» »

Ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагааны талаархи GCD-ийн хураангуй "Цаасан улс руу аялал" сэдэвт хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн тойм (ахлах бүлэг). Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм

22.02.2021

GCD-ийн тойм

Хайлт, судалгааны үйл ажиллагаа

ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан

MDOU d / s No 2

Рогулева Татьяна Николаевна -

Сурган хүмүүжүүлэгч МДХ 2-р цэцэрлэг

Ноён Маркс

Хайлт, судалгааны үйл ажиллагааны GCD-ийн ерөнхий ойлголт

ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан

"Өөрчлөлтүүд. Тэгээд юу вэ?"

Зорилго: "Өөрчлөлт" гэдэг үгтэй танилцах, өөрчлөлтийг хайх. "Байсан - байх болно", "байсан - болсон" гэсэн хос үгсийн хэрэглээнд үндэслэн өөрчлөлтийн үйлдлийг засах чадварыг хөгжүүлэх. "Хувиргах" схемийг эзэмших. Практик үйл ажиллагааны үндсэн дээр өөрчлөлтийн үйл ажиллагааг бүрдүүлэх.

Материал: -ийн зургууд үлгэрийн баатрууд, амьтадтай, хүний ​​өсөлтийн тогтвортой өөрчлөлтийг дүрсэлсэн; хувиргалтын бүдүүвч дүрс бүхий картууд; 3 аяга ус, цайны халбага, давс, элсэн чихэр, калийн перманганат, самбай, шидтэний хувцас.

Хичээлийн явц:

асран хамгаалагч : Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр бид өөрчлөлтийн тухай ярих болно. Бодоод үз дээ, өөрчлөлтүүд хаана байна вэ?

Хүүхдүүд: Үлгэрт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрт гардаг өөрчлөлтүүдийг санаж, нэрлэ.

Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөрчлөлт гэж юу болохыг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөрчлөлт явагдсан гэдгийг бид яаж мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Ямар нэг зүйл эсвэл хэн нэгэн өөрчлөгдсөн, өөр болсон.

асран хамгаалагч : Зөв. Тиймээс хувирал гэдэг нь хэн нэгэн эсвэл ямар нэг зүйл нэг байсан, дараа нь өөр болсон явдал юм. Гэхдээ өөрчлөлтүүд зөвхөн үлгэрт төдийгүй бодит амьдралд тохиолддог. Жишээлбэл, одоо бидэнд нэг өдөр байна, тэгээд юу болох вэ?

Хүүхдүүд: Шөнө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шөнө юу болж хувирах вэ?

Хүүхдүүд: Дахин нэг өдөр.

Багш нялх амьтны зургийг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Китти.

асран хамгаалагч : Зөв. Тэгээд түүнийг Кузя гэж нэрлэе. Тэгээд энэ хэн бэ? (насанд хүрсэн амьтантай зургийг харуулах)

Хүүхдүүд: Энэ бол муур.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь ижил муур байж магадгүй гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ. Эхлээд жижигхэн байсан ч дараа нь том болоод том болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Муурын зулзага том болсон тул муур болж хувирчээ. Та ч бас насанд хүрэгчид болж хувирах болно. Тэд чамайг одоогийнхтой адил дуудах болно. Гэхдээ та аажмаар өөрчлөгдөх болно.

(Би хүний ​​өсөлтийн тогтвортой өөрчлөлтийг харуулсан зургуудыг харуулж байна). Мөн бага зэрэг хуванцар хувиргалт хийцгээе. Та шоо дөрвөлжин бөмбөг хийж чадах уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Хүүхдүүд хүйтэн хуванцараар зуурч, бөмбөг баримал хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Пластилин юу байсан бэ?

Хүүхдүүд: Хүйтэн, мөн шоо хэлбэртэй.

асран хамгаалагч : Тэгээд яаж болсон бэ?

Хүүхдүүд: Дулаан, бөмбөг хэлбэртэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөрчлөлт явагдсан. "Өөрчлөлтийг таах" тоглоом тоглоцгооё. Би объектыг хэлэх болно, та энэ нь юу болж хувирахыг хэлнэ.

(мод бол модон байшин, үр бол цэцэг, гөлөг бол нохой, ус мөс гэх мэт) Магадгүй хэн нэгэн өөрийн гэсэн өөрчлөлтийг гаргаж ирэх байх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хувиргалтыг бүдүүвчээр дүрсэлж чадна гэдгээ мэдэж байсан уу .. Өөрчлөлтийн чиглэлийг харуулсан сум зурсан байна. Мэлхийнээс гүнж хүртэл эсвэл эсрэгээр. Би одоо ухуулах хуудас тараах бөгөөд та юу болж хувирахыг схемийн дагуу дүрслэх болно.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо амарч, "Далай нэг удаа санаа зовдог" тоглоом тоглоцгооё.

"Тэнгис санаа зовж байна,

Далай хоёр санаа зовж байна,

далай ширүүн гурав,

цэцгийн дүрс….. хөлд.” (амьтан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн илбэчин, энэ нь илбэчин үү эсвэл энэ нь жинхэнэ хувирал уу? чи дуудна шидэт үгс 3 удаа, бид ямар нэг зүйл тохиолдсон эсэхийг харах болно!

Ахалай - Махалай, өөрчлөлтийг эхлүүл! (Би солихоор явна)

Илбэчин: Сайн уу залуусаа! Надад хэлээч би хэн бэ? Би хэн байсан, хэн болсон бэ? Та намайг цэцэрлэгтээ урьсанд маш их баяртай байна. Одоо би танд заль мэх-хувиргалтуудыг үзүүлэх болно. Үүний тулд бидэнд юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Илбэчин: Надад шидэт саваа байна - энэ бол ердийн цайны халбага юм. Тэр өнөөдөр миний туслах болно. Хамгийн гол нь залуус аа, энэ бол анхаарал, өөрчлөлтийг анзаарах ёстой. Тиймээс бид эхэлнэ: Аа, Аахалай, тиймээ Махалай, өөрчлөлтийг эхлүүл!

Анхны өөрчлөлт .

Надад нэг аяга ус, давс хэрэгтэй байна. Би нэг халбага давс аваад усанд хийнэ, хүрнэ шидэт саваа, хөндлөнгөөс оролцох ... Нэг, хоёр, гурав! Давс алга болсон. Түүнд юу тохиолдсон гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд: Давс ууссан.

Илбэчин: Тэгээд ус юу болсон бэ? Тэр өнгөө өөрчилсөн үү?

Хүүхдүүд: Ус давстай болж, өнгө нь өөрчлөгдөөгүй.

Илбэчин: Сайн хийлээ! Одоо та энэ өөрчлөлтийг өөрөө хийж болно.

очихыг санал болгож байнахоёр дахь хувиргалт .

Цэвэр устай шил авч үзье, одоо хамгийн чухал зүйл. Бид элсэн чихэрийг шидэт балаар авч, ус руу буулгана. Бид туслахаараа хутгана - нэг халбага. Залуус аа, усны өнгө өөрчлөгдсөн үү? Элсэн чихэр хаашаа явсан бэ? Усаа амтлаарай. Ус ямар амттай байсан бэ?

Хүүхдүүд: Усны өнгө өөрчлөгдөөгүй, харин элсэн чихэр нь усанд ууссан.

Илбэчин: Залуус аа, та юу харсан бэ? Юу өөрчлөгдсөн бэ?

Хүүхдүүд: Бид элсэн чихэр, давсыг усанд уусгаж байхыг харлаа. Ус нь амтаа өөрчилсөн. Эхний тохиолдолд давстай, хоёр дахь нь чихэрлэг болсон.

Илбэчин: Сайн хийлээ! Би өөр нэг өөрчлөлтийг бэлдсэн. Залуус аа, би энэ шилийг аваад усаар дүүргэж, хутгана. Одоо би энэ самбай уутыг шилэнд хийнэ (уутанд 2-3 калийн перманганатын талст байдаг). Хараач, калийн перманганатын талстууд усанд нуугдаж, алга болж, усны өнгө өөрчлөгддөг. Зүүдлээд, уусдаг талстууд ямар харагддагийг надад хэлээч?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Илбэчин: Би хуралдаанаа дуусгалаа. Миний өөрчлөлтүүд танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Илбэчин: Би явах ёстой. Дараа уулзая. Ахалай - Махалай, өөрчлөлтийг үргэлжлүүлээрэй! (Би солихоор явна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би дахиад хэн болчихов? Өнөөдөр бид өөрчлөлтийн талаар ярилцлаа. Өөрчлөлтийг олж, өөрөө хийх нь танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараа нь дараагийн хичээлүүдэд бид энэ сэдвийг үргэлжлүүлж, шинэ өөрчлөлтүүдийг судлах болно.

Сэдэв:Ус, наранцэцгийн тос.

Зорилтот:Усны янз бүрийн шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг сайжруулах, газрын тосны шинж чанарыг танилцуулах

Даалгаварууд:

  • хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх;
  • танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, ухамсарыг бий болгох;
  • ажиглалт, харьцуулах, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
  • диаграммыг уншиж сурахыг үргэлжлүүлэх;
  • Хүүхдүүдийн сониуч байдлыг хөгжүүлэх, тэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэхэд бие даасан байдлын илрэлийг дэмжих.

Хөгжиж байна:

  1. Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Нийгмийн түншлэлийг бий болгох, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах хүсэл эрмэлзэл, хамтарсан үйл ажиллагаанаас таашаал авах.

Боловсролын:

- Эргэн тойрон дахь ертөнцийг үзэх сониуч зан, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:

  • Ургамлын зураглал;
  • Эйлерийн тойрог;
  • усны шинж чанарын схем;
  • наранцэцгийн тос, устай хар өнгийн хоёр шил.

Тараах материал:

  • судалгааны ажлын карт;
  • улаан, ногоон чипс;
  • нэг удаагийн аяга;
  • халбага;
  • давс;
  • сойз;
  • наранцэцэг, усны дусал зургийн багц;
  • цавуу;
  • салфетка;
  • самбар.

Урьдчилсан ажил:

  1. Усны тухай яриа.
  2. Наранцэцэгийг дүрсэлсэн чимэглэл, уран зургийн үзлэг.
  3. Оньсого таавар.
  4. Устай туршилт хийх, судалгааны хуудас ашиглан чулууг модтой харьцуулах.
  5. Гал тогооны өрөөтэй танилцах аялал.

GCD явц

1. Жилийн цагийн тухай хүүхдүүдтэй багшийн яриа.

-Ямар улирал?
Байгаль орчин хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

2. Урам зориг

Утас дуугарав.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Уучлаарай залуусаа, би хариулж болох уу, магадгүй чухал зүйл байна.

(Тогоочоос ямар савтай тос байгааг тодорхойлоход туслахыг хүссэн утас руу залгав.)

- Залуус аа, манай тогооч над руу залгасан, тэр түүнд туслахыг хүсч байна. Ямар саванд тос, аль нь устайг тодорхойлох шаардлагатай.Тэр санамсаргүй байдлаар 2 ижил тунгалаг саванд ус, тос асгасан байна. Оройн хоол хийх цаг болсон бөгөөд тэр алдаа гаргаж, хоолоо сүйтгэхээс айдаг. Бид тусалж чадах уу? Бид амжих уу?

3. Яриа

Сурган хүмүүжүүлэгч:Газрын тос гэж юу вэ? Тогооч яагаад тос хэрэгтэй вэ? Цөцгийн тосыг юугаар хийдэг вэ, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

4. "Ургамлыг нэрлэ" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, тус бүр нь ургамал бүхий зургийг өгдөг. Багш эхлээд харуулж, үүссэн ургамал, тосыг нэрлэнэ. (Хулуу, хушга, чидун, улаан лооль, эрдэнэ шиш, наранцэцэг, гич, маалинга, burdock, хөвөн, усан үзэм, өргөст хэмх.)

- Соронзон самбар дээр тос хийдэг ургамлуудыг байрлуулна уу.

5. Судалгааны үйл ажиллагаа

-Бид судалгаа хийнэ. Энэ нь хормогч зүүж, ширээний ард суух шаардлагатай. Танд судалгааны хуудас байгаа, хэрэв өгөгдсөн өмч байхгүй бол бид улаан дугуй, хэрэв бодис нь ийм шинж чанартай бол ногоон хүрээ наах болно.

Усны шинж чанарыг санацгаая.ил тод, өнгөгүй, үнэргүй, амтгүй, хэлбэргүй, уусгагч. (багш усны шинж чанарын зургийг соронзон самбар дээр тавьдаг)

Ингээд судалгаа руугаа орцгооё.

6. Практик үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд ширээн дээр ирдэг. туршилт хаана явагдаж байна.

1 шилний агуулгыг аяганд хийж, туршилтын үйл ажиллагаа явуулдаг.

  1. Хүүхдүүд ус үнэрлэнэ.
  2. Тэд үүнийг амталдаг.
  3. Элсэн чихэр нэмээд хутгана.
  4. Нэг аяганд бага зэрэг ус хийнэ.

Туршилтын дараа. Хүүхдүүд асуултанд хариулж судалгааны хуудсыг бөглөнө.

  1. Ус ямар ч өнгөгүй юу? (Тийм - ногоон тойрог)
  2. Ус тунгалаг уу? (Тийм - ногоон тойрог)
  3. Ус ямар ч хэлбэргүй байна уу? (Тийм - ногоон тойрог)
  4. Үнэргүй байна уу? (Тийм - ногоон тойрог)
  5. Амтгүй байна уу? (Тийм - ногоон тойрог)
  6. Уусгагч уу? (Тийм - ногоон тойрог)
  7. Та гараа угааж чадах уу? (Тийм - ногоон тойрог)

7. Физик минут

Хоёр эгч - хоёр гар
Зүсэх, барих, ухах,
Цэцэрлэгт хогийн ургамлыг урах
Тэгээд бие биенээ угаана.

Хоёр гар зуурсан гурил зуурна
Зүүн ба баруун
Далайн болон голын ус
Тэд сэлж байхдаа тармуур хийдэг.

8. 2 лонхтой туршилтаа үргэлжлүүлээрэй

  • ил тод байдлыг тодорхойлох;
  • бодис нь өнгөтэй эсэх;
  • үнэр байна уу;
  • манай тохиолдолд элсэн чихэр уусдаг уу;
  • гар дээр ул мөр байгаа эсэх.

9. Дүгнэлт

- Хүүхдүүд ээ, бид цаасан дээр юу олж авсныг уншина уу.

Аль шил ус вэ? Яагаад?

Бид тэмдгүүдийн дагуу наранцэцгийг зураас, усны дусал ус руу наа.

Бид багшийн хяналтын хуудсыг шалгадаг.

10. Эйлерийн тойрогтой ажиллах

Улаан тойрог дээр бид усны тэмдэг, цэнхэр өнгөөр ​​- тосыг байрлуулдаг.

Ямар нийтлэг? Бид уулзвар дээр ямар онцлогийг байрлуулах вэ?

(хуудас харах)

11. Микроскоптой ажиллах

“Биднийг хүрээлж буй бүх зүйл зөвхөн микроскопоор л харж, харж болох дотоод бүтэцтэй хэвээр байна.

(микроскоп нь зөөврийн компьютерт холбогдсон).

Дусал устай шил, дараа нь дусал тостой шил тавина.

Зургууд нь юугаараа ялгаатай вэ?

(нэг дусал шар тос)

Хичээлийн хураангуй

-Шинэ юу сурсан бэ? Та өөр юу мэдмээр байна вэ?

Бид сайн ажилласан уу?

Дараагийн хичээл дээр бид цөцгийн тосыг хэрхэн яаж хийдэг талаар ярих болно.

Одоо бид гал тогооны өрөөнд цөцгийн тос өгөх хэрэгтэй, ингэснээр тэд бидэнд оройн хоол хийх болно.



Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааны талаархи GCD-ийн конспект ахлах бүлэгсэдвээр: "Сансрын аялал".

Зорилтот:Хүүхдэд сансар огторгуйн талаархи санаа бодлыг бий болгох, хүмүүсийн сансар огторгуйг судлах; нийгмийн - ёс суртахууны хувийн шинж чанарууд, эх орныхоо баатрууд шиг байх хүсэл.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Нарны аймгийн бүтцийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх (гаригуудын нэрс, тэдгээрийн байршил, нартай холбоотой хөдөлгөөн). Дэлхий ертөнцийн цогц дүр зургийг танилцуулахад хувь нэмрээ оруул.

Хөгжиж байна:Танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Сансрын нисгэгчдийн сониуч зан, сансрын сонирхол, бие бялдрын бэлтгэлийг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:Эх орноороо бахархах, сансрын анхдагчдыг хүндэтгэх мэдрэмжийг бий болгох.

Урьдчилсан ажил:Танин мэдэхүйн яриа: 4-р сарын 12-ны баярын тухай - "Сансрын нисгэгчдийн өдөр"; Оройн тэнгэрийн тухай, сансар огторгуйн тухай; "Дэлхий бол бидний амьдардаг гараг." Хичээл "Гол гаригуудын танилцуулга." Зургийг харж, оньсого таавар. Хурууны гимнастик, шүлэг сурах, шүлэг тоолох.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Орчлон ертөнц. Агаар мандал. Гаригуудын нэрс. Орон зай.

Арга зүйн аргууд:Үзүүлэн, аман, тоглоом, практик.

Тоног төхөөрөмж:Пуужин, бүтээгч, нарны системийн загвар, чимэглэл.

Төлөвлөгөө:

Зохион байгуулах цаг.

Сансрын тухай, сансрын нисгэгчдийн тухай ярина.

Сансрын нисгэгчдийн сургуулийн нээлт.

Сансрын аялал.

Робот бүтээх.

Дэлхий рүү буцах.

Сурвалжлагчтай хийсэн ярилцлага.

Сансрын хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд танхимд ордог.

Өдрийн мэнд Өдрийн мэнд Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуурдаггүй.

Эдгээр үгсээр бид танд мэндчилж байна. (Ороод ир, суу.)

Залуус аа, би та нарт оньсого хэлье, хариулт нь өнөөдөр биднийг хүлээж буй зүйл байх болно.

Гэрлийн цэгүүдээс бүтсэн

Гаригуудын дээд өрөө дүүрэн байна.(Сансар).

Тийм ээ, туйлын зөв. Слайд - орон зайн зураг.

Орон зай гэж юу вэ?

Сансар бол агааргүй орон зайг цоолж буй одод, гаригууд, астероидууд, сүүлт одуудын нууцлаг, сэтгэл татам ертөнц юм. . Сансар огторгуйг мөн өөр нэг, Орчлон гэдэг үг гэж нэрлэдэг. Найрал дуугаар давтъя.

Залуус аа, та сансарт нисмээр байна уу?

Сансарт нисэхийн тулд юу болох хэрэгтэй вэ?

Сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ? (Зоригтой, зоригтой, хүчтэй, зоригтой, эрүүл, ухаалаг).

Сансрын нисгэгчийн хувцасны нэр юу вэ? (костюм).

Энэ нь юугаар үйлчилдэг вэ? (Сансрын аялалын үеэр хүнийг хамгаалах).

Та сансарт юу нисч чадах вэ?

Пуужингийн өөр нэр юу вэ? Яагаад? (Учир нь хөлөг онгоц шиг урт.)

Ямар амьтад анх сансарт нисч, дэлхийд буцаж ирсэн бэ? (Нохой - хэрэм, Стрелка).

Дэлхийн анхны сансрын нисгэгч хэн бэ?

Зөв. Дэлхийн анхны сансрын нисгэгч бол ОХУ-ын иргэн Юрий Алексеевич Гагарин юм. Мөн манай ард түмэн үүгээрээ бахархаж байна. Яагаад?

Энэ гайхалтай хүний ​​тухай шүлгийг хэн мэдэх вэ?

Юрий Гагарин.

Сансрын пуужинд

"Зүүн" нэртэй.

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод руу авирч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулж байна

Хаврын дусал.

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

В.Степанов.

Анхны эмэгтэй сансрын нисгэгчийн овог хэн бэ? (В. Терешкова.)

Сансрын хөлөг хаанаас эхэлдэг вэ?

Хүн яагаад сансарт нисэхийг хүссэн бэ? (Сансар хэрхэн ажилладагийг мэдэхийн тулд тэнд амьдрал байдаг уу?)

Тэгээд одоо би чиний төлөө байна

Би өөр асуулт асууя.

Залуу сансрын нисгэгчдийн сургууль

Хүснэ үү залуусаа

Би нээх гэж байна.

Та энэ сургуульд сурмаар байна уу?

Дараа нь! Дасгал хийхээр гараад ир!

Бэлтгэлээ эхлүүлцгээе!

Барилга:

Нэг нэгээр нь жагса! - Тэнцүүлээрэй! Анхаар! Зөв, алхам алхмаар

Хөлийн хуруу, өсгий дээр алхах. Тойрог хэлбэрээр сэргээн босгох: гараа бие биенийхээ мөрөн дээр тавих - хөлөөс хөл хүртэл найгах. Суу, бос. Багананд сэргээн босгох.

Би бэлтгэлдээ сэтгэл хангалуун байна

Бүгд хөөрөхөд бэлэн байна.

Хурууны гимнастик.

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна, (Гараа дээш, хуруугаа холбосон).

Гаригууд руу аялах зориулалттай.

Бидний хүссэн зүйл, (Гараа духан руу, хажуу тийш эргүүлнэ).

Энэ рүү нисье.

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий, (долоовор хуруу.)

Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй! (Бид пуужин руу явдаг.)

Залуус аа, бид даалгавраа гүйцэтгэсэн, гэхдээ пуужин дотор орохын тулд нэмэлт зургийг арилгах хэрэгтэй.

Эдгээр зургуудад юу харагдаж байна вэ? (Пуужин, гариг, од, түлхүүр.)

Та юу гэж бодож байна, тэдгээрийн аль нь сансар огторгуйд хамаарахгүй вэ? (Хариулт)

(Дууны дохио)

Зөв. Орц нь нээлттэй. Ороод пуужинд суудлаа эзэлнэ үү.

Өнөөдөр манай залуу сансрын нисгэгчдийн баг сансарт аялах гэж байна. Бид нарны аймгийн нутгаар ниснэ.

Аялал жуулчлалын газрын зургийг харцгаая. Бид дэлхийгээс эхэлж, наранд очиж, гаригуудыг тойрон нисэх ёстой.

Манай нислэгийг манай зочид - Удирдлагын төв хянах болно. Суудлын бүсээ бүслэх. Тооцоолол: амьсгалын дасгалууд - хамараар агаар авах - 10.9.8.7.6.5.4.3.2.1 Эхлэх! Слайд - хөөрч буй пуужингийн зураг.

Гараг руу нисч байхдаа мэдлэгийг шалгах.

Бид ямар гариг ​​дээр амьдардаг вэ?

Энэ гараг дээрх хүмүүсийн нэр юу вэ?

Манай гараг ямар хэлбэртэй вэ?

Эрт дээр үед хүмүүс манай дэлхийг ямар хэлбэрээр төлөөлж байсан бэ?

Дэлхийн байгалийн хиймэл дагуулыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүн бүтээж, дэлхийн хиймэл дагуулыг нам дор тойрог замд оруулсан. Хиймэл дагуулууд дохиог хүлээн авч, зөв ​​газартаа дамжуулдаг.

Хиймэл дагуулууд ажиллахаа больсон тохиолдолд дэлхий дээр юу тохиолдож болохыг надад хэлээч? (Гар утасны холбоо алга болно, интернет, телевиз ажиллахаа болино).

Болгоомжтой байгаарай, бид наранд ойртож байна. Манай хөлөг онгоц нарны аймагт байдаг. Ингээд түүний үзэсгэлэнт газруудтай танилцацгаая.

Системийн төв нь нар юм. Слайд - нарны зураг.

Та наран дээр бууж чадах уу? Яагаад? - Нар маш халуун байна, та ойртож болохгүй, учир нь чи шатах болно.

Зөв. Нар бол чулуу хүртэл шатдаг галт бөмбөлөг юм. Гэрэл, дулаан бидэнд хүрч, хэрэв манай гараг агаар мандалгүй байсан бол дэлхий дээрх бүх амьдрал шатах болно.

Агаар мандал нь дэлхийг бүрхэж, шатаж буй нарнаас хамгаалдаг хийн бүрхүүл юм. Найрал дуугаар давтъя. Слайд - Агаар мандал.

Нар бол гаригуудын эргэн тойронд эргэдэг, аль нь ойр, аль нь хол байдаг од юм. Нарны аймагт 8 гараг байдаг. Одоо бид хүн нэг бүрийг авч үзэх болно.

1. Энэ гараг маш халуун байна. Тэнд байх аюултай шүү найзуудаа.

Энэ ямар гараг вэ? Наранд хамгийн ойр. - Мөнгөн ус. Слайд.

2. Энэ гараг мөн л зуух шиг халуун. Ядаж бялуу жигнэх. Нарны 2 дахь гаригийн нэр - Сугар. Слайд.

3. Мөн энэ гараг нь бид бүгдэд хайртай,

Гариг бидэнд амьдрал бэлэглэсэн... Дэлхий. Манай гараг нарнаас хаана байдаг вэ? 3-нд.

4. Дэлхий гариг ​​руу - энэ гараг ойрхон, ижил төстэй. Ангараг. Слайд. 4 гариг.

Энэ нь ямар төстэй вэ? (4 улирал, өдөр, шөнийн өөрчлөлт.)

5. Мөн энэ гараг өөрөөрөө бахархдаг. Учир нь энэ нь хамгийн томд тооцогддог.

Ямар гараг вэ? Бархасбадь. Слайд

6. Гариг цагиргуудаар хүрээлэгдсэн байдаг. Мөн энэ нь түүнийг бусдаас өөр болгосон. Санчир гариг. Слайд. Орбитын дугаар 6.

7. Тэгээд ямар гариг. Ногоон хөх үү? Тэнгэрийн ван. Слайд. №7.

8. Хаан далайн нэртэр гарагийг өгсөн. Тэр түүнийг өөрийнхөө нэрээр нэрлэсэн. Энэ ямар гараг вэ? Далай ван. Слайд. №8.

Бүх гаригууд байр сууриа эзэлж, нарыг тойрон эргэдэг. Нарны системийн гулсуур.

Гаригуудын дугуй бүжиг эргэлдэж байна. Тус бүр өөрийн гэсэн хэмжээ, өнгөтэй байдаг. Гараг бүр өөрийн гэсэн замтай байдаг - тойрог зам. Гараг бүрийн хувьд зам нь тодорхойлогддог. Гэхдээ дэлхий дээр л амьдрал амьдардаг. Манай төрөлх гараг Дэлхий ямар үзэсгэлэнтэй болохыг дахин хараарай.

Залуус аа, бид бүх гаригуудад очиж, тэднийг харж, судалж үзсэн.

Бид нислэгээ үргэлжлүүлнэ.

Хяналтын төвөөс дохио ирсэн. Бид үүнийг тайлах хэрэгтэй - видео.

SOS. SOS. Туслаач, туслаач. Миний хөлөг Ангараг гариг ​​дээр буух үеэр маш их гэмтсэн. Би ганцаараа засаж чадахгүй. Надад туслах роботуудыг илгээнэ үү!

Залуус аа, харийнханд тусалж, лабораторидоо робот бүтээцгээе. (Хүүхдэд хариул). Лаборатори руу явцгаая. Олон янзын дэлгэрэнгүй мэдээллийг эндээс харна уу. Робот юунаас бүрддэгийг харцгаая. Даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх. Бүтээлийн тойм.

Бид ажлаа дуусгалаа. Мөн роботуудыг хүргэх ажлыг Удирдлагын төв хариуцна.

Бид эх дэлхийдээ буцаж ирэх цаг болжээ.

Бид суулаа. Бид бүх нүдийг хаадаг.

Бид суухаа больсон. Тэгээд бид нисдэг, нисдэг, нисдэг. Хөгжим сонсогдож байна.

Ирсэн. Бид төрөлх нутагтаа байна. Бидний сансрын аялал дууслаа.

Корреспондент уулзаж байна: Би Шинжлэх ухааны ертөнц сонины сурвалжлагч. Сайхан газардсанд баяртай байна. Чи хаана байснаа хэлээч? Та ямар сонирхолтой зүйл үзсэн бэ? Тэд сансарт юу хийсэн бэ? Дэлхий гараг бусдаас юугаараа ялгаатай вэ? Та сансрын аялалд дуртай байсан уу? Ярилцлага өгсөнд баярлалаа.

Хөгжим - явагч ялаа - харь гарагийн хүнээс амттан хүргэх.

Анастасия Сорокина
"Үл үзэгдэх агаар" ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагааны талаархи GCD-ийн конспект

Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм

Танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагаа

Сэдэв: « Үл үзэгдэх агаар»

Даалгаврууд:

1. Хүүхдэд ойлголт төрүүлэх агаар;

2. Хүүхдэд анхан шатны туршилтын үндсэн дээр учир шалтгааны холбоо тогтоох, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх;

3. Хүүхдэд эргэн тойрныхоо ертөнцийг үзэх сонирхол, сониуч зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Q. Залуус аа, тааварлаарай оньсого:

Хамараар дамжин цээж рүү дамждаг

Тэгээд буцах замдаа.

Тэр үл үзэгдэх, гэхдээ одоо ч гэсэн

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй. (Агаар)

Б.Тийм л дээ агаар! Би танд урт амьсгаа авч, дараа нь амьсгалаа барихыг санал болгож байна; амьсгалаад дараа нь амьсгалаа дахин барина.

А. Бид хэр удаан амьсгалахгүй байсан бэ? Яагаад? (Хангалтгүй агаар) .

B. Тийм ээ, үгүй агаарБид зөвхөн хүмүүс төдийгүй бүх амьтан, загаснууд амьсгалж чадахгүй. тэд амьсгалдаг агаараль нь усанд байдаг. Тэр хаа сайгүй байдаг, гэхдээ бид түүнийг анзаардаггүй, тэр үл үзэгдэх юм. Яагаад бид харж чадахгүй гэж та бодож байна вэ? агаар? (Энэ нь ил тод).

Q. Зөв, энэ нь өнгөгүй, тунгалаг, одоо нүдээ аниад амаараа амьсгалаарай. Ямар амттай вэ агаар? Нүдээ дахин аниад хамраараа амьсгална. Юу үнэртдэг агаар? Тэгэхээр бид юу хэлж чадах вэ агаар, тэр ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь ямар амттай вэ? Үнэр үү?

АгаарДэлхийг тойрсон гайхалтай бүрхүүл юм. Хэрэв тийм биш байсан бол агаар, бүх амьд биетүүд өдөр нь нарны халуун туяа, шөнө нь сансар огторгуйн хүйтэнд үхэх болно. Үгүй агаарДэлхий үхмэл цөл байх болно. Үл үзэгдэх агааргэхдээ та үүнийг харж, мэдэрч чадна. Зарим туршилт, туршилт хийсний дараа бид Үүнийг батлахыг хичээцгээе.

Салфеткийг хар (Би сэнсээ дээш нь даллаж, юу болоод байна? Яагаад? Та хөдөлгөөнийг мэдрэхийг хүсч байна уу? агаар? Над дээр ирээд нүдээ аниад ир (Би фэнээ даллах). Та юу мэдэрсэн бэ?

Байгалийн бүх бие нь орон зайг эзэлдэг. А агаар? Үүнийг шалгаж үзье.

А. Бид олж чадах уу? агаар? Шалгацгаая. Бид ёроолд нь хавсаргасан шилийг авдаг цаасан салфетка. Байгаа бол хэлээрэй шилэн доторх агаар? Үүнийг олж мэдэхийг хичээцгээе. Шилийг дээш нь доош нь эргүүлж, ёроолд нь хүрэх хүртэл аажмаар ус руу буулгана.

Шилний ёроолд байгаа цаас яагаад хуурай байсан бэ? Усыг шилэнд оруулахгүй байлгахад юу нөлөөлсөн бэ?

Дүгнэлт: шилэнд байна агаар, тэр усыг оруулаагүй, хуудсыг норгоно.

А. Одоо аягаа дахин ус руу буулгая, гэхдээ би үүнийг бага зэрэг ташуу барина. Усанд юу харагдах вэ? (бөмбөлөг).

B. Тийм ээ, эдгээр нь бөмбөлөгүүд юм агаар. Тэд хаанаас ирсэн бэ?

Агаар нь шилнээс гарч байнамөн ус байраа эзэллээ. Навч юу болсон бэ? Тэр норсон.

Дүгнэлт: Ус шилний дотор байр сууриа эзлэн, шилжсэн агаар, бид бөмбөлөг хэлбэрээр харсан.

B. Барьж чадах эсэхээ хэлээрэй агаар? Цүнхийг аваад даллаж, доороос нь хурдан эргүүлээрэй. Багц ямар байсан бэ? (уян, хатуу). Багцанд юу байгаа вэ? (агаар) . Одоо бид түүнд хүрч болно.

Дүгнэлт: У агаартодорхой хэлбэр байхгүй, цохисон объектын хэлбэрийг авдаг. Хүмүүс эдгээр шинж чанаруудыг ашиглаж сурсан агаар - Аврах хөвүүр , хийлдэг завь, Бөмбөлөг , агаарын хөлөг.

Шүгэлийн чимээ.

А. Та юу сонсож байна вэ? Дуу хаанаас гарсан бэ? Бас шүгэл үлээцгээе. (Нэг нь илүү хүчтэй үлээж, хоёр дахь хүүхэд чимээгүй байна)

А. Дуу хэрхэн үүсдэг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Дүгнэлт: Бид нүх рүү үлээхэд, агаарчичирч, дуу чимээ гарч, дуу чимээ дамжин тархдаг агаар. Байхгүй саран дээр агаарХичнээн хашгирсан ч чамайг хэн ч сонсохгүй. Дуу тархдаггүй.

А. Баярлалаа залуусаа, та нартай хамтран ажиллахад сонирхолтой байлаа. Тийм учраас би чамайг болгомоор байна бага зэрэг сюрприз, y агаарӨөр нэг өмч байгаа, та түүгээр тоглож болно (хөөс) . Бид зугаалж, хөөс үлээх болно

Холбогдох хэвлэлүүд:

Бэлтгэл бүлгийн "Үл үзэгдэх агаар" танин мэдэхүйн болон туршилтын үйл ажиллагааны нэгдсэн GCD-ийн тойм.Бэлтгэл бүлгийн "Үл үзэгдэх агаар" танин мэдэхүйн болон туршилтын үйл ажиллагааны нэгдсэн GCD-ийн тойм. Зорилго: Тодруулга.

"Үл үзэгдэх агаар" ахлах бүлгийн GCD судалгааны тойм. MBDOU ахлах бүлгийн "Үл үзэгдэх агаар" GCD-ийн тойм. Цэцэрлэг№5 "Баяр баясгалан" r. Саратов мужийн Базарный Карабулак суурингийн Зорилго; Хөгжүүлэх.

"Ахлах бүлгийн хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа" ООД-ын тойм.Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд хүрээлэн буй бодит байдлын талаархи санаа бодлыг бий болгох Зорилго: Хүүхдүүдэд өнгөрсөн үеийн баяр баясгалан, таашаал өгөх.

"Үл үзэгдэх агуу агаар" танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагааны хураангуйСэдэв: Агуу үл үзэгдэх агаар Зорилго: Судалгааны үйл ажиллагааны явцад сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх. Даалгаварууд:.

Даалгавар: Хүүхдүүдэд агаарыг хийн бодис болох тухай ойлголт өгөх, түүний шинж чанар, түүнийг илрүүлэх аргуудтай танилцуулах. Pin.

Ахлах бүлгийн туршилтын үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Агаар үл үзэгдэх" Зорилго: Хүүхдүүдийн шинж чанарын талаархи мэдлэгийг системчлэх.

Зорилтот: Тасалгааны ургамлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:
- ургамлын амьдрал дахь цардуулын ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах; хүний ​​амьдрал дахь ургамлын ач холбогдлын тухай;
- үндэслэл, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг бий болгох;
- яриан дахь дуу авианы зөв дуудлагыг засах;
- толь бичгийг баяжуулах, боловсронгуй болгох;
- ярианы харилцааны ур чадвар, анхаарал хөгжүүлэх;
Судалгааны үйл ажиллагааны явцад бие даасан байдал, хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; бидний эргэн тойрон дахь объект, үзэгдлийн талаар илүү ихийг мэдэх хүсэл;
- байгалийг хүндэтгэх боловсрол.
Толь бичгийг баяжуулах:тэмдэг, цардуул, хүчилтөрөгч, creaks, үйрмэг, экологийн зам, нүүрстөрөгчийн давхар исэл.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

МДОУ "11-р цэцэрлэг" интоорын "ВОЛЬСК, САРАТОВ ОБГИЙН ХОТ"

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

"Гайхалтай нь ойрхон" ахлах бүлгийн GCD

Эмхэтгэсэн:

багш Южалова Е.А.

Сэдэв: "Гайхамшиг ойрхон байна"

(туршилтын элемент бүхий танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагаа)

Зорилтот: Тасалгааны ургамлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:
- ургамлын амьдрал дахь цардуулын ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах; хүний ​​амьдрал дахь ургамлын ач холбогдлын тухай;
- үндэслэл, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг бий болгох;
- яриан дахь дуу авианы зөв дуудлагыг засах;
- толь бичгийг баяжуулах, боловсронгуй болгох;
- ярианы харилцааны ур чадвар, анхаарал хөгжүүлэх;
Судалгааны үйл ажиллагааны явцад бие даасан байдал, хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх; бидний эргэн тойрон дахь объект, үзэгдлийн талаар илүү ихийг мэдэх хүсэл;
- байгалийг хүндэтгэх боловсрол.
Толь бичгийг баяжуулах:тэмдэг, цардуул, хүчилтөрөгч, creaks, үйрмэг, экологийн зам, нүүрстөрөгчийн давхар исэл.
Материал ба тоног төхөөрөмж:экологийн замын зураг-схем, компьютер, видео цардуул үүсэх, соронзон хавтан, ургамлын бүтцийн схем, хүүхэд бүрт зориулсан резинэн бээлий, элсэн чихэр, давс, сода, төмс, будаа, талх, иод, соруур, салфетка бүхий аяга.

Цус харвалт:


1. Зохион байгуулалтын мөч
Хүүхдүүд бүлгийн экологийн замын газрын зургийн схемийн ойролцоо хагас тойрог хэлбэрээр зогсож байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, харагтун, биднийг экологийн хүүхэлдэй Флорагийн гэрийн эзэгтэй угтаж байна.
Ургамал: - Сайн уу залуусаа! Бүлгийнхээ экологийн замын газрын зургийг хар. Үүн дээр өөр өөр үзэл бодлыг тэмдэгтээр тэмдэглэсэн байдаг. Эдгээр цэг бүрт маш олон гайхалтай зүйл нуугдаж байгаа бөгөөд үүнд итгэлтэй байхын тулд өнөөдөр газрын зураг дээр 9 тоогоор заасан объект руу очихыг зөвлөж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, энэ юу вэ? (Тасны ургамал). Газрын зураг дээр тэмдэглэсэн доторх ургамлын бэлгэдэл юу вэ? (Ногоон мөчир барьсан алга).
- Экологийн зам дээрх зан үйлийн дүрмийг санаарай. (Хүүхдийн хариулт). Одоо тасалгааны ургамал руу ойртъё. Тэднийг нэрлэ (ягаан, кактус, тарган эмэгтэй).
- Та яагаад манай бүлэгт тасалгааны ургамал байдаг гэж бодож байна вэ? (Тэд агаарыг цэвэрлэж, хүчилтөрөгч ялгаруулж, тайтгарал, гоо үзэсгэлэнг бий болгодог).
- Ургамал ямар хэсгээс бүрддэгийг санацгаая? (үндэс, нэг буюу олон иш, навч, зарим нь цэцэгтэй). (Схемийг авч үзье - ургамлын бүтэц).
-Одоо намайг энхрийлэн дууд. Үндэс (үндэс), иш (иш), навч (навч, навч), мөчир (мөчир), цэцэг (цэцэг). Дуу авианы зөв дуудлагыг дагаж мөрдөнө үү. Сайн хийлээ!


2 хэсэг. TCO ашиглан танин мэдэхүйн мэдээллийг олж авах
Ургамал юу иддэг, амьдрахад юу хэрэгтэй вэ? (ус, гэрэл). Ургамал ургуулахын тулд өөрсдөдөө хоол хүнс үйлдвэрлэдэг болох нь харагдаж байна. Одоо Флора энэ нь хэрхэн болдгийг харуулах болно. (TCO - цардуул үүсэх видео.)
Хүүхдүүдийн туршилтын судалгааны үйл ажиллагаа
- Залуус аа, цардуулыг илүү сайн мэдэхийн тулд бид экологийн замын дараагийн цэг болох мини лаборатори руу шилжих болно.
- Энд бид эрдэмтдийн дүрд үлдэх болно.
- Сандал дээр суугаад байрлалаа бүү мартаарай.
Ажилдаа хуруугаа бэлдцгээе.
Биеийн тамир - хурууны гимнастик"Цэцэг"
Манай час улаан цэцэгс (хуруугаа аажуухан тайлах)
Дэлбээ нь нээгдэж байна.
Салхи бага зэрэг амьсгалж,тэдний өмнө гараа даллах)
Дэлбээ найгана.
Манай час улаан цэцэгс(хуруугаа зөөлөн шахах)
Дэлбээ хаах
Чимээгүй унтаж байна
толгой сэгсэрнэ (гараа ширээн дээр буулгах).
- Туршилтанд бэлтгэх: халат, малгай, бээлий өмс.
- Хараач, таны өмнө байгаа таваг дээр цардуул байна. Тодорхойл Гадаад төрх(хүүхдийн хариулт).
- Цардуул бол цагаан нунтаг юм.
- Оролдоод үз, ямар санагдаж байна? (хүүхдийн хариулт).
- Гартаа байгаа цардуулын нунтагаа шахахдаа "шаграх" чимээ гаргадаг.
- Хэрэв иодын дусал цардуулын уусмалд орвол юу болохыг хараарай (цэнхэр өнгөтэй болсон).
-Тийм ээ, үнэхээр цардуул агуулсан бүтээгдэхүүн дээр иодыг дусаавал бүтээгдэхүүн цэнхэр өнгөтэй болно.
- Ямар бүтээгдэхүүнд цардуул нуугдаж байгааг тодорхойлохыг хичээцгээе.
- Би юу хийх хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Энэ нь зөв, зүгээр л нэг дусал иод дусаана.
- Бидний өмнө аяганд янз бүрийн бүтээгдэхүүн байдаг. Та тэднийг таньж байна уу? (хүүхдийн хариулт).
- Аль нь цардуул агуулж байгааг шалгая.
Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.
Бие даасан туршилт.
- Туршилтаас дүгнэлт гарга (давс нь цардуул агуулдаггүй, давс нь ургамал биш тул төмс, талх, будаа нь цардуул агуулдаг, учир нь эдгээр нь ургамал юм). Дүгнэлт: ургамал нь цардуул агуулдаг.
- Мини лабораторийн ажил дууссан. Гараа салфеткаар арчиж, судлаачдын дүрэмт хувцасыг тайл.
- Хүүхдүүд ээ, зөвхөн ургамал гэлтгүй хүмүүс цардуул иддэг. Халуун усанд цардуул хавдаж, уусч, наалдамхай уусмал үүсгэдэг. Энэ нь вазелин хийхэд хэрэглэгддэг. Одоо бид амттай цангис жимсний вазелиныг туршиж үзэх болно.

Алдартай