» »

Манай байранд хэн амьдардаг. Сэдвийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлийн тойм (залуу бүлэг) "Манай байранд амьдардаг нэг, хоёр, гурав, дөрөв дэх хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан залруулах бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй"

09.03.2020

Александра Власова
Хийсвэр нээлттэй хичээл in дунд бүлэг"Гэр бүлийн зураг"

Зорилтот: 1. Гэр бүлийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэх.

2. Асуултанд нарийвчлан хариулах чадварыг нэгтгэхийн тулд энгийн өгүүлбэр зохио.

3. Анхаарал, санах ой, өөрийгөө таних чадварыг хөгжүүлэх Зураггэр бүл дэх үүргийг нэрлэ.

4. Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

5. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Дугтуй том, гэр бүлийн хөрөг ерөнхий, гэр бүлийн бүх гишүүдийн хөрөг тусдаа, Зурагхүүхдүүд болон тэдний эцэг эх, хүрээ хоосон зай гэрэл зураг, наалт, цаасан чимэглэл, цавуу.

урьдчилсан ажил: Эцэг эхчүүдэд хүүхдүүдтэй хамт авч үзэх даалгавар гэр бүлийн зургийн цомог, гэр бүлийн бүх гишүүдийн харилцааг давтах, авчрах ангид зориулсан гэр бүлийн зураг, жаазны бэлдэц үйлдвэрлэх.

Тэмдэгтүүд: Сурган хүмүүжүүлэгч (Б, хүүхдүүд (D).

Хичээлийн явц:

Дуу сонсогдож байна "Мамонт".

В .: Залуус аа, бид ээжийгээ олсон алс холын арлаас Маммотоос захидал хүлээн авлаа. Тэр чамайг явуулсан оньсого:

Дэлхий дээр юу ч байхгүй

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд амьдарч чадахгүй байна уу?

Биднийг хэн дэмжих вэ найзуудаа?

Манай нөхөрсөг (гэр бүл)

Мамонт гэр бүлээ олсон бөгөөд одоо танай гэр бүлийн талаар мэдэхийг хүсч байна.

Залуус аа, гэр бүл гэж юу болохыг надад хэн хэлэх вэ? Гэр бүлүүд гэж юу вэ?

Хараач, залуусаа, бид самбар дээр байна гэр бүлийн зураг.

За, надад хэлээч, энд хэн байна вэ? Охин, хүү, ээж, аав, эмээ өвөө

Хэн хэнийх вэ? Хамгийн том нь хэн бэ? Хамгийн залуу нь хэн бэ? Энэ ямар гэр бүл бэ? Том? Жижиг үү?

Надад бас гэр бүлийн бүх гишүүдийн хөрөг зураг байдаг. Тэгээд би танд санал болгож байна тоглоом: хүн бүр 2 зураг гаргаж, дээр нь хэн дүрслэгдсэн, хэн хэнийх болохыг нэрлэнэ.

Fizminutka Манай байранд хэн амьдардаг вэ?

Нэг хоёр гурав дөрөв, (алгаа алгадах)

Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (гадаа алхах)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав, (газар дээрээ үсрэх)

Аав, ээж, ах, эгч, (алгаа алгадах)

Мурка муур, хоёр зулзага, (зүүн, баруун тийш хазайсан)

Миний крикет, алтан шувуу бид хоёр (баруун зүүн тийш эргэх)

Энэ бол миний бүх гэр бүл (алгаа алгадах)

Одоо эндээс оньсого тааварлацгаая нялх мамонт:

Хүүхдүүдийг эелдэг зөөлөн тэврээд,

Дэлхийн хамгийн сайхан үгсийг дууддаг.

Хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн эрхэм,

Энэ нь мэдээжийн хэрэг адилхан (ээж)үнэтэй

Гэр бүлийн хэн нь өндөр, зоригтой,

Хамгийн хүчтэй, хамгийн чадварлаг?

(аав)

Саарал үс, эелдэг нүд,

Бүх ач зээ нартаа хайртай (эмээ)миний.

Сайхан, сахалтай -

Энэ бол аавын аав.

Ач, зээ нартайгаа тоглодог.

Түүнийг хэн мэдэхгүй вэ! (өвөө)

Шүлэг

Реб. нэг: Эмээ надад үлгэр ярих болно,

Мөн чихэрлэг бялуу хий

Тэгээд надад утас өг

Тиймээс би мууртай гүйж чадна.

Өвөө надад төлөвлөгч өгөх болно,

Хумс, алх авчрах болно,

Тэгээд эрт бэлэн болно

Бидэнд шувууны байшин, утгуур байна!

Аав чамайг загасчлах болно

Ойн ургамлуудын талаар яриач ...

Бид ойрхон байна, бага зэрэг сэгсэрнэ

Мөөгний гацуурын хажуугаар явцгаая.

Ээж орон дээр бөхийж,

Тайван дуу дуул

Хулгайгаар хөлийнхөө үзүүрээр гарна

Мөн сайхан мөрөөдөл дуудах болно!

Реб. 2: "Гэр бүл бол агуу аз жаргал!"

Дэлхий дээрх бүх хүн

Ээж, аав байх ёстой

Бүгдэд дуулгавартай байдаг хүмүүс

Мөн хамгийн дуулгаваргүй нь.

Дэлхий дээрх бүх хүн

Ах, эгч нар байх ёстой ...

Амьдралыг хөгжилтэй болгохын тулд

Мөн алаг инээмсэглэлээс.

Дэлхий дээрх бүх хүн:

Хүүхдүүд, шувууд, амьтад,

Хайртай хүмүүс байх ёстой -

Уугуул гэр бүл!

Дэлхий дээрх бүх хүн

Ээж, аав байх ёстой

Гэр бүл бол агуу аз жаргал юм

Хамгийн сайхан бэлэг!

V: Сайн байна уу залуусаа! Гэр бүлийн тухай хүн бүр мэддэг.

Одоо хүрээ хийцгээе манай гэр бүлийн зургууд. Надад хоосон зай байна. Тэд ямар хэлбэртэй вэ? (тэгш өнцөгт)Тэднийг чимэглэцгээе.

Төрөл бүрийн чимэглэл, цавуу тарааж өгдөг.

Сайн байна залуусаа! Бидэнд ямар гоё жаазнууд ирсэн бэ? гэрэл зураг. Тэднийг гэртээ аваачиж, оруулаарай танай гэр бүлийн зураг.

Мөн бид Дулаан арал дээрх Маммот руу нэг жаазтай хамт илгээх болно ээжтэйгээ авахуулсан зураг.

Өдрийн мэнд, яруу найраг сонирхогчид, халуун дулаан гэр бүлийн хүрээлэл! Өнөөдөр бид хүүхдийн нүдэн дээр хамгийн ойр дотны хүмүүстэй хүчтэй харилцааны ач холбогдлын талаар ярих болно гэдгийг та аль хэдийн таамагласан байх. Хэрэв таны хүүхэд хайр, харилцан хүндэтгэлийн уур амьсгалд амьдардаг бол тэр гэр бүлийн тухай шүлэгт дуртай байх болно.

Бидний сонгосон 11 шүлэгт бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан энгийн мөртүүд, сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан бүтээлүүд багтсан болно. Тэд ойр дотны хүмүүс хамтдаа дулаан, тайтгарлыг бий болгож, чөлөөт цагаа өнгөрөөх, гэр бүлийн уламжлалыг дэмжих мөчүүдийн талаар ярьдаг.

Бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан шүлэг

Хэл тоолох хэлбэрийн эдгээр богино шүлгийг 3-4 насны хүүхдүүд сурч, хэлж болно.

Нэг хоёр гурав дөрөв -
Манай байранд хэн амьдардаг вэ?
Ээж, аав, ах бид хоёр -
Манай найрсаг гэр бүл!

Нэг хоёр гурав дөрөв -
Манай байранд хэн амьдардаг вэ?
Аав, ээж, ах, эгч,
Мурка муур, хоёр зулзага,
Миний гөлөг, крикет бид хоёр -
Энэ бол миний бүх гэр бүл!
Нэг хоёр гурав дөрөв тав -
Би дахин тоолж эхэлнэ!

Бага насны хүүхдүүд аав, ээжийн хоорондын харилцааны сэтгэл санааг нарийн дүрсэлдэг. Гэрт бүх зүйл сайхан, тайван байвал хүүхдүүд ч гэсэн хайхрамжгүй, аз жаргалтай байдаг. Үүнийг дараах шүлэгт өгүүлсэн байдаг.

Аав толинд харж байна
Түүн дээр цамц яаж суудаг вэ?
Ээж аавын нүдийг булаасан:
Аав аз жаргалтай байна уу, үгүй ​​юу?
Аав аз жаргалтай, ээж баяртай байна
За, энэ бол надад хэрэгтэй зүйл юм:
Гэрт байгаа бүх хүмүүс аз жаргалтай байвал
Тиймээс, байшинд амар амгалан, эв найрамдал бий болно!
(О.Бүндөр)

Ямар ч насны хүүхдүүдийн хувьд төрсөн цагаасаа хойш бие биенээ мэддэг хамаатан садан нь насанд хүрсэн хойноо бусадтай харилцах харилцааг бий болгох бат бөх суурь болох жижиг ертөнцийг бий болгодог. Тэдэнтэй хамт нялх хүүхэд бусдад анхаарал халамж тавьж, харилцан үйлчлэл, хариуцлагатай байж сурдаг.

Бидэнд том байна
Бас найрсаг гэр бүл
аав, ээж, эмээ,
Өвөө бид хоёр
надтай төстэй
Хөгжилтэй дүү
Тэр өсч, алхаж байна
Надтай хамт цэцэрлэгт явдаг.

5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан шүлэг

5-6 насны хүүхдүүд гэр бүлийн найрсаг харилцааг илүү эрхэмлэдэг. Тэд хайртай эцэг эхтэйгээ цагийг өнгөрөөх амралтын өдрийг тэсэн ядан хүлээж байна.

Ням гараг азтай!
Ням гараг хэрэгтэй
Учир нь Ням гараг
Ээж хуушуур хийдэг.
Аав цайны аяга угааж байна
Бид хоёуланг нь арчина
Тэгээд бид бүхэл бүтэн гэр бүл
Бид удаан хугацаагаар хуушууртай цай уудаг.
Цонхоор дуу урсаж,
Би өөрөө дуулахад бэлэн байна.
Бид хамтдаа байхдаа сайхан байдаг
Хуушуур байхгүй байсан ч гэсэн!
(О.Бүндөр)

Хэрвээ хүүхдэд шүлэг хэрэгтэй бол цэцэрлэг, дараа нь түүнийг хамгийн ойр дотны хүмүүс болон амьдралын хамгийн гэгээлэг мөчүүдийн тухай эдгээр мөрүүдийг сурахад урь.

Мөн нар тоглодог (гол дээр гэрэлтдэг),
Мөн муур тоглож байна (үүдний үүдний бөмбөгөнд),
Женя тоглож байна (Женя хүүхэлдэйтэй),
Мөн ээж тоглодог (тайзан дээрх театрт),
Аав тоглодог (зэс хоолой дээр),
Мөн өвөө (ач хүүтэйгээ овоохойд тоглодог).
Эмээ нь ач хүүдээ живх угаадаг.
Эмээ нь угаалга тоглож байгаа байх?
(А. Шибаев)

Хэн гэртээ оройтож ирдэг вэ?
Хэн юмыг сүрдмээр хардаг вэ?
Гэрлийн чийдэнг хэн өөрчилдөг вэ?
Мэдээжийн хэрэг, аав аа!

Хэн өглөөнөөс орой болтол хэрэм болдог
Угаах, хоол хийх, нарийн зүсэх үү?
Хэн хараацай шиг нисдэг вэ?
Мэдээжийн хэрэг, ээж ээ!

Хэн байшин барихад бэлэн байна,
Гүйх, үсрэх, морь ойртох уу?
Бидний хийрхэл хэн бэ?
Мэдээжийн хэрэг, өвөө!

Унтахын өмнөх үлгэрийг хэн ярих вэ
Алтан цоожны гүнжийн тухай
Хуушуур жигнэх үү?
Мэдээжийн хэрэг, эмээ!

Баригдсан зүйлийг хэн эвдэх вэ?
Миний эгчтэй хамт хэн надад туслах вэ?
Тэр дэггүй хүү хэн бэ?
Тэр энд байна, ах аа!

Нум, хүүхэлдэйтэй хэн бэ?
Бүх зүйл сэтгэл хөдлөл, мэдрэмж дээр үү?
Хэн шувуу шиг дуулдаг вэ?
Энэ бол эгч!

Хэн, чи надаас асуу
Тэр хөөрхөн найзууд уу?
Би хайлахгүйгээр хариулах болно:
Энэ бол миний бүх гэр бүл!

(В. Тунников)

Бага сургуулийн сурагчдад зориулсан шүлэг

Сургууль ч гэсэн нөхөрсөг, хайраар дүүрэн гэр бүлийн ач холбогдлын талаар ярих нь сайн хэрэг. Сургуулийн насны хүүхдүүд үүнийг аль хэдийн маш хүчтэй ойлгодог гэр бүлийн харилцаабүх гишүүд шаргуу ажиллах хэрэгтэй болно.

Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз жаргал юм.
Гэр бүл бол улс руу хийх зуны аялал юм.
Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,
Бэлэг, худалдан авалт, тааламжтай зарцуулалт.
Хүүхэд төрөх, анхны алхам, анхны яриа,
Сайн сайхан, сэтгэлийн хөөрөл, айдас хүйдэсийг мөрөөддөг.
Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах явдал юм.
Гэр бүл гэдэг чинь гэрийн их ажил гэсэн үг.
Гэр бүл чухал!
Гэр бүл хэцүү!
Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!
Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,
Гомдол, хэрүүл маргааныг зайлуул.
Би найзуудаа бидний тухай ярихыг хүсч байна:
"Чи ямар сайхан гэр бүл бэ!"
(М. Лангер)

1-р ангийн сурагчдын хувьд та дараах шүлгийг санал болгож болно. Үүнийг нэг хүүхэд эсвэл хэд хэдэн хос үг болгон хувааж болно.

Эмээ надад үлгэр ярьж өгөх болно
Мөн чихэрлэг бялуу хий.
Тэгээд надад утас өг
Тиймээс би мууртай гүйж чадна!
Өвөө надад төлөвлөгч өгөх болно,
Хумс, алх авчрах болно,
Тэгээд эрт бэлэн болно
Бидэнд шувууны байшин, утгуур байна!
Аав чамайг загасчлах болно
Ойн ургамлуудын талаар яриач ...
Бид зэрэгцэн бага зэрэг сэлгүүцэж байна
Мөөгний гацуурын хажуугаар явцгаая.
Бид ирмэгээс мөөг түүнэ,
Нарийн төвөгтэй үндсийг олцгооё.
Мартагдсан ойчны овоохойд
Бид бөөрөлзгөнөтэй цай уух болно ...
Ээж орон дээр бөхийж,
Тайван дуу дуул
Хулгайгаар хөлийнхөө үзүүрээр гарна
Мөн сайхан мөрөөдөл дуудах болно!
Мөн цонхоор салхи үлээнэ
Би удаан хугацаанд унтдаггүй гэж бодож байна:
За, би үүнд яаж хариулах вэ?
Би тэдэнд маш их хайртай!
(М. Тахистова)

Хэр их сайхан үгсгэж энэ шүлэгт хэлсэн. Бүх гэр бүл ийм байгаасай.

Гэр бүлээс илүү үнэ цэнэтэй зүйл юу байж болох вэ?
Аавын гэрийг халуун дотноор угтаж байна.
Энд тэд чамайг үргэлж хайраар хүлээж байдаг
Мөн сайн хамт зам дээр дагалдан явсан!
Аав, ээж, хүүхдүүд хамтдаа
Баярын ширээнд сууж байна
Мөн тэд хамтдаа огт уйддаггүй,
Мөн тэдний тав нь сонирхолтой юм.
Ахмадын хүүхэд бол гэрийн тэжээвэр амьтан шиг,
Эцэг эхчүүд бүх зүйлд илүү ухаалаг байдаг
Хайрт аав - найз, тэжээгч,
Ээж бол хамгийн ойр, хамаатан садан юм.
Хайртай! Мөн аз жаргалыг үнэл!
Энэ нь гэр бүлд төрдөг.
Үүнээс илүү үнэтэй юу байж болох вэ
Энэ гайхалтай нутагт уу?

(Д. Тараданова)

За тэгээд сурдаг хүүхдүүдэд Англи хэл, энэ хөгжилтэй шүлгийг сурах нь сонирхолтой байх болно:

Найзууд аа, та нарт хэлье
Манай гэр бүл яаж амьдардаг
Тансаг хувцас оёх
Эгч бид хоёр ээж.
Нагац эгч (авга эгч) хатгамал -
Тэр гайхалтай авьяастай.
Үндсэн банкинд үйлчилдэг
Бидний хайртай авга ах (авга ах).
Ажлын дараа өдөр бүр
Тэр охинтойгоо (охин) хамт алхаж байна.
Амттай чанамал хийдэг
Өвлийн эмээгийн хувьд (эмээ).
Бүгдийг чанамалаар түрхсэн
Миний үеэл (үеэл).
Мөн сэвсгэр гөлөг байдаг
Миний эгч (эгч).
Гөлөгтэйгээ цэцэрлэгт алхаж байна
Манай том ах алхаж байна.
Хэрэв ямар нэг зүйл хийх шаардлагатай бол -
Би аавдаа хандаж байна.
Аав нь ядаж хаана мастер юм
Би туслахад үргэлж бэлэн байна.
Тэр хүүдээ (хүү) заах болно,
Бүх зүйлийг өөрөө хийх чадвартай байх.

Гэр бүл шүлгээр дуулдаг

Хамаатан садан хоорондын хайр, харилцан хүндэтгэлийн үнэ цэнийн талаар хүүхдэд хэлэх нь чухал юм. Үүнээс ч илүү чухал зүйл бол ийм харилцааг хэрхэн бий болгох жишээг харуулах явдал юм. Нэмж дурдахад, Эврика нялх хүүхдийг хамгийн ойр дотны хүмүүсийн найрамдал, харилцан туслалцааны тухай шүлэг, үлгэр, үлгэрт танилцуулах цагийг олохыг зөвлөж байна.

Гэр бүлийн тухай хүүхдүүдэд зориулсан яруу найргийн мөрүүд нь дараахь зүйлийг ойлгох боломжийг олгодог.

  • хүмүүс материаллаг үнэт зүйлсээс илүү чухал;
  • хэрэв та хайртай бол та аз жаргалтай хүн юм;
  • Хамгийн гол нь гэртээ амар амгалан, харилцан ойлголцол юм.

Танд гэр бүл, найз нөхдөөрөө хүрээлэгдсэн илүү их аз жаргалтай мөчүүдийг хүсэн ерөөе! Хүүхдээ оюун ухаанаараа гайхшруулж, хөгжилтэй бяцхан хүн болж өсөх болтугай! Удахгүй уулзая, сайхан сэтгэл!

6-7 насны хүүхдүүдтэй зурах. Ангиудын хураангуй Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь "Манай байранд хэн амьдардаг вэ"

Хичээл 17. Могойн гэр бүл

(Хөвөн арчдасаар зурах. Гуаш)

Програм хангамжийн агуулга.Зурж сур энгийн харандаагаар, зургийг хуудсанд тохируулах. Хэрхэн сонгох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай тохиромжтой өнгөба хамт зурах хөвөн арчдас. Объектуудыг цэгээр чимэглэх дадлага хийх. Уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

Демо материал.Могойг дүрсэлсэн зургууд.

Тараах материал.Цомгийн хуудас, энгийн харандаа, хөвөн нахиа, гуаш, лонхтой ус, өөдөс.

Хичээлийн явц

Э.Котлярын шүлгийг хүүхдүүдэд уншаарай.

Энд гэр бүл байна:

Мөн могой!

Хүүхдүүдээс асуу:

Энэ гэр бүл хэдэн могойноос бүрддэг вэ? (Гурваас.)

Могойн дүр төрхийг анхаарч үзээд энгийн харандаагаар ландшафтын хуудсан дээр зурахыг санал болго. Дараа нь та хөвөнгийн үзүүр дээр тодорхой өнгийн гуашийг авч, могойн биед дарах хэрэгтэй. Цэгээс янз бүрийн хэв маягийг хийж болно: цэцэг, олон өнгийн судал, геометрийн дүрс гэх мэт.Өнгийг өөрчлөхийн тулд та цэвэр хөвөн арчдас авах хэрэгтэй.

Хичээл 18. Алтан загас

(Лав өнгийн харандаа, усан будгаар зурах)

Програм хангамжийн агуулга.Өөр өөр илэрхийллийн хэрэгслийг ашиглаж сур - шугам, өнгө. Зурган дээр хэд хэдэн зургийн техникийг хослуулж сур. Урлагийн чадварыг хөгжүүлэх.

Демо материал.А.С.Пушкины "Загасчин ба загасны үлгэр" номыг чимэглэлтэй.

Тараах материал.Усан будгийн цаас, лав өнгийн харандаа, усан будгийн (эсвэл нийлэг) будаг, нимгэн сойз, лонхтой ус, өөдөс, палитр.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүдийг А.С.Пушкины "Загасчин ба загасны үлгэр" үлгэрийг урьдчилан танилцуулаарай. Энэ түүхээс ишлэл уншиж хичээлээ эхлүүлээрэй.

Нэгэн өвгөн эмгэнтэйгээ амьдардаг байсан

Цэнхэр тэнгисээр;

Тэд эвдэрсэн нүхэнд амьдардаг байв

Яг гучин жил, гурван жил.

Өвгөн тор бариад загасчилж байв.

Хөгшин эмгэн утсаа ээрүүлж байв

Нэг удаа тэр далай руу тор шидсэн -

Тор нь нэг шламтай ирсэн.

Тэр дахин нэг удаа шурга шидэв -

Далайн өвстэй тор ирлээ.

Гурав дахь удаагаа тэр тор шидсэн -

Сена нэг загастай ирж,

Хэцүү загастай - алт.

Хүүхдүүдээс асуу:

- Та энэ гайхалтай загасыг юу гэж төсөөлж байна вэ? (цахилдаг, нэхсэн тор гэх мэт)

Загасны биеийг (бүх хуудсан дээр) лав өнгийн харандаагаар зурж, нимгэн шугамаар салангид масштаб болгон хуваахыг санал болго. Дараа нь масштаб бүрийг тодорхой өнгийн усан будгаар буд. Та олон өнгийн хайрстай гялалзсан загас авах болно. Эргэн тойронд та далай, замаг зурж болно.

Хичээлийн төгсгөлд будсан загасыг хүүхдүүдтэй ярилцаж, өнгөний сайхан хослолыг тэмдэглэ.

Хэрэв загасны хэлбэр, хайрсыг саваа эсвэл үзэг ашиглан бэхээр зурвал энэ хичээл нь төвөгтэй байх болно.

6-7 насны хүүхдүүдтэй загварчлах, хэрэглэх номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь "Манай байранд хэн амьдардаг вэ?" Хичээл 9. "Мяав" гэж хэн хэлсэн бэ? (Хуванцараас загвар хийх) Хөтөлбөрийн агуулга. Дүрслэх шаардлагатай зүйлээс хамааран хуванцар болон хосолсон хэлбэрээр баримал хийх чадварыг нэгтгэх. Хүүхдүүдийн харилцах чадварыг хөгжүүлэх

6-7 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний гэр” Хичээл 21. Байшин барих (хуванцараас загвар хийх) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдэд өнхрүүлсэн баганаас байшинг баримал хийж, бие биенийхээ дээр байрлуулж, нягт холбох чадварыг бий болгох. Стекийг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Хөгжүүлэх

4-5 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний гэр” 41–42-р хичээл юм. Гурван гахайн байшин (1-2-р хэсэг) (Пастел өнгийн харандаа, сангвиник, нүүрс, лав өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Үлгэрт зориулсан чимэглэл хийж сур. Цаасан дээр объектуудыг цэгцлэх чадварыг хөгжүүлэх. Заах

3-4 насны хүүхдүүдтэй загварчлах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний байшин” Хичээл 21. Хүүхэлдэй үүрлэх байшин (Өнгөт харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд дөрвөлжин, гурвалжингаас бүрдсэн жижиг, том объектыг зурахыг заах. Хэрхэн хуйвалдааны зохиол зохиох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Хариуцлагатай байдлыг төлөвшүүлэх

5-6 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний гэр” Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа хоёрт зориулсан байшин (Хуванцараас загвар хийх) Хөтөлбөрийн агуулга. Хуухдийн бүтээгдэхүүнийг хуванцар хавтангийн тусламжтайгаар хүссэн дүр төрхөд хүргэх чадварыг нэгтгэх. Үлгэрийг дүрслэлд тулгуурлан дахин ярьж сур.Үзүүлэх материал. Баатрууд

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Өрөөнд” Хичээл 19. Хивс (эсгий үзэг бүхий гоёл чимэглэлийн зураг) Хөтөлбөрийн агуулга. Хивс дээр зэргэлдээгүй урт зураас хэлбэрээр хээ зурж сур. Хүүхдэд гоо зүйн ойлголт, уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх. Оросуудыг хайрлах хайрыг төлөвшүүл

3-4 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний хувцасны шүүгээ” Хичээл 21. Малгай ба бээлий (Гоуашаар чимэглэсэн зураг) Хөтөлбөрийн агуулга. Хувцас зурж сур. Загвар зохион бүтээх, хувцасыг ижил загвар, өнгөөр ​​чимэглэхийг үргэлжлүүлэн зааж сур. Зохиолын мэдрэмжийг бий болгох ба

"Хүүхэд том болохоос нь өмнө хий" номноос. Адал явдал, тоглоом, туршлага зохиолч Ризо Елена Александровна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний гэр” Хичээл 41. Мөсөн овоохой (Пател өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг хүйтэн аялгуутай үргэлжлүүлэн танилцуулаарай. Хүйтэн зүйлсийг ашиглан объектын онцлог шинж чанарыг илэрхийлж сурах өнгөний схем. Боломжтой танилцаарай

Хөгжиж буй тоглоомын академи номноос. 1-ээс 7 хүртэлх насны хүүхдэд зориулсан зохиолч Новиковская Ольга Андреевна

Долоо хоногийн сэдэв нь “Сансар огторгуй” Хичээл 59. Сансар дахь пуужин (1-р хэсэг) (Шүрших зураг. Лав өнгийн харандаа, гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдэд сансарт ниссэн анхны хүн болох Юрий Гагарины тухай ярь. Лав өнгийн харандаагаар пуужин зурж сур.Үзүүлэн үзүүлэх

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Ёс зүй" Хичээл 67. Городецкийн загвар (Гуашаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Городец хотын Оросын уламжлалт гар урлал, Городецын модон зургийн онцлог шинж чанар, өнгөт хослол, бүтээлийн онцлогтой хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний байшин” Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа хоёрт зориулсан байшин ( өнгөт цаас. Сэдвийн бэлтгэсэн хэсгүүдээс өргөдөл) Хөтөлбөрийн агуулга. Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдийг хэд хэдэн хэсгээс бүтнээр нь бүтээхийг заах; хэсэг дээр цавуу түрхээд наа

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв нь “Тоглоом” Хичээл 1. Муурын зулзаганд зориулсан бөмбөг (Хөөсний арчдастай зурах. Гуаш) Зорилго. Хүүхдэд хөөсөн арчдастай дугуй объектыг зурж, сайтар будахыг заах. Хариуцлагатай, сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх.Үзүүлэх материал. Хоёр Чихмэл тоглоом

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Хүнсний ногоо” Хичээл 2. Төмс, манжин (Сойзоор будах. Гуашь) Зорилго. Хүүхдүүдийн дугуй хэлбэртэй дүрсийг зурах, зурах чадварыг хөгжүүлэх; сойз дээр будаг авах чадварыг нэгтгэх. Хэл яриа, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.Үзүүлэх материал. Хоёр хэсэг болгон хайчилж ав

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв нь “Миний гэр” Хичээл 22. Байшингийн ойролцоох хашаа (Бийзээр будсан зураг. Гуаш) Зорилго. Хүүхдүүдэд шугамын хослолоос бүрдсэн янз бүрийн объектыг зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Номын чимэглэл дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сур. Яриа, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.Үзүүлэн үзүүлэх

Зохиогчийн номноос

Орон сууцанд хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчин Хэрэв та өндөр байшинд амьдардаг бөгөөд хашааны хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд үнэхээр итгэдэггүй бол энэ санаа танд зориулагдсан болно. Гэрийн хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинг сүүлийн жилүүдийн шинэ бүтээл гэж бүү бодоорой. Тэднийг Зөвлөлтийн үеэс мэддэг болсон. Зөвхөн дараа нь тэдгээрийг ашигласан

Зохиогчийн номноос

Манай байранд хэн амьдардаг вэ? Г.Сапгирын дөрвөлжин бичгийг хүүхдэд уншаарай: 1, 2, 3, 4, Манай байранд хэн амьдардаг вэ? 1, 2, 3, 4, 5 - Би хүн бүрийг тоолж чадна! Гэр бүлийнхээ бүх гишүүдийг нэрлэхийг хүүхдээс хүс. Тэдгээрийг жагсаахад хүүхэд нэгэн зэрэг хуруугаа нугалж байх ёстой

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв (алгаа алгадах)

Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (гадаа алхах)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (гадаа үсрэх)

Аав, ээж, ах, эгч, (алгаа алгадах)

Мурка муур, хоёр зулзага (их бие зүүнээс баруун тийш хазайсан)

Миний крикет, алтан шувуу бид хоёр (их бие зүүн, баруун эргэдэг)

Энэ бол миний бүхэл бүтэн гэр бүл (алгаа таших).

Залуус аа, та хамгийн ойр дотны хүмүүстээ хэрхэн тусалдаг вэ?

(Би аяга таваг угаадаг, тоос сорогч, тоос шороо, цэцэг ус ...)

Сайн хийлээ! Та бол маш сайн туслагч юм! Та гэртээ жинхэнэ эзэн байхыг хичээж байгааг харж байна. Хамаатан садандаа таны тусламж маш их хэрэгтэй байдаг, учир нь тэд амрах нь ховор байдаг. Хэрэв таны хайртай хүмүүс амарч, өвчтэй эсвэл ажил хийж байгаа бол та хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

(Бүү саад бол, чимээ шуугиан бүү гарга, хийх зүйл хайж үзээрэй ...)

Энэ нь зөв, насанд хүрэгчдийн ярианд хэзээ ч бүү саад бол, бүдүүлэг байж болохгүй, тэдэнд анхааралтай ханд. Хэрэв та гэнэт хамаатан садангаа ямар нэгэн зүйлд бухимдуулсан бол та юу хийх вэ?

(Бид уучлал гуйж, эелдэг үг хэлдэг, бид чамайг дахиж бухимдуулахгүй гэж амлаж байна ...)

Зөв. Ээж, аав, эмээ, өвөө нар чинь бүхэл бүтэн гэр бүл тань танд маш их хайртай, та үүнийг санаж, хайртай хүмүүстэйгээ болон эргэн тойрныхоо бүх хүмүүст эелдэг, эелдэг байхыг хичээгээрэй.

Фото галерей аялал»

(зураг дээр үлдсэн мөчүүдийн тухай хүүхдийн түүх)

Залуус аа, өнөөдөр та хамаатан садныхаа зургийг сонгон авчирлаа. Тэдэн дээр бид

Та гэртээ, аялалд эсвэл аялалд ямар халуун дулаан, тухтай байгааг бид харж байна. Та гэр бүлтэйгээ хэрхэн цагийг өнгөрөөх дуртайгаа бидэнд хэлээрэй.

Бүтээлч ажил.

"Миний гэр бүл" зургийн тест

"Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа, сэтгэл нь байрандаа" гэж зүйр үгэнд гайхах зүйл алга. Хүн бүр гэртээ, чиний хажууд байх нь таны сэтгэлд ямар сайхан, баяр баясгалантай байдгийг та өөрөө хэлсэн. Таны ширээн дээр вагон байгаа. Та бүх гэр бүлээ өөрийнхөө төсөөлж байгаагаар зураарай. Тэгээд бид чиргүүлүүдийнхээ том найрлагыг хийнэ.

(Хүүхдүүд зурдаг)

Хичээлийн хураангуй

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн



Танай гэр бүлийн зургуудаар ямар гайхалтай галт тэрэг болсныг хараарай. Та тэднийг хайраар зурсан нь илт байна. Таны хамгийн дотны, хамгийн хайртай, хамгийн үнэнч, хамгийн хайртай хүмүүсийн тухай ярихад нүд чинь аз жаргалаар гэрэлтдэг. Таны хайртай хүмүүс хаана ч байсан үргэлж хамт байх болтугай.

Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе.

Мэдэгдэлээ үргэлжлүүл: Би гэр бүлээ хүсч байна ....

Нэг шүлгийн мөрөөр хичээлээ дуусгамаар байна.

Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз,

Гэр бүл бол улс руу зуны аялал хийх явдал юм.

Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,

Бэлэг, худалдан авалт, тааламжтай зарцуулалт.

Хүүхэд төрөх, анхны алхам, анхны яриа,

Сайн сайхныг мөрөөддөг, сэтгэлийн хөөрөл, айдас.

Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах,

Гэр бүл гэдэг чинь гэрийн их ажил гэсэн үг.

Гэр бүл чухал!

Гэр бүл хэцүү!

Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,

Би найзуудаа бидний тухай ярихыг хүсч байна:

Ямар сайхан гэр бүл вэ!

Танай гэр бүлд амар амгалан, сайхан сэтгэлийн наран мандах болтугай.

Сэдэв:Миний гэр бүл. Гэр бүлийн уламжлал. Гэр бүлийн харилцаа.

Зорилтот:"Гэр бүл", "гэр бүлийн гишүүд", "хамаатан садан" гэсэн ойлголттой танилцах. Яриа, анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх. Гэр бүлийн ач холбогдлын талаарх ойлголтыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. Гэр бүлийнхээ хайр, хүндэтгэлийг өсгө. Эргэн тойрон дахь ертөнцөд эелдэг, анхааралтай, мэдрэмжтэй хандлагыг төлөвшүүлэх. Оюутнуудад гэр бүлээ халамжлах, хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг бий болгох.

Хичээлийн үеэр.

  1. Зохион байгуулах цаг:

Өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна: хөгжилтэй, учир нь бид тоглож, оньсого тааж, зурах болно, гэхдээ нэгэн зэрэг сургамжтай, учир нь бид хүний ​​амьдралын хамгийн чухал зүйл болох гэр бүлийн тухай ярих болно.

Хичээлийн сэдэв нь самбар дээр байгаа, гэхдээ ребус хэлбэрээр үүнийг тааж үзье.

(Хүүхдүүд эсэргүүцлийг таамаглаж байна: 7би,)

Багш:

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг

Юугаар ч өөрчлөгдөхгүй!

"Долоон" тоон дээр "Би" нэмнэ үү.

Тэгээд гарч ирнэ (хүүхдүүд найрал дуугаар ярьдаг) ГЭР БҮЛ.

(багш картыг эргүүлж, тэнд "ГЭР БҮЛ" гэсэн үг бичигдсэн байдаг.

Самбарын зохион байгуулалт:

  1. Оньсого тайлах:

Багш:

Би оньсого тайлах болно!

Та таах гэж оролдоорой!

Би хүн бүрийг дүрсэлж чадна

Мөн та бүрэн мэдэх болно

Танай гэр бүлд хэн амьдардаг.

1. Дэлхийн бүх хүнээс хэн илүү эелдэг вэ?

Хэн бидэнд оройн хоол хийж өгдөг вэ?

Мөн хүүхдүүд хэнд маш их хайртай вэ?

Хэн нь илүү үзэсгэлэнтэй биш вэ?

Шөнө хэн ном уншдаг вэ?

Уулсыг хог шороогоор нь тарьж байна.

Ах бид хоёрыг загнахгүй.

2. Хэн чамд хадаас алх цохихыг заах вэ?

Машин жолоодоорой

Хэрхэн зоригтой байхыг хэлье

Хүчтэй, авхаалжтай, ур чадвартай юу?

Та бүхний мэдэж байгаа -

Энэ бол бидний дуртай ..... (ААВ.)

Самбарын зохион байгуулалт:

III. Гол хэсэг.

Ожегов С.И.-ийн толь бичиг:
1. Энэ нь хамт амьдардаг ойр дотны хүмүүсийн бүлэг;
2. Нийтлэг ашиг сонирхлоор нэгдсэн хүмүүсийн нэгдэл.

Ушаков Д.Н.:

Ингээд та бүхний хариулт, тайлбар толь бичгүүдэд тулгуурлан ГЭР БҮЛ гэдэг нь ойр дотныхон, ихэвчлэн хамт амьдардаг, заримдаа зарим төрөл төрөгсөд нь тусдаа амьдардаг ч бие биедээ анхаарал халамж тавихаа хэзээ ч мартдаггүй хүмүүс юм гэж дүгнэж болно.

Дээр Эртний Оросгэр бүлүүд үргэлж том байсан. Тэгээд одоо том, жижиг айлууд бий.

IV. Практик даалгавар:

Хүмүүс гэр бүлийг үргэлж үнэлдэг байсан, олон сайхан зорилготой хэллэгүүд, өөрөөр хэлбэл гэр бүлийн тухай орос ардын зүйр цэцэн үгс, хэллэгүүд бидний цаг үед хүрч иржээ. Одоо би чамайг тэдэнтэй танилцуулах болно.

V. Зүйр цэцэн үгтэй ажиллах:

· Зочин байх нь сайн ч гэртээ байх нь дээр.

· IN найрсаг гэр бүлмөн хүйтэнд дулаацдаг.

Найрсаг бус гэр бүлд сайн сайхан зүйл байдаггүй.

· Гэр бүлийнхэн нь зөвшөөрч байгаа тул бүх зүйл сайхан болж байна.

· Гэр бүлд хэрүүл маргаан гарч, гэр орон нь аз жаргалгүй байдаг.

· Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа, сүнс нь байрандаа байна.

· Сайн хүүхдүүд сайхан гэр бүлд өсдөг.

· Эв найрамдал, аз жаргал замаа мартдаггүй гэр бүлд.

· Зөвшөөрөх тиймээ хүү минь гэр бүл дэх эрдэнэ.

Гэр бүлгүй хүн жимсгүй модтой адил.

· Гэрийг дулаацуулдаг нь зуух биш, харин хайр, эв найрамдал юм.

Гэр бүл бол аз жаргалын үндэс юм.

1-р бүлэг:

  • Алс Замөн гэр нь илүү дээр.
  • IN нөхөрсөггэр бүл, хүйтэнд дулаахан.
  • Гэр бүлд дагуу, тиймээс бүх зүйл сайхан болж байна.
  • IN сайнгэр бүлийн сайн хүүхдүүд өснө.
  • Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа, сүнс нь байрандаа байна.
  • хаана байгаа гэр бүлд бухимдах, аз жаргалзамыг бүү март.
  • ГэрээТиймээ бухимдах- гэр бүл дэх эрдэнэс.
  • Аав, ээжийг унших нь уй гашууг мэддэггүй.
  • Гэр бүлгүй хүн жимсгүй модтой адил.
  • Байшин нь зууханд дулаацдаггүй, гэхдээ хайрТэгээд тохиролцоо.
  • гэр бүлийг дэмжих аз жаргал.

2-р бүлэг:

  • Найрсаг бус гэр бүлд сайн сайхан зүйл байдаггүй.
  • Гэр бүлд хэрүүл маргаан гарч, байшин аз жаргалгүй байна.
  • Зөвшөөрөлгүй гэр бүлд сайн зүйл тохиолддоггүй.
  • Гэр бүлд дайсагнал үүссэн бол сайн зүйл байхгүй.

Хүүхдүүдийн хариулт:

Самбарын зохион байгуулалт:

Эхний схем рүү буцах:

Энэ нь тодорхой болсон шинэ схем:

VI. Бүтээлч ажил:

За, бидний хичээлийн төгсгөлд бяцхан бүтээлч ажил, эцэг эх тань танд туслах болно.

(Багш цомгийн хуудсыг тарааж, төвд тойрог зурсан.)

Даалгавар: гэр бүлээ холбосон объект руу тойрог зур.

VII. Хичээлийн хураангуй:

Зургийн үзэсгэлэн.

(Хүүхдүүд юу зурсан, яагаад гэдгийг тайлбарладаг.)

Хүүхдүүдийн хариулт:

1 зураг.- "Манай гэр бүл нар шиг том, дулаахан, бүх туяа нь миний хамаатан садан юм."

2 зураг.- "Манай гэр бүл яг л цэцэг шиг үзэсгэлэнтэй бөгөөд дэлбээнүүд нь ээж, аав, би болон бусад ойрын болон холын хамаатан садан юм." гэх мэт.

Дэлхий дээр юу ч байхгүй

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд амьдарч чадахгүй байна уу?

Таныг хэн дэмжих вэ найзуудаа?

Танай нөхөрсөг (бүгд нэгдмэл) ГЭР БҮЛ.

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг

Юугаар ч өөрчлөгдөхгүй!!!

Багш Дикова Татьяна Юрьевна, ВКК

Великий Новгород хот.

Эрүүл мэнд, нийгэм, сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх тусламж шаардлагатай хүүхдүүдэд зориулсан улсын төсвийн боловсролын байгууллага "Сэтгэлзүйн болон сурган хүмүүжүүлэх нөхөн сэргээх, засч залруулах №12 төв" (VII төрлийн сургууль)

Дэлхий ертөнцийн талаархи мэдлэг

Сэдэв: Миний гэр бүл. Гэр бүлийн уламжлал. Гэр бүлийн харилцаа.

Зорилго: "Гэр бүл", "гэр бүлийн гишүүд", "хамаатан садан" гэсэн ойлголтуудыг танилцуулах. Яриа, анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх. Гэр бүлийн ач холбогдлын талаарх ойлголтыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. Гэр бүлийнхээ хайр, хүндэтгэлийг өсгө. Эргэн тойрон дахь ертөнцөд эелдэг, анхааралтай, мэдрэмжтэй хандлагыг төлөвшүүлэх. Оюутнуудад гэр бүлээ халамжлах, хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг бий болгох.

Үйл явдлын явц:

"Мамонтын дуу" шиг сонсогдож байна. Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр сууна.

Зохион байгуулах цаг.

Чи өнөөдөр үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм. Би таны сонирхсон үзэл бодлыг харж, маш их баяртай байна.

Дасгал бол эрч хүч юм.

Бие бие рүүгээ эргэж, инээмсэглэж, бие биенээ магт.

нээлтийн яриа

Багш аа: Би өөрөө маш хэцүү

Дэлхий дээр ганцаараа амьдар.

Ээж, аавтайгаа хамт амьдар

Үргэлж залуусыг хүсдэг.

Өнөөдөр бид ... тухай ярих болно, мөн та ребусыг шийдэж сурах болно:

7 дахь

Багш самбар дээр бичдэг (-Гэр бүл.)

Эдгээр гайхалтай долоон би юу гэсэн үг вэ?
Бид хичээл дээр юу ярих гэж байна?
- Зөв. Бидний хичээлийн сэдэв: "Миний гэр бүл"
- Бид гэр бүлийн тухай, гэр бүлийн гишүүдийн тухай, эцэг эх, хүүхдийн харилцааны талаар ярих болно. Гэр бүл аз жаргалтай, аз жаргалтай амьдрахын тулд юу хийх хэрэгтэйг бид олж мэдэх болно.

Багш аа: Таны бодлоор ГЭР БҮЛ гэж юу вэ? Та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? Үүнийг хэлэхэд юу санаанд орж ирдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

III. Оньсого тайлах:

Багш:

Би оньсого тайлах болно!

Та таах гэж оролдоорой!

Би хүн бүрийг дүрсэлж чадна

Мөн та бүрэн мэдэх болно

Танай гэр бүлд хэн амьдардаг.

1. Дэлхийн бүх хүнээс хэн илүү эелдэг вэ?

Хэн бидэнд оройн хоол хийж өгдөг вэ?

Мөн хүүхдүүд хэнд маш их хайртай вэ?

Хэн нь илүү үзэсгэлэнтэй биш вэ?

Шөнө хэн ном уншдаг вэ?

Уулсыг хог шороогоор нь тарьж байна.

Ах бид хоёрыг загнахгүй.

Энэ хэн бэ? Манай ээж)

2. Хэн чамд хадаас алх цохихыг заах вэ?

Машин жолоодоорой

Хэрхэн зоригтой байхыг хэлье

Хүчтэй, авхаалжтай, ур чадвартай юу?

Та бүхний мэдэж байгаа -

Энэ бол бидний дуртай ..... (ААВ.)

5. Ээжийн эгч - Гаднах төрхөөрөө бол тэр огт хөгшин биш, "Чи яаж амьдардаг вэ?" гэж инээмсэглэн асууна. Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? ….(авга ах) 6. Манай ээжийн эгчтэй хэн заримдаа ирдэг вэ? Над руу инээмсэглэн хараад "Сайн уу!" - надад хэлдэг. …(авга ах)
7. Би энэ хүнээр маш их бахархаж байна.Би үүнийг дахин дахин хүлээн зөвшөөрч байна! Бид бие биенээ төрсөн цагаасаа мэддэг, багаасаа нөхөрсөг байсан болохоор бие биедээ маш их хэрэгтэй байдаг! Сайхан сэтгэлтэй, ухаалаг, мэдрэмжтэй, найдвартай, үзэсгэлэнтэй, хүчтэй байгаад баярлалаа! Та надад тусалж, ойлгоход бэлэн байна уу, Та хамгийн сайн, хамгийн үнэнч хүн юм .... (АХ) 8. Тэр үргэлж надтай хамт байдаг, Тэр зовлонг хэрхэн зөөлрүүлж чадах вэ. Баярлалаа, аав, ээж, надад юу өгсөн бэ ...... (ЭГЧ)

Самбарын зохион байгуулалт:

Самбар дээр үг, зураг бүхий соронзон карт ашиглан оньсого тааварлах үед диаграмм гарч ирнэ.

Энэ бол бидний боловсруулсан схем юм.

VIII. Гол хэсэг.

Гэр бүл гэж юу вэ? Гэр бүл бусад бүлгүүдээс юугаараа ялгаатай вэ?

"Гэр бүл" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Одоо сонсоорой, би "гэр бүл" гэдэг үгийн тайлбарыг толь бичгээс унших болно.

Ушаков Д.Н.:
Гэр бүл гэдэг нь хамт амьдардаг эцэг эх, үр хүүхэд, ач зээ, ойр дотны хүмүүсээс бүрдсэн бүлэг хүмүүсийг хэлнэ.

Ингээд та бүхний хариулт, тайлбар толь бичигт тулгуурлан ГЭР БҮЛ гэдэг нь ойр дотныхон, ихэвчлэн хамт амьдардаг, заримдаа зарим төрөл төрөгсөд нь тусдаа амьдардаг ч бие биедээ анхаарал халамж тавихаа хэзээ ч мартдаггүй хүмүүс юм гэж дүгнэж болно.

Би ээждээ маш их хайртай
Би ч бас аавдаа хайртай
Ээж надад бялуу хийж өгдөг
Аав маань надад ном уншуулдаг.
Аав, ээж бид хоёр -
Манай найрсаг гэр бүл.

Би ч бас эмээдээ хайртай
Би ч бас өвөөдөө хайртай.
Би тэдэнд үргэлж тусалдаг
Би шал шүүрдэж, тоосыг нь арчдаг.
Ээж, аав, өвөө бид хоёр -
Манай найрсаг гэр бүл.

Тэгээд би эгчдээ хайртай
Тэгээд би дүүдээ хайртай.
Ахтайгаа хамт бид сэлж, шумбаж,
Тэгээд эгчтэйгээ бид цасан бөмбөг тоглодог.
Ээж, аав, өвөө бид хоёр
Баба, ах, миний эгч -
Манай найрсаг гэр бүл.

IX. Практик даалгавар:

Танай гэр бүл ямар бүрэлдэхүүнтэй вэ? Одоо би чамайг нэг нэгээр нь самбар дээр дуудах болно, тэгээд та гэр бүлдээ хэн амьдардаг болохыг харуулаарай (хүүхдүүд соронзон зураг ашиглан нэг эгнээнд чирж, түүний гэр бүлийн гишүүдийг тавь).

Тиймээс, хүн бүр өөр өөр гэр бүлийн бүтэцтэй байдаг, гэхдээ ямар ч байсан гэр бүлийн бүх гишүүдийн зорилго нэг юм - гэр бүлийн аз жаргалыг бий болгох. Хүн бүр аз жаргалыг өөр өөрийнхөөрөө ойлгодог, тэгэхдээ хүн бүр өөр өөр байдаг гэдгийг бид харсан. өөрийн гэсэн гэр бүлтэй эсвэл түүний гэр бүлд амар амгалан, эв найрамдал байхгүй бол тэр өөрийгөө аз жаргалтай гэж үзэх магадлал багатай. Тэгээд ийм зүйл болж байна гэр бүлийн аз жаргал- Энэ талаархи олон янзын санаанууд - бидний хүн нэг бүрт хэрэгтэй!

Насанд хүрсэн хүмүүс хүн бүрийн амьдралд ойлгомжтой томьёог гаргаж өгсөн байдаг: өглөө ажилдаа баяр хөөртэй, орой баяр хөөртэй гэртээ харихдаа чамтай холбоотой би: аз жаргал бол сургуульдаа баяр хөөртэй явахыг хэлнэ. , тэгээд орой гэртээ харь. Хэрэв гэр бүлд бүх зүйл сайхан, бүх зүйл сайхан байвал та сайн сурч, хамаатан садандаа баяр баясгаланг авчрах болно.

Гэр бүл нь эрч хүч авч байна. Сайн хүүхдүүд аз жаргалтай гэр бүлд өсдөг. Эцэст нь хүмүүс гэр бүлд удаан амьдардаг (эмч нар ийм дүгнэлтэд хүрсэн).

Хүмүүс гэр бүлийг цаг ямагт эрхэмлэн дээдэлсээр ирсэн, сайхан зорилготой хэллэг, өөрөөр хэлбэл гэр бүлийн тухай ардын зүйр цэцэн үг, хэллэгүүд бидний үед хүрч иржээ. Одоо би чамайг тэдэнтэй танилцуулах болно.

X. Зүйр цэцэн үгтэй ажиллах:

Самбар дээр соронзон суурьтай картон дээр хэвлэсэн зүйр цэцэн үгс, үгс байдаг (ингэснээр тэдгээр нь хөдөлгөөнт бөгөөд хөдөлж болно).

(Эхлээд, хүүхдүүд тус бүрийг уншиж, тэдний ойлгосноор утгыг тайлбарлана.)

· Хол байх нь сайн ч гэртээ байх нь дээр.+

Найрсаг бус гэр бүлд сайн сайхан зүйл байдаггүй.

· Сайн хүүхдүүд сайхан гэр бүлд өсдөг.+

Зөвшөөрөлгүй гэр бүлд сайн зүйл байдаггүй.

Гэр бүлд дайсагнал үүссэн бол сайн зүйл байхгүй.-

· Гэрийг дулаацуулдаг нь зуух биш, харин хайр, эв найрамдал юм.+

Одоо эдгээр зүйр цэцэн үгсийг хоёр бүлэгт хувааж үзье: эхнийх нь аз жаргалтай гэр бүлтэй холбоотой бүх зүйлийг цуглуулах, хоёрдугаарт бид гэр бүлд байх ёсгүй зүйлийг үлдээх болно.

1-р бүлэг:

· Хол Замөн гэр нь дээр.+

· IN сайнгэр бүл, сайн хүүхдүүд өсдөг.+

Байшин нь зууханд дулаацдаггүй, гэхдээ хайрТэгээд тохиролцоо.+

2-р бүлэг:

· Найрсаг бус гэр бүлд сайн зүйл байдаггүй.-

· Зөвшөөрөлгүй гэр бүлд сайн зүйл тохиолддоггүй.

· Гэр бүлд дайсагнал үүссэн бол сайн зүйл байхгүй.

Бид ямар гайхалтай анхны бүлгийг олж авсныг хараарай, мөн бүх зүйр цэцэн үгсэд ижил үгс байнга давтагддаг, анхааралтай ажиглаж, надад хэлээрэй.

Хүүхдүүдийн хариулт: Нөхөрлөл, Зөвшилцөл, Аз жаргал, Залуу, Хайр

Маш зөв, гэр бүлд амар амгалан, эв найрамдал үргэлж ноёрхох болно, энэ нь хүн бүр тэнд суурьшвал аз жаргалтай байх болно: эелдэг байдал, хайр, итгэлцэл, ойлголцол, хүндэтгэл, нөхөрлөл, халамж.

Самбарын зохион байгуулалт:Эхний схем рүү буцах:

(тойрог доторх картууд нь хоёр талт, нэрлэх шинж чанартай байдаг аз жаргалтай гэр бүл, багш тэднийг эргүүлэв)

Бид шинэ схемтэй болсон:

XI. Бүтээлч ажил:

"Гэр бүл" сэдвээр сурган хүмүүжүүлэгчийн туршлага -
"Гэр бүл" сэдвээр биеийн тамирын хичээл:
Физминутка "Гэр бүл"
Нэг хоёр гурав дөрөв (алгаа таших)
Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (мөрөө дээшлүүлэн хажуу тийш эргүүлнэ)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав (алгаа таших)

Аав, ээж, ах, эгч,

Мурка муур, хоёр зулзага,

Миний алтан шувуу, крикет бид хоёр

Энэ бол бидний бүхэл бүтэн гэр бүл! (гар дээрээ хуруугаа ээлжлэн нугалах)

Мэргэжил ахлах бүлэгцэцэрлэг(авсан)

Эмхэтгэсэн: Кел Надежда Андреевна, хоёрдугаар ангиллын сурган хүмүүжүүлэгч ахлах сургуулийн өмнөх бүлэг, Кемерово мужийн Кемерово хотын дүүргийн "Металлплощадская дунд сургууль" санамж бичиг.

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн дунд гэр бүлийн тухай ойлголтыг хамт амьдардаг, бие биенээ хайрладаг, бие биенээ халамжилдаг хүмүүс гэж бий болгох.
Даалгаварууд:
  • хүүхдүүдийг "гэр бүл" гэсэн ойлголттой танилцуулах; гэр бүлийн гишүүдийн бүтэн нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; ойр дотны гэр бүлийн гишүүдийн ураг төрлийн нэрийг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх;
  • хүүхдүүдэд хайртай хүмүүстээ хандах хүмүүнлэг мэдрэмж, тэдэнд анхаарал халамж тавих хүслийг төлөвшүүлэх;
  • хичээлийн сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх; бүтээлч түүх ярих чадвар, уялдаа холбоотой ярианы чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж, материал:хүүхдүүдийн гэр бүлийн зураг бүхий эвлүүлэг, микрофон.
Урьдчилсан ажил:гэр бүлийнхээ тухай түүхийг эмхэтгэх; гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгстэй танилцах, сурах; "Тэр хэнтэй адилхан вэ?" шүлгийг сурах, халаах тоглоомын текстийг сурах, хүүхдүүдтэй гэр бүлийн талаар ярилцах.
Хичээлийн явц.
Өрөөг агааржуулах нэрийдлээр хүлээлгийн өрөөнд хүүхдүүд цуглардаг. Хүүхдүүд асрагчтайгаа хүлээлгийн өрөөнд байх үед багш нь телевизийн студи шиг хагас тойрог хэлбэрээр сандал байрлуулж, сурагчдын гэр бүлийн гэрэл зураг бүхий зурагт хуудас өлгөдөг. Тэгээд нууцлаг харцаар хүүхдүүд рүү гарна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид бүгдээрээ телевизийн студид "Миний гэр бүл" хүүхдийн нэвтрүүлэгт уригдсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Та энэ хөтөлбөрийн нэг хэсэг байхыг зөвшөөрч байна уу? Тэгээд чимээгүйхэн телевизийн студид орж суудалдаа сууцгаая.
Хүүхдүүд, багш нар тоглоомын өрөөнд орж, багш хүүхдүүдийг сандал дээр суулгадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэвтрүүлэгт оролцогчид та бүхэн суудлаа эзэлнэ үү. Бэлэн үү? Бид эхэлсэн. Өдрийн мэнд, эрхэм үзэгчид ээ! Бид "Миний гэр бүл" хөтөлбөрөө эхлүүлж, би, түүний хөтлөгч Надежда Андреевна. Өнөөдөр манай студид хөтөлбөрийн зочид, оролцогчид, Металлплощадка тосгоны "Родничок" цэцэрлэгийн хүүхдүүд. Тэд өөрсдийнхөө тухай, гэр бүлийнхээ тухай, хайртай дотны хүмүүсийнхээ тухай ярих гэж манай нэвтрүүлэгт ирсэн.
Манай нэвтрүүлгийн эхэнд би оролцогчдыг өөрсдийгөө танилцуулахыг урьж байна.
Хүүхдүүд:Миний нэр ..., миний овог ...
Сурган хүмүүжүүлэгч:Шоунд оролцсон нийт оролцогчиддоо баярлалаа. Одоо ярилцъя. Залуус аа, нэг байшинд амьдардаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?
Хүүхдүүд:Гэр бүл, гэр бүл, гэр орон.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Та нарын хүн бүр гэр бүлтэй. Гэр бүл бол аав, ээж, тэдний хүүхдүүд. Эдгээр нь хамтдаа амьдардаг, бие биедээ маш их хайртай, бие биедээ санаа тавьдаг хүмүүс юм. Залуус аа, үзэгчиддээ маш их зүйлийг өгүүлдэг Өглөөний фото этюдыг үзүүлцгээе уугуул хүн- ээж.
Хүүхдэд богино хугацааны идэвхтэй амралт өгөх зорилгоор биеийн тамирын минутыг зохион байгуулдаг. Хүүхдүүд багшийн хамт А.Костецкийн шүлгийг уншиж, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр уншдаг.
Нар мандмагц бос
Тэгээд чимээгүйхэн цонх руу
Цацраг танд гараа сунгана.
Чи түүн дээр гараа тавь
Ээжийгээ уулзуулъя
Мөн угааж, хувцаслаж,
Бүх зүйлийг цэвэрлээд шууд түүн рүү оч.
Тэгээд түүнд: "С Өглөөний мэнд
Тэгээд инээмсэглэн, дуугаар
Ургамлууд, хүмүүс, шувууд руу гарч ир.
Мөн хөгжилтэй, сонирхолтой
Таны өдөр сайхан байх ёстой.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэр бүл бол хүнд байдаг хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл. Орос хэлэнд гэр бүлийн тухай маш олон зүйр үг, зүйр цэцэн үг байдаг нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгс, зүйр цэцэн үгсийг хэн мэддэг вэ - үзэгчиддээ хэлье.
Хүүхдүүд:Тэд гэр бүлийн найзууд - тэд харамсдаггүй.
Гэр бүл дэх зөрчилдөөн - байшин аз жаргалгүй байна.
Ганцхан дээвэртэй гэр бүл бат бөх байдаг.
Нар дулаахан байхад ээж сайн байхад.
Сайн хүү бол аавдаа баяр баясгалан, муу хүү бол уйтгар гуниг юм.
Хүүхдүүд эв найртай явахад ямар эрдэнэ вэ.
Эцэг эх байхгүй - ивээн тэтгэгч байхгүй.
Эцэг эхээ хүндэлдэг хүн аз жаргалтай амьдардаг.
Ээжээс илүү сайн найз гэж байдаггүй.
Хайр, зөвлөгөө байдаг газар уй гашуу байдаггүй.
Найрсаг бус гэр бүлд сайн сайхан зүйл байдаггүй.
Сайн гэр бүлд сайн хүүхдүүд өсдөг.
Шувуу хавар болж, хүүхэд нь эхдээ баярладаг.
Эхийн сэтгэл нарнаас илүү дулаацдаг.
Эцэг эхийн хүүхдүүд шүүгч биш.
Сайн хүүхдүүд бол гэрийн титэм, муу хүүхдүүд бол төгсгөл юм.
Эцэг эхчүүд хөдөлмөрч - хүүхдүүд залхуу биш.
Аав, ээжийгээ өрөвдөөрэй, чи бусдыг олохгүй.
Зөвшилцөл ба эв найрамдал - гэр бүл дэх эрдэнэс.
Хүүхдийн овоохой хөгжилтэй байдаг.
Бүхэл бүтэн гэр бүл хамтдаа, сүнс нь байрандаа байна.
(Хүүхдүүд гэр бүлийн тухай хэд хэдэн зүйр цэцэн үгсийг нэрлэж, тэдгээрээс нэг зүйр үгийг сонгож, утгыг нь тайлбарлахад урь.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байцгаана уу залуусаа, манай үзэгчид болон студид ирсэн зочдод гэр бүлийн тухай шинэ зүйр цэцэн үгс сонсох нь сонирхолтой байсан гэж бодож байна.
Аав, ээж, хүүхдүүд бол таны бяцхан гэр бүл. Танд байгаа юу ба том гэр бүл, үүнд таны өвөө эмээ, нагац эгч, нагац ах нар багтана. Манай гэр бүлийн хамгийн эелдэг, халамжтай хүн болох эмээгийн тухай өгүүлдэг гараараа тоглоом тоглоцгооё. (Н. Голл, Г. Григорьев нарын шүлгийг уншиж, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр дагалдуулна. Гарын булчинг бэхжүүлэх хурууны тоглоомыг төлөвлөнө (Н. Голл, Г. Григорьев нарын шүлгийг уншиж, дохио зангаа, дохио зангаагаар дагалдуулна). хөдөлгөөн. Хүүхдүүд дуурайдаг.)
"За яахав,
Та хаана байсан бэ?
Эмээгээр!
(Гар алгадах)
Мөн эмээгийн гар
Бүх үрчлээсийг цуглуулдаг.
(Гараа алгаа дээш харуулах)
Мөн эмээгийн гар
Сайхан сэтгэлтэй.
(алгаа хамтад нь цохих)
Бүгд ажилласан алга
Олон жилийн турш.
(Алган дээр нударгаараа тогших)
Алга сайхан үнэртэй
Бялуутай шами.
(Хамраа үнэрлэж байгаа юм шиг алгаа дээш харуулан тавь)
Таны буржгар үсийг цус харвах болно
Сайхан алга.
(Илбэхийг дуурайх)
Мөн ямар ч уйтгар гунигийг тэд даван туулах болно
Халуун алга.
(Тэд алгаа нугалж, нүүрэнд нь хүргэж, үлээлгэдэг)
бүйлс, бүйлс,
Та хаана байсан бэ?
Эмээгээр!
(Гар алгадах)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хамаатан садан нь бусад байшин, бусад хот, тэр ч байтугай улс оронд амьдарч болох ч тэд таны хамаатан садан хэвээр байна - энэ бол таны овог, том гэр бүл юм. Хамаатан садан нь бие биентэйгээ төстэй байдаг. Та нарын зарим нь ээж шиг, зарим нь аав шиг, зарим нь эмээ, нагац эгч шиг харагддаг. Одоо Таня танд "Тэр хэнтэй адилхан вэ?" шүлгийг унших болно.
Өнөөдөр бид баярын өдөртэй, бүх гэр бүл баяртай байна,
Бидэнд ах, эс тэгвээс миний ах бий!
Тэр ямар сайн хүн бэ, тэр хэнтэй адилхан вэ?
Аав хэлэхдээ: Ээжийн хувьд царайнаас нь харахад их хөөрхөн.
Ээж хэлэхдээ: Аавын хувьд хүү хөгжилтэй харагдаж байна.
Хоёр эмээ бие биедээ цаг өгдөг:
- Ач хүү нь чам шиг, битгий маргалд,
- Хонгор минь, чи юу вэ?
Би хулгана шиг ганцаараа сууж байна: хамаатан садангаа хөгжилдөх болтугай!
Миний дүү миний дотор төрсөн гэдгийг би мэднэ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Танечка, ийм сонирхолтой шүлэг бичсэнд баярлалаа. Одоо тоглоцгооё.
- Манай ах хэн бэ, хэн бидний найз вэ, удахгүй тойрогтоо ороорой!
Бие биенийхээ гарыг атгаад яг одоо тоглож эхэлцгээе.
Тоглоом "Чи миний хувьд хэн бэ?" Хүүхдүүд тойрог болж, багш аль ч хүүхдэд ойртож, "Би бол ээж, чи миний хувьд хэн бэ?" Гэж асууна. (охин, хүү). Хэн хариулж, удирдагч болж, нөгөөгөөсөө асуулт асуув: би аав, би ах, би эгч, би эмээ гэх мэт, чи миний хувьд хэн бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Суудалдаа суу. Ширээгээ хар. Та нарын олонх нь эцэг эхийнхээ хамт гэр бүлийнхээ фото эвлүүлэг хийсэн. Өнгөрсөн хичээлүүдэд та нарын зарим нь бидэнд гэр бүлийнхээ талаар аль хэдийн ярьсан. Манай үзэгчид ч таны түүхийг сонсох сонирхолтой байдаг. Би Лидаг урьж байна, тэр бидэнд гэр бүлийнхээ тухай ярих болно, бид түүнийг угтан авлаа. (Лида С.-ийн дараа Вера М.-г урьсан)
Хүүхдүүд гэр бүлийнхээ тухай ярьж, гэр бүлийнхээ зургийг харуулдаг. Түүхийн төлөвлөгөө:
- Миний нэр ... (бүтэн нэр);
- Миний ээжийн нэр ... (бүтэн нэр);
- Миний аавын нэр ... (бүтэн нэр);
- Зураг дээр байгаа өвөө эмээ, гэр бүлийн бусад гишүүдийн нэр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Танай гэр бүлийн тухай дэлгэрэнгүй өгүүлсэн манай баатрууддаа маш их баярлалаа. Бид маш их хөгжилтэй байсан, тийм үү?
Та бүхэнтэй гэр бүлийн тухай хурууны тоглоомыг санацгаая. (Барьсан хурууны тоглоомхүүхдийн сэтгэцийн чадварыг хадгалах, гарын булчинг бэхжүүлэх зорилгоор.)
Энэ хуруу бол ээж
Энэ хуруу бол аав
Энэ хуруу бол өвөө юм
Энэ хуруу бол эмээ,
Энэ хуруу бол би
Энэ бол миний бүх гэр бүл
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та бүгдийн хайртай, хүлээсэн, анхаарал халамж тавьдаг гэр оронтой болсонд би маш их баяртай байна. Хайртай хүмүүсээ үнэлж, хэзээ ч битгий уурлаж, насанд хүрсэн хойноо халамжилж байгаарай гэж хүсч байна.
Бидний дамжуулах хугацаа дууслаа. Эцэст нь хэлэхэд, би эдгээр зүрх сэтгэлийг танд өгөхийг хүсч байна, гэхдээ шалтгаантай. Одоо нэг нэгээр нь хэлээсэй гэж хүсч байна чин сэтгэлийн үгМиний гэр бүлийн тухай. Ингээд эхэлцгээе:
- Би гэр бүлдээ хайртай, учир нь тэр ... (хүүхэд бүр хариулж, зүрх сэтгэлийг хүлээн авдаг).
"Миний гэр бүл" телевизийн шоунд оролцсон та бүхэндээ баярлалаа. Оролцсонд маш их баярлалаа сонирхолтой түүхүүдэелдэг үгсийн төлөө. Удахгүй уулзацгаая!