» »

Биеийн тамирын хичээлийн тойм - "Бяцхан цагаан туулай. Тоглоом “Саарал туулай өөрийгөө угааж байна Бүүжингийн зочлох гэж буй тоглоом

13.12.2021

Зорилтот:Моторын туршлагыг баяжуулах. Насанд хүрсэн хүний ​​үгээр үйлдэж сур. Өнгө, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. Анхаарлыг хөгжүүлэх. Хөдөлгөөний сонирхлыг хадгалах. Эерэг сэтгэл хөдлөлийг өдөөх.

Материал:Хүүхдийн тоогоор туулайн малгай, цагираг өөр өөр өнгөхүүхдийн тоогоор.

Арга, техник:Үг хэллэг, уран сайхны илэрхийлэл, багшийн үзүүлбэр, нүүрэн тал, хувь хүн.

Хичээлийн явц - тоглоом:

Багш хэлэхдээ өнөөдөр хүн бүр бөжин болно (толгой дээрээ малгай өмсөж), тэд тус бүр өөрийн гэсэн байшинд - усны булга (тэдэнд цагираг тарааж) амьдрах болно. Цагираг нь танхимд байрладаг. Багш хүүхдүүдийг ар араасаа байшингуудыг тойрон алхаж, дараа нь хөнгөн гүйж, дараа нь байрандаа үсрэхийг урьж, багшийн тушаалаар хүүхдүүд тус бүрдээ цагираг (байшин) дээр зогсдог. Багшийн үгэнд хариулан цагираг дээр зогсож дасгал хий.

1. Бяцхан цагаан туулай сууж байна

Тэр чихээ сэгсэрнэ

Энэ мэт, үүн шиг

Тэр чихээ сэгсэрнэ

(Тэд доош тонгойж, гараа чихэндээ нааж, хөдөлгөдөг.)

2. Туулай суухад хүйтэн байна

Би сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй байна

Алга таших, алгадах, алгадах

Би сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй байна

("Алга таш, алга, алга" гэсэн үгсэд алгаа таших.)

3. Бөжин зогсоход хүйтэн байна

Туулай үсрэх хэрэгтэй

Скок, скок, скок

Туулай үсрэх хэрэгтэй

("Скок, скок, скок" гэсэн үгсээр тэд хоёр хөл дээрээ үсэрдэг.)

4. Хэн нэгэн туулайг айлгасан

Бүжин үсэрч... зугтав.

(Тэд цагирагнаас үсрэн гарч, багшийн дохиогоор бүх танхимыг тойрон гүйдэг.)

"Гэрт байгаа туулай" гадаа тоглоом

Хүүхдүүд цагираг дээр зогсож, багшийн дохиогоор тэд цагирагнаас үсэрдэг

Тэд эргэн тойрон гүйж, багшийн дохиогоор цагираг руу үсэрдэг.

Тоглоомыг 2 удаа тоглодог.

Цагирагуудыг хоёр эгнээнд байрлуулж, хүүхдүүд хөлөө өндөр өргөөд, цагирагнаас цагираг руу алхдаг.

Хөдөлгөөн багатай тоглоом "Саарал туулай өөрөө угаадаг"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, дууны үгийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

ХОТЫН ТӨСВИЙН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

“БЛЮСНИЧКА” 23-р ЦЭЦЭРЛЭГ

Хүн бүрт зориулсан гадаа тоглоомын картын индекс насны бүлгүүд

Эмхэтгэсэн:

Биеийн тамирын багш Репина Е.И.

Ханты - Мансийск

Гадаа тоглоомын картын индекс

Бага гр

"Над руу гүй" гадаа тоглоом.

Зорилтот: хүүхдүүдийг дохиогоор ажиллахад сургаж, бүхэл бүтэн бүлгээр нэгэн зэрэг урагшаа гүйх.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд бие биедээ саад болохгүйн тулд танхимын нэг талд зогсдог. Багш эсрэг талд зогсож байна. Тэр: "Над руу гүй, бүгдээрээ, бүгд над руу гүй!" Хүүхдүүд багш руу гүйж, багш тэднийг халуун дотноор угтан авч, гараа хажуу тийш нь дэлгэн, бүх хүүхдүүдийг тэврэхийг хүсч байгаа дүр үзүүлнэ. Хүүхдүүд багшийг тойрон цугларсны дараа тэрээр тоглоомын талбайн нөгөө талд очоод: "Над руу гүй!" Тоглолт эхлэхээс өмнө багш "Над руу гүй!" гэсэн үгийн дараа л гүйж болно гэдгийг сануулж, та бие биенээ түлхэж, саад болохгүй.

Тоглох хүсэлтэй хүмүүсийг хоёр жижиг бүлэгт хувааж болно: нэг хэсэг нь тоглож байхад нөгөө хэсэг нь харж, дараа нь дүрээ өөрчилдөг.

"Шувууд" гадаа тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг багшийн дохиогоор ажиллахад сургаж, бүхэл бүтэн багаар нэгэн зэрэг янз бүрийн чиглэлд гүйж, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд дулаан цаг агаар руу нисэхээр бэлтгэж буй шувуудыг дүрслэх болно гэж багш тайлбарлав. Багшийн дуут дохиогоор бүх хүүхдүүд гараа өргөөд (далавчуудыг хажуу тийш нь тарааж, өрөөгөөр тараана. "Шувууд амарч байна" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд зогсоод сууна.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Муур ба бор шувуу" гадаа тоглоом (1 сонголт).

Зорилтот:хүүхдүүдийг шүлгийн текстийн дагуу ажиллахад сургах, бүхэл бүтэн бүлэгт нэгэн зэрэг шулуун чиглэлд гүйх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах.



Тоглоомын явц:"Муур" нь танхимын нэг талд (талбай), хүүхдүүд - "бор шувуу" - нөгөө талд байрладаг. Хүүхдүүд - "бяцхан бор шувуу" багшийн хамт "муур" руу ойртож, тэр хэлэхдээ: Китти, зулзага, муур, Китти - жижигхэн хар сүүлтэй, тэр дүнзэн дээр хэвтэж, унтаж байгаа дүр үзүүлэв. "Тэр унтаж байгаа юм шиг" гэсэн үгэнд "муур": "Мяу!" - мөн түүнээс зугтаж байгаа "бор шувууг" барьж эхлэв (шугамын цаана).

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Муур ба бор шувуу" гадаа тоглоом (2-р сонголт).

Зорилтот:хүүхдүүдийг өндрөөс үсэрч сургах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд тоглоомын талбайн нэг талд шалан дээр байрлуулсан том шоо дээр вандан сандал дээр зогсдог. Эдгээр нь дээвэр дээрх бор шувуу юм. Хажуу талд нь муур сууж байна (багш эсвэл хүүхдүүдийн аль нэг нь). Муур унтаж байна. "Бор шувуу нисэв" гэж багш хэлэв. Бор шувуунууд дээвэр дээрээс үсэрч, далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд тархдаг. Гэтэл муур сэрдэг. Тэр "мяу-мяу" гэж хэлээд дээвэр дээр нуугдаж буй бор шувууг барихаар гүйдэг. Муур баригдсан бор шувууг гэрт нь хүргэж өгдөг.

Чиглэл.Хүүхдүүд зөөлөн газардаж, хөлийн хуруугаараа үсэрч, өвдгөө бөхийлгөх хэрэгтэй.

Т.И.Осокина " Биеийн соёлцэцэрлэгт" (хоёр дахь бага бүлэг)

"Гэртээ хурдан" гадаа тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг багшийн дохиогоор ажиллах, янз бүрийн чиглэлд тархай бутархай хөдөлж, бүхэл бүтэн бүлэгт нэгэн зэрэг гүйх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглахад сургах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд "байшинд" (гимнастикийн сандал эсвэл сандал дээр) байрладаг. Багш тэднийг нуга руу явахыг урьж - цэцэгсийг биширч, эрвээхэйг хараарай - бүх чиглэлд, өөр өөр чиглэлд алхаж байна. Дохио руу: "Гэрлүү яараарай, бороо орж байна!" - хүүхдүүд "байшин" (ямар ч газар) байр авахаар гүйдэг.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Ухаалаг жолооч" гадаа тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг өнгөт дохиогоор ажиллах, янз бүрийн чиглэлд тарааж, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглахад сургах. Замын дүрмийг эргэн харах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд танхимд санамсаргүй байдлаар байрладаг бөгөөд хүүхэд бүр гартаа жолооны хүрд (цагираг) байдаг. Багшийн дохиогоор: "Явцгаая!" - хүүхдүүд - "машинууд" танхимыг бүхэлд нь тойрон янз бүрийн чиглэлд явж, бие биедээ саад учруулахгүй байхыг хичээдэг. Хэрэв багш улаан туг өргөвөл бүх машин зогсдог. Хэрэв ногоон байвал тэд үргэлжлүүлэн хөдөлдөг.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Хурдан бөмбөг" гадаа тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг бөмбөгийг шулуун чиглэлд өнхрүүлж сургах, багшийн дохиогоор ажиллах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд шугам эсвэл утсаар тэмдэглэгдсэн гарааны шугам дээр зогсож байна. Хүүхэд бүр гартаа бөмбөг (том диаметртэй) байдаг. Багшийн дохиогоор хүүхдүүд гарааны байрлалаа авдаг - хөлийг мөрний өргөн, цээжний ойролцоо бөхийлгөсөн гараараа бөмбөг. Дараагийн тушаалд хүүхдүүд бөхийж, эрч хүчтэй хөдөлгөөнөөр бөмбөгийг түлхэж, урагш гүйлгэж, дараа нь гүйдэг. Алхам алхмаар эхлэлийн шугам руу буцна уу.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Саарал туулай өөрөө угаадаг" гадаа тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг шүлгийн текстийн дагуу үйлдэл хийх, урагшлахдаа хоёр хөл дээр үсрэх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглахад сургах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд багшийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр зогсоод бүгдээрээ: "Саарал туулай нүүрээ угааж байна, бөжин зочлох гэж байна. Би хамраа угааж, сүүлээ угааж, чихээ угааж, хуурай арчсан!" Шүлгийн текстийн дагуу хүүхдүүд хөдөлгөөн хийж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, урагш хөдөлдөг - "зочлох"

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын дасгал" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

MBDOU цэцэрлэг"Брусничка" Северобайкальск.

"Бүжинг эрүүл байхад нь тусалцгаая" энтертайнмент скрипт

Үзвэр үйлчилгээ "Бүжинг эрүүл байхад нь тусалцгаая"

Зорилтот.Хүүхдийг эрүүл амьдралын хэв маягтай танилцуулах.

Даалгаварууд:Хүүхдэд ур чадварыг бий болгох эрүүл дүр төрхамьдрал, эрүүл мэнддээ анхаарал тавихыг заах; хүүхдүүдийг биеийн тамирын дасгал сургуулилтад тогтмол хамруулах, түүнчлэн витамины ашиг тус, хүний ​​амь нас, эрүүл мэндэд үзүүлэх ач холбогдлын талаарх мэдлэгийг нэгтгэх.

Айболит: Өө, хэн нэгэн сагс луувангаа мартчихаж. Хэнийх вэ? (туулай), гэхдээ туулай хаана байна?
Хаалганы цаанаас ханиах, найтаах чимээ сонсогддог. Туулай ордог.

Харе: "Сайн уу залуусаа! Би чамтай уулзахаар удаан хугацаанд төлөвлөж байсан ч бүтсэнгүй. Чиний хамар гоожиж, хоолой өвдөж байна, гэхдээ би чамтай тоглохыг үнэхээр хүсч байна, чи ч бас байнга өвддөг?"

Айболит: Үгүй ээ, бид эрүүл мэнддээ санаа тавьдаг учраас өвддөггүй, тийм ээ, залуусаа? Бүжинд зааж өгье, та эрүүл мэнд хайж байна уу? Мөн өвдөхгүйн тулд өглөө бүр дасгал хийдэг.

Бөжин: Чи надад зааж өгөх үү?

Айболит: Мэдээж үзэж, давт.

Bunny: Ямар сайн! Одоо би өглөө бүр дасгал хийх болно!

Айболит: Та бас биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгтэй.
Бид голын гүүрээр гарах хэрэгтэй, ээжүүд маань бидэнд туслах болно, хөлийг норгохгүйн тулд бид овойлт дээгүүр алхах хэрэгтэй.
Хүүхдүүд саад бэрхшээлийг ар араасаа даван туулж, жагсана.

Айболит: Мөн түүнчлэн өвдөхгүйн тулд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэх хэрэгтэй - тэдгээр нь олон эрүүл бодис агуулдаг - витамин агуулдаг.

Бөжин: Тэгээд би үүнийг хийдэг! Намайг ч бас чамтай харьцуулмаар байна уу?
Илтгэгчид бохир лууван өгдөг.

Айболит: Залуус аа, хар л даа, ямар бохир лууван вэ!

Бөжин: Та идээрэй, бас анхаарал хандуулахгүй бол ходоод чинь угаана!

Айболит: Нянгаас ус, савангаар өөрийгөө хамгаалахын тулд өөрийгөө угаах хэрэгтэй.
Мөн идэхээсээ өмнө жимс, ногоог усаар угаана. Эдгээр энгийн дүрэмтаныг өвдөхгүй байхад тусална. Манай залуус хэрхэн угааж, бидний араас давтаж байгааг хараарай.

Тоглоом "Буужин зочлох гэж байна"

Саарал туулай өөрийгөө угааж,
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой.
Би хамраа угаасан,
Би амаа угаасан,
Би чихээ угаасан
Хуурай арчсан!

Айболит: За, бөжин, чи эрүүл байхын тулд юу хийх ёстойгоо санаж байна уу?

Туулай: Тийм ээ, та өглөө дасгал хийх, биеийн тамирын дасгал хийх, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, усаар угааж, хоол идэхээсээ өмнө гараа угаах хэрэгтэй.
Одоо би та бүхнийг хөгжилтэй бүжигт урьж байна.

Бүжиг "Буужингууд талбай дээр бүжиглэв"

Эмч: Надад ид шидийн витамин байгаа, тэдгээр нь бидний биеийг өвчнийг даван туулахад тусалдаг. Зөвхөн тэд санамсаргүй байдлаар тарсан. Тэднийг цуглуулахад тусална уу (тэр өнгөлөг бөмбөгийг шалан дээр асгав).

"Витамин цуглуулах" тэмцээн

Хүүхдүүд "витамин" цуглуулдаг (хуурай усан сангаас жижиг бөмбөг)

Эмч: За, туулай, чи яаж байна?

Бөжин: Би бүрэн эрүүл байна!
Надад эмч хэрэггүй!
Халуурахгүй, надад эм хэрэггүй!

Айболит: Сайн байна уу залуусаа, та бүх "витамин"-ыг цуглуулсан, одоо бид хамтдаа хөтлөлцөж байна, би та нарт жинхэнэ витамин өгөх болно.

Баярлалаа залуусаа! Үргэлж эрүүл, хөгжилтэй байгаарай!

Хүүхдэд зориулсан биеийн тамирын хичээлийн хувилбар эхлээд бага бүлэг"Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр"


Материалын тодорхойлолт:Би та бүхэнд "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр" сэдвээр бага насны нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын зугаа цэнгэлийн хувилбарыг санал болгож байна. Энэ материал нь залуу бүлгийн багш нарт хэрэг болно.

"Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр" сэдвээр бага насны нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын хичээлийн хувилбар.

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Урлаг-гоо зүйн", "Биеийн", "Танин мэдэхүй", "Яриа", "Нийгэм-харилцааны".
Зорилтот:Эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах. Хүүхдэд ариун цэврийн болон эрүүл ахуйн арга хэмжээ нь эрүүл мэндэд чухал ач холбогдолтой талаар ойлголт өгөх.
Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, гадаа тоглоомд оролцох хүслийг төрүүл.
Тоног төхөөрөмж: массажны дэвсгэр, гимнастикийн вандан сандал, "рефлекс зам", тоосго, бохир нүүртэй, самнаагүй үстэй хүүхэлдэй - Замарашка, Наташа хүүхэлдэй, туулайн хүүхэлдэй, хулгана тоглоом,
Зугаа цэнгэлийн дэвшил
Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Хаалга тогшиж, багш нь үс нь самнаагүй, бохирдсон хүүхэлдэйг оруулж ирэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хараач, охин ямар эмх замбараагүй, үнэхээр замбараагүй байна.
Замарашка, чи яагаад ийм бохир юм бэ?
Замарашка:
Би хэзээ ч гараа угаадаггүй
Хүзүү, чих, нүүр.
Энэ бол тэнэг хэрэг
Юунд ч хүргэхгүй.
Таны гар дахин бохирдох болно
Хүзүү, чих, нүүр.
Тэгвэл яагаад эрчим хүчээ дэмий үрдэг вэ?
Үрэх цаг!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Халтар охин, бохир охин байх нь маш эрүүл бус юм.
Замарашка:Юу ч хортой биш! Би өвчтэй биш.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид замбараагүй хүмүүст дургүй
Самнаагүй залуусаа
Гахайн төлүүд хүртэл тэдэнтэй хамт байдаг
Тэд найз нөхөдтэй болохыг хүсдэггүй.
Залуус өөрсдийгөө угаана
Хулгана, туулай өөрөө угаана
Зөвхөн чи нүүрээ угаагаагүй
Тэгээд би бохир хэвээр үлдэв.
Замарашка:Бяцхан хулгана, туулай хоёр яагаад өөрсдийгөө угаадаг вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидэнтэй хамт ирээрэй, та өөрөө харах болно.
Бид ар араасаа алхдаг.
Ой, ногоон нуга.
(Тэд массажны дэвсгэр дээр алхдаг.)
Бид гүүрээр гарна
Нөгөө тал руугаа орцгооё!
(Тэд гимнастикийн сандал дагуу алхдаг.)
Цаашлаад бид алхаж,
Хөлөө өндөр өргө!
("рефлексийн зам" дээр алхах)
Бид саадыг давах болно
Мөн бид овойлтыг даван туулах болно.
(Тоосго дээр алхах.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, хэн сууж, чихээ хөдөлгөж байгааг хар даа.
(Багштай хүүхдүүд модны хожуул руу ойртож, бөжин олдог)
Туулай (хүүхэлдэйн дүр): Чамтай ямар замбараагүй юм ирсэн бэ? Айлчлалаар явахдаа дандаа нүүрээ угаадаг.
"Саарал туулай өөрөө угаадаг" гадаа тоглоом
Саарал туулай өөрийгөө угааж,
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой. (Хүүхдүүд "өөрсдийгөө угаадаг.")
Би хамраа угаасан,
Миний сүүлийг угаасан
Би чихээ угаасан. (Хүүхдүүд хамар, сүүл, чихээ алгаагаар үрнэ.)
Хуурай арчсан!
Тэгээд тэр давхиж:
Үсрэх-үсрэх!
Үсрэх-үсрэх! (Хүүхдүүд үсэрч байна.)
(Бүүжин хасагдсан)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Харж байна уу, Замарашка, туулай хүртэл зочлохдоо биеэ угаана. Цаашаа явцгаая, зам нь урт, бид нарийхан зам дагуу урт удаан алхах болно.
Тоглоом "Бяцхан хөл ..."
Бяцхан хөл,
Бид зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд.
Бид зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн ард алхах)
Бяцхан хөл,
Зам дагуу үсэрсэн
Скок - скок - скок - скок.
Зам дагуу үсэрсэн
Скок - скок - скок - скок. (хоёр хөл дээрээ үсрэх)
Бяцхан хөл,
Бид зам дагуу гүйв
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн араас гүйх)
Бид зам дагуу алхав
Дээд - дээд - дээд - дээд (багшийн ард алхах)
Бидний хөл ядарч байна. (хүүхдүүд зогсоод хөлөө илнэ)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, зам дээр саарал, жижиг хэн нэгэн чимээгүйхэн юм ярьж байна. (Тоглоом хулгана)
Хулгана:Бид сарвуугаа угаах ёстой, хөлийн хуруу бүрийг мартаж болохгүй.
"Цэвэр хулгана" хурууны тоглоом.
Хулгана савангаар сарвуугаа угаав (нэг гар нь нөгөө гараа угаана).
Хуруу бүрийг дарааллаар нь (долоовор хуруугаараа нөгөө гарынхаа хуруу бүрт хүрнэ).
Тиймээс би томыг нь хөөсөрч,
Үүнийг усаар зайлж угаана (бүх хуруугаараа эхлээд баруун гар, дараа нь зүүн гараараа эрхий хуруугаа "саван")
Би заагчаа мартаагүй,
Будаг, шороог хоёуланг нь угаана
Дунд нь хичээнгүйлэн хөөсөрч,
Энэ нь магадгүй хамгийн бохир байсан байх (дунд хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд)
Арьс тэр даруй улаан болж хувирав (цагираган хуруугаараа ижил төстэй хөдөлгөөнүүд)
Тэгээд тэр хурдан хуруугаа угааж:
Тэр савангаас их айдаг байсан (хурдан хөдөлгөөнөөр хуруугаа "саван" болго).
Замарашка:Би бүгдийг ойлгож байна, би замбараагүй байхыг хүсэхгүй байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бохир заваан залуудаа яаж угаахыг зааж өгье.
Хүүхдүүд:Тиймээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид саван авна
Мөн бид тэдний алгаа үрнэ.
Тэгээд бид ус гуйх болно:
"Ус, ус,
Нүүрийг минь угаа
Ингэснээр таны нүд гялалзаж,
Ингэснээр хацар чинь улаан болж,
Амаа инээлгэхийн тулд
Тиймээс шүд нь хаздаг."
(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь багш цэвэр, самнасан хүүхэлдэйг үзүүлэв)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай зочин үсээ самнаж, нүүрээ угааж, цэвэрхэн хувцас өмссөн байна. Түүний нэрийг Замарашка биш, харин үзэсгэлэнтэй Наташа гэдэг.
Хүүхэлдэй Наташа хүүхдүүдтэй:
Та мэдээж угаах хэрэгтэй
Өглөө, орой, үдээс хойш,
Хоол бүрийн өмнө
Унтсны дараа болон унтахын өмнө.
Цэвэр, бүлээн ус