» »

Обобщение на елементарните математически представи на урока. Конспект на урока за формиране на елементарни математически представи в старшата група „Страна на математиката

30.09.2019

Общинска бюджетна институция за допълнително образование Център за детско творчество, Оренбург

РЕЗЮМЕ

класове

да се формира елементарно математически представипри по -големи деца в предучилищна възраст

Тема: „Пътуване в страната„ Математика “.

Оренбург

Цел:формирането на математическото мислене, развитието на логиката. Задачи:

Образователни:

Упражнение в ориентация по отношение на себе си, други предмети, в ориентация върху лист хартия;

Поправете името на геометрични фигури (правоъгълник, квадрат, триъгълник, кръг, ромб, трапец);

Поправете името на дните от седмицата, тяхната последователност;

Подобрете уменията за директно и обратно броене до 20, способността да определяте количествени връзки между числата в рамките на 20, за да направите подходящ „запис“, използвайки числа и знаци;

За консолидиране на способността да се посочва предишното и следващото число;

Подобрете способността за съставяне и решаване на проблеми.

Развиващи се:

Развивайте въображение и пространствено мислене; фини двигателни уменияръце; реч на деца, упражнение в координацията на съществителните с цифри.

Образователни:

Култивирайте интерес към математиката, постоянство в постигането на целите.

Оборудване : дъска, картина с поляна, корона и мантия за Феята по математика; за всяко дете, карти с цифри, един квадрат на квадрат, моливи, цифри и знаци.

Дидактически игри: „Кой номер е изчезнал?“, „Назовете предишния и следващия номер“, „Кажете го по -рано“, „Разчитайте на“, „На живо седмица“; с геометрични фигури: „Намерете форма“, „Изградете форма“.

Организация и методика за директно провеждане на образователни дейности:

Децата стоят близо до учителя, учителят показва „магическа“ пръчка и казва:

- Момчета, имам "вълшебна" пръчка, сега с нейна помощ ще стигнем до магическата страна на "Математиката", а аз ще се превърна във Феята на математиката. Затвори си очите. Едно, две, три, влезте в една вълшебна земя. (Учителят слага короната и мантията за Феята по математика и продължава урока).

Учител:Днес ще отидем на пътешествие из страната "Математика", ще бъде много интересно.

Момчета, застанете в кръг, нека играем с вас играта „Дни от седмицата“.

(Хвърлям топката на децата, те редуват да отговарят на въпросите.)

1. наименувайте всички дни от седмицата по ред;

2. кой ден от седмицата е днес;

3. кой ден от седмицата е бил вчера;

4. кой ден от седмицата ще бъде утре;

5. кой ден от седмицата след четвъртък;

6. кой ден от седмицата преди вторник;

7. назовете първия ден от седмицата;

8. назовете последния ден от седмицата;

9. назовете деня от седмицата между вторник и четвъртък.

Учител:Добре, всички си свършиха работата.

И сега ще играем играта „Стани, където ти казвам“.

Саша, застани до мен.

Стьопа, застани зад Саша.

Кирил, застани пред Саша.

Настя, между Кирил и Саша.

Катя, застани до Степа.

Дима, застани между Катя и Степа.

Матвей, за Дима.

Вова, пред Дима.

Матвей, застани до Вова.

(Учител: Питам всяко дете: „Къде стоиш?“)

Примери за отговори на децата:Заставам зад Саша. Стоя пред Катя. Стоя между Кирил и Саша и т.н.

НС:Браво момчета, отговорихте правилно на всичко, седнете на масите.

(Децата седят на масите).

НС:Пред вас на масата има числа от 1 до 20. Поставете числовия ред върху таблиците. Проверявайте задачите един на друг. (Децата проверяват).Пребройте от 1 до 20. Внимавайте, едното започва да брои, другите деца ще продължат, следете броя. Браво, сега отброяването е от 20 до 1. (Децата се редуват да броят).Е, всички се справиха със задачата.

НС:Сега назовете предишното и следващото число. Първо извикваме предишния номер, после следващия. (Давам числата, децата отговарят).

Отговори на децата:

Предишен номер 3, следващ 5.

НС:Вижте, имам табели на дъската. Как се казват?

Отговори на децата:По -голям знак, по -малък знак.

НС:Какво показваме с тяхна помощ?

Отговори на децата:Кое число е по -голямо, по -малко.

НС:Поставете числата 7 и 8 на втората лента, поставете желания знак между тези числа, прочетете записа. (Децата четат: седем е по -малко от осем).

Разменете числата и поставете знак, прочетете записа. (Децата четат: осем е повече от седем).

Предлагам да се посочат числата 13 и 14, да се постави знак между тях, да се прочете записа. Разменете числата и поставете знак, прочетете записа. Сгънете номерата и знаците на мястото си.

НС:Много добре. И сега ще направим забавна почивка. (Децата отиват в средата на груповата стая.)

Физминутка : "Две минути"

(Децата правят физически упражнения)

НС:Седнете на масите. Почивай си, а сега ще решим проблемите.

(Публикувам снимка на дъската).

Проблем номер 1. На ливадата имаше 5 пеперуди, към тях долетя още 1 пеперуда. Колко пеперуди има на поляната?

НС:Какво е условието на проблема. (Деца: на поляната имаше 5 пеперуди, друга пеперуда долетя до тях).Какъв е въпросът в проблема? (Деца: колко пеперуди имаше на поляната?)Какво е решението на проблема? (Деца: 5 пеперуди добавете една пеперуда, за да направите 6 пеперуди.)„Запишете“ тази задача, като използвате цифри и знаци. (5 + 1 =). Реши задачата. (5 + 1 = 6)

НС:Какъв е отговорът на този проблем?

Отговори на децата: 6 пеперуди.

НС:Добре.

Проблем номер 2.

НС:Помислете и създайте проблем с изваждането, като използвате същата картина.

(Децата измислят задачата.)

НС:Кой създаде проблема?

Отговори на децата:На ливадата имаше 6 пеперуди, 1 отлетя. Колко пеперуди са останали?

НС:Какво е условието на проблема. (Деца: на поляната имаше 6 пеперуди, 1 отлетя).Какъв е въпросът в проблема. (Деца: колко пеперуди са останали?)

Какво е решението на проблема? (От 6 пеперуди, извадете една пеперуда, получавате 5 пеперуди.)„Запишете“ тази задача, като използвате цифри и знаци. (6-1 =). Реши задачата. (6-1 = 5)

НС:Какъв е отговорът на този проблем?

Отговори на децата: 5 пеперуди.

НС:Браво момчета, добре решавате проблеми.

И сега пръстна гимнастика. (Децата го правят пръстна гимнастика"Пчела").

Вчера при нас долетя раирана пчела (Деца махаха с ръце).

А зад нея е пчела и весел молец

Два бръмбара и водно конче (сгънете пръстите си върху всяко насекомо)

Като фенерчета очи.

Те летяха, бръмчеха (махаха с ръце).

Те паднаха от умора. (поставят ръце на масата).

НС:Много добре. Вземете лист и молив, сега ще пишем математическа диктовка .

В средата на листа има точка, от която ще започнем нашата диктовка. Бъдете внимателни, започнете.

5 клетки вдясно, 6 клетки нагоре, 2 клетки вдясно, 2 клетки нагоре, 2 клетки вляво, 2 клетки надолу, 3 клетки вляво, 4 клетки нагоре, 5 клетки вляво, 2 клетки нагоре, 6 клетки вляво, 2 клетки надолу, 6 клетки вдясно.

НС:Добре, всички се справиха с диктовката.

Сега нека играем на игра „Кое парче го няма?“

(Геометрични фигури с различни цветове се поставят върху фланелеграфа, децата затварят очи, учителят премахва една фигура.)

НС: 1,2,3 - погледнете фигурите.

Децата отварят очи и отговарят коя фигура е изчезнала.

Примери за отговори на децата: Червеният триъгълник изчезна. Синият диамант го няма и т.н. (Играем 2-3 пъти).

НС:Така нашето пътешествие из цялата страна „Математика“ приключва. Браво момчета, справихте се с всички задачи. Коя беше най -интересната задача ? (Децата говорят за любимата си задача).

НС:Момчета, вие бяхте активни, внимателни, разумни, браво. Ще посетим тази красива страна "Математика" много пъти.

Списък на използваната литература:

  • 1. Е. А. Казинцева, И. В. Померанцева, Т. А. Терпак „Формиране на математически представи“ подготвителна група... Волгоград. Издателство „Учител“, 2014г.
  • 2.ВП Новиков "Математика в детската градина 6-7 години." Москва. "Мозайка-синтез", 2012.
  • 3. В. И. Коваленко „Азбуката на минутите по физическо възпитание за предучилищна възраст“. Москва. „ВАКО“, 2013г.

Светлана Гавриченко
Абстрактен урок за формиране на елементарни математически представи за деца от по -голямата група

Конспект на урока за формиране на елементарни математически представи за деца от по -голямата група по темата: "Да помогнем на Зимушка-зима"

Софтуерно съдържание:

Образователни задачи:

Усъвършенствайте и разширявайте знанията деца за диви животни;

- формира идеяза образуването на следващото число чрез добавяне на едно; въведете числото и цифрата 8;

Отчитане на упражнения в рамките на 8 с помощта на различни анализатори в ред напред и назад;

Затвърдете знанията за поредицата от числа в цифров ред в граници 7;

Укрепване на способността за разбиране на връзката на съседни числа (5b на 1.b "5 на 1);

Сравнете съседните числа в в рамките на 8 въз основа на сравнение на конкретни набори; извличане на равенство от неравенство (неравенство от равенство, добавяне на едно вещили премахване на един от повече вещ;

Затвърдете знанията за геометрични форми; - развиват способността за проектиранеи поставете обекти от геометрични фигури по задание.

Задачи за развитие:

Развивайте психиката процеси: възприятие, памет, мислене;

Развивайте общи и фини двигателни умения. пространствена ориентация;

Развийте социалните умения за работа група... сдвоени с; намерете решение и направете изводи.

Образователни задачи:

Да възпитава у децата любов към дивата природа;

Развийте чувство за съпричастност;

Да култивираме сдържаност, постоянство, доброжелателност, чувства на взаимопомощ, желание да помогнем.

Форми на организация: челен, индивидуален, група... работете по двойки.

Демонстрация материал: аудио запис, мултимедия, костюм. Снежинка, снимки на диви животни (заек, катерица, лисица, мечка, таралеж)... дърво, снежинки, карта с точки (7, геометрични фигури с вписани в тях числа (от 1 до 7, катерици и гъби).

Дозиране материал: преброяване на владетели, 7 катерици и 7 гъби. схеми на заек и мечка от геометрични фигури (по 1 на маса, масажни топки, заготовки - отпечатани върху тях числа в рамките на 7, листа с албуми, с неразпечатани бонбони, моливи, фиби.

Ход на урока

Организиране на времето. (Децата влизат група и застанете в кръг.)

Поздравителна игра "Кажи здравей".

Момчета, днес имаме гости. да кажем здрасти.

Кажи здравей с ръце по този начин, по този начин. (Децата стискат и стискат юмруци.)

Кажи здравей с очите си по този начин, по този начин. (Гледат в очите на съседа и мигат)

Да кажем здравей с кимване по този начин, по този начин. (Главата кима надясно и наляво.)

Да кажем здравей, устата. (Здравейте.)

О, какво чуваме това?

Аудио запис "Вятърът духа".

Вратата се отваря и влиза група"Влита"въртене "Вълшебна снежинка".

Снежинка:

Здравейте момчета. Името е снежинка. Аз съм приятел на магьосницата Зимушка. Зимушка ме изпрати при вас за помощ. Зла магьосница е омагьосала всички свои приятели - горски обитатели.

Педагог:

Как можете да наречете горските животни по различен начин? (Диви животни)

Снежинка:

Ако сте готови да отидете на пътешествие в зимната гора, аз ще ви помогна и ще ви покажа пътя. И ако започнем с това вълшебно изчистване. Тези снежинки са ми приятели, помощници, те не са обикновени, а магически, със задачи.

Главна част

(Децата седят на столове)

Педагог:

Е, започваме ли нашето пътуване?

„За клоните галопира, но не за птица,

Червенокоса, но не и лисица " (катерица)

Нека проверим дали Дима е постъпил правилно.

Дима, какво трябва да направиш първо? (Първо трябва да преброите кръговете. (брои се)

Колко кръга има? (Общо 6 кръга)

Колко катерици трябва да изложите? (6)

Пребройте го. Колко катерици сте изложили? (Общо 6 катерици)

Деца, правилно ли е казал Дима? Добре, Дима, седни.

(учителят пита 3- 4 деца)

И сега Саша ще разкаже за катериците си. И всичко слушайте внимателно и проверявайтедали е постъпил правилно.

Саша, колко катерици си изложил? (6)

Защо изгонихте 6 катерици? (Тъй като на дъската има 6 кръга)

-…. Пребройте колко катерици има? (Общо 6 катерици)

Деца, Саша публикува правилно. (Ако греши, учителят пита децакак да поправите грешката).

(учителят премахва кръгове от дъската)

Сега сложете на долната лента толкова гъби, колкото пляскам с ръце. (5 (Дете работи на дъската, всички останали деца са на масите.)

Колко гъби изгасихте?

Защо пуснахте 5 гъби? (защото се удари 5 пъти)

- .... пребройте колко гъби има? (Общо 5 гъби)

(Детето сяда до черната дъска. Ако всички деца са завършили правилно, не е нужно да питате индивидуално)

Как можете да разберете дали всички катерици са имали достатъчно гъба? (Необходимо е да се приложи (ход) 1 гъба за всяка катерица. (изпълнявам).

Какво ще кажете за количеството протеин и гъби? Същото количество протеин и гъби? (Не същото).

Какво е повече протеин или гъби? (Протеинът е повече от гъбите).

Колко? (за един)

Какво е по -малко гъби или протеин? (По -малко гъби от протеина)

Колко? (за един)

-Кой брой е по -голям: 6 или 5? (6 е повече от 5 на 1)

Кое число е по -ниско? (номер 5 е по -малък от 6 на 1)

Направете го еднакво.

Колко са там? (6)

Пребройте го.

Какво можем да кажем сега за количеството протеини и гъбички? (Че има равни части от тях, 6 всяка е равна на шест)

Деца, нали Саша го направи?

И сега ще развя флага, а вие добавяте същото количество катерици. (1.)

(Децата изпълняват)

Оля, преброи колко катерици има? (Общо 7 катерици)

Колко гъби? (Общо 6 гъби)

Също толкова катерици и гъби? (Не)

Какво е повече и кое е по -малко? .

Колко катерици има повече от гъби и колко гъби има от катерици? (за 1)

Кое число е по -голямо и кое по -малко? (7 е повече от 6 на 1, а 6 е по -малко от 7 на 1)

Направете го еднакво. (Децата изпълняват)

Оля, как го направи еднакво? (Добавих още 1 гъба към 6 гъби, а те бяха 7)

Какво можете да кажете за количеството протеини и гъби сега? (Те станаха равни, 7. Седем е равно на седем.)

Как можете да го изравните по различен начин? (Трябва да премахнете 1 катерица).

Колко са там? (Равно по 6 всеки)

(Работа на дъската)

И сега, деца, ще се запознаем с новия номер 8. За да направите това, трябва да добавите към катериците - Саша, отидете да добавите. (Детето добавя 1 катерица)

Нека преброим колко катерици имам на дъската в момента? (8)

(Детето брои)

Деца, какво трябва да направите, за да получите нов номер? (добавете 1)

Точно така. Колко гъби? (7)

Също толкова катерици и гъби? (Не)

Какво е повече и кое е по -малко? (Има повече катерици от гъби и има по -малко гъби от катерици)

Колко. (за 1)

Кое число е по -голямо от 7 или 8? (8 е повече от 7 на 1, а 7 е по -малко от 8 на 1)

Педагог:

Лекували ли сме всички катерици? Затова ги разочаровахме.

(Излага катерица на фланелеграфа)

Катеричката ви благодари.

2. Дидактическа игра "Съберете фигурата"

Педагог:

Деца, вижте какво имате на чиниите? (Геометрични фигури)

Назовете ги. (Кръг, квадрат, правоъгълник, триъгълник)

Има ли същите форми тук?

Сравнете ги и ми кажете как са подобни, какво е общото? (сравнение с форма, цвят и размер)

По какво се различават формите?

Коя цифра според вас е излишна? (кръг - няма ъгли)

Педагог: Следваща задача.

Дете - (взима снежинка)Упражнение следване: Играй играта "Съберете фигурата"... Ще реша 2 загадки за животни. Всяка маса трябва бързо да изложи едно животно с геометрични форми. Печели този, който играе най -бързата и по -правилна маса. Слушам внимателно.

Опашката е по -къса от ухото

Бързи навици.

Бърза, че има дух,

Бърза, без да поглежда назад.

Познайте кой е той.

Добре, разбира се (Зайче)

Разходки през гората през лятото

През зимата той почива в бърлога. (Мечка)

(Децата го правят. Детето проверява и определя победителя.)

Педагог: Браво, момчета, разочаровахте зайчето и мечката, защото постъпихте правилно и работехте заедно. Те ви благодарят.

(Излага снимки или играчки на зайче и мечка на дъска).

Е, следващата снежинка ни очаква.

(Детето сваля снежинката. Прави загадка).

3. Упражнение "Съберете мъниста за лисичката".

Виж - ка, какво ...

Всичко гори като злато

Той ходи в кожено палто скъпи

Опашката е пухкава и голяма (Лисица)

(На фланелграф са разпръснати геометрични форми с различни цветове, но със същия размер с числа от 1 до 7)

Педагог:

Лисичката направи мъниста за баба си, но злата вещица разпръсна всички мъниста.

Тя ни моли за помощ. Можем ли да й помогнем да оправи мънистата на баба си?

От какво е направила катерицата мъниста? (от геометрични фигури)

И какво пише в тях? (числа)

Трябва да подредите мъниста в ред, започвайки с един.

(1 дете на дъската, останалите му помагат)

Хайде, ще кръстим числата от 1 до 7.

Дайте числата в обратен ред.

Числото 7, в което е записана геометрична фигура?

А в червения правоъгълник кое е числото?

Номер 3, в който е записана геометрична фигура?

А в синия правоъгълник какво е числото?

Какво е числото преди числото 6?

Какво е числото след числото 4?

Какви са съседите на фигурата 2.6?

Педагог:

Затова разочаровахме лисичката. (Излага лисичка на фланелграф)

Лисичката казва благодаря.

А навън е мразовито. Вероятно ядосаната магьосница няма да се успокои по никакъв начин. Ако седим дълго време, ще замръзнем. Хайде да се стоплим и да си починем. И Коля ще ни помогне с това. Той ще ви покаже движенията, а вие ще се повтори след него.

(детето прекарва физическо възпитание с децата)

„Дойдохме в зимната гора“

(имитация на движения по текста на стихотворението заедно със снежинка)

Възпроизвежда се фонова музика.

Стигнахме до зимната гора

Колко чудеса има тук!

Вдясно е бреза в кожено палто,

Вляво дървото ни гледа.

Така че зайчето галопира,

Той избяга от лисицата,

Това е сив вълк

Той търси плячката си.

Всички сега се крием

Тогава той няма да ни намери,

Само мечката спи в бърлогата,

Така той ще спи цяла зима.

Педагог:

Добре отпочинали и сега спокойно седнете на столовете. И ние продължаваме пътя си!

(Детето сваля снежинката. Прави загадка)

Топката не е пухкава,

Трънлив, но груб.

Когато го докоснете, ще разберете.

Че това не е плетеница, но ... (таралеж).

4. Упражнение „Помогнете на таралежа“.

(Всяко дете има заготовки на масите - "Картонени таралежи без игли"с отпечатани върху тях номера в рамките на 7... Чинии с фиби - 1 на бюрото).

Педагог:

Какво липсва на нашите таралежи? (Игли)

Ще помогнем ли на нашите таралежи с вас?

И иглите ще ги заменим с вълшебни щипки.

Трябва да направите толкова игли за таралежа, колкото е посочено от номера.

(Децата изпълняват задачата. След това учителят и децата проверяват).

Педагог:

Какви красиви таралежи са се получили. Затова разочаровахме таралежите.

(Изложба на таралеж на щанда).

Те бяха много доволни и благодаря.

Браво момчета! Изпълни всички задачи!

Е, последната снежинка остана с нас. Но първо, нека си поиграем с пръсти, направете масаж, за да ни слушат по -добре.

(детето води гимнастика с пръсти с децата.

Пръстова гимнастика "Зайче и таралеж".

Зайче - уши на короната -

(Децата слагат топката на дясната си длан. Покажете показалеца и средния пръст- "Зайчи уши")

Конни надбягвания, галопиращи по ръба.

(Вземат топка в двете си ръце и "Скок"на дланта на другата ръка, след това сменете ръката).

А зад него е трънлив таралеж

(Децата слагат топката на дясната си длан. Всеки пръст на лявата си ръка последователно натиска неравностите на топката, след което сменя ръцете.)

Вървях по тревата без пътеки.

(Завъртете топката в ръцете им, като правите движения напред -назад между дланите)

(Детето сваля снежинката. Прави загадка)

6. Упражнение "Какво става?".

Педагог:

Зимушка - зимата ви е подготвила изненада. Имаме намек за листовката.

Слушайте загадката.

Опаковката е ярко златиста,

а понякога е сребро,

Разгърна обвивката на Светлината

има любим .... (бонбони)

Сега знаете каква изненада ви очаква. Начертайте отговора точка по точка.

(Проверка на стойката и годността деца на масите... Децата завършват рисуването на бонбона точка по точка)

Какво направи? (Бонбони)

На нашето пътуване ние помагахме на животни, правехме много добри и полезни дела.

Всички диви животни бяха доволни.

Интересно ли ви беше?

И какви задачи изпълнихме с вас днес? Какъв номер срещнахте?

Приключихме поръчките на Winter. Време е да се приберем.

Снежинка:

Какви добри момчета сте! Имате прекрасни рисунки.

Хареса ми да бъда приятел с теб. Знаеш ли, можеш много, ти си мил и симпатичен. Момчета, помогнахте на Зимушка да разочарова приятелите си. И тук е изненада за вас.

Изненадващ момент. (Пуска се песен. Снежинката изважда торба с подаръци зад дървото и ги раздава на децата.)

Обобщение на урока за

младша предучилищна възраст

Изтегли:


Визуализация:

Резюмето на урока е разработено

Педагог: Владимирова А. Ю.

ГБОУ СОШ №296

Структурна единица

Отделите за предучилищно образование

Фрунзенски район

Санкт Петербург

Обобщение на урока за

формирането на елементарни математически понятия

младша предучилищна възраст

Цел: Да развие способността да различава обекти с контрастен размер и да ги обозначава със съответните думи: големи, малки.

Да се ​​развие способността да се формират групи от ленти и да се прави разлика между техния брой: много -един, един - много.

Задачи:

Сравнете и разграничете големи и малки снимки;

Назовете броя на елементите: един или много;

Слушайте внимателно учителя и се научете да изпълнявате задачите.

Образователни задачи:

За затвърждаване на познанията за геометрични фигури (кръг, квадрат, овал, правоъгълник);

Упражнение за сравняване на два обекта (голям, малък);

Да се ​​затвърди понятието „много - един“;

Задачи за развитие:

Активиране на паметта, вниманието, мисленето;

Попълнете речника, въведете нови думи в речта;

Научете се да определяте размера на обектите.

Образователни задачи:

Да се ​​култивира способността да се слуша учителят;

Да се ​​повиши точността при работа;

Научете децата да взаимодействат и да се разбират помежду си.

Материал за урока: картички с изображение на големи и малки мечки, картички с изображение на сладкиши (големи, малки).

Картинки с картини (много - един), кубчета.

Ход на урока

Преди урока учителят кани децата да затоплят ръцете си и да правят масаж с конуси (навийте конусите в дръжките).

Педагог:

Разточвам кръгове с бум

Преследвам я напред -назад.

Ще я погаля по дланта,

Сякаш отмятам трохи.

Ще го стисна малко,

Като котка стиска лапа.

Учителят казва на децата, че мечките са дошли да ни посетят. И той предлага да разгледа снимки на големи и малки мечки. Попитайте децата коя от мечките е голяма и коя е малка (децата отговарят). Учителят кани децата да почерпят плюшените мечета със сладкиши, като обяснява, че на голямата мечка трябва да се даде голям бонбон, а на малкия - по -малък. И пита децата: „Какъв бонбон ще дадем на голямата мечка? И кое малко? " (децата отговарят). Освен това учителят предлага да почерпи мечките със сладкиши. Учителят взима голям бонбон и пита детето: "На кого ще го дадеш?" Ако детето не успее да даде правилния отговор, самият учител я поставя на лапите на голяма мечка.

Урокът продължава 5-7 минути.

Преди следващия урок (много - един) децата са поканени да се отпуснат и да прекарат физическа минута с тях.

Физическа минута „Ставаме все по -високи“

Педагог:

Ставаме все по -високи

Изваждаме покривите с ръце.

Една - две - рози

Една - две - ръце надолу.

След физическата минута учителят кани децата да разгледат картини, изобразяващи обекти: един-много, много-много, много-малко) и говори с тях. Тогава учителят предлага на едно от децата да сложи едно кубче в кутията, другото дете предлага да сложи много кубчета.


По темата: методологически разработки, презентации и бележки

Ето резюме на урока за формиране на елементарни математически представи в старша група... Този урок ще помогне на начинаещите педагози да разберат как правилно да проведат урок ...

Конспект на урока за формиране на елементарни математически понятия в по -младата група. Тема: Сравнение на обекти по ширина "ПЪТУВАНЕ ПО РЕКИ И ПОТОКИ"

СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОГРАМАТА Образователни задачи: Продължете да се учите да сравнявате два обекта по ширина, като използвате думи по -широко, по -тясно; Упражнение за сравняване на две групи чрез припокриване, от ...

Резюме на урока за формиране на елементарни математически представи в подготвителната група на детската градина „Математическо щафета“

Използването на блокове Dienes, пръчки на Kuisener, квадрати на Воскобович в урок по FEMP ...

Открит урок за формиране на елементарни математически понятия за деца от старшата група на тема: „Пътуване в Страната на математиката“.

(образователна област „Когнитивно развитие“)

Изготвено и проведено от: учител от първа квалификационна категория Клевцова О.И. Монино, 2016 г.

Методи: словесен, визуален, практически.

Цел:

Да се ​​създадат условия за развитие на логическо мислене, находчивост, внимание и да се демонстрират уменията за комплексното прилагане на математически понятия, знания и методи на действие, способността за практическото им използване чрез игра - пътешествие.

Задачи:

Образователни

  1. Упражнение при съставяне на набор от елементи с различно качество (артикули с различни цветове), при получаване на равенство от неравенството чрез премахване или добавяне на един елемент;
  2. Укрепване на уменията за преброяване напред и назад, дни от седмицата чрез изграждане на числови серии в ред напред и назад;
  3. Укрепване на представите на децата за геометричните форми: способността да се различават и сравняват по свойства (по цвят, форма)такива геометрични фигури като кръг, овал, квадрат, правоъгълник, триъгълник; запознаване с трапеца.
  4. Формирайте умствени операции.

5. Разработване на конструктивна практика;

7. Развивайте речта, умението да аргументирате своите твърдения.

Образователни:

8. Да се ​​насърчава независимостта, способността да се разбира образователната задача и да се изпълнява самостоятелно.

Оборудване и материали:

Магнитна дъска; писмо, украсено с цифри и геометрични фигури; карти със задачи от писмото; геометрични форми с различни цветове и размери; топка; цифрови карти от 1 до 10 (1 комплект); броячи за всяко дете; медали.

1. Организационен момент

Децата отиват в групата.

Vosp: Момчета, гости са дошли при нас днес, нека ги поздравим.

(Децата поздравяват, подреждат се на килима)

Докато децата си тръгват, учителят изважда плик.

Vop.: Момчета, вижте и ми кажете какво имам в ръцете си? (Писмо)

Да, вярно. Чудите ли се от кого е това писмо?

Сега ще го отворя и ще го прочета.

Чете писмо

"Здравейте приятели! Кралицата на Страната на математиката ви пише. Гледах те дълго време, докато играеш интересно в часа си по математика. В моята страна имаше объркване и искам да ви поканя при мен, за да ми помогнете да наредя нещата.

Ще ви помогнем ли момчета?

И за да стигнем до страната, трябва да кажем вълшебните думи:

Отиваме, отиваме, никога не се уморявайте!

Ние лесно можем да преминем през всички препятствия по пътя! (ходене на място).

Главна част.

Учителят се приближава до черната дъска и привлича вниманието на децата към черната дъска, където картите с номера са в произволна позиция.

1 задача. - Момчета, числата са забравили местата си, нека им помогнем да намерят своето място.

Дидактическа игра "Изградете числата"

Под музиката децата вземат номерата и се нареждат в ред), след което учителят пита всеки "Цифра" назовете съседите си (децата се обаждат).

В края на играта съберете числата и седнете на масите.

Децата отиват до масите, където за всяко дете има набор от 5 геометрични фигури: кръг, овал, триъгълник, квадрат, правоъгълник) и броени пръчици.

Учителят чете следното задание: Момчета, геометричните фигури са забравили имената си, нека припомним фигурите как се казват? - Да.

2. Дидактическа игра "Познай фигурата"

Учителят прави гатанка, а децата показват геометричната фигура, за която се говори в загадката.

1. Три върха,

Три ъгъла,

Три страни

Кой съм аз? (триъгълник)

Момчета, нека се огледаме и да намерим обекти, които приличат на триъгълник в нашата група.

2. Той е мой приятел от дълго време,
Всеки ъгъл в него е прав,
И четирите страни
Същата дължина.

Радвам се да ви го представя.

И името му е ... (квадрат).

Момчета, нека се огледаме и да намерим обекти, които приличат на квадрат в нашата група.

3. Нямам ъгли
И аз съм като чинийка
На чинията и на капака
На пръстена, на колелото.

Кой съм аз, приятели?
Обади ми се! (Кръг)

Момчета, нека се огледаме и да намерим обекти, които приличат на кръг в нашата група.

4. Тези фигури препускат из града,
децата се транспортират до детски градини и училища.
Тръгват автобус, тролейбус, трамвай.
На път сте, вижте, не се прозявайте!

Къщите изглеждат така.
За какво говоря? Отговорете, приятели!

(правоъгълник)

5. Прилича на яйце
Или на лицето ми.
Това е такъв кръг
Много странен външен вид.

Кръгът се сплеска.
Изведнъж се оказа ... (овал)

Момчета, нека се огледаме и да намерим обекти, които приличат на овал в нашата група.

Браво, момчета, нека сега се затоплим малко, излезте на килима и застанете в кръг.

Физминутка

Играхме и броехме (ходене на място)
Разхождаха се заедно
Те потупаха ръцете си - една, две, три, (ръкопляскане)
Тръпнаха с крака - едно, две, три. (тъпче)

Те станаха, станаха, станаха, седнаха, (клякам)
И не се нараняваха един друг.
По -високи ръце, по -широки рамене (ръцете горе)
Едно, две, три - дишайте равномерно! (поеми си дъх)

3. Учителят чете третата задача

Момчета, Дните от седмицата забравиха имената си. Нека им напомним! Но първо, колко дни има през седмицата?

Дидактическа игра „Назовете деня от седмицата“

Децата подават топката в кръг и нареждат дните от седмицата по ред.

Скъпи гости, момчетата са ви подготвили изненада - сега те ще се превърнат в Дни от седмицата и ще ви прочетат стиховете си.

4. Децата вземат числата, съответстващи на деня от седмицата и подреждат по ред.

1 -во дете "Понеделник"

Детска градина, Детска градина
Всеки ден чака момчетата.
Тук има забавление и играчки.
Кукли, книги, дрънкалки.

В понеделник броим
Добавяме, изваждаме.

2 -ро дете (Вторник):

Вторник е спортен ден
Не сме много мързеливи да тичаме, да скачаме.

3 -то дете (Сряда):

Сряда - музика с нас
Танцуваме - само клас.

4 -то дете (Четвъртък):

Прочетохме книгата в четвъртък,
Научихме много.

5 -то дете (Петък):

Птиците бяха изваяни в петък:
Снегири и цици.

6 -то дете (Събота):

И в събота и неделя
Пекохме бисквити с майка ми

7 -мо дете (Неделя):

Карахме надолу по хълма с татко
И след това легна в снега.
Браво момчета (децата поставят карти на масата и сядат).
А сега излезте, нека поиграем малко (децата излизат и заемат местата си):

5. D / i "Пребройте и направете"

Учителят показва карта с номер и казва: „Седнете толкова пъти (скок, шамар, тъпчене и т.н.), и децата трябва, в съответствие с номера на картата, да извършат подходящия брой пъти дадено действие.

Пляскайте 3 пъти
Стъпкайте 6 пъти
Седнете 4 пъти
Скочете 10 пъти

Браво момчета.

Децата отиват на маси

6. Сега нека играем друга игра. Нарича се „Назовете още един (по -малък)»

Дидактическа игра „Назовете още един (по -малък)»

Учителят хвърля топката и назовава номера. И детето, хвърляйки топката обратно на учителя, извиква номер едно още (по -малък)

И последната задача:

7. Дидактическа игра „Смешни проблеми“

Ще ги решим с помощта на броячи. (Учителят чете задачата, а децата поставят броени пръчки на масите).

  1. Таралежът сложи 4 жълти листа и 2 червени във ваза. Колко листа има във ваза?
  2. Заекът имаше 6 моркови, той даде 1 морков на мечката. Колко моркови са останали?
  3. Близо до моста растат 4 брези и 4 липи. Колко дървета има около моста?
  4. Катерицата имаше 10 гъби, тя даде 3 гъби на таралеж. Колко гъби е останала на катерицата?

Резултат:

Момчета, хареса ли ви нашият урок? Сега нека проверим дали си спомняте всичко: ще назова какво се случва и ако го кажа правилно, пляскайте с ръце, ако е грешно, поклатете главата си.

8. D / I "Вярно невярно"

  • Неделя е след събота
  • След понеделник следва сряда
  • преди петък е четвъртък
  • седем на едно повече от шест
  • 5 дни в седмицата
  • яйцето прилича на кръг
  • автобусът прилича на правоъгълник

Браво, момчета, ние се справихме с всички задачи, а кралицата на математиката ви благодари и ви даде награди и лакомства.

Технология на игрите

Урок за формиране на елементарни математически представи

„Да помогнем на Пепеляшка“.

с деца в подготвителна група за училище

Малоземова Мария Николаевна,
учител, детска градина номер 39
Фрунзенски район на Санкт Петербург

Цел:

развитие на логическо мислене

Задачи:

1. образователни:

Продължете да формирате способността да извършвате аритметични операции в рамките на 10

Продължавайте да развивате способността да решавате проблеми

Продължете да формирате способността да класифицирате блокове според два, четири знака, използвайки символи

За да затвърдите умението за директно броене и обратно

За да затвърдите умението за навигация в самолета

2. корекция и развитие:

Развивайте фините двигателни умения и координацията на движенията

Развийте логическо мислене, Творчески умения

Развийте слухово и визуално внимание

Развивайте способността да съставяте сложни и сложни изречения

Развийте граматическата структура на речта (за хармонизиране на числителните с съществителните и прилагателните)

3. образователни:

Насърчавайте чувствата на взаимна помощ и приятелско отношение

За възпитаване на издръжливост и точност в работата

Да възпитава независимост и способност за работа в екип, по двойки

Развийте интерес към изучаването на математика

Оборудване:

Приказно наметало, магическа пръчка, игра с бутони "Брой и име", Dienes блокове, карти-символи, обръчи 4 бр., карти с цифри от едната страна и букви от другата страна, геометрични фигури с велкро (трапец, ромб, полукръг, квадрат, правоъгълник, овал), килим, квадрат с панделки на килим, математически набор от цифри и знаци за всяко дете, изображения на цветя (за съставяне на задачи), изтеглена врата с ключалка, карти с фигури (ключове), магическа кутия .

Предварителна работа:

четене на приказката „Пепеляшка“ от Ч. Перо, разговор по приказката, настолна игра „Пепеляшка“, решаване на прости аритметични задачи, игри с блокчета на Dienes, игри с бутони „Брой и наименувай“, индивидуални сесии; Дидактически игри - „Къщи с номера“, „Да играем“, „Едно, две, брои“, „Измисли дума“; Образователни игри - „Сгънете шаблона“, „Танграм“, „Яйце от Колумб“ и др., „Разгадайте пъзела“, „Намерете къщата си“, „Логически таблици“, образователни пъзели „Да се ​​научим да броим“, домино.

План на урока:

1. Изненадващ момент.

2. Разделяне на отбори чрез играта с бутони „Брой и име“

3. Първата задача (върху килима) е да разложите блоковете на Dienes на набори според четири критерия, като използвате 2 пресичащи се обръча и карти със символи.

4. Втората задача (при килимарката) е да подреди геометрични фигури (трапец, полукръг, ромб, кръг, квадрат, правоъгълник) в равнина.

5. Физическа минута.

6. Задача трета (на масата) - решаване на 2 прости задачи за събиране и изваждане.

7. Задача четвърта (на вратата) - вземете „ключа“ до ключалката.

8. Резултат от урока.

Ход на урока:

1.Изненадващ момент:

Днес ще направим едно невероятно пътешествие през приказка ...

Коя приказка ще научите, като подредите правилно числата в обратен ред от 7 до 1.

Децата излагат числата, обръщат ги и четат получената дума.

В каква приказка сме днес? („Пепеляшка“)

Момчета, кой помогна на Пепеляшка да стигне до бала? (Фея)

Магията ви очаква днес! Затвори очи (обличам наметалото си и взимам вълшебната си пръчка)

С магическа пръчка

Нека да махнем във въздуха.

Магията ще се появи

Ще влезем в приказка.

Отвори си очите. Днес ще бъда Фея, а вие сте моите добри помощници.

Така че, за да помогнем на Пепеляшка да стигне до бала и да стане принцеса, заедно трябва да й помогнем да изпълни всички задачи на злата мащеха. Готов? (Да)

2. Разделяне на екипи:

Но първо трябва да се разделите на два отбора и играта с бутони ще ни помогне в това. Технология на игрите.

Разделете се на екип с четен брой бутони и втори отбор с нечетен брой бутони.

3. Игра с блокове Gienesh (на килима):

Мащехата казала на Пепеляшка да подреди зърнените храни. Ще имаме тези блокове. Подредете блоковете в обръчи.

Първият отбор - в синия обръч има само малки кръгли блокове, в червения обръч има само тънки жълти блокове. Вторият отбор - само дебели триъгълни блокове в синия обръч, само големи червени блокове в червения обръч (поставям съответните символни карти в обръчите).

Децата изпълняват задачата. Технология на игрите.

Докажете, че сте постъпили правилно.

3. Задание върху килима.

Мащехата излезе с трудни задачи. Пепеляшка трябваше да измие подовете и да подреди мебелите.

Пред вас квадрат е стая, а геометричните форми са мебели.

Викам едно дете на килимарката.

Така че, поставете полукръг в горния ляв ъгъл - това ще бъде леглото.

В центъра - кръг - това ще бъде маса.

В долния десен ъгъл - ромб - това е огледало.

В горния десен ъгъл - трапец - това е стол.

В долния ляв ъгъл - правоъгълник - това е шкаф.

Вляво от масата квадратът е стол.

4. Физически минути:

На бала на краля

Приятелите му се събраха.

Тихо станахме по двойки.

Стигнахме до бала в двореца.

(Включвам музиката, на която децата танцуват валса по двойки).

5. Решаване на проблеми (по масите):

Нека продължим да помагаме на нашата любезна Пепеляшка. Палавата мащеха заповяда да засади 3 червени рози и 2 бели рози. Колко рози трябва да засади Пепеляшка?

Какво съм прочел? (Задача)

Какво е условието в проблема? (3 червени рози и 2 бели рози) Какъв е въпросът в проблема? (Колко рози има?)

Поставете решението на проблема на масата. Прочети ...

В градината имаше 6 карамфила. Пепеляшка изряза 3 карамфила за букет. Колко карамфила са останали в градината?

Какво съм прочел? (Задача).

Какво е условието в проблема? (Имаше 6 карамфила, 3 карамфила бяха нарязани).

Какъв е въпросът в проблема? (Колко остава?)

Посочете решението на проблема. Прочети….

6. Избор на ключове за ключалката:

Мащехата заключи Пепеляшка с ключ. Необходимо е да вземете ключа от ключалката.

(Давам на децата картичките с формите „ключове“.)

Децата вземат ключа.

7. Обобщение на урока:

Заедно помогнахме на добрата, трудолюбива Пепеляшка да изпълни всички задачи на коварната мащеха.

Какви задачи изпълнихте?

Какво ти хареса?

Аз, Фея, съм ти приготвил магия.

Вижте, кутията е празна (показва празна кутия).

Размахвай магическата ми пръчка

Ще си пожелая желание.

аз вярвам в чудеса

Затова винаги го срещам.

Неусетно за децата обръщам кутията, отварям я от другата страна и има почерпка.