» »

Моето отношение към света. Есе за моето отношение към света

20.10.2019

Резюме на урока на ORKSE (модул "Основи на светската етика")

Учител Исупова Язиля Сабириевна, MBOU Средно училище № 9, Елабуга, Република Татарстан

Тема на урока: Моето отношение към света

Цели : 1. 1. Въведете понятията добро, зло, справедливост; да научи да дава морална и етична оценка на личните действия и действията на други хора

2. Развийте умения за учене за работа с информация в процеса на четене: способност да се ориентирате в източниците на информация, да разбирате адекватно прочетеното, да сортирате информацията по отношение на нейната важност, да правите изводи и обобщения

3. Да се ​​култивира желанието да се направи избор в полза на доброто; следвайте добрите наклонности на сърцето и съвестта;

Резултати по тема:

Определете и обяснете отношението си към социалните норми и ценности (морални, граждански, патриотични, универсални).

Анализирайте и обяснете понятията: духовност, бездуховност, морал, неморалност, добро, зло, справедливост, милост.

Направете своя избор в образователни модели на социално значими житейски ситуации и бъдете отговорни за него.

Преговаряйте с хората, предотвратявайки или преодолявайки конфликти в образователни модели на житейски ситуации.

UUD:

регулаторен:

Самостоятелно формулирайте целите на урока след предварителна дискусия.

Заедно с учителя открийте и формулирайте учебна задача (проблем).

Предвидете възможността за получаване на конкретен резултат.

когнитивни:

Обработете получената информация: сравнете и групирайте факти и явления; определят причините за явленията и събитията.

Наблюдавайте и оценявайте процеса и резултатите от дейностите.

комуникативен:

Комуникирайте позицията си на други хора: изразете гледната си точка и я обосновете с аргументи.

Слушайте другите хора, обмислете техните гледни точки, отнасяйте се с тях с уважение, бъдете готови да промените гледната си точка.

Четете на глас и на себе си и в същото време: провеждайте „диалог с автора“ (предсказвайте бъдещо четене; задавайте въпроси към текста и търсете отговори; проверете се); отделете новото от познатото; подчертайте основното да направим план.

Преговаряйте с хората: Сътрудничете на съвместна задача, изпълнявайки различни роли в групата.

Лични :

Оценете житейски ситуациии действията на хората от гледна точка на общоприетите норми и ценности, за да отделят действията на човек от себе си.

Чувствайте се отговорни за избора си; разберете, че човек винаги е отговорен за своите действия.

Структура на урока

UUD

Пед.

технологии

Учителска дейност

Студентски дейности

1.Орг. момент.

Включване на учениците в дейности на личностно значимо ниво

Урокът започва със саундтрака на песента "Голям хоровод"

Измислено от някого

Просто и мъдро.

Когато се срещате, кажете здравей: "Добро утро"

Добро утро на слънцето и птиците

Добро утро усмихнати лица

И всички стават мили, доверчиви

Позволявам добро утропродължава до вечерта!

Какво мислите, че ще говорим днес в клас?

(за щастието. добротата, милостта ...)

Слушам песента

Децата са отговорни

2. Актуализиране на знанията

регулаторен: подготовка на учениците за „откриване на нови знания”.

когнитивни: дайте понятието за думата "добро";

комуникативен: да може да вземе решение и да даде конкретен отговор.

Технологии, ориентирани към личността

Звучи музика за презентация (1,2 3, слайд).

Слушампритча за болните :

Притча за болния човек

Лежи в болницата в отделение

Двама тежко болни.

Единият лежеше до прозореца, а другият

На вратата, където нямаше светлина.

Един продължаваше да гледа през прозореца,

Друг, само за боя за врати,

И този на вратата искаше да знае

Животът извън прозореца е различен.

Първият пациент каза лесно

Какво може да види от прозореца:

„Има тиха река, крайбрежна алея

И котка върви по брега.

Облаци плуват по синьото небе

Странно, като животни.

На кея седят двама рибари,

И възрастна жена върви с внука си.

И така всеки ден. Това е за приказната гора

Разказа ми за влюбените.

Друг съсед спря дори да яде,

Смятайки се за лишен.

Той беше измъчван от злоба и завистта нарасна,

Яжте го постепенно.

Не можеше да разбере защо

Тук има такава несправедливост.

Веднъж съсед на прозореца се разболя,

Че нямаше сили да се изправя.

Започна да се дави и дори не можеше

Посегнете към своя бутон.

На вратата съседът можеше да натисне бутона

И се обади на сестрата на милостта

Но той не натисна и остана да лъже,

Затворете очите си старателно.

На следващата сутрин дойде сестрата на милостта

Сменете леглото на починалия.

Съседката попита и тя помогна

Вземете това легло.

Когато най-накрая погледна през прозореца,

Една вена потрепна на врата му.

Той видя вместо това, което искаше

Глуха висока стена.

Той беше шокиран и каза на сестра си

За тиха, чиста река,

За приказната гора, за крайбрежната алея

И небето в къдрави овце.

„О, само да можеше да види!”, каза сестрата.

Той остана сляп през целия си живот.

"Защо тогава? .." - тогава пациентът прошепна ...

— Да, опита се да те утеши.

Момчета, защо се случи това?

Каква според вас е трагедията на ситуацията? (Вече нищо не може да се поправи. Дори няма кой да поиска прошка. Много е трудно да се живее на земята с такъв товар)

Темата на днешния урок е „Моето отношение към света“?

Това е целта на нашия урок: да се научим да „различаваме черното от бялото“. Искате ли да научите? — Искам, значи мога. Междувременно се надявам, че добротата ще ви помогне да вършите добре работата си в час и да уважавате отговорите на вашите съученици.

Децата се гримират

Децата правят прогнози

3.Саморешимост към дейност.

Регулаторна : В диалог с учителя разработете критерии за оценяване и оценете работата си и работата на другите ученици.

когнитивни: способност за работа с текстова информация

    комуникативен: Обработете получената информация: направете заключения въз основа на обобщаването на знанията.

Работа с текстова информация

Четене на стихотворението "Камъчета" Слайд 7

Баба ми ме научи:
Живеем под едно и също небе
Хвърли камък по теб
Отговори с хляб.

Винаги се опитва да следва
Съвет от баба ми
Понякога в отговор на хляба,
Отново получих камъните.

Но все пак не се ядоса.
Прегърнете тази мъдрост:
Късметът се крие в доброто
Не в злобна глупост.

Аз самият съм дядо,
Не е далеч от ръба.
Уча внука си: „Хляб,
Дайте в отговор на камъчето.

ПРИТИЧКИ ЗА ДОБРОТО (Слайд 8)

Добро за този, който прави добро; Повече ▼ по-добре от товакоито си спомнят добре

Хубаво е да създадете себе си, за да се забавлявате

Научи се на добро по този начин - лошото няма да ти дойде на ум

Кое е лошо, тогава бягай, какво е добро, следвай

Децата анализират стихотворението.

Децата правят заключение.

Децата изразяват своите определения.

Децата обясняват пословици

Децата дават примери от реалния живот.

4. Физическа минута

MIX - PEA-SHEA (Mix Pair Share) - сингапурска образователна структура, в която участниците смесват с музиката, замръзват, след което намират двойка по указание на учителя

Намерете половината от поговорката, образувайте двойка.

Пословици, разделени на части

Детска песен "Седем ноти"

Лошо е за тези, които не правят добро на никого.

Доброто дело не потъва във вода.

Когато слънцето е топло, и когато майката е добра.

Доброто братство е по-добро от богатството.

Добрата слава тече, а лошата лети

Правете добро – правете се щастливи

За добро, добро и заплащане.

Грижете се отново за дрехите си, а здраве и чест от малки.

Не копай дупка за някой друг, сам ще паднеш в нея.

Едно добро дело живее два века.

Както се появи, така ще отговори.

Микс от морски ший.

Децата се смесват с музиката. Те образуват двойка, след като музиката спре, споделят отговори на зададен въпрос

4. Откриване на нови знания

регулаторен: способност за обобщаване и правене на изводи

когнитивни : Обработете получената информация; правят изводи въз основа на обобщаването на знанията.

комуникативен: Преговаряйте: Сътрудничете по обща задача, като играете различни роли в групата.

Информационни и комуникационни технологии

Ден преди да получите задачата да изберете материал за определена тема в групи

Групова работа

    Връзката ми с ветераните

    Връзката ми с възрастните хора

    Връзката ми с хората с увреждания

    Връзката ми със сираците

    Моето отношение към нацизма

Защо мислите, че избрах тези категории хора?

Каква тема ще изберем за днешния урок, като обобщим всичко казано? (Моето отношение към света)

Децата правят предположения

Децата работят в екип, споделят своите послания. Най-интересните се разказват на класа

    Отражение

регулаторен: да можете да предвидите крайния резултат.

    когнитивни: Навигирайте във вашата система от знания: независимо поемете каква информация е необходима за решаване на учебен проблем в една стъпка.

комуникативен: да можете да помолите за помощ от приятел или учител.

Информационни и комуникационни технологии

Тест на дъската (Слайд 9)

Доброто дело е истинско, ако го прави:

    безкористно? (Не точно)

    "ти на мен - аз на теб"? (Не точно)

    невидим за другите (да/не)

    за пари или слава (да/не)

    не заради себе си, а заради другите? (Не точно)

    да се гордееш със себе си? (Не точно)

    защото сте били принудени? (Не точно)

    от любов към ближния си? (Не точно)

Децата избират отговори

6.Обобщение на урока

Регулаторна : осъзнаване на учебните дейности.

когнитивни: самооценка на резултатите от своята дейност и клас.

комуникативен: приятелско отношение към приятелите.

Искам да махнеш осъзнаването от днешния урок, че трябва да бързаш, за да направиш добро.

Чуйте стихотворението (Слайд 10)

Побързай да направиш добро, приятелю,
И за приятели и за приятелки,
Понякога се влошават
Вашата доброта ще бъде чудо за тях.
Добро, като Божията благодат,
Спасение в живота може да бъде
Приятелю, не щади огъня на душата,
Давайте добро винаги набързо.
И думата е добра, и делото
Можете да кандидатствате умело
Не съжалявайте, че ги давате на никого,
Излекувайте душите им с доброта.

Хареса ли ви урока?

Какво ви хареса особено?

Бих искал да завърша урока с поговорката „Не се победи от злото, а победи злото с добро“ (Слайд 11)

Урокът приключи (музиката звучи „Пътят на доброто“ Минков М. - Ентин Ю.)

Слушам песента

Децата са отговорни

Животът ни е интересен и невероятен. хората имат различно отношение към живота си, към света около тях. Някои хора се радват на всеки изживен ден и вярват, че в бъдеще ги очакват само добри неща. Други по някаква причина не се надяват на нищо и животът им се превръща в обикновено съществуване.

Редица хора вярват в различни прогнози, че животът на човек зависи от съдбата. Трудно е да се каже какви хора има повече в нашия свят. Вероятно много зависи от обстоятелствата, от тази или онази ситуация, от мирогледа на човек.

Всеки от нас забеляза, че сега можете да срещнете няколко усмихнати хора, които са в добро настроение. Разбира се, не можете да се усмихвате през цялото време.

Но човек не винаги иска да общува с мрачен, безразличен човек. Въпреки това, в нашия свят често можете да срещнете песимисти - хора, които са убедени, че нищо добър човекне може да се очаква. Първо, случва се, че след разговор с песимистично настроен човек, получавате такса отрицателна енергия.

Второ, ако постоянно мислите за лошото, това лошо може да се осъзнае. Човек се зацикля на неуспехите и неприятностите постоянно го преследват. Фаталистите са близки до песимистите – хора, които вярват в съдбата. Фаталистите вярват, че събитията в живота на човек са предопределени и нищо не може да се промени. Разбира се, има нещо в света, което човек не е в състояние да обясни.

Може би някои предсказания, гадания, хороскопи се сбъдват и не можете да ги пренебрегнете, но човек не може напълно да разчита на тях. Да си фаталист означава да седнеш и да мислиш, че нищо няма да се получи и всичко ще бъде както е предвидено на съдбата. Но много зависи от човека, не напразно вярват, че човек е ковач на собственото си щастие. Така мислят оптимистите.

Това са позитивни хора. Приятно е да общуваш с тях. Те са пълни с вяра в бъдещето, склонни са да виждат добри неща по много начини. В живота има неприятности, но оптимистите се опитват да намерят нещо добро във всяка неприятна ситуация. Те не се обвиняват, не се оплакват от съдбата, а се отнасят към неуспеха като към урок, от който трябва да се направи правилният извод.

Всеки човек мечтае да бъде успешен и щастлив. Често успешните хора са оптимисти, защото вярват в себе си. Приятно е да общуваш с такива хора, а някои дори им имитират. И това не е случайно: положителната енергия, самочувствието и самочувствието идват от успешните хора. Смятам се за един от хората, които вярват, че човек, неговият живот, Светъткрасив. Понякога се чувствам тъжен и тъжен.

Но се опитвам да забелязвам щастливите моменти от живота и да благодаря на съдбата за тях. Вярвам, че човек никога не трябва да губи оптимизъм, особено в трудни ситуации. Надеждата и вярата винаги помагат да реализираме желанията си. Основното нещо е да направите крачка към мечтата си, за да може тя да се сбъдне. Вярвам в късмета, че човек може много.

Винаги трябва да помним, че красивите мисли раждат красиви желания, а красивите желания създават красиви дела.

Животът ни е интересен и невероятен. хората имат различно отношение към живота си, към света около тях. Някои хора се радват на всеки изживен ден и вярват, че в бъдеще ги очакват само добри неща. Други по някаква причина не се надяват на нищо и животът им се превръща в обикновено съществуване. Редица хора вярват в различни прогнози, че животът на човек зависи от съдбата. Трудно е да се каже какви хора има повече в нашия свят. Вероятно много зависи от обстоятелствата, от тази или онази ситуация, от мирогледа на човек. Всеки от нас забеляза, че сега можете да срещнете няколко усмихнати хора, които са в добро настроение. Разбира се, не можете да се усмихвате през цялото време. Но човек не винаги иска да общува с мрачен, безразличен човек. Въпреки това в нашия свят често можете да срещнете песимисти - хора, които са убедени, че нищо добро не може да се очаква от човек. Първо, случва се, че след общуване с песимистично лице, получавате заряд от отрицателна енергия. Второ, ако постоянно мислите за лошото, това лошо може да се осъзнае. Човек се зацикля на неуспехите и неприятностите постоянно го преследват. Фаталистите са близки до песимистите – хора, които вярват в съдбата. Фаталистите вярват, че събитията в живота на човек са предопределени и нищо не може да се промени. Разбира се, има нещо в света, което човек не е в състояние да обясни. Може би някои предсказания, гадания, хороскопи се сбъдват и не можете да ги пренебрегнете, но човек не може напълно да разчита на тях. Да си фаталист означава да седнеш и да мислиш, че нищо няма да се получи и всичко ще бъде както е предвидено на съдбата. Но много зависи от човека, не напразно вярват, че човек е ковач на собственото си щастие. Така мислят оптимистите. Това са позитивни хора. Приятно е да общуваш с тях. Те са пълни с вяра в бъдещето, склонни са да виждат добри неща по много начини. В живота има неприятности, но оптимистите се опитват да намерят нещо добро във всяка неприятна ситуация. Те не се обвиняват, не се оплакват от съдбата, а се отнасят към неуспеха като към урок, от който трябва да се направи правилният извод. Всеки човек мечтае да бъде успешен и щастлив. Често успешните хора са оптимисти, защото вярват в себе си. Приятно е да общуваш с такива хора, а някои дори им имитират. И това не е случайно: положителната енергия, самочувствието и самочувствието идват от успешните хора. Смятам се за един от хората, които вярват, че един човек, неговият живот, светът около него са красиви. Понякога се чувствам тъжен и тъжен. Но се опитвам да забелязвам щастливите моменти от живота и да благодаря на съдбата за тях. Вярвам, че човек никога не трябва да губи оптимизъм, особено в трудни ситуации. Надеждата и вярата винаги помагат да реализираме желанията си. Основното нещо е да направите крачка към мечтата си, за да може тя да се сбъдне. Вярвам в късмета, че човек може много. Винаги трябва да помним, че красивите мисли раждат красиви желания, а красивите желания създават красиви дела.

Публикувано на 21.05.2018 г


Как да подготвим съобщение на тема "Моето отношение към света към хората към Русия"?

Как да напиша есе на тема "Моето отношение към света към хората към Русия"?

Примерно есе на тема "Моето отношение към света към хората към Русия", какви примери за студенти има, къде мога да намеря, да видя?

готова домашна работа,

жители на света,

моето държание,

отношение към Русия

есе съобщение история

образование

отговор

коментар

Към любимите

Неканена птица

преди 1 ден

Не знам къде да търся чуждо есе, но мога да напиша свое собствено.

Роден съм и живея в Русия. Моята страна е много древна история, а тази история съдържа много подвизи на руския народ, неговото особено безкористно отношение към родината и нейната защита. Също така, не забравяйте, че климатът в по-голямата част от страната ми е тежък и част от територията й отива далеч в Арктика. Следователно характерът на руския човек е силен, смел. По същия начин истинското приятелство и солидарност се оценяват от руския народ, защото самотниците на такава земя не могат да оцелеят. В литературата за Русия се споменава в Повестта за миналите години, която датира от около 1113 г., както и в Сказанието за Игорово войнство от 1185 г. за похода на княз Игор срещу половците. Като цяло в руската литература има много произведения. са посветени на битките, които Русия трябваше да води за вашата независимост. В училище изучаваме много страхотни произведения за това. Например „Полтава“ от А. С. Пушкин за битката на Петър Велики със шведите край Полтава, „Война и мир“ от Л.Н. Толстой за Великия отечествена война 1812 г. с Наполеон. Точно толкова е писано и за другата Велика отечествена война от 1941-45 г. Защото беше по-близо до нас във времето, тогава познаваме повече автори.

Много красиви стихотворения за това са написани от К. Симонов "чакай ме", Исаковски. Твардовски написа прекрасно стихотворение "Василий Теркин". Защо има толкова много да се пише за войната? Всичко, защото нашата държава винаги е била вкусна хапка за нашественици. И винаги са получавали подходящ отпор.

Но искам да отбележа, че нашата страна беше и първата, която изстреля човек, Юрий Гагарин, в космоса. Първият построи космическа станция в орбита. Науката и знанието се ценят в Русия. Може би не се оценява правилно в пари, но в уважението на хората винаги е високо ценено.

В моята страна са творили Чехов и Достоевски, разбирайки тайнствената руска душа, а сега целият свят и цялото човечество чете тези автори и, без да ги познава, не се смята за образовани.

В моята земя се родиха невероятни поети. Това са Пушкин и Лермонтов, Маяковски и Блок, Есенин и Тютчев и Фет. Техните лирически стихотворения за природата и за любовта и за обществото също карат целия свят да се тревожи и се смятат за съкровищница на световната литература. Моята страна е смесица от невероятни творчески натури и смели воини. Жените от моята страна винаги са били и ще бъдат истински приятели за такива силни хора като нашия народ. Гордея се, че живея в Русия, че имам руска душа. Посланието на Русия към целия свят се крие в това, че тя по свой начин показва, че не си струва всички да се мерят с една линийка и да се вместват в един шаблон. Голямото разнообразие на народите в моята страна и техните обичаи и религии позволяват да се разбере, че всеки подход на всеки народ допринася за световната общност. И затова всеки трябва да бъде уважаван. И мнението на всеки народ трябва да се уважава в съответствие с неговата история и обичаи.Това е предизвикателство и противопоставяне на световния глобализъм.

За да използвате визуализацията на презентации, създайте акаунт (акаунт) в Google и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

МОЕТО ОТНОШЕНИЕ КЪМ СВЕТА Изпълни: ученик от 4-ти "G" клас на Лицей No 590 Ахметов А.Б. Проверено от: Тарасова Л.А.

какво е светът?

Живеейки само в собствените си интереси, ние не мислим за многообразието на света, но има много видове взаимоотношения, които не забелязваме, защото смятаме, че това е просто живот. Светът е всичко, което ни заобикаля

АНИМИРАН НЕЖИВ СВЯТ

Животински свят

Ние реагираме негативно, защото сме консуматорски настроени, не смятаме за необходимо да обичаме

„Господи, прости ми, че не приех и осъдих света, който си създал, разкайвам се за това и че съм вбесен, че всичко на този свят ми се съпротивлява, не се подчинява на моите желания и изисквания. Господи, моля те, помогни да изчистя душата си от тази мръсотия. И моля, Господи, научи ме на нормални отношения със света, искам да се науча как да го обичам независимо от всичко. Това е моят избор и мое решение.” Отношение към света

„Господи, прости ми, че в основата на моето агресивно отношение към света е обожествяването на света и зависимостта от получаване на положителни емоции от хармония с него“

„Покайвам се за това и моля Господи, помогни ми да изчистя душата си от тази мръсотия, научи ме на нормални отношения със света, искам да го обичам независимо от всичко. Това е моят избор и мое решение.”

Отношението ми към света зависи от това колко обичам себе си

Светът е мил към вас, ако търсите тази доброта

Хората не могат да живеят на този свят без мили думи, стихове, музика, както и Любовта на Господа


По темата: методически разработки, презентации и бележки

„Формиране на положително отношение към света и успешна социализация на деца със сложни дефекти в процеса на използване на приемни технологии в работата на учител дефектолог”

„Децата трябва да живеят в свят на красота, игри, приказки, музика, рисуване, фантазия, творчество“ В. Сухомлински...

Резюме на урока "В изображението, декорацията и конструкцията човек изразява своите чувства, мисли, настроение, отношението си към света (обобщение на темата)" 2 клас (Неменски)

Тема: "В изображението, декорацията и конструкцията човек изразява своите чувства, мисли, настроение, отношението си към света (обобщение на темата)" ...