бэрхшээлүүд түүнийг байнга зовоож байдаг. Гутранги үзэлтнүүдийн ойролцоо фаталистууд байдаг - хувь заяанд итгэдэг хүмүүс. Фаталистууд хүний ​​амьдралд тохиолдох үйл явдлуудыг урьдчилан тодорхойлсон бөгөөд юу ч өөрчлөх боломжгүй гэж үздэг. Мэдээжийн хэрэг, хүний ​​тайлбарлаж чадахгүй зүйл дэлхий дээр байдаг.

Магадгүй зарим таамаглал, аз, зурхай нь биелж, үл тоомсорлож болохгүй, гэхдээ хүн тэдэнд бүрэн найдаж чадахгүй. Фаталист байна гэдэг нь юу ч бүтэхгүй, бүх зүйл хувь тавилангаар болно гэж бодоод хойш сууна гэсэн үг. Гэхдээ хүнээс их зүйл шалтгаалдаг бөгөөд хүн бол өөрийнхөө аз жаргалын архитектор гэж итгэдэг нь дэмий хоосон зүйл биш юм. Өөдрөг үзэлтнүүд яг ийм бодолтой байдаг.

Эдгээр нь эерэг хандлагатай хүмүүс юм. Тэдэнтэй ярилцахад таатай байна. Тэд ирээдүйдээ итгэх итгэлээр дүүрэн бөгөөд сайн сайхныг олон талаас нь харах хандлагатай байдаг. Амьдралд зовлон бэрхшээл байдаг ч өөдрөг хүмүүс таагүй нөхцөл байдал бүрээс сайн сайхныг олохыг хичээдэг. Тэд өөрсдийгөө буруутгадаггүй, хувь заяаны талаар гомдоллодоггүй, харин бүтэлгүйтлийг зөв дүгнэлт гаргах сургамж гэж үздэг.

Хүн бүр амжилттай, аз жаргалтай байхыг мөрөөддөг. Амжилтанд хүрсэн хүмүүс ихэнхдээ өөртөө итгэдэг учраас өөдрөг үзэлтэй байдаг. Ийм хүмүүстэй харилцах нь таатай байдаг бөгөөд зарим нь бүр тэднийг дуурайдаг. Мөн энэ нь санамсаргүй биш юм: from амжилттай хүмүүсэерэг энерги, өөртөө итгэх итгэл, өөртөө итгэх итгэл байдаг. Би өөрийгөө хүн, түүний амьдрал гэж итгэдэг хүмүүсийн нэг гэж боддог. бидний эргэн тойрон дахь ертөнцүзэсгэлэнтэй. Заримдаа би гунигтай, гунигтай санагддаг.

Гэхдээ би амьдралын аз жаргалтай мөчүүдийг анзаарч, хувь заяанд талархахыг хичээдэг. Хүн хэзээ ч өөдрөг байдлаа алдах ёсгүй гэдэгт би итгэдэг хүнд хэцүү нөхцөл байдал. Найдвар, итгэл нь бидний хүслийг биелүүлэхэд үргэлж тусалдаг. Хамгийн гол нь мөрөөдлөө биелүүлэхийн тулд нэг алхам хий. Хүн их юм хийж чадна гэдэгт би аз гэдэгт итгэдэг.

Гайхамшигт бодол нь гайхалтай хүслийг төрүүлж, гайхалтай хүсэл нь гайхамшигтай үйлсийг бий болгодог гэдгийг бид үргэлж санаж байх ёстой.

Бидний амьдрал сонирхолтой, гайхалтай. Хүмүүс өөрсдийн амьдрал, эргэн тойрон дахь ертөнцөд өөр өөр хандлагатай байдаг. Зарим хүмүүс амьдарч буй өдөр бүрээ таашаал авч, ирээдүйд зөвхөн сайн сайхан зүйл хүлээж байгаа гэдэгт итгэдэг. Бусад нь ямар нэг шалтгааны улмаас юунд ч найддаггүй бөгөөд тэдний амьдрал жирийн нэг оршихуй болж хувирдаг. Хүний амьдрал хувь тавилангаас хамаардаг гэж олон хүмүүс янз бүрийн таамаглалд итгэдэг. Манай дэлхийд ямар хүмүүс илүү байгааг хэлэхэд хэцүү. Нөхцөл байдал, тухайн нөхцөл байдал, тухайн хүний ​​ертөнцийг үзэх үзэл зэргээс их зүйл шалтгаалдаг байх. Одоо та инээмсэглэдэг, сайхан сэтгэлтэй хүмүүс цөөхөн таарч байгааг бидний хүн нэг бүр анзаарсан. Мэдээжийн хэрэг та үргэлж инээмсэглэж чадахгүй. Гэхдээ та уйтгартай, хайхрамжгүй хүнтэй харилцахыг үргэлж хүсдэггүй. Гэсэн хэдий ч манай ертөнцөд та гутранги үзэлтнүүдтэй ихэвчлэн уулзаж болно - хүнд ямар ч сайн зүйл хүлээх боломжгүй гэдэгт итгэлтэй байдаг. Нэгдүгээрт, гутранги үзэлтэй хүнтэй харьцсаны дараа та сөрөг энергийн цэнэгийг хүлээн авдаг. Хоёрдугаарт, хэрэв та муу зүйлийн талаар байнга бодож байвал энэ муу зүйл биелэх болно. Хүн бүтэлгүйтэлд анхаарлаа хандуулж, бэрхшээлүүд түүнийг байнга зовоож байдаг. Гутранги үзэлтнүүдийн ойролцоо фаталистууд байдаг - хувь заяанд итгэдэг хүмүүс. Фаталистууд хүний ​​амьдралд тохиолдох үйл явдлуудыг урьдчилан тодорхойлсон бөгөөд юу ч өөрчлөх боломжгүй гэж үздэг. Мэдээжийн хэрэг, хүний ​​тайлбарлаж чадахгүй зүйл дэлхий дээр байдаг. Магадгүй зарим таамаглал, аз, зурхай нь биелж, үл тоомсорлож болохгүй, гэхдээ хүн тэдэнд бүрэн найдаж чадахгүй. Фаталист байна гэдэг нь юу ч бүтэхгүй, бүх зүйл хувь тавилангаар болно гэж бодоод хойш сууна гэсэн үг. Гэхдээ хүн өөрөө өөрийнхөө аз жаргалын архитектор гэдэгт итгэдэг нь хоосон зүйл биш юм. Өөдрөг үзэлтнүүд яг ийм бодолтой байдаг. Эдгээр нь эерэг хандлагатай хүмүүс юм. Тэдэнтэй ярилцахад таатай байна. Тэд ирээдүйдээ итгэх итгэлээр дүүрэн бөгөөд сайн сайхныг олон талаас нь харах хандлагатай байдаг. Амьдралд зовлон бэрхшээл байдаг ч өөдрөг хүмүүс таагүй нөхцөл байдал бүрээс сайн сайхныг олохыг хичээдэг. Тэд өөрсдийгөө буруутгадаггүй, хувь заяаны талаар гомдоллодоггүй, харин бүтэлгүйтлийг зөв дүгнэлт гаргах сургамж гэж үздэг. Хүн бүр амжилттай, аз жаргалтай байхыг мөрөөддөг. Амжилтанд хүрсэн хүмүүс ихэнхдээ өөртөө итгэдэг учраас өөдрөг үзэлтэй байдаг. Ийм хүмүүстэй харилцах нь таатай байдаг бөгөөд зарим нь бүр тэднийг дуурайдаг. Мөн энэ нь тохиолдлын зүйл биш юм: амжилттай хүмүүс эерэг энерги, өөртөө итгэх итгэл, өөртөө итгэх итгэлийг өгдөг. Би өөрийгөө хүн, түүний амьдрал, эргэн тойрон дахь ертөнц нь үзэсгэлэнтэй гэдэгт итгэдэг хүмүүсийн нэг гэж боддог. Заримдаа би гунигтай, гунигтай санагддаг. Гэхдээ би амьдралын аз жаргалтай мөчүүдийг анзаарч, хувь заяанд талархахыг хичээдэг. Хүн хэзээ ч өөдрөг байдлаа алдах ёсгүй гэдэгт би итгэдэг, ялангуяа хүнд хэцүү нөхцөлд. Найдвар, итгэл нь бидний хүслийг биелүүлэхэд үргэлж тусалдаг. Хамгийн гол нь мөрөөдлөө биелүүлэхийн тулд нэг алхам хий. Хүн их юм хийж чадна гэдэгт би аз гэдэгт итгэдэг. Гайхамшигт бодол нь гайхалтай хүслийг төрүүлж, гайхалтай хүсэл нь гайхамшигтай үйлсийг бий болгодог гэдгийг бид үргэлж санаж байх ёстой.

2018.05.21-нд нийтэлсэн


"Дэлхийд хандах миний хандлага, Орост хандах хүмүүс" сэдвээр хэрхэн мессеж бэлтгэх вэ?

"Дэлхийд хандах миний хандлага, Орост хандах хүмүүс" сэдвээр эссе хэрхэн бичих вэ?

"Дэлхийд хандах миний хандлага, Орост хандах хүмүүс" сэдэвт эссений жишээ, тэнд ямар оюутнуудын жишээ байдаг, би хаанаас олж болох вэ, харна уу?

гэрийн даалгавар дууссан,

дэлхийн улс орны хүмүүс,

миний хандлага

Орост хандах хандлага,

эссе мессежийн түүх

боловсрол

хариулах

сэтгэгдэл

дуртай зүйлсэд нэмэх

Урилгагүй шувуу

1 өдрийн өмнө

Би өөр хэн нэгний эссэг хаанаас үзэхээ мэдэхгүй ч өөрөө бичиж болно.

Би Орост төрж, амьдардаг. Манай улс маш их эртний түүх, мөн энэ түүхэнд Оросын ард түмний олон эр зориг, эх орон, түүний хамгаалалтад онцгой харамгүй ханддаг. Манай орны ихэнх нутаг эрс тэс уур амьсгалтай, нутаг дэвсгэрийнх нь нэг хэсэг нь Арктик хүртэл үргэлжилдэг гэдгийг бид бас мартаж болохгүй. Тиймээс орос хүний ​​зан чанар хүчтэй, зоригтой байдаг. Оросын ард түмэн ч жинхэнэ нөхөрлөл, эв нэгдлийг эрхэмлэдэг, учир нь ийм газар дангаараа хүмүүс оршин тогтнож чадахгүй. Оросын тухай уран зохиолд энэ нь ойролцоогоор 1113 оноос эхтэй "Өнгөрсөн жилүүдийн үлгэр", мөн ханхүү Игорийн Половцчуудын эсрэг хийсэн кампанит ажлын тухай 1185 оны "Игорийн кампанит ажлын тухай үлгэр" -д дурдсан байдаг Оросын уран зохиол, олон бүтээл Орос улс таны тусгаар тогтнолын төлөө тулалдаж байсан тулалдаанд зориулагдсан болно. Бид сургуульдаа энэ талаар олон сайхан бүтээл судалдаг. Жишээлбэл, А.С.Пушкины "Полтава" -ын Полтавагийн ойролцоо Их Петрийн Шведүүдтэй хийсэн тулалдааны тухай "Дайн ба энх". Толстой Агуугийн тухай Эх орны дайн 1812 онд Наполеонтой хамт. 1941-45 оны Аугаа эх орны дайны тухай бас их бичсэн байдаг. Учир нь Энэ нь цаг хугацааны хувьд бидэнд илүү ойр байсан тул зохиолчдыг илүү сайн мэддэг.

Энэ тухай маш сайхан шүлгүүдийг К.Симонов “намайг хүлээ”, Исаковский бичсэн. Твардовский "Василий Теркин" хэмээх гайхалтай шүлэг бичжээ. Дайны тухай яагаад ингэж их бичих ёстой гэж? Учир нь манай улс түрэмгийлэгчдийн амтат зутан байсаар ирсэн. Мөн тэд үргэлж зохистой эсэргүүцлийг хүлээн авдаг.

Гэхдээ манай улс мөн л анх удаа Юрий Гагарин хэмээх хүнийг сансарт хөөргөсөн гэдгийг тэмдэглэхийг хүсч байна. Эхнийх нь тойрог замд сансрын станц барьсан. Орос улсад шинжлэх ухаан, мэдлэгийг үнэлдэг. Мөнгөний хувьд түүнийг зөв үнэлдэггүй байж болох ч хүмүүсийн хүндэтгэлд үргэлж өндөр үнэлэгддэг.

Миний эх оронд Чехов, Достоевский нар Оросын нууцлаг сэтгэлийг ойлгож ажиллаж байсан бөгөөд одоо дэлхий нийт, бүх хүн төрөлхтөн эдгээр зохиолчдыг уншиж, тэднийг мэдэхгүй ч өөрсдийгөө боловсролтой гэж үздэггүй.

Миний нутгаас гайхалтай яруу найрагчид төрсөн. Эдгээр нь Пушкин ба Лермонтов, Маяковский ба Блок, Есенин ба Тютчев, Фет нар юм. Тэдний байгаль, хайр дурлал, нийгмийн тухай уянгын шүлгүүд нь дэлхий нийтийг түгшээж, дэлхийн уран зохиолын эрдэнэс гэж тооцогддог. Миний эх орон бол гайхалтай бүтээлч хүмүүс, эрэлхэг дайчдын нэгдэл юм. Эх орны минь эмэгтэйчүүд манай ард түмэн шиг хүчирхэг хүмүүсийн үнэнч найзууд байсан, байх болно. Би Орост амьдардаг, зүрх сэтгэлээрээ орос хүн гэдгээрээ бахархдаг. Хүн бүрийг нэг захирагчаар хэмжиж, нэг загварт багтах ёсгүйг өөрийнхөөрөө харуулж байна гэж Орос улс дэлхий дахинд уриалж байна. Манай орны ард түмэн, тэдний зан заншил, шашин шүтлэгийн асар олон янз байдал нь аливаа ард түмний хандлага бүр дэлхийн хамтын нийгэмлэгт хувь нэмэр оруулдаг гэдгийг ойлгох боломжийг олгодог. Тиймээс хүн бүрийг хүндэтгэх ёстой. Хүн бүрийн санаа бодлыг түүх, зан заншлын дагуу хүндэтгэх ёстой. Энэ бол дэлхийн даяаршлын эсрэг сорилт юм.

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

МИНИЙ ДЭЛХИЙД ХАНДЛАГА Гүйцэтгэсэн: 590-р лицей сургуулийн 4-р “Г” ангийн сурагч Ахметов А.Б. Шалгасан: Тарасова Л.А.

Амар амгалан гэж юу вэ?

Зөвхөн өөрсдийн ашиг сонирхлоор амьдарч байгаа бид ертөнцийн олон талт байдлын талаар боддоггүй, гэхдээ энэ бол зүгээр л амьдрал гэж итгэдэг учраас бидний анзаардаггүй олон төрлийн харилцаа байдаг. Дэлхий бол биднийг хүрээлж буй бүх зүйл юм

АМЬДГҮЙ ДЭЛХИЙГ АМЬДРУУЛАХ

Амьтны ертөнц

Хайрлах шаардлагагүй гэж үзэн хэрэглэгчийн хандлагатай учраас бид сөрөг хариу үйлдэл үзүүлдэг

“Эзэн минь, Таны бүтээсэн ертөнцийг хүлээн зөвшөөрөөгүй, буруушаагаагүйд намайг өршөөгөөч, энэ ертөнц дээрх бүх зүйл намайг эсэргүүцэж, миний хүсэл, шаардлагад захирагдахгүй байгаад би гомдож байна. Эзэн минь, миний сэтгэлийг энэ шорооноос цэвэрлэхэд минь туслаач. Эзэн минь, надад ертөнцтэй хэвийн харилцаа тогтоохыг зааж өгөөч, би юу ч байсан хайрлаж сурмаар байна. Энэ бол миний сонголт, миний шийдвэр." Дэлхий ертөнцөд хандах хандлага

"Эзэн минь, миний ертөнцийг үзэх түрэмгий хандлагын үндэс нь ертөнцийг бурханчлан шүтэх, хүлээн авахаас хамааралтай байх явдал гэдгийг өршөөгөөч. эерэг сэтгэл хөдлөлтүүнтэй эв найрамдалтай байхаас"

“Би үүндээ наманчилж, Эзэн минь, сэтгэлийг минь энэ бохирдлоос цэвэрлэхэд минь туслаач, надад ертөнцтэй хэвийн харилцаа тогтооход туслаач, юу ч байсан хайрламаар байна. Энэ бол миний сонголт, миний шийдвэр"

Дэлхийд хандах хандлага маань өөрийгөө хэр их хайрлаж байгаагаас шалтгаална

Хэрэв та ийм сайхан сэтгэлийг эрэлхийлвэл дэлхий танд эелдэг

Хүмүүс энэ хорвоод түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй сайхан үгс, яруу найраг, хөгжим, мөн түүнчлэн Их Эзэний хайр


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

"Дефектологич багшийн ажилд хүмүүжлийн технологийг ашиглах явцад цогц согогтой хүүхдүүдийн ертөнцөд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, амжилттай нийгэмшүүлэх"

"Хүүхдүүд гоо үзэсгэлэн, тоглоом, үлгэр, хөгжим, зураг, уран зөгнөл, бүтээлч ертөнцөд амьдрах ёстой" В. Сухомлинский...

Хичээлийн хураангуй "Дүрслэл, чимэглэл, бүтээн байгуулалтад хүн өөрийн мэдрэмж, бодол санаа, сэтгэлийн байдал, ертөнцөд хандах хандлагыг илэрхийлдэг (сэдвийн ерөнхий байдал)" 2-р анги (Неменский)

Сэдэв: "Дүрслэл, чимэглэл, бүтээн байгуулалтад хүн өөрийн мэдрэмж, бодол санаа, сэтгэлийн байдал, ертөнцөд хандах хандлагыг илэрхийлдэг (сэдвийн ерөнхий байдал)."