» »

Хаврын өвсийг загварчлах. Нээлттэй хичээл 2013 оны 5-р сарын хогийн ургамал

05.04.2020

Хичээлийн тэмдэглэл
Уран барималаар (пластинографи)
Сэдэв: "Хаврын ландшафт"

(Ахлах бүлэг)

Сэдэв:"Хаврын ландшафт" (боловсролын салбар "Урлаг - гоо зүйн хөгжил” -тэй нэгтгэж байна боловсролын талбар"Ярианы хөгжил."

Зорилтот: plasticineography техникийг ашиглан хаврын ландшафтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсрол: Хаягдал материалыг ашиглан хуванцар эсвэл картон суурь дээр хуванцараас дэвсгэр, хавтгай суурин дээр хуванцараас найрлагыг хэрхэн хийхийг заах.

Хөгжүүлэх: байгалийн ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, суурийн гадаргуу дээр дүрсийг эв найртай байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: бүтээлч сэтгэлгээ, сайн сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, шийдэмгий байдлыг хайрлах; эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлага, сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Урьдчилсан ажил:хаврын тухай бүтээл унших, шүлэг цээжлэх, алхаж байхдаа хаврын үзэгдлийг ажиглах, хаврын тухай зураг үзэх, тэдгээрийн агуулгын талаар ярилцах, "Ландшафт" сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах - уран зургийн нэг хэлбэр; дидактик тоглоомууд.

Багшид зориулсан материал:Хаврын ландшафтын жишээ; стек; хулууны үр; салфетка; фланелограф; П.И.Чайковскийн “Улирал. Хавар".

Хүүхдэд зориулсан материал:цагаан картон; стек; хулууны үр; салфетка;

Хичээлийн явц

Хичээлийн хэсэг:

Танилцуулга хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, манай хамтлаг өнөөдөр зураачаас захидал хүлээн авлаа. Зураач ландшафтыг дүрслэх захиалга авчээ.

"Гэхдээ зураачид нэг асуудал байна: будаг, харандаа дуусч, юу хийхээ мэдэхгүй байна."

- Ширээнүүдийг хар даа, бидэнд будаг, харандаа байгаа юу?

-Бид ч тэгдэггүй. Бид зураачдаа яаж туслах вэ?

- Өө, залуус аа, би маш их зүйлийг мэднэ сонирхолтой технологи, үүнийг plasticineography гэж нэрлэдэг (пластинаар зурах).

- Залуус аа, бидэнд хуванцар байна уу?

Хүүхдүүд:- ид

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид зураачид тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:-Тиймээ бид чадна

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Зураач ямар ландшафт зурах ёстойг олж мэдэхийн тулд бид оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Цасан шуурга намдаж, салхи зогсов,

Гацуур зүү нь бага зэрэг гялалздаг.

Санта Клаус чаргандаа сууж байна.

Тэр бидэнтэй баяртай гэж хэлэх цаг нь болсон.

Түүнийг орлуулахын тулд, сүр жавхлантай

Гоо сайхан ганцаараа алхаж байна.

Чи түүний тухай ихийг мэднэ

Гоо сайхны нэр нь...

Хүүхдүүд: -Хавар

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Мэдээж залуус аа, хавар боллоо.

Надад хэлээч, хаврын ямар шинж тэмдгүүд байдаг вэ?

Хүүхдүүд:“Бүх зүйл амь орж, цас хайлж, нар тусч, шувууд нисч, өвс ногоо ургаж, анхны цэцэгс гарч ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Би таныг ширээн дээр очиж зураачдаа захиалгыг гүйцэтгэхэд нь туслахыг санал болгож байна.

Үндсэн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, та нарын өмнө нэг хуудас цаас байна, үүнийг хэвтээ байрлуул.

- Бид ажлын арын дэвсгэртэй хаврын ландшафтыг бүтээж эхэлдэг. Залуус аа, бид ландшафтыг зурахдаа юу ашиглах вэ? Бид өнгийн харандаа шиг хуванцараар зурах болно.

Бид хуудасны дээд хэсгийг цэнхэр хуванцараар бүрхэх хэрэгтэй - тэнгэр, доод хэсгийг хоёр давхаргаар бүрхэх хэрэгтэй: эхний давхарга нь хүрэн, хоёр дахь нь ногоон өнгөтэй - шороо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цэнхэр plasticine-ийн нэг хэсгийг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугамаар зур. Тиймээс бид дээд хэсгийг бүхэлд нь будна.

- Дараа нь бид ногоон хуванцарыг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугамаар зурна.

Тиймээс бид доод хэсгийг бүхэлд нь будна. Дээжийг сайтар ажигла.


Дараа нь та хуруугаа ашиглан үүссэн бөөн хуванцарыг жигд болгож, дэвсгэрийг тэгшлэх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд:- Нэг төрлийн дэвсгэр үүсэх хүртэл plasticine-ийг жигд болго

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Манай ландшафтанд ямар объект байх вэ гэдгийг мэдэхийн тулд зураач танд оньсого бэлдсэн. Та таамаглахад бэлэн үү? Тиймээс, 1 оньсого:

Цагаан хонь

Тэд зуухан дээр суудаггүй.

Тэгээд тэд холоос хөвж явдаг


Cumulus…

Хүүхдүүд: -Бэлэн

- Үүл

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн байна уу залуусаа, бид үүлийг эмгэн хумсны хэлбэртэй болгоно

- Нэг ширхэг plasticine авч, самбар дээр тавиад, урт хиамыг өнхрүүл.

- Намайг яаж үүнийг хийж байгааг анхааралтай ажигла.

- Тэгээд одоо бид хиамыг эмгэн хумс шиг өнхрүүлэв. Энэ мэт.

-Сайн байна залуусаа. Үүлийг тэнгэрт байрлуулж, долоовор болон дунд хуруугаараа тэгшлээрэй. Ингэж бид үүлийг олж авлаа.

Та дараагийн объектыг таахад бэлэн үү?

Оньсого тааварыг анхааралтай сонсоорой:

Өндөр биш, бага биш,

Хол биш, ойр биш.

Бөмбөг тэнгэрт хөвж байна

Гал шиг халуун.

Хүүхдүүд: Тиймээ бэлэн

- Энэ бол нар

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Мэдээж нар.

- Бид нарыг ямар өнгөөр ​​будах вэ? (шар)

- Нэг ширхэг пластилин аваад алганыхаа хооронд өнхрүүл дугуй хөдөлгөөнөөр.

- Бөмбөг хийцгээе.

- Дараа нь бид үүнийг картон дээр түрхээд хуруугаараа дарж, ийм хавтгай бялуу авах болно.

- Залуус аа, манай наранд юу дутагдаж байна вэ? (Лучиков)

- Бид долоовор хуруугаараа нарны ирмэгийн дагуу жижиг туяа зурдаг.

- Манай нар үзэсгэлэнтэй байхын тулд бид туяа тус бүр дээр зүсэлт хийх болно.

- Анхааралтай хар.

- Одоо нар таныг жаахан тоглохыг урьж байна. Та нартай тоглохыг хүсч байна уу?

"Сэтгэлзүйн гимнастик" Нарлаг туулай

Таны нүд рүү нарны туяа харав. Тэднийг хаа. Энэ нь нүүрэн дээр нь цааш гүйв. Түүнийг алгаагаар зөөлөн цохих: дух, хамар, ам, хацар, эрүү, түүнийг айлгахгүйн тулд зөөлөн цохих, хүзүү, гэдэс, гар, хөл, тэр хүзүүвчний ард авирч - түүнийг тэнд цохино. Тэр бол өөдгүй хүн биш, чамайг хайрлаж энхрийлж, чи түүнийг өхөөрдөж, нөхөрлөдөг. Үүнийг алган дээрээ аваад, цохиж, ой руу суллана.

Би танд дараах оньсого байна.

Өндөр, ногоон

Энэ нь хадагдах болно

Хонь, ямаа, үхэр

Тэр үргэлж бэлэн байдаг.

Хүүхдүүд: -Өвс

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Манай газар нутаг залуу ногоон зүлэг дутмаг.

- Өвсийг дүрслэхийн тулд хуванцараар ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (ногоон)

-Тийм шүү залуусаа. Нэг ширхэг ногоон пластилин аваад вандуйны хэмжээтэй 4 ширхэгийг чимхэж ав. Жижиг хиамыг өнхрүүл. Энэ нь хогийн ургамал болно

- Бид өвсний 2 ирийг урд талд (бидэнд ойр) байрлуулна. Үлдсэн хэсэг нь арын дэвсгэр дээр (тэнгэрийн хаяанд ойр). Одоо хиам бүрийг эрхий хуруугаараа дээш тараана.

- Урд талд нь өвс өндөр, алсад бага байдаг. Нэг овоонд өвсний ирийг зур. Дээжийг сайтар ажиглаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -За, хаврын анхны цэцэг байхгүй бол хавар ямар байх байсан бэ?

- Оньсого нь ямар цэцэг зурахаа таахад тусална.

Зөөлөн цагаан толгойтой,

Цасан шуурганы доороос шууд,

Төрсөн

Бяцхан цэцэг!

Хүүхдүүд: -Цасан ширхгүүд

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Хавар болоход цасан ширхгүүд өвсийг нэвтлэн наранд хүрдэг.

- Цасан ширхгүүд өвсийг нэвтэлж эхэлснээс хойш та бид хоёрын жижиг цасан ширхгүүдийн нахиа харагдаж байна

- Бид 3 хулууны үрээс нахиа хийх болно.

- Бид эхний үрийг авч, зүлгэн дээр байрлуулна. Тиймээс бид өвс бүр дээр цасан ширхгүүдийг байрлуулдаг.


"Бидэнд ийм сайхан газар нутаг бий." Үүнийг удирдаж байсан залуус гарын үсэг зураарай урвуу талтаны бүтээлүүд.

Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, ажлаа аваад хивсэнцэр дээр гар.

- Надад хэлээч, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

- Жилийн хэдэн цагийн ландшафт?

-Та ямар техник ашигласан бэ?

- Та даалгавраа биелүүлсэн үү?

-Сайн байна залуусаа. Та үүнийг хийсэн сайн ажил, цэвэрхэн, хамгийн гол нь үзэсгэлэнтэй.

- Одоо би танд үзэсгэлэн зохион байгуулахыг санал болгож байна, үүний тулд хувцас солих өрөөнд оч, би таны бүтээлүүдийг стенд дээр зүүх болно.

- Таны тусламж, хариу үйлдэл үзүүлсэнд баярлалаа. Та эелдэг, өрөвдөх сэтгэлтэй төдийгүй маш нямбай нэгэн. Бүх зүйлийг хэрхэн байранд нь оруулахаа харуулна уу (бүгд ажлын байраа эмх цэгцтэй болго)

Гарчиг: Загварын тухай хичээлийн хураангуй ахлах бүлэг"Хаврын ландшафт"
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, загвар, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU "Үнсгэлжин" цэцэрлэг
Байршил: Ростов муж, Волгодонск хот

“А.Плещеевийн “Хөдөөгийн дуу” шүлэг.

Хаврын өвс

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, харилцааны, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй, уран зохиолын ойлголт

Технологи: тоглоом, мэдээлэл, харилцаа холбоо, харилцан яриа, эрүүл мэндийг хэмнэх, нийгэм-тоглоом, хувийн шинж чанартай.

Зорилтот: Байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох (хавар).

Даалгаврууд

Материал

Зохион байгуулалт

1. Боловсролын:

  • А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлэгтэй танилцах
  • Үгийг өгүүлбэр болгон нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх
  • Санах ойг хөгжүүлэх
  • "Хавар" гэсэн ерөнхий ойлголтыг өг.
  • Орчноосоо ногоон өнгийг олоорой

2. Хөгжүүлэх:

  • Том хэмжээтэй хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэх
  • Тэднийг саваа болгон өнхрүүлээрэй
  • Тэдгээрийг зурган дээр болгоомжтой байрлуул
  • Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

3. Боловсролын:

  • Зочинтой зөв мэндлэх
  • Хамт ажиллагсдаа хүндэл
  • Байгалиа хайрлаж хамгаал

Демо материал:

  • Том алхаж буй хүүхэлдэй Маша дулаан хувцастай
  • "Ойн цэвэрлэгээ" сэдэвт зураг
  • Соёолсон өвс
  • Утаснаас хогийн ургамал
  • Чимэглэлийн хуванцар өвс
  • Соёолсон овъёос

Тараах материал:

  • Ногоон хуванцар

Тоног төхөөрөмж:

  • Газрын тосны даавуу
  • Нойтон салфетка

Урьдчилсан ажил:

  • Алхаж байхдаа байгалийн улирлын өөрчлөлтийг ажигла.
  • Ном, цомог дээрх чимэглэлүүдийг харж байна

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хүүхэд зочин хүүхэлдэй Машагийн дүр төрхөд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж, А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлгийг уншиж байхдаа хүүхэлдэй, "Хавар" зургийг сонирхож, асуултанд хариулж, зураг дээр юу харж байгаагаа хэлэхийг хичээдэг. , биеийн тамирын дасгал хийхдээ үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшсэн “Манай улаан цэцэгс...”, идэвхтэй оролцоорой. бүтээмжтэй үйл ажиллагаа(нугад өвс баримал).

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хаалгыг тогшиход хандуулж, хүүхдүүдтэй уулзахаар хэн ирсэнийг харахыг урина. Хаалга онгойж, багш алхаж буй хүүхэлдэй Машаг танилцуулав. "Сайн уу хүүхдүүд ээ!" гэж хүүхэлдэй хэлэв. Багш хүүхдүүдийг хүүхэлдэйтэй мэндчилж, гараараа хүрэхийг урьж байна. -Бүсгүй таны нэр хэн бэ? - гэж багш асуув. "Маша!" - хүүхэлдэй хариулав. Дараа нь багш хүүхэлдэй рүү: "Өө! Маша! Та яагаад ийм дулаахан хувцасласан юм бэ, гадаа аль хэдийн хавар болсон! Хүүхдүүд ээ, хавар аль хэдийн дулаарч, өмсөх шаардлагагүй гэдгийг санацгаая дулаан хүрэм, дулаан малгай, навчнууд аль хэдийн мод дээр цэцэглэж, бид зүлгэн дээр харж байна тод цэцэг, зүлгэн дээр өөр юу харж болох вэ (хүүхдүүдэд зориулсан асуулт), зураг руугаа очиж, Улаан хавар бидэнд өөр юу таалагдсаныг харцгаая.

Слайд шоу үзэж байна: "Энд навч, энд цэцэг, энд өвс байна!" Бид хуйвалдааны зургуудыг хараад багшийн асуултад хариулдаг.

  • Жилийн хэдэн цагт?
  • Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?
  • Зураг дээрх өвс ямар өнгөтэй вэ?
  • Нар, тэнгэр ямар өнгөтэй вэ?

(Өнгө, ургамлын нэр гэх мэтийг санаарай.)

Манай улаан цэцэг

Алгаа урдуураа нийлүүл (“залбирлын байрлал”)

Дэлбээ цэцэглэж байна,

Нэг нэгээр нь эхлээд эрхий хуруу, хуруугаа хажуу тийш нь тарааж, бугуйгаа холбоно.

Салхи бага зэрэг амьсгалж,

Гараа үлээх - "цэцэг"

Дэлбээ нь ганхаж байна.

Хуруугаа урагш хойш хөдөлгө

Манай улаан цэцэг

Хуруунуудаа ээлжлэн нийлүүлж, завин дээр гараа нийлүүлнэ (“залбирлын” байрлал)

Дэлбээ хаагдана

Тэд толгой сэгсэрч,

Алгаа зүүн, баруун тийш эргүүл

Тэд чимээгүйхэн унтдаг.

Толгойгоо нугалсан алган дээрээ тавь

3. Нугад өвсийг загварчлах.

Багш: "Хүүхдүүд ээ! Зургийг хар! (Багш өвс ногоогүй газарт ойн цэвэрлэгээний дуусаагүй зургийг үзүүлэв) Энд хавар зурж байна! Энд жижиг ногоон навчтай моднууд байна, энд нугад өнгөлөг цэцэгс байна! Гэхдээ энэ юу вэ! Манай нугад юу дутагдаж байна вэ? Зөв! Хогийн ургамал байхгүй! Ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, ногоон! Бидэнд хуванцар байна! Ямар өнгөтэй вэ? Зөв! Мөн ногоон! Энэ нь та бид хоёр зурган дээрээ хуванцараар хийж өвс "тарих" боломжтой гэсэн үг юм! Та бүгдээрээ хуванцар "саваа" өнхрүүлээрэй, бид үүнийг зураг дээр нааж, та ногоон нуга авах болно."

Багш нь хуванцараас жижиг саваа - хиамыг өнхрүүлэх техникийг харуулж байна. Хүүхдүүд багшийн араас алгаа давтаж шулуун хөдөлгөөнийг давтан хийдэг. Багш хүүхдүүдтэй хамт саваа хийж, дараа нь тэдэнтэй хамт зурган дээр "өвс" наадаг. Уран баримал хийх явцад багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хүн бүр баримал хийж байгаад татдаг.нэг зөөгч, үр дүн нь байнаолон өвсний ир, ажлын явцыг хянадаг, загварчлалын техник, ажил хийхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг.

4. Тусгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингэж чи хэдэн ир өвс хийсэн юм!! Бүхэл бүтэн нуга гарч ирэв. Би зүгээр л зун шиг хөл нүцгэн гүймээр байна!

Ногоон нуга дагуу

Би шаахайгүй гүйж байна!

Мөн өвс гижигдэж байна

Би инээмээр байна!

Гэвч бага зэрэг хугацаа өнгөрч, талбай, нуга, цэцэрлэгт хүрээлэнд ижил өвс ургах болно. Энэ хооронд Маша хүүхэлдэйнд ажлаа үзүүлцгээе! Бид хамтдаа хийсэн ажлыг биширч, Машаг бидэнтэй дахин уулзахыг урих болно!

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Загварчлал бол анхны болон чухал зүйлхүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагаа. Хүүхдүүд түүнийг аль хэдийн мэддэг болсон залуу бүлэг цэцэрлэг. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын загварчлал нь тусдаа асар том давхаргыг эзэлдэг. Мөн энэ нь зүгээр ч нэг тийм биш юм.

"Гар бол хүний ​​тархи гарч ирдэг"

Бараг бүх хүүхдүүд уран баримал хийх дуртай. Үйл явцын явцад хүүхэд үр дүнг нь хараад зогсохгүй түүнд хүрч, ямар нэг зүйлийг өөрчилж, нэмж болно. Энд гол хэрэгсэл бол сойз, харандаа, хайч биш харин таны гар юм. Хүүхэд стектэй танилцах болно, гэхдээ хэсэг хугацааны дараа, эхлээд хуванцараар хийсэн хүүхдийн загварчлалын чухал бүрэлдэхүүн хэсэг нь гар юм.

Тиймээс хүүхэд хуванцар, шавар, давстай зуурмагаар хийх боломжийг олгосны дараа гараа илүү сайн удирдаж эхэлдэг.

Дараа нь хүүхэд нэг блок хуванцараас та хязгааргүй тооны дүрсийг зохион бүтээх боломжтой гэдгийг ойлгодог. Тэрээр илүү их ур чадвар эзэмшиж, түүнд юу баримаар байгааг зааж өгдөг нь түүний ээж эсвэл багш байхаа больсон. Одоо хүүхэд бол бүтээгч бөгөөд түүнд төлөвлөгөө, санаагаа хэрэгжүүлэх хамгийн энгийн загварчлалын хэрэгсэл л хэрэгтэй.

Яагаад хүүхдүүдэд зориулж баримал хийдэг вэ?

Шинэ бүтээл туурвих явцад хүүхэд тухайн дүр төрхөд дасаж, шинээр бий болгож, бүтээж эхэлдэг анхны бүтээлүүдхуванцараас. Үүний зэрэгцээ уран сайхны амт идэвхтэй хөгжиж, авхаалж самбаа ажиллаж эхэлдэг, уран зөгнөл, уран зөгнөл чөлөөтэй болж, улмаар ахиц дэвшил гардаг. идэвхтэй хөгжил

Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх замаар энэ нь нууц биш юм бүтээн байгуулалт өрнөж байнаяриа. Тиймээс хүүхдэд зориулсан загварчлал нь зөвхөн сэтгэл хөдөлгөм үйл явц төдийгүй гар массаж, хурууны хөгжил юм. Энэ бүхэн нь ирээдүйд хүүхэд хэрхэн ярихад эерэгээр нөлөөлнө.

Загварчлах явцад бий болсон бүх зүйл нь хүүхдийг эв найртай, бүтээлч зан чанартай болгоход тусална.

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн загвар өмсөгч

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүд хуванцараар ажиллах туршлагатай болсон. Тэд өмнөх жилүүдийнхээс хамаагүй олон төрлийн, боловсронгуй бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэж эхлээд байна. Гарны булчингууд аль хэдийн хүчирхэг болсон тул илүү нарийн хэсгүүдийг бий болгоход шинэ боломжууд гарч ирдэг.

Хүүхдийн сэтгэл зүй ч тогтворгүй байна. Хүүхдүүдийн анхаарал илүү тогтвортой болж, тэд илүү хичээнгүй болсон. Одоо хүүхэд толгойдоо дүрсийг хуулбарлаж, дараа нь баримал хийх боломжтой.

Хэрэв бид ахмад болон том хүүхдүүдийг харьцуулж үзвэл дунд бүлэг, дараа нь зургаан жилийн дараа хүүхэд аль хэдийн динамик объектуудыг баримал хийх боломжтой болсон, гэхдээ бүтээгдэхүүн бэлэн болсны дараа тэр үйлдэл хийдэг. Жишээлбэл, та муур баримаар байна гэж бодъё. Хүүхэд муур баримал хийсэн боловч муурны сарвуу нь хоорондоо хол зайтай. Энд хүүхэд муур гүйж байна гэж таамаглаж болно. Дараа нь тэр түүний сарвууг улам бүр дэлгэх болно. Хэрэв багш муур юу хийж байгааг асуувал "Тэр нохойноос зугтаж байна" гэж хэлэх болно.

Ахлах хөтөлбөр

Жилийн эхэнд ахмад бүлгийн хүүхдүүд өөрт танил болсон хамгийн энгийн зүйлийг баримал хийж сурдаг. Энэ тохиолдолд хэвийсэн хэсэг нь салангид хэсгүүдийг гаргаж авах замаар нийт массаас бүтээгдэхүүн бий болгоход чиглэгддэг. Энэ үе шатанд жимс, хүнсний ногоо хэвэнд ордог.

Үүний дараагаар баримал хийж сурах нь хэсэг хэсгээрээ эхэлдэг. Ардын тоглоом - cockerels, хүүхэлдэй, шүгэл - ихэвчлэн нэг хэсгээс авдаг.

Цаашилбал, багш хэсгүүдийн харьцангуй хэмжээ, объектын шинж чанарыг илүү нарийвчлалтай дамжуулах, үеийг тэгшлэх замаар эд ангиудыг бэхжүүлэхэд анхаарлаа хандуулдаг. Энд хүүхэд дүрсийг өргөн суурин дээр босоо байрлуулж сурдаг.

Дараа нь хөл дээр дүрсийг урлаж сурах үе шат ирдэг. Нэгэнт унадаг өвлийн улирал, ихэвчлэн хүүхдүүд охид, хөвгүүдийг өвлийн хувцастай баримал хийхийг хүсдэг боловч өөр сэдэв байж болно.

Дараагийн шат бол амьтдын дүр төрх, ихэвчлэн нэг хэсгээс бүрддэг. Дараа нь тоонуудыг бие даасан дэлгэрэнгүй мэдээллээр нөхдөг.

Мөн ардын гар урлал дээр суурилсан аяга тавагны загварчлалыг тусгасан болно.

Цаашилбал, уг хөтөлбөр нь хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх ажлыг багтаадаг. Тиймээс хүүхдүүд амьтдын дүр төрх, үлгэрийн дүр төрхийг бий болгохыг оролдох үед "Хавар" сэдвээр өрнөж болно.

Зуны улиралд загварчлах хичээлийн үеэр тэд жилийн турш сурсан зүйлээ давтаж, бататгадаг. Энд хичээлийг багшийн санал болгосноор эсвэл хүүхдийн өөрийн төлөвлөгөөний дагуу хийж болно. Хүүхдүүд ажиглалт эсвэл багшийн санал болгосон шинж чанарт үндэслэн баримал хийдэг.

Хаврын сэдэв

Гуравдугаар улирал хичээлийн жилхавар унадаг. Энд багш хүүхдүүдэд загварчлах олон төрлийн сэдвийг санал болгож болно.

Жишээлбэл, ангиудыг чухал өдрүүдэд зориулж болно:

  • Масленица (өвлийн чихмэл баримал, хуушуурын аяга таваг хийх, хуушуур өөрсдөө).
  • Гуравдугаар сарын 8 (цэцэг баримал).
  • (сансрын биетүүдийн загварчлал).
  • Улаан өндөгний баяр (өндөг, Улаан өндөгний баярын бялуу, тахиа, дэгдээхэйнүүд хийх).
  • Ялалтын өдөр (цэргийн сэдэвт гар урлал).

Энэ хугацаанд та цэцэг, шавж, амьтдыг хэрхэн баримал хийхийг сурах боломжтой.

Хаврын хичээлийн зорилго

Хичээл бэлтгэхдээ багш өөрөө шийдэх ёстой хэд хэдэн ажлыг өөртөө тавьдаг. Аливаа үйл ажиллагааны нэгэн адил "Хавар" сэдвээр ахлах бүлэгт загварчлах нь гурван үндсэн асуудлыг шийдвэрлэхэд оршино.

  1. Боловсролын зорилтууд.
        Энд хүүхдийн хавар зэрэг жилийн тухай үндсэн мэдлэг, хаврын шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэг, нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэж, тавьсан асуултанд бүрэн хариулт өгөх чадварыг хөгжүүлдэг.
  2. Хөгжлийн даалгавар.
        Дууны үгийн шинжилгээг хөгжүүлэх, ярианы хэсгүүдийг бие биетэйгээ зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх ажил үргэлжилж байна. Логик сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлдэг. Анхаарал, ой санамж, төсөөлөл хөгждөг.
  3. Боловсролын даалгавар.
        Ахлах бүлэгт "Хавар" сэдвээр загварчлах нь оньсого, оньсого, зүйр цэцэн үг, дууны үгс дээр үндэслэн бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн гоо үзэсгэлэнг эргэцүүлэн бодох, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх, ажил гүйцэтгэхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэхэд тусалдаг. Энэ нь эргээд хүүхдүүдийг танилцуулдаг ардын аман зохиол. Бусад хүүхдүүдийн хариултыг сонсох чадвар бас хөгждөг.

Ангийн материал

Хичээлийг сонирхолтой, баялаг болгохын тулд янз бүрийн материалыг ашигладаг.

  1. Хаврын сэдэвт олон төрлийн харааны материал. Эдгээр нь Левитаны "Том ус", Саврасовын "Дэгдээхэйнүүд ирлээ", Крыжицкийн "Хаврын амьсгал", Берггольцын "Хаврын ландшафт", "Эрт хавар" зэрэг алдартай зураачдын зургуудын хуулбар байж болно. Эндогуров, Брюлловын "Хавар". Энэ нь зурагтай сэдэвчилсэн картуудын багц байж болно
  2. Төрөл бүрийн хэрэглэдэг гоёл чимэглэлийн элементүүддүрс, бүтээгдэхүүнийг чимэглэхэд: товчлуур, гоёл чимэглэлийн чулуу, бөмбөлгүүдийг, мөчир, утас.
  3. Хөгжмийн дагалдан. Энд та сонгодог бүтээлүүдийн аль алиныг нь ашиглаж болно, жишээлбэл, "Улирал" хүүхдийн цомогт багтсан П.И. Чайковскийн "Цасан дусал" болон бусад бүтээлүүд ("Веснянка" хөгжим, З. Лозинскаягийн үг).
  4. Шаардлагатай стандарт багцзагварчлалын хувьд: plasticine болон стек.

Үлдсэн тоног төхөөрөмжийг багшийн үзэмжээр хичээлийн сэдэв дээр үндэслэн сонгоно.

Үйл ажиллагааны өөрчлөлт

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд нэг төрлийн үйл ажиллагаанд удаан хугацаагаар оролцож чадахгүй, тэр ч байтугай загвар өмсөгч шиг сэтгэл хөдөлгөм зүйл юм. Тиймээс тэдэнд янз бүрийн биеийн тамирын дасгал хийх, хурууны тоглоомуудгарт зориулсан гимнастик.

"Хавар" сэдвээр ахлах бүлгийн загварчлалыг дараахь идэвхтэй тоглоомууд дагалдаж болно.

1. "Бороо" биеийн тамирын дасгал.

    Нэг удаа буулгах (хөлийн үзүүр дээр үсрэх, бариулыг туузан дээр байрлуулах)
    Хоёр буулгах, (үсрэх)
    Эхэндээ маш удаан. (2 удаа үсрэх)
    Тэгээд дараа нь, дараа нь, (4 удаа үсрэх)
    Бүгд (дугуйгаар гүйх)
    Бид шүхрээ нээв (бид гараа хажуу тийш нь дэлгэв)
    Бид борооноос өөрсдийгөө хамгаалсан (бид шүхэр шиг гараа толгой дээрээ тавьдаг).

2. "Ladybugs" биеийн тамирын дасгал.

    Бид хатагтайнууд (үсрэх)
    Хурдан бөгөөд авхаалжтай! (гадаа гүйх)
    Бид өтгөн өвсөөр мөлхдөг (мөлхөж байгаа мэт дүр эсгэх)
    Тэгээд бид ойд зугаалах болно. (бид бие биенийхээ араас тойрог замаар алхдаг)
    Ойн нэрс (дээшээ)
    болон мөөг... (сууж мөөг цуглуул)
    Миний хөл алхаж ядарч байна! (тонгойх)
    Тэгээд бид удаан хугацаанд идэхийг хүсч байна ... (бид гэдсээ илэх)
    Удахгүй гэртээ харьцгаая! ("бид газар руугаа нисдэг")

Хаврын сэдэвт уран баримлын хичээлд ашиглаж болох хуруугаа сунгацгаая.

1. Хурууны гимнастик"Хавар".

Дөнгөж хавар бидэн дээр буулаа - (бид гараа урдуураа татна)

Би алгаа цасанд дүрэв (гараа доошлуул)

Тэнд зөөлөн цэцэг цэцэглэв (бид алган дээрээс нахиа хийдэг)

Жижиг цасан ширхгүүд (бид нахиа нээхийг дуурайн хуруугаа аажмаар нээж)

2. "Үр тариа" хурууны гимнастик.

Үр тарьсан (долоовор хуруугаа далдуу модны төвд дар)

Нар гарч ирэв. (бид бариулыг шахаж, тайлдаг)

Нарны туяа, гэрэлтэх, гэрэлтэх!

Үр, ургадаг - ургадаг! (Алгаа нийлүүлж, гараа дээшлүүл)

Навч гарч ирнэ (Алга алгаа нийлүүлж, хуруугаа нэг нэгээр нь эрхий хуруундаа хүрнэ)

Цэцэг цэцэглэж байна. (Гараа шахаж, тайлах)


“А.Плещеевийн “Хөдөөгийн дуу” шүлэг.
Хаврын өвс
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом, харилцааны, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй, уран зохиолын ойлголт.
Технологи: тоглоом, мэдээлэл, харилцаа холбоо, харилцан яриа, эрүүл мэндийг хэмнэх, нийгмийн тоглоом, хувийн шинж чанартай.
Зорилго: Байгаль дахь улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг төлөвшүүлэх (хавар).
Зорилго Материаллаг зохион байгуулалт
1. Боловсролын:
А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлэгтэй танилцах
Үгийг өгүүлбэр болгон нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх
Санах ойг хөгжүүлэх
"Хавар" гэсэн ерөнхий ойлголтыг өг.
Орчноосоо ногоон өнгийг олоорой
2. Хөгжүүлэх:
Том хэмжээтэй хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэх
Тэднийг саваа болгон өнхрүүлээрэй
Тэдгээрийг зурган дээр болгоомжтой байрлуул
Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх
3. Боловсролын:
Зочинтой зөв мэндлэх
Хамт ажиллагсдаа хүндэл
Байгалиа хайрлаж хамгаална Үзүүлэн сурталчлах материал:
Том алхаж буй хүүхэлдэй Маша дулаан хувцастай
"Ойн цэвэрлэгээ" сэдэвт зураг
Соёолсон өвс
Утаснаас хогийн ургамал
Чимэглэлийн хуванцар өвс
Соёолсон овъёос
Тараах материал:
Ногоон хуванцар
Тоног төхөөрөмж:
Газрын тосны даавуу
Нойтон салфетка Урьдчилсан ажил:
Алхаж байхдаа байгалийн улирлын өөрчлөлтийг ажигла.
Ном, цомог дээрх чимэглэлүүдийг харж байна
Төлөвлөсөн үр дүн:
Хүүхэд зочин хүүхэлдэй Машагийн дүр төрхөд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж, А.Плещеевийн "Хөдөөгийн дуу" шүлгийг уншиж байхдаа хүүхэлдэй, "Хавар" зургийг сонирхож, асуултанд хариулж, зураг дээр юу харж байгаагаа хэлэхийг хичээдэг. , “Манай улаан цэцэгс...” биеийн тамирын дасгал хийхдээ үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшинэ, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох (нугад өвс сийлбэрлэх).
Агуулга зохион байгуулалттай үйл ажиллагаахүүхдүүд
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хаалгыг тогшиход хандуулж, хүүхдүүдтэй уулзахаар хэн ирсэнийг харахыг урина. Хаалга онгойж, багш алхаж буй хүүхэлдэй Машаг танилцуулав. "Сайн уу хүүхдүүд ээ!" гэж хүүхэлдэй хэлэв. Багш хүүхдүүдийг хүүхэлдэйтэй мэндчилж, гараараа хүрэхийг урьж байна. "Чиний нэр хэн бэ, охин минь?" - гэж багш асуув. "Маша!" - хүүхэлдэй хариулав. Дараа нь багш хүүхэлдэй рүү: "Өө! Маша! Та яагаад ийм дулаахан хувцасласан юм бэ, гадаа аль хэдийн хавар болсон! Хүүхдүүд ээ, хавар аль хэдийн дулаарч, дулаан хүрэм, дулаан малгай өмсөх шаардлагагүй, модны навчис аль хэдийн цэцэглэж, зүлгэн дээрх тод цэцэгсийг харж, өөр юу харж болохыг санацгаая. зүлгэн дээр (хүүхдүүдэд зориулсан асуулт), зураг руугаа явцгаая, хавар бидэнд өөр юу таалагдсаныг харцгаая.
Слайд үзүүлбэр үзэх нь: "Энд навч, энд цэцэг, энд өвс байна!" Бид хуйвалдааны зургуудыг хараад багшийн асуултад хариулдаг.
Жилийн хэдэн цагт?
Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?
Зураг дээрх өвс ямар өнгөтэй вэ?
Нар, тэнгэр ямар өнгөтэй вэ?
(Өнгө, ургамлын нэр гэх мэтийг санаарай.)
Слайдын дугаар Гарчиг Агуулга
2 Ногоон нуга Багш зураг үзүүлж, өвс ямар өнгөтэй болохыг хүүхдүүдтэй хамт санаж байна.
3 Chamomile Хүүхдүүдтэй хамт эдгээр цэцэг юу гэж нэрлэгддэг, дэлбээ, төв нь ямар өнгөтэй болохыг санаж байна.
4 Dandelions Нуга болсон шар- Dandelions цэцэглэв. Эдгээр цэцэг ямар өнгөтэй болохыг санацгаая
5 Нуга дахь улаан цэцэг Энд нугад улаан цэцэг байна, улаан өнгийг санаарай
6 Бид ямар өнгөлөг нуга байсныг санаж байна шинэ өнгө– нил ягаан, энэ өнгийг идэвхгүй толь бичигт оруулна уу.
7 Ногоон өвс Хаврын гол өнгө нь ногоон, ногоон зүлэггүй бол манай нуга тийм ч сайхан биш байх байсан
8 Манай нуга ямар сайхан нуга байсан бэ!
"Машагийн гэнэтийн бэлэг":
"Маша бидэнд юу бэлэглэсэн бэ? Цүнх рүү харцгаая! Багш уутнаас ногоон өвс (нахиалсан овъёос) гаргаж авдаг. - "Маша, бэлэг өгсөнд баярлалаа! Хүүхдүүд ээ! Гэхдээ би чамд жинхэнэ өвс, бидний тоглож болох зүйл авчирсан!" Тэр сагснаас сүлжмэл "өвс", хуванцар өвс гаргаж аваад тавиур дээр өвстэй зүлгийг хайчилж ав. "Хүүхдүүд ээ, та нар өвсөнд гараараа хүрч, хүүхдүүд өвсөнд хүрч байгааг хэлж болно."
2. Үндсэн хэсэг
"Би чамд хогийн ургамлын тухай шүлэг уншиж өгье!" А.Плещеевийн “Хөдөөгийн дуу” шүлгээс хэсэг уншина.
Өвс ногоорч ​​байна
Нар гэрэлтэж байна
Хавартай хамт залгина
Тэр халхавчаар бидэн рүү нисдэг.
Хүүхдүүд багшийг дагаж мөрүүдийг дуусгаж шүлгээ давтахыг хичээдэг.
Биеийн тамирын минут
"Манай улаан цэцэгс..."
Манай улаан цэцэгс, алгаа урдаа завиар нийлүүлнэ (“залбирлын байрлал”)
Эрхий хуруунаас эхлээд дэлбээгээ нэг нэгээр нь нээж, хуруугаа хажуу тийш нь тарааж, бугуйгаа холбоно.
Салхи бага зэрэг амьсгалж, гартаа үлээлгээрэй - "цэцэг"
Дэлбээ нь ганхаж байна. Хуруугаа урагш хойш хөдөлгө
Манай улаан цэцэгс, хуруугаа ээлжлэн нийлүүлж, завин дээр гараа нийлүүлээрэй ("залбирал" поз)
Дэлбээ хааж, толгойгоо сэгсэрч, алгаа зүүн, баруун тийш сэгсэрнэ
Тэд чимээгүйхэн унтдаг. Толгойгоо нугалсан алган дээрээ тавь
3. Нугад өвсийг загварчлах.
Багш: "Хүүхдүүд ээ! Зургийг хар! (Багш өвс ногоогүй газарт ойн цэвэрлэгээний дуусаагүй зургийг үзүүлэв) Энд хавар зурж байна! Энд жижиг ногоон навчтай моднууд байна, энд нугад өнгөлөг цэцэгс байна! Гэхдээ энэ юу вэ! Манай нугад юу дутагдаж байна вэ? Зөв! Хогийн ургамал байхгүй! Ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, ногоон! Бидэнд хуванцар байна! Ямар өнгөтэй вэ? Зөв! Мөн ногоон! Энэ нь та бид хоёр зурган дээрээ хуванцараар хийж өвс "тарих" боломжтой гэсэн үг юм! Та бүгдээрээ хуванцар "саваа" өнхрүүлээрэй, бид үүнийг зураг дээр нааж, та ногоон нуга авах болно."
Багш нь хуванцараас жижиг саваа - хиамыг өнхрүүлэх техникийг харуулж байна. Хүүхдүүд багшийн араас алгаа давтаж шулуун хөдөлгөөнийг давтан хийдэг. Багш хүүхдүүдтэй хамт саваа хийж, дараа нь тэдэнтэй хамт зурган дээр "өвс" наадаг. Уран баримал хийх явцад багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хүн бүр нэг саваагаар сийлдэг бөгөөд үүний үр дүнд олон тооны өвсний ир гарч ирдэг, ажлын явц, баримал хийх арга техникийг хянаж, ажил хийхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг.
4. Тусгал
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингэж чи хэдэн ир өвс хийсэн юм!! Бүхэл бүтэн нуга гарч ирэв. Би зүгээр л зун шиг хөл нүцгэн гүймээр байна!
Ногоон нуга дагуу
Би шаахайгүй гүйж байна!
Мөн өвс гижигдэж байна
Би инээмээр байна!
Гэвч бага зэрэг хугацаа өнгөрч, талбай, нуга, цэцэрлэгт хүрээлэнд ижил өвс ургах болно. Энэ хооронд Маша хүүхэлдэйнд ажлаа үзүүлцгээе! Бид хамтдаа хийсэн ажлыг биширч, Машаг бидэнтэй дахин уулзахыг урих болно!

Сэдэвчилсэн загварчлал нь хүүхдийг хөгжүүлэх гайхалтай арга юм. Улирлууд, ялангуяа хавар нь өөрийн гараар гар урлал хийх олон санааг агуулдаг.

Хавар- Байгаль шинэчлэгдэж, цэцэглэн хөгжих цаг болжээ. Жилийн энэ сайхан цаг ирэхэд зөвхөн дэлхий сэрдэг. Уран зөгнөл ичээнээс сэрж, блюз, бүтээлч сэтгэлгээ, урам зориг цэцэглэдэг. Хавар гэдэг үгийг сонсоход л цасан доороос анх гарч ирсэн цэцэгс, намуухан ногоон өвс, модны хавдсан нахиа шууд л нүдний чинь өмнө гарч ирнэ. Хавар бол жилийн гайхалтай цаг бөгөөд гар урлал бүтээх цаг юм өөрийн гараар.

Сэдэвчилсэн зүйлсийг хийхэд тохиромжтой загварчлал. Энэ төрлийн бүтээлч ажилд зориулсан маш олон төрлийн материал байдаг. Энэ нь хуванцар, шавар, зуурмаг, гипс болон бусад олон зүйл байж болно. Тэд тус бүр нь өөрт тохирсон эерэг шинж чанартай байдаг. Эхлэгч болон өндөр ур чадвартай мастер аль аль нь материалыг өөрийн үзэмжээр сонгож болно. Бүтээлч байдлын нэг хэлбэр болох загвар өмсөгчдөд насны хязгаарлалт бараг байдаггүй. Хүүхэд болон насанд хүрэгчид хоёулаа уран баримал хийх дуртай.

Пластилинаар хийсэн хавар.

Plasticine-ээс загварчлалыг ихэвчлэн хүүхдүүд хийдэг. Зуурахад хялбар, уян хатан, тод өнгөтэй. Хуруу, далдуугаараа хуванцарыг хичээнгүйлэн өнхрүүлснээр хүүхэд хөгждөг нарийн моторт ур чадвар, санах ой, төсөөлөл, уран зөгнөл. Ихэнхдээ танд уран баримал хийх сэдэв хэрэгтэй байдаг бөгөөд хавар нь үүнд тохиромжтой. Хүүхдүүдийн хувьд хамгийн хялбар арга бол тэдний харж буй зүйл, тэднийг хүрээлж буй зүйлийг сийлбэрлэх явдал юм. Хаврын сэдэвт хуванцар гар урлал хийх хамгийн хялбар арга бол картон дээр юм. Зүгээр л зуурч, цагаан тал дээр plasticine-ийг түрхээрэй. Бяцхан хүүхэд өөрөө зургийг гарга, эсвэл загварчлах явцад бүтээгээрэй. Энэ нь төсөөллийг хөгжүүлэх, хүүхдийн бүтээлч чадавхийг нээхэд тусална. Хэрвээ хүүхэд бүрэн дүр төрхийг бий болгоход хэцүү байвал насанд хүрэгчид түүнд харандаагаар тойм зурж тусалж болох бөгөөд хүүхэд зөвхөн тэдгээрийг будах хэрэгтэй болно. Зөвхөн будгийн оронд олон өнгийн, тод хуванцар байх болно. Хүүхдийнхээ бүтээлч чадварыг тэгш өнцөгт картоноор хязгаарлах шаардлагагүй. Та зууван хайчилж, дээр нь хавар цэцэглэсэн усны сараана цэцэг бүхий нуурыг дүрслэх, эсвэл дугуй картон цаасыг хожуул болгон хувиргаж, дээр нь "тарих" боломжтой. хатагтай, мөн хуванцараар бүтээгдсэн. Цэцэглэж буй цэцэг дээр эрвээхэйг "суух" нь ур чадварын шинэ түвшин юм. Үүсгэх гурван хэмжээст барималилүү хэцүү. Эдгээр бүтээгдэхүүнийг хэд хэдэн найрлагад нэгтгэж болно. Жишээлбэл, хаврын хэд хэдэн цэцэг хийж, хуванцар вааранд хийнэ. Эсвэл та нэгтгэж болно. Нэг картонон дээр ногоон зүлэг, цасан ширхгүүд бүхий клиринг дүрсэлж, хоёр дахь картон цаасыг босоо байдлаар бэхэлж, дэвсгэр үүсгэ.

Зуурсан гурилаар хийсэн хавар.

Загварчлах хамгийн алдартай, байгаль орчинд ээлтэй материалуудын нэг бол зуурмаг юм. Та үүнийг төрөлжсөн гар урлалын дэлгүүрүүдэд худалдаж авах эсвэл гэртээ өөрөө хийж болно. Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд хоёулаа зуурсан гурилаар баримал хийх дуртай. Хамгийн энгийн жор нь зөвхөн гурван бүрэлдэхүүн хэсгийг агуулдаг. Гурил, ус, давс нь айл бүрт байдаг. Энэ зуурсан гурилыг хүүхдүүдэд айдасгүйгээр өгч болно, тэд амталсан ч муу зүйл тохиолдохгүй; Насанд хүрэгчид зуурсан гурилан дээр ханын цаасны цавуу, цардуул, будагч бодис болон бусад зүйлийг нэмж өөрийн бүтээлийг хийж болно. Зуурмагийн бүтээгдэхүүнийг зууханд эсвэл цэвэр агаарт хатаана. Тэдгээрийг гялгар эсвэл царцсан лакаар бүрсэн эсвэл будгаар чимэглэж болно.

Давстай зуурмагаар хийсэн цэцэгтэй сагс.

Энэ гар урлалыг насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд хамтдаа бүтээж болно. Зуурмагийг бэлтгэхийн тулд танд хэрэгтэй болно:

  • Гурил 2 аяга;
  • Давс 1 шил;
  • Ус ¾ аяга.
  1. Бүх найрлагыг нь хольж, зуурсан гурил уян хатан болтол зуурна.
  2. Зуурсан гурилын жижиг хэсгээс 3 ширхэг туг хий.
  3. Тэдгээрээс сүлжсэн сүлжмэлийг нэхэж, ирмэгийг нь тайрч, тэгшлээрэй. (сагс бэлтгэх)
  4. Нимгэн туузыг өнхрүүлээд дундуур нь нугалаад олс болгон мушгина. (сагсны бариул)
  5. Хэд хэдэн жижиг дуслыг өнхрүүлж, тэгшлээд, судсыг хутгаар зур. (навчнууд)
  6. Зуурсан гурилын янз бүрийн хэмжээтэй хэд хэдэн бөмбөг хийнэ. (цэцгийн дэлбэн)
  7. Зуурсан гурилаас бялуу хийж, бүх хэсгүүдийг холбож, үеийг усаар чийгшүүлнэ.
  8. Сагсаа хатаана.
  9. Сагс болон цэцгийг өнгөөр ​​будна
  10. Сагсаа дахин хатаана.

    Шавараар хийсэн хавар.

    Шаварчулуулаг нурах явцад үүссэн байгалийн гаралтай бүтээгдэхүүн юм. Энэ нь янз бүрийн өнгөтэй байдаг - ногоон, цэнхэр, цагаан. Баримал хийхэд хамгийн сайн шаврыг худалдаж авдаг тусгай дэлгүүроёдлын хувьд. Нунтаг хэлбэрээр эсвэл бэлэн хэлбэрээр зардаг. ЗагварчлалПолимер шавар гэж нэрлэгддэг шавараар хийсэн бүтээгдэхүүн нь илүү сэтгэл татам бөгөөд энгийн байдаг тул бүтээгдэхүүнийг шатаах шаардлагагүй байдаг. Загвар хийж эхлэхээсээ өмнө хуванцар, зуурмаг гэх мэт шаврыг зуурах хэрэгтэй. Ажиллаж байхдаа бүтээгдэхүүний баруун, зүүн талыг тэгш хэмтэй болгохын тулд хоёр гараа ашиглах нь дээр.

    IN орчин үеийн ертөнцулам бүр ашиглагдаж байна полимер шаварэсвэл өөрөөр хэлбэл хуванцар. Хатууруулах аргын дагуу дараахь байдлаар хуваагдана.

    • Өөрөө хатуурах;
    • Шарсан.

    Өөрөө хатуурах - 24 цагийн дотор агаарт хатуурдаг. Ийм шавар нь хуванцар, амархан сунадаг, маш нимгэн өнхрүүлдэг. Эдгээр шинж чанаруудын ачаар цэцэг, хүүхэлдэйг бүтээхэд түгээмэл байдаг. Энэ шаврыг агаар нэвтрэхгүй савлагаанд хадгалах ёстой. Энэ шаврын сул тал нь түүний эмзэг байдал юм. бэлэн бүтээгдэхүүнустай харьцах деформаци. Энэ шавраар хийсэн гар урлал нь болгоомжтой арчилгаа шаарддаг.

    Жигнэсэн полимер шавар нь 110 - 130 ⁰C температурт халаахад хатуурдаг. Та зуухаа ашиглаж эсвэл ийм шавраар хийсэн бүтээгдэхүүнийг усанд хийж болно. Термопластик нь температурт мэдрэмтгий байдаг. Сэрүүн өрөөнд зуурахад удаан хугацаа шаардагдана. Хуучин хатуурсан термопластикыг зөөлрүүлж болно тусгай хэрэгслээрэсвэл ердийн ургамлын тос. Термопластик бүтээгдэхүүн нь удаан эдэлгээтэй байдаг. Нимгэн хэсгүүд нь хэв гажилтын дараа хэлбэрээ сэргээж чаддаг, тэдгээр нь маш уян хатан байдаг.

    Бага насны хүүхдүүдтэй ажиллах нь дээр байгалийн шавар. Энэ материал нь байгаль орчинд ээлтэй, ажиллахад хялбар байдаг. Жишээлбэл, хүүхдүүд 3-р сарын 8-нд ээждээ бэлэг болгон шавар бөмбөлгүүдийг хийж, тод өнгөөр ​​будаж болно.

    Шавар бөмбөлгүүдийг.

    Бэлтгэхийн тулд танд хэрэгтэй болно:

    • Шавар;
    • нийлэг будаг;
    • Хулсан саваа;
    • Бөмбөлгүүдийг уях утас эсвэл утас.

    Ээждээ өгөх бэлэг бэлэн боллоо.

    Эдгээр нь хүүхдийн бүтээлч байдлын цөөн хэдэн жишээ юм. Хүүхдүүдэд уран баримал хийж, уран зөгнөлт хийж, шилдэг бүтээлүүдийг бүтээгээрэй.

Алдартай